قرارداد مساعدت فناوری

قرارداد مساعدت (همکاری) فنی در چهارچوب انتقال فناوری ، در زمره قراردادهای خدماتی در بحث انتقال فناوری می باشد که در سطحی محدود و به نحوی جزئی در تکمیل فرآیند انتقال فناوری ایفای نقش می کنند.در قرارداد مساعدت فنی ، انتقال مهارت باهدف مدرن سازی اقتصادی مدنظر است که به همکاری های فنی نیز تعبیر شده است. درواقع برای توسعه در قلمرو انواع فناوری ، مالکیت محلی و جذب فناوری برای مشارکت در امر توسعه فناوری ، باید از مساعدت ها و همکاری های متقابل بهره مند شود.

در ادامه به به تفصیل ویژگی های قرارداد مساعدت فنی از جمله مفهوم مساعدت فنی و مصادیق آن و هدف از قرارداد مساعدت فنی در چهارچوب انتقال فناوری و تعهدات طرفین این قرارداد اعم از ارائه دهنده خدمات مساعدت فنی و دریافت کننده خدمات مساعدت فنی و همچنین محدوده و فعالیت های مرتبط با مساعدت های فنی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

مفهوم مساعدت فنی در قرارداد مساعدت فنی در چهارچوب انتقال فناوری

از نظر چهارچوب های فنی ، مساعدت فنی ” هرگونه فعالیتی را دربر می گیرد که توانمندی انسانی و سازمانی را از طریق انتقال و سازگارسازی و کاربرد فناوری و مهارت توسعه می بخشد.”

به عبارت کوتاه تر ، مساعدت فنی به معنای خدمات فنی ای است که مرتبط با ساخت و مهندسی می باشد.

مصادیق مساعدت فنی در قرارداد مساعدت فنی  در چهارچوب انتقال فناوری

  • مشتمل بر تعهداتی در خصوص ارائه مشاوره های معمول
  • اعطلای دانش فنی به منظور درک مولفه های واقعی فناوری و کارکرد دقیق فناوری
  • تهیه تجهیزات و مواد اولیه

لازم به ذکر است در قرارداد های مساعدت فنی خدمات عرضه شده در ارتباط مستقیم مربوط به انجام پروژه تکنولوژیک نمی باشد و در ایجاد یک پروژه صنعتی و تولیدی مستقیما به کار نمی آیند بلکه شامل خدماتی هستند که بیشتر بر حواشی فناوری تمرکز دارند و به بهره برداری موثر و اقتصادی از فناوری کمک می کنند.

هدف از تنظیم قراردادهای مساعدت فن در چهارچوب انتقال فناوری

هدف از مساعدت های فنی در این قراردادها کمک به انتقال گیرنده برای تسلط بر فناوری و نیل به اهداف تعیین شده درخصوص فناوری به بهترین و سریع ترین وجه ممکن می باشد. البته باید تمام موارد مساعدت به تفصیل و دقیقا درقرارداد مشخص شود و قرارداد مبهم نماند.

لازم به ذکر است که قراردادهای مساعدت فنی که در زمره توافقات خدماتی در انتقال فناوری هستند به ندرت به صورت مستقل منعقد می شوند و معمولا همراه با سایر قراردادهای انتقال فناوری مانند قرارداد لیسانس و قراردادهای کلی خدمات فنی می باشند.

افراد ارائه دهنده خدمت در قراردادهای مساعدت فنی در چهارچوب انتقال فناوری

ارائه خدمات مساعدت فنی توسط اعزام اشخاص و سازمان ها و واحدها و شرکت های ذیل می باشد:

کارشناسان ، متخصصان ، تکنسین ها ، مشاوران اقتصادی و ….. که معمولا در سیستم انتقال دهنده فناوری و از پرسنل وی میباشند. واحدهای تولیدی شرکت های مهندسی و مشاوره یا سازمان های خاص مساعدت فنی که صاحب تجربه در بازار هستند.

موضوع و محدوده کمک فنی در قراردادهای مساعدت فنی در چهارچوب انتقال فناوری

محدوده کمک فنی شامل آگاهی ها و خدماتی است که جنبه ی شخصی دارند و خارج از چهارچوب دانش فنی قرار می گیرد. مساعدت فنی بیشتر در رابطه با خدمات پشتیبانی فنی (و نه دانش فنی) می باشند نظیر خدمات مهندسین مشاور که از دانش معمول و متداول در آن صنعت برای ارائه مشاوره به مشتریان خود استفاده می کنند ، مطرح می شود.

لازم به ذکر است که گیرنده فناوری ممکن است برای تولید فقط به کمک فنی نیازمند باشد و خودش از دانش فنی لازم بهره مند باشد.

انواع فعالیت های مرتبط با مساعدت های فنی

  • تعیین کارشناسانی برای انجام وظایف معین :

کمک به راه اندازی و نصب تجهیزات و نظارت بر فرآیند آن ، مشارکت در ایجاد سازمان های سرمایه گذاری و بازاریابی ، دستیابی در سازمان دهی سرمایه ، نگهداری و تعمیر تأسیسات.

  • مساعدت فنی در عرصه هایی که انتقال گیرنده فناوری توانایی انجام آن را ندارد :

کنترل کیفیت محصولات یا مواد اولیه و مشارکت در تحقیقات و توسعه برای انتقال فناوری از مساعدت های فوق می باشد.

  • انجام تحقیقاتی درباره بازار و برآورد و پیش بینی تحولات آن :

یکی دیگر از مساعدت های فنی انجام تحقیقات می باشد چراکه اگر فناوری مدنظر واجد سودآوری تجاری باشد بستر لازم را برای استمرار فعالیت تجاری و کسب منابع مالی برای انجام تحقیقات و توسعه فناوری فراهم خواهد کرد.

  • ارائه خدمات خاص :

یکی دیگر از مساعدت های فنی ارائه خدماتی همچون اجاره دادن تجهیزات و ابزارآلات مرتبط با فناوری میباشد.

  • ارائه خدمات آموزشی :

ارائه خدمات آموزشی به مستخدمان و ارتقای مهارت های آنها و ارائه مشاوره برای اعتلای دانش فنی انتقال گیرنده از دسته مساعدت های فنی میباشد.

تعهدات طرفین قرارداد مساعدت فنی در چهارچوب انتقال فناوری

  • تعهدات ارائه دهنده خدمات مساعدت فنی : ارائه دهنده خدمات مساعدت فنی تعهدات ذیل را برعهده دارد

– کمک در انتخاب فناوری مناسب و روش های تولید و بهره برداری مناسب

– تهیه صورت مشخصات فنی تجهیزات و ماشین آلات

-تهیه مشخصات محصول

– مساعدت در تهیه مواد اولیه و خرید قطعات و معرفی منابع و تامین آنها

– ارائه خدماتی برای انجام آزمایش های مختلف

– نظارت بر عملیات پیاده سازی و نصب و بهره برداری از تأسیسات صنعتی

– ارائه خدماتی برای اصلاح روش های بهره برداری ، تغییر و اصلاح خطوط تولید

  • تعهدات دریافت کننده خدمات مساعدت فنی :

-ارائه و در اختیار قرار دادن اطلاعات لازم به عرضه کننده خدمات مساعدت فنی و فراهم سازی زمینه فعالیت های وی

– پرداخت عوض به ارائه کننده مساعدت فنی که به صورت مستقل از قرارداد اصلی محاسبه می شود

– عدم تعهد به رازداری : لازم به ذکر است که درقرارداد مساعدت فنی به سبب محرمانه نبودن اطلاعات دریافت کننده خدمات متعهد به رازداری نمی باشد و گاهی قبل از مذاکره عرضه کننده خدمات مساعدت فنی را ملزم به امکان دسترسی فیزیکی خود و پرسنلش به عملیات تولیدی و خدماتی می نماید تا اطلاعات مربوطه را جهت بررسی به وی ارائه نماید.

– عدم تعهد دریافت کننده مساعدت فنی بر اعاده و استرداد نقشه ها و اسناد :

دریافت کننده فناوری با توجه به آنکه هیچ گونه انتقال حقوق مالکانه ای در مساعدت های فنی انجام نمی شود ، مجبور به قبول تعهد مبنی بر رد و اعاده بهبودات فناوری و استرداد نقشه ها و اسناد نمی باشد و درواقع ارائه دهنده مساعدت فنی نمی تواند حقوق دریافت کننده در توسعه عملیات تولید ، بازاریابی ، یا ارائه محصولات جدید براساس اطلاعات دریافتی را محدود کند.

ضمانت اجرا در قراردادهای مساعدت فنی در چهارچوب انتقال فناوری

جهت رعایت مصلحت گیرنده فناوری در صورت مساعدت فنی ناصحیح توسط عرضه کننده ، ضمانت اجرای وی ارائه رایگان خدمات صحیح می باشد و ضمانت اجرای عرضه اشتباه و معیوب تجهیزات توسط وی ، جایگزین نمودن بلاعوض و مجانی تجهیزات سالم میباشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =