درج خیار شرط به مدت عمر بایع صحیح است.

  1. صفحه اصلی
  2. دپارتمان های حقوقی تخصصی
  3. مقالات دعاوی ملکی
  4. درج خیار شرط به مدت عمر بایع صحیح است.

سوال : سه دانگ یک باب خانه توسط زوج با حق خیار فسخ در طول عمر شوهر به زوجه فروخته شده است ولیکن بدون فسخ بیع زوج فوت می نماید و چون فاقد اولاد بوده خواهران زوج دادخواستی به خواسته بطلان معامله سه دانگ مشاع ملک علیه زوجه تقدیم و استدلال می کنند که شرط مذکور فاقد مدت بوده و برحسب مقررات ماده 401 قانون مدنی باطل است، آیا چنین شرطی مدت دار تلقی می شود یا بدون مدت؟

نظریه مشورتی شماره 983/7 اداره کل حقوقی قوه قضائیه مورخ 26/3/1370

چنانچه درعقد بیع، خیار فسخ به مدت عمر فروشنده شرط شود چون ابتدای شرط از زمان عقد بیع و انتهای آن موقع فوت فروشنده است، شرط مدت دار بوده و مشمول ماده 399 قانون مدنی است.

مطالب مرتبط :

فسخ مبایعه نامه ملک در چه شرایطی امکان پذیر است؟

 ابطال معامله صوری

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست