سفته و چک ضمانت حسن انجام کار

سفته و چک ضمانت حسن انجام کار ،چک و سفته ای است که کارفرما در ابتدای قرارداد از کارگران اخذ مینمایند.درحقیقت فلسفه این امر بدین جهت است که در صورت قصور عمدی کارگران در کار و وارد آمدن ضرری به کارفرما،از این طریق بتوان خسارت وارده به کارفرما جبران گردد.

آیا اخذ سفته و چک از کارگر جهت حسن انجام کار قانونی است؟

صرف اخذ سفته از کارگر توسط کارفرمایان به عنوان ضمانت ، منع قانونی ندارد .چرا که به هر حال کارفرمایی که محلی را جهت استقرار کارگران فراهم نموده است، با توجه به نوع کار ،کارگاه دارای وسایلی است که بابت هر کدام هزینه صورت گرفته است .و در صورتی که اتفاقی برای کارگاه و وسایل آن به دلیل قصور کارگر رخ دهد ، این خسارت باید از طریقی پرداخت شود. از این رو در قراردادهای کار معمولا میزان سفته اخذ شده از کارگر قید و عنوان می نمایند که در چه صورتی از سفته برعلیه کارگر استفاده می گردد.

سفته و چک ضمانت حسن انجام کار
سفته و چک ضمانت حسن انجام کار

کارفرما در چه صورتی میتواند از چک و سفته کارگر استفاده نماید؟

معمولا در مفاد قرارداد میزان سفته دریافتی قید می شود که در قرارداد نیزعنوان می گردد در صورتی که کارگر از مفاد قرارداد تخطی نماید ، کارفرما مجاز است از سفته های وی که برای ضمانت داده است استفاده نماید. البته در این مواقع کارگر می داند برای چه امری به کارفرما سفته می دهد  و از طرفی هم میداند چنانچه از مفاد قرارداد تخطی نماید ،کارفرما مجاز است از سفته های وی استفاده نماید، فلذا در چنین حالتی استفاده از سفته های موجود کاملا قانونی است. چرا که جبران خسارت کارفرما باید انجام گیرد .

اما نکته قابل توجه و البته پر تکرار در دعاوی بین کارگر و کارفرما….

زمانی که کارگر به کارفرما در بدو شروع کار سفته ای میدهد، اما قید نمینماید که سفته ها را با چه عنوانی داده است . (حسن انجام کار و جهت ضمانت کار قید نمیگردد) معمولا در این مواقع، زمانی که کارگر به هر دلیلی قصد ادامه همکاری با کارفرما را نداشته باشد ،اخراج شود یا استعفا بدهد و… از بیم به اجرا گذاشته شدن سفته ها از سوی کارفرما از حق و حقوق خود می گذرد.

کارگر در سفته ای که بابت ضمانت به کارفرما میدهد چه مواردی را بایستی در سفته قید نماید؟

 • درسفته ای که بابت ضمانت کار داده می شود می بایست در آن قید شود که سفته جهت حسن انجام کار ،است . با درج این قید در سفته ، حتی در آخر هم اگر کارفرما بخواهد از سفته سوء استفاده ای نماید، کارگر با اثبات حسن کار خود می تواند تبرئه گردد.
 • در سفته ای که بابت ضمانت کار داده میشود بایستی نام کارفرما یا شرکتی که قصد همکاری با آن مد نظر است در سفته نوشته شود .وبرای اطمینان لازم است مندرجات سفته ، شماره سفته و … حتما نوشته شود و گرفتن کپی از سفته نیز می تواند اماره قابل قبولی باشد.
  نکته مهم:دادن سفته و چک ،چنانچه به صورت صحیح منعقد نشده باشد گاها می تواند بر علیه کارگر باشد .

ضمانت اجرا سوء استفاده کارفرما از سفته ای که بابت ضمانت داده شده است چیست؟

چنانچه اثبات شود که سفته به چه منظور به کارفرما داده شده است. در صورتیکه کارفرما از سفته مزبور سوء استفاده نماید،کارفرما طبق ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ به مجازات خیانت در امانت محکوم میگردد.
ماده ۶۷۴ ق.م.ا به صراحت سفته و چکی را که به امانت به دیگری سپرده شود جرم انگاری نموده است و مجازات ۶ ماه تا ۳ سال حبس را برای چنین افرادی لحاظ کرده است.

وکیل اداره کار چگونه میتواند به کارگران در اثبات اینکه چک و سفته جهت حسن انجام کار داده شده است یاری رساند؟

امروزه جهت ضمانت کار ، گرفتن سفته امر متداولی محسوب می شود .و معمولا از شروطی است که کارفرمایان جهت استخدام کارگران از آن استفاده می نمایند و استخدام کارگر را منوط به آن می نمایند .و گاها دیده می شود کارگرانی که جویای کار هستند بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به دادن سفته جهت کار مورد نظر می نمایند. اما به دلیل آگاه نبودن از نحوه صحیح پر کردن سفته جهت ضمانت ، در آتیه مشکلات عدیده ای را بر خود بار می نمایند. از این رو بهتر است قبل از هر اقدامی همه جوانب سنجیده شود تا در آتیه مشکلاتی ایجاد نگردد.
در حال حاضر کارگران بی شماری هستند که به دلیل داشتن سفته و چک در دست کارفرمایان از حقوق خود به راحتی می گذرند . زیرا از اینکه قانون در این باره حامی آن هاست کاملا بی اطلاع می باشند و گاهی هم گمان می نمایند که نمی توانند کاری از پیش ببرند ، در حالیکه اصلا این گونه نیست و تنها کافیست تا از راه صحیح وارد شوند و با طرح شکایت و پیگیری دعوی خود به حق قانونی خود دست یابند.
لازم به ذکر است که برای اقدام در چنین مواقعی اگر چه قانون حمایت های خود را لحاظ نموده است اما به هر حال نحوه استفاده صحیح از قانون و مدارک هم از اهمیت بالایی برخوردار است.
از این رو توصیه میشود پیگیری این موضوع به وکیل اداره کار سپرده شود،چرا که وی با دارا بودن تجربه و تبحر در رسیدگی به این دعاوی بهتر میتواند در جهت احقاق حق کارگر گام بردارد.
موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص و متبحر خود در حوزه کار و روابط کارگر و کارفرما در خدمت شما می باشد. جهت مشاوره با وکیل اداره کار با ما در تماس باشید…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

32 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام من برای کار دوتاشرکت رفتم ازم 20ملیون سفته خواستن خب اگه غیرقانونی هست چرا کارفرمایان به راحتی تقاضای سفته میکنن و هیچ ترسی هم ازاین بابت ندارن این چیومیرسونه

  پاسخ
  • اخذ سفته بابت تضمین حسن انجام تعهدات از سوی کارفرما غیر قانونی نمی باشد

   پاسخ
   • سلام و عرض ادب بنده دریک شرکت پخش مواد غذایی بازاریاب هستم و از من چک150ملیونی میخوان و میگن باید چک رو در وجه رییس شرکت بنویسید و نباید بابت انجام حسن کار در اون قید بشه حالا سوال اینجاست
    اگر به هر نحوی بنده از این شرکت بیام بیرون یا شکایتی داشته باشم میتونن چک رو به اجرا بزارن
    اگه به اجارا گذاشتن من میتونم با شواهد عینی ازشون شکایت کنم که برای من پرونده سازی نکنن یا بگن که کارگر ما نبوده ما این چک بابت معامله از ایشون گرفتیم؟؟؟

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     ژوئن 17, 2022 10:51 ب.ظ

     سلام بله چون بدون درج بابت ضمانت ،وجود این چک نشان دهنده مدیون بودن شما به شرکت می باشد

     پاسخ
  • سلام من خودم هم کارگر هستم گرفتن چک یا سفته غیر قانونی نیست ولی حتما باید کارگر کلمه بابت حسن انجام کار را در چک یا سفته خود ذکر کند که جنبه کیفری نداشته باشد اگرم ذکر نکرده باشد حتما رسید چک رو از کارفرما بگیرد و درون رسید نوشته باشد بابت ضمانت از کارگر اخذ شده است .

   پاسخ
 • سلام پدر من یک فرد کاملا بی سواد است 15سال برای یک کارگاه کار کرده و قرارداد شفاهی بوده و از ابتدای سال اخراج شده و حالا ک ب اداره کار شکایت کردیم کارفرما 130میلیون سفته اورده به همراه یک برگه که در ان نوشته پدرم حقی ندارد و انگشت از پدر بی سوادم گرفته است و بهش نگفته ک این ها چه است حالا چه کاری میتونیم بکنیم؟؟؟؟

  پاسخ
  • با سلام بله میتواند حقوق خود را مطالبه نماید

   پاسخ
  • سلام وقتتون بخیر من یه سوال داشتم الان جایی مشغول به کار هستم از من چک خواستن بابت ضمانت و گفتن که باید کپی شناسنامه و کارت ملی کسی که چک رو هم میده بدید اما اینو نشنیده بودم قانونی داره بابته این مورد ؟

   پاسخ
   • سلام قانون در زمینه وثیقه یا سفته یا چک بابت حسن انجام کار ساکت هست و از این‌رو کارفرمایان سلیقه ای رفتار می‌کنند
    در هر صورت شماره قرارداد کار در چک قید شود و در متن چک نیز قید شود بابت حسن انجام قراداد کار شماره……

    پاسخ
 • از محل کار قبلیمم استعفا داده بودم اما متاسفانه بعد ۴ ماه نمیده حقمو و میگه تو باید صبر نیروی من کار یاد بگیره بعدا با تو تسویه میکنم در صورتی که یک و نیم هم بابت پیدا کردن نیروی جدید صبر کردم

  پاسخ
 • سلام کارفرما از من برای ضمانت کار درخواست چک صد میلیونی کرده من داخل چک نوشتم در وجه کارخانه فلان بابت ضمانت و قصور در انجام کار. به نظر شما ایرادی نداره؟

  پاسخ
 • سلام من جایی برای کار استخدام شدم که کارفرما چک خواستن برای ضمانت اما گفتن در چک نباید چیزی بنویسید کپی کارت ملی کسی که چک به نام ایشون هست رو بیارید در قرار داد ذکر شده که چک بابت حسن انجام کار هست اما نسخه ای از قرار داد رو به ما ندادن و گفتن اگر در حین کار استعفا بدید چک اجرا گذاشته میشود آیا این امر امکان پذیر هست؟و ما ملزم هستیم حتlا ۳ سال مشغول بکار باشیم؟؟

  و همچنین گفتن باید حتما چک در سامانه صیاد در وجه شرکت ثبت شود در غیر این صورت حقوق پرداخت نمیشود و تا ۳ سال مبلغی رو از حقوق کسر میکنن که از شرکت نری و بعد از سه سال با سود مبلغ رو برمیگردونن

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 2:43 ب.ظ

   سلام این اقدام غیر قانونی هست لیکن سوال خودرا واضح بیان فرمایید

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر اموزسگاهی که من قراره اونجا استخدام بشم ازم چک یا سفته برای صمانت خواسته سوالم اینه که داخل چک اگر بنویسیم ضمانت بابت حسن انجام کار از چک دیگه نمیتونن سواستفاده کنن! ؟و گفتن چک تاریخ هم نداشته باشه ممنون مبشم جواب منو بدین

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     ژوئن 4, 2022 6:29 ب.ظ

     سلام مهم این هست که هم روی چک عبارت تضمین حسن انجام کار را بنویسید و هم در قرارداد به شماره چک و سفته اشاره شود.

     پاسخ
 • صادق محمدی
  آوریل 26, 2022 7:09 ب.ظ

  باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما.
  من در یک شرکت ۱۵ سال است شاغل هستم که محل کارمون در صنایع دفاع کشور می باشد.و این شرکت زیرمجموعه وزارت دفاع است .قراردادهای ما بصورت یکساله و مطابق قانون اداره کار هست.
  حالا برای قرارداد جدید ،شرکت نامه زده که باید همه ی نیروها یک سفته ی ۱میلیارد ریالی بدهند و در متن نامه نوشته که در صورت میل به رفتن از محل کار و عدم موافقت کارفرما این سفته اجرایی می شود و این نامه الزام می باشد نه اختیار !!!
  سوال :آیا این متن وجه ی قانونی دارد یا خیر و راه حل شما چیست ؟ با توجه به اینکه سابقه نیروهای این شرکت همه بالای ۱۰سال است.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 7, 2022 4:40 ب.ظ

   سلام اقدام کارفرما در اخذ سفته ضمانت حسن انجام کار با شرط و شروط مذکور کاملا غیر قانونی هست.

   پاسخ
  • مهدی جهانبخش
   ژوئن 15, 2022 7:49 ب.ظ

   سلام من سفته برای کارم دادم ولی ننوشتم بابت حسن انجام کار ولی رسیدی که از کارفرما گرفتم که نوشته شده بابت حسن انجام کار همین رسید کفایت می‌کنه یا حتمی باید تو سفته قید کنم؟

   پاسخ
 • سلام.

  برخی شرکت ها قبل از استخدام کارگر از او سفته میگیرند
  و میگویند بخاطر اموزشی که به شما میدهیم اگر میخاهید استفعا بدهید
  باید مبلغ سفته را بپردازید.
  و معمولا که نا اگاه از شغل خود در شرکت هستن بعد از سفته دادن که با مضرات کار برای سلامتی مواجه میشوند
  در خواست استعفا میدهند و باید سفته را نقد کنند ایا این کار قانونی است؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 27, 2022 4:03 ب.ظ

   کاملا غیر قانوني و غیر شرعی هست

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید
    من برا تعهد انجام کار سفته به خریدار دادم ، اما فقط تو قراداد با اشاره به شماره سفته ها قید کردم که سفته بابت حسن انجام کار ولی در سفته قید نکردم حسن انجام کار
    آیا در تنها قرارداد قید شود کفایت میکند

    پاسخ
 • سلام من درشرکتی مشغول به کار هستم که شب کارم و ظهرکارم همیشه اما دوهفته است که روز آف که حق من برای استراحت است رو حذف کردند.ورئیس بخاطرکاری که نکردم به من فحش و ناسزاگفته است .من تصمیم گرفتم که سرکارنروم اما با چکی که بابت ضمانت به شرکت داده ام من رو تهدید میکنند.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   جولای 1, 2022 10:36 ق.ظ

   سلام در اداره کار شکایت و تقاضای استرداد چک حسن انجام تعهدات رو داشته باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.من سفته ای به محل کارم دادم و الان استعفا دادم و بعد از یک ماه طبق قانون کار محل کارم رو ترک می کنم .سفته ای که دادم به درخواست محل کار فقط مشخصاتم رو پر کردم و یک ضامن هم آن را امضا کرده الان میتونن سفته را به اجرا بزارن و مبلغ سفته را مطالبه کنند؟

  پاسخ
 • من سفته صاحب کارم امضا کردم به عنوان ضامن بعد از پیشش دراومدم برای شرکتی که سفته امضا کردم اظهارنامه دادم ‌ید ضمانتی به ید امانتی تبدیل شده و چون عدم همکاری ندارم مسئولیتی نیست گردنم؟ میخوام بدونم دال محکمی هست تو دادگاه؟ و اینکه کاری دیگه میتونم کنم که سفته ای که ضمانتش کردم پس بگیرم؟؟؟ به عنوان ضامن هم میتونم درخواست استرداد لاشه کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   سپتامبر 13, 2022 2:15 ب.ظ

   سلام اظهارنامه ارسالی خوب هست لیکن اظهارنامه دیگر مبنی بر استرداد سفته ها ارسال کنید. خیر نمی توانید.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست