تمدید قرارداد کار و شرایط تبدیل قراردادکار 

تمدید قرارداد کار ،معمولا یکی از دغدغه های اغلب کارگران محسوب میگردد. اما کمتر کارگری با انواع تمدید قرارداد کار آشناست.البته گاهی تمدید قرارداد کار با تبدیل قرارداد کار همراه میگردد.و ضمن تمدید قرارداد کار،نوع قرارداد نیز از دائم به موقت یا موقت به دائم تغییر مینماید.

در چه صورتی قرارداد کار منقضی میگردد؟

قرارداد کار زمانی که به صورت موقت و برای مدت خاصی منعقد می شود با پایان مدت قرارداد، خاتمه پیدا مینماید. در صورتی که چنین قراردادی تمدید نشود به معنی قطع همکاری با کارگر است .

تمدید قرارداد کار به چه صورت می باشد؟

گاهی پس از خاتمه یافتن قرارداد کار،کارفرما اقدام به انعقاد قرارداد جدید با کارگر مینماید و قرارداد جدیدی منعقد مینماید که ممکن است دارای شرایط قرارداد سابق و یا شروط دیگری باشد اما به هر حال ،چنین قراردادی قرارداد جدید محسوب میگردد. اما گاهی چنین است که پس از پایان مدت قرارداد بین کارگر وکارفرما، قرارداد جدیدی منعقد نمی گردد،اما کارگر همچنان به کار خود ادامه می دهد .در این بین کارفرما نیز اعتراضی به این امر نمی نماید.چنین موضوعی باعنوان تمدید خودکار قرارداد کار شناخته می شود.
به عبارت دیگر چنانچه قرارداد نخست مهلتش تمام شده باشد و کارگر همچنان به کار خود مشغول باشد، تمدید قرارداد کار،خود به خود اتفاق می افتد. و مدت چنین قراردادی، همان مهلت قرارداد نخست می باشد.
به قراردادی که به صورت خودکار تمدید میگردد، تمدید قرارداد ضمنی کار گفته میشود که مهلت آن همان مهلت قرارداد نخست و با همان شرایط قرارداد نخست می باشد. البته ممکن است برای بار دیگر باز هم چنین قراردادی تمدید گردد. یعنی مدت قرارداد ضمنی هم به اتمام برسد و کارگر همچنان به کار خود مشغول باشد. در چنین فرضی چنانچه کارفرما هیچ اعتراضی نداشته باشد، قرارداد کار موقت به قرارداد کار دائم تبدیل می شود.

تمدید قرارداد کار
تمدید قرارداد کار

قرارداد کار در چه مواقعی به صورت خودکار تمدید نمیگردد؟

گاهی قرارداد کاری برای مدت معین بسته می شود.پس از اتمام مدت معین، قرارداد کارگر تمدید می گردد. اما بدین صورت که در سالهای متمادی هربار قرارداد جدیدی با کارگر برای مدت معینی منعقد می گردد،بدون اینکه قرارداد به طور ضمنی تمدید شده باشد. در این مواقع اگر بعد از یکی از دوره های کاری با کارگر تسویه حساب صورت گیرد، این وع تمدید قراردادکار با کارگر،از مصادیق تمدید ضمنی قرارداد کار نیست.دراین مواقع جهت ادامه حضور کارگر نیازمند قرارداد جدید است،چرا که تمدید ضمنی در این مواقع رخ نمیدهد.چراکه هر بار قراراد جدید منعقد شده است.

تبدیل قرارداد کار

در برخی از مواقع ،قرارداد کار به صورت ارادی یا قهری تغییر شکل می یابد. یعنی از قرارداد کار موقت به دائم یا از قرارداد کار دائم به موقت تغییر میکند.

تبدیل قرارداد کار موقت به دائم

قرارداد کار موقت ، قراردادی است که معمولا برای اموری که جنبه دائمی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد، هر چند چنین موردی دقیقا در قانون بیان نشده است، از این رو کارفرمایان برای اموری که جنبه دائمی نیزدارند، گاها قرارداد موقت با کارگران منعقد مینمایند. بدیهی است که در قراردادهای موقت هم باید همه جزئیات مشخص و قید شود از جمله شروع و پایان همکاری، میزان حقوق و مزایا و انجام امر مورد نظر که برای آن قرارداد منعقد شده است و….

گاهی قرارداد کار موقت ،با کارگر منعقد می گردد، که مدت آغاز و پایان آن مشخص میباشد، در این مواقع چنانچه کارگر بعد از اتمام دوره کار همچنان به کار خود ادامه دهد و کارفرما نیز به ادامه همکاری او معترض نگردد، در این صورت به طور ضمنی قرارداد کار کارگر تمدید می شود و با همان حقوق و مزایای قرارداد سابق به کار خود ادامه می دهد و در این بین چنانچه برای مرتبه دیگر، مجددا همین اتفاق روی دهد قرارداد کار موقت به دائم تبدیل می گردد.

تبدیل قرارداد کار دائم به موقت
تبدیل قرارداد کار دائم به موقت


البته لازم به ذکر است که ….
در مورد کارگرانی که چند سال متوالی قرارداد کاری آن ها تمدید می گردد، قرارداد به دائمی تبدیل نمی شود چرا که این کارگران هر سال قرارداد را تمدید کرده اند و هرسال قرارداد کار موقت تمدید شده است. به عبارت دیگر،جهت اینکه قرارداد کار موقت به دائم تبدیل گردد باید قرارداد کار موقت جدیدی منعقد نگردد.

تبدیل قرارداد کار دائم به موقت

قانون گذار در تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار در تعریف قرارداد دائمی چنین بیان نموده است :
“در کارهایی که طبیعت آن ها جنبه مستمر دارد در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود قرارداد دائمی تلقی می شود.”
با توجه به تعریف قرارداد کار دائم می توان قرارداد کار موقت را هم اینگونه تعریف نمود:

قراردادی که مدت و زمان در آن قید شده باشد را قرارداد موقت می گویند .

قرارداد موقت ،پس از اتمام دوره قرارداد، به پایان می رسد. اما این شرط در مورد قراردادهای دائم وجود ندارد مگر اینکه در قراردادهای دائم خود کارگر بنا به دلایلی بخواهد از کار استعفاء دهد، از کارافتادگی کلی داشته باشد یا اینکه بازنشسته شود،فوت نماید و دلایل دیگر که در ماده ۲۱ قانون کار هم بیان شده است که البته موارد بیان شده در ماده ۲۱ مواردی است که قرارداد کار خاتمه پیدا مینماید و امکان ورود مجدد به کار فراهم نیست .همچون از کارافتادگی کارگر.

تبدیل قرارداد کار موقت به دائم
تبدیل قرارداد کار موقت به دائم


در نظر داشته باشید که …
گاهی کارگری که قرارداد دائم دارد به دلیل استعفا یا بازنشتگی حقوق و مزایای خود را دریافت می نماید و از کار خارج می گردد ،در این صورت هیچ حق و حقوقی هم از کارگر پایمال نشده است اما بنا به دلایلی مثل تجربه وتوانایی و … از کارگر مجدد برای همان کار سابق دعوت به همکاری به عمل می آید اما این بار با وی قرارداد کار موقت منعقد می گردد و قرارداد دوم در چنین مواقعی هیچ ارتباطی با قرارداد نخست ندارد چرا که کارگر در مورد کار اول که دائمی بوده است به طور کامل و جامع حق و حقوق خود را دریافت نموده است .و قرارداد دوم قرارداد جدیدی است که منعقد می گردد و ارتباطی به قرارداد نخست ندارد.

چه کارگرانی، کارگران دائم محسوب میگردند؟

 • کارگرانی که از بدو استخدام بدون قرارداد مشغول کار شوند و البته ماهیت کار آن ها هم مستمر باشد.
 • کارگرانی که بیش از یک دوره قرارداد ،همچنان مشغول به کار باشد و کارفرما هم معترض این امر نباشد، این افراد کارگران دائم تلقی می شوند.

فلذا در صورتی که قرارداد کار دائمی منعقد شده باشد کارفرما مجاز نمی باشد که قرارداد را به قرارداد کاری موقت تبدیل نماید،بلکه برای این امر به رضایت کارگر نیاز دارد و چنانچه کارگر رضایت نداشته باشد ، کارفرما چنین اختیاری را ندارد. اما در صورت رضایت آن ها این امر بلامانع است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 2 امتیاز: 4)

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام. در خیلی از کشورها، وقتی قرارداد موقت شش ماهه سه بار پی در پی تمدید میگردد، بار چهارم کارفرما باید با این کارگر یا کارمند قرارداد دائم منعقد کند. کارفرما اجازه ندارد برای بار چهارم قرارداد موقت ببندد.
  قدر مسلم این قانون در قانون کار ایران هم وجود دارد. چرا بعضی اشخاص هنوز با سابقه بیشتر از ۲۰ سال در یک اداره، یا شرکت همچنان قراداد موت دادند که سالانه باید تمدید شود؟

  پاسخ
  • قدر مسلم این قانون در قانون کار ایران وجود ندارد

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بنده چندین سال در یک شرکت مشغول به کار بودم یک سال قرارداد یک ساله یک سال قرارداد ۶ ماهه و سال اخر نیز قرارداد ۳ ماهه عقد نموده که در سال اخر فقط ۶ ماه اول سال به صورت ۳ ماه ۳ ماه قرارداد منعقد گردید و بعد از آن قراردادی منعقد نشد الان تکلیف بنده چیست که دو دوره بدون قرارداد کار کردم و در شروع دوره سوم از ورودم به محل کار ممانعت به عمل اوردن

   پاسخ
 • سلام
  ببخشید اگر داخل قرارداد موقت سه ماه
  (دوره اموزشی) بندی امده باشد که بعد از سه ماه قرار داد به صورت خودکار و با نظر کارفرما تمدید میشود و کارگر هم این موضوع رو‌ندیده باشد و امضا کرده باشد ایا هنچین چیزی قابل اجراست و قوانین وزارت کار این موضوع رو تایید میکنه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست