تن خواه

تن خواه به معنای مبلغی وجه است که در اختیار کارگری جهت انجام برخی از امور شرکت ،موسسه و… قرار می‌گیرد. به کارگری که چنین وجهی برای مخارج در اختیارش قرار می گیرد تن خواه گردان گفته می شود.

معمولا شرکت‌ها ، موسسات و… جهت سهولت در پرداخت برخی از هزینه های جاری خود که گاها هم برخی از آنها قابل پیش‌بینی نیست چنین مبلغی را در اختیار کارمند خود قرار میدهند تا جهت هزینه های پیش آمده استفاده نمایند.

ممکن است تن خواه در یک حساب قرار داشته باشد  که آن حساب به ثبت حسابداری شرکت هم برسد. چنین حسابی در دست فردی معتمد در شرکت قرار می گیرد که جهت هزینه های پیش آمده استفاده نماید. البته فرد مزبور می بایست هزینه ها را با توجه به نیاز انجام دهد.تن خواه گردان باید برای هر کدام از هزینه های صرف شده ،سند و مدرک باید ارائه دهد. به عنوان مثال اگر خریدی را برای شرکت ، موسسه ، کارگاه و… انجام می‌دهد از فروشنده رسید دریافت نماید.

تن خواه و تن خواه گردان

اگر با تنخواه گردان،قطع همکاری شود یااستعفا دهد باید هزینه هایی را که صرف کرده است را مشخص نماید. این هزینه ها را باید از مبلغ تن خواه کم کند و مابقی مبلغ را برگرداند. و البته واضح هست که همه هزینه های صرف شده را باید با سند و مدرک ارائه دهد. زیرا اگر غیر از این باشد از وی پذیرفته نیست. کارمند در مواقعی که چنین مبلغی را در دست گرفته است امین محسوب می شود. اگر وجه مزبور را خلاف قاعده وضع شده استفاده نمایند خائن در امانت محسوب می شود. در صورت اثبات عمل مزبور، مجازات خیانت در امانت بر وی بار میشود.

بیشتر بخوانید :  تنظیم دادخواست و لایحه دعاوی اداره کار

اگر به اطلاعات در این زمینه نیاز داشتید گروه وکلای دادپویان حامی در خدمت شماست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست