تعهدات طرفین قرارداد جوینت ونچر (قرارداد سرمایه گزاری مشترک)

تعهدات ناشی از قرارداد جوینت ونچر یا قرارداد سرمایه گذاری مشترک ، به سه دسته تعهدات مشترک، التزامات خاص سرمایه گذار خارجی و تعهدات مشارکت کننده داخلی تقسیم می شود.

تعهدات مشترک طرفین قرارداد جوینت ونچر

با توجه به آنکه بحث مشارکت انتفاعی به عنوان مشخصه ی اصلی قرارداد جوینت ونچر می باشد، می بایست در قرارداد به طور دقیق و صراحتاً تعهدات مشترک طرفین درج گردد تا طرفین با تدارک همه سرمایه لازم ، مهیای مشارکت کامل با یکدیگر گردند. از برجسته ترین تعهدات مشترک می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

۱) تعهد طرفین به تسهیل مبادلات

۲) تعهد طرفین به پرهیز از رفتارهای فرصت طلبانه و منفعت جویانه

۳) عدم رقابت طرفین با شرکت مشترک

۴) تعهد طرفین مبنی بر اجتناب از سوء استفاده از اموال و فناوری های طرف مقابل

۵) تعهد طرفین به عمل با حسن نیت

۶) تعهد طرفین مبنی بر حفظ اطلاعات محرمانه ی قرارداد جوینت ونچر

۷) تعهد طرفین به مطلع کردن یکدیگر از ابداعات حاصله

ـ درتوضیح بند فوق باید گفت که درصورتی که در اثر همکاری های متقابل در قرارداد جوینت ونچر ابداعی حاصل شود، طرفی که به نتیجه نهایی دست یافته، می بایست دیگران را نیز در جریان این ابداع قرار دهد. به این دلیل که نتایج حاصل از همکاری های متقابل یا متعلق به همه شرکاست و یا متعلق به شرکت و می توان با واگذاری این ابداع تحت عنوان قرارداد لیسانس، از مزایای آن بهره برداری مشترک نمود.

تعهدات مشارکت کننده خارجی

با توجه به آنکه طرف مشارکت کننده خارجی در قراردادهای جوینت ونچر دارای منابع مالی، تکنولوژیک و مدیریتی می باشد دارای تعهداتی در این راستا به شرح ذیل می باشد :

  1. به کارگیری منابع تخصصی در وظایف محوله

مشارکت کننده خارجی متعهد است منابع مالی، تکنولوژیک و مدیریتی را در انجام وظایفی که به وی محول شده به کار بندد تا پروژه مشترک قراردادی به ثمر برسد.

  1. ارائه تضمین در استخدام پیمانکاران واجد صلاحیت

مشارکت کننده خارجی متعهد است تضمین دهد که پیمانکارانی را که به خدمت می گیرد، دارای صلاحیت های ضروری انجام کار هستند و متعهد می شود که طرف مقابل یعنی شریک محلی را هم در جریان انتخاب این پیمانکاران قرار دهد.

  1. ارائه داشته های تکنولوژیک به روز به شریک محلی

یکی دیگر از تعهدات سرمایه گذار خارجی این است که می بایست در رابطه با مناسب و کارآمد بودن ماشین آلات و تجهیزات، به شریک محلی خود اطمینان دهد و در واقع آخرین داشته های تکنولوژیک موجود خود را در برابر بهای مناسب به شرکت مشترک واگذار نماید.

  1. تعهد به پرداخت غرامت در صورت خدعه

ممکن است در قرارداد جوینت ونچر تصریح شود که در صورتیکه فناوری در اثر خدعه طرف خارجی، دارای شرایط مورد توافق نباشد و درصورت عدم انطباق نتایج با استاندارد های معمول، شرکت خارجی موظف به پرداخت غرامت به شریک کشور میزبان خواهد بود.

  1. عمل کردن مطابق با اصول متعارف در خرید لوازم شرکت

سرمایه گذار خارجی در قرارداد جوینت ونچر متعهد است که در خرید ملزومات و مواد اولیه برای شرکت مشترک از بازارهای داخلی یا بازارهای بین المللی مطابق با اصول متعارف عمل کند و هزینه های غیرضروری ننماید.

  1. آموزش نیروهای محلی شرکت مشترک

با توجه به موقعیت برتر سرمایه گذار خارجی در قرارداد جوینت ونچر، سرمایه گذار خارجی متعهد است که جهت تولید نیروهای متخصص به آموزش نیروهای محلی شرکت بپردازد و همچنین نیروهای متخصص لازم را برای نظارت بر انجام مراحل فنی و ارائه خدمات فنی و مهندسی در شرکت استخدام نماید.

تعهدات سرمایه گذار محلی در قرارداد وینت ونچر

درکشورهای درحال توسعه از جمله کشور ایران، دولت یا شرکت های دولتی طرف محلی و مقابل سرمایه گذار خارجی قرارداد  جوینت ونچر قرار می گیرند که تعهدات ذیل را برعهده دارند :

  1. التزام به همکاری با شرکت سرمایه گذاری خارجی
  2. ارائه تسهیلات ورودی جهت اجرای موضوع قرارداد جوینت ونچر

در توضیح بند فوق باید گفت فراهم آوردن تسهیلاتی مانند زمین ، سوخت و مواد اولیه ارزان و …. در شمار تعهدات طرف محلی که حسب مورد دولت یا شرکت دولتی در کشورهای در حال توسعه می باشد، است. تا کالاها و خدمات با بهایی مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرند.

  1. اعطای مجوزات لازم برای شروع فعالیت طرف خارجی.
  2.  تأدیه ی آورده های خود که غالباً منابع مالی می باشند.

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با سوابق درخشان در حوزه دعاوی و تنظیم قراردادهای داخلی و بین المللی ، آماده ارائه مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه انواع قراردادها و همچنین تنظیم قراردادهای تجاری تخصصی از جمله جوینت ونچر می باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نوزده =