سفته و چک ضمانت حسن انجام کار

سفته و چک ضمانت حسن انجام کار ،چک و سفته ای است که کارفرما در ابتدای قرارداد از کارگران اخذ مینمایند.درحقیقت فلسفه این امر بدین جهت است که در صورت قصور عمدی کارگران در کار و وارد آمدن ضرری به کارفرما،از این طریق بتوان خسارت وارده به کارفرما جبران گردد.

آیا اخذ سفته و چک از کارگر جهت حسن انجام کار قانونی است؟

صرف اخذ سفته از کارگر توسط کارفرمایان به عنوان ضمانت ، منع قانونی ندارد .چرا که به هر حال کارفرمایی که محلی را جهت استقرار کارگران فراهم نموده است، با توجه به نوع کار ،کارگاه دارای وسایلی است که بابت هر کدام هزینه صورت گرفته است .و در صورتی که اتفاقی برای کارگاه و وسایل آن به دلیل قصور کارگر رخ دهد ، این خسارت باید از طریقی پرداخت شود. از این رو در قراردادهای کار معمولا میزان سفته اخذ شده از کارگر قید و عنوان می نمایند که در چه صورتی از سفته برعلیه کارگر استفاده می گردد.

سفته و چک ضمانت حسن انجام کار

سفته و چک ضمانت حسن انجام کار

کارفرما در چه صورتی میتواند از چک و سفته کارگر استفاده نماید؟

معمولا در مفاد قرارداد میزان سفته دریافتی قید می شود که در قرارداد نیزعنوان می گردد در صورتی که کارگر از مفاد قرارداد تخطی نماید ، کارفرما مجاز است از سفته های وی که برای ضمانت داده است استفاده نماید. البته در این مواقع کارگر می داند برای چه امری به کارفرما سفته می دهد  و از طرفی هم میداند چنانچه از مفاد قرارداد تخطی نماید ،کارفرما مجاز است از سفته های وی استفاده نماید، فلذا در چنین حالتی استفاده از سفته های موجود کاملا قانونی است. چرا که جبران خسارت کارفرما باید انجام گیرد .

بیشتر بخوانید :  حق فسخ در قراردادهای کار

اما نکته قابل توجه و البته پر تکرار در دعاوی بین کارگر و کارفرما….

زمانی که کارگر به کارفرما در بدو شروع کار سفته ای میدهد، اما قید نمینماید که سفته ها را با چه عنوانی داده است . (حسن انجام کار و جهت ضمانت کار قید نمیگردد) معمولا در این مواقع، زمانی که کارگر به هر دلیلی قصد ادامه همکاری با کارفرما را نداشته باشد ،اخراج شود یا استعفا بدهد و… از بیم به اجرا گذاشته شدن سفته ها از سوی کارفرما از حق و حقوق خود می گذرد.

کارگر در سفته ای که بابت ضمانت به کارفرما میدهد چه مواردی را بایستی در سفته قید نماید؟

  • درسفته ای که بابت ضمانت کار داده می شود می بایست در آن قید شود که سفته جهت حسن انجام کار ،است . با درج این قید در سفته ، حتی در آخر هم اگر کارفرما بخواهد از سفته سوء استفاده ای نماید، کارگر با اثبات حسن کار خود می تواند تبرئه گردد.
  • در سفته ای که بابت ضمانت کار داده میشود بایستی نام کارفرما یا شرکتی که قصد همکاری با آن مد نظر است در سفته نوشته شود .وبرای اطمینان لازم است مندرجات سفته ، شماره سفته و … حتما نوشته شود و گرفتن کپی از سفته نیز می تواند اماره قابل قبولی باشد.
    نکته مهم:دادن سفته و چک ،چنانچه به صورت صحیح منعقد نشده باشد گاها می تواند بر علیه کارگر باشد .

ضمانت اجرا سوء استفاده کارفرما از سفته ای که بابت ضمانت داده شده است چیست؟

چنانچه اثبات شود که سفته به چه منظور به کارفرما داده شده است. در صورتیکه کارفرما از سفته مزبور سوء استفاده نماید،کارفرما طبق ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ به مجازات خیانت در امانت محکوم میگردد.
ماده ۶۷۴ ق.م.ا به صراحت سفته و چکی را که به امانت به دیگری سپرده شود جرم انگاری نموده است و مجازات ۶ ماه تا ۳ سال حبس را برای چنین افرادی لحاظ کرده است.

بیشتر بخوانید :   انحلال کارگاه و وضعیت کارگران در صورت انحلال

وکیل اداره کار چگونه میتواند به کارگران در اثبات اینکه چک و سفته جهت حسن انجام کار داده شده است یاری رساند؟

امروزه جهت ضمانت کار ، گرفتن سفته امر متداولی محسوب می شود .و معمولا از شروطی است که کارفرمایان جهت استخدام کارگران از آن استفاده می نمایند و استخدام کارگر را منوط به آن می نمایند .و گاها دیده می شود کارگرانی که جویای کار هستند بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به دادن سفته جهت کار مورد نظر می نمایند. اما به دلیل آگاه نبودن از نحوه صحیح پر کردن سفته جهت ضمانت ، در آتیه مشکلات عدیده ای را بر خود بار می نمایند. از این رو بهتر است قبل از هر اقدامی همه جوانب سنجیده شود تا در آتیه مشکلاتی ایجاد نگردد.
در حال حاضر کارگران بی شماری هستند که به دلیل داشتن سفته و چک در دست کارفرمایان از حقوق خود به راحتی می گذرند . زیرا از اینکه قانون در این باره حامی آن هاست کاملا بی اطلاع می باشند و گاهی هم گمان می نمایند که نمی توانند کاری از پیش ببرند ، در حالیکه اصلا این گونه نیست و تنها کافیست تا از راه صحیح وارد شوند و با طرح شکایت و پیگیری دعوی خود به حق قانونی خود دست یابند.
لازم به ذکر است که برای اقدام در چنین مواقعی اگر چه قانون حمایت های خود را لحاظ نموده است اما به هر حال نحوه استفاده صحیح از قانون و مدارک هم از اهمیت بالایی برخوردار است.
از این رو توصیه میشود پیگیری این موضوع به وکیل اداره کار سپرده شود،چرا که وی با دارا بودن تجربه و تبحر در رسیدگی به این دعاوی بهتر میتواند در جهت احقاق حق کارگر گام بردارد.
موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص و متبحر خود در حوزه کار و روابط کارگر و کارفرما در خدمت شما می باشد. جهت مشاوره با وکیل اداره کار با ما در تماس باشید…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست