مطالبه وجه سفته

برای مطالبه وجه سفته به دو طریق می توان اقدام کرد. از طریق اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت اسناد و یا از طریق مراجع قضایی.

مطالبه وجه سفته از طریق اجرای ثبت

در این جا دارنده در صورتی که به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد می تواند علیه صادر کننده، ظهرنویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع درادارات ثبت اسناد محلی مراجعه و وصول طلب خود همچنین توقیف اموال اشخاص مذکور را با در خواست قرار تامین، تقاضا نماید.

نحوه مطالبه وجه سفته

وظایف قانونی دارنده سفته این است که در سررسيد ، سفته را مطالبه کرده باشد، در صورت عدم پرداخت وجه، دارنده سفته بايد ظرف 10 روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست نماید. «واخواست مطالبه رسمی وجه سفته است در واقع اعتراض به عدم تادیه سفته‌ است که در سررسيد ، پرداخت نشده و عليه صادرکننده سفته به عمل می آيد» از آنجا که اين اعتراض بايد رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهيه شده نوشته می شود، علاوه بر اين بانک‌ها نيز واخواست‌نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسيله دادگاه انجام می گيرد، آورده می شود.

مزایای واخواست سفته برای مطالبه وجه سفته

واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه سفته و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هرگاه دارنده سفته قصد داشته باشد به صورت رسمی، صادرکننده یا ظهرنویسان و ضامن‌های سفته را مورد تعقیب حقوقی قرار دهد، بهتر است در اولین فرصت، سفته در دست خود را واخواست نماید چرا که با انجام این امر به محض واخواست سفته، ابلاغ واخواست به متعهد نیز انجام می‌شود و او متوجه می گردد که دارنده آماده پیگیری قضایی برای مطالبه طلب خود است.هر چند بدون واخواست نیز می توان مبلغ سفته را مطالبه نمود اما در این حالت (سفته بدون واخواست) یک سند عادی محسوب شده و در صورت ظهرنویسی سفته ، دعوی علیه ظهرنویس یا ضامن در دادگاه پذیرفته نمی‌شود.

در صورت تاخیر در پرداخت وجه سفته، برای مطالبه خسارت تاخیر، واخواست اهمیت دارد زیرا که از تاریخ صدور واخواست، خسارت تاخیر تادیه به سفته تعلق می‌گیرد. در غیر این صورت خسارت تاخیر از تاریخ تقدیم دادخواست محاسبه خواهد شد.

مطالبه وجه سفته از طریق مراجع قضایی

در اینجا دارنده سفته می تواند با تقدیم دادخواست حقوقی با عنوان مطالبه وجه سفته، علیه هر یک یا تمام مسئولین اسناد تجاری دعوا اقامه نماید. در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده سفته، منجر شود و اموالی از محکوم یافت نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، بازداشت شخص محکوم را درخواست نماید.

مطالبه وجه سفته علیه ظهرنویسان وضامنین سفته

چنانچه دارنده سفته، قصد داشته باشد علیه تمام متعهدان سفته (اعم از ضامنین و ظهرنویسان) اقامه دعوی نماید و مسئولیت تضامنی آنها را بخواهد، می بایست ظرف یک سال از تاریخ سفته آن را مطالبه نماید در غیر اینصورت حق مطالبه ی طلب از سایر متعهدین به جز صادرکننده را ندارد و صرفا به خود صادر کننده می تواند مراجعه نماید. اگر بخواهد به صورت رسمی واخواست نماید می بایست از تاریخ وعده یا سررسید ظرف ده روز آن را واخواست نماید. چنانچه سفته عندالمطالبه باشد می‌تواند ظرف یک سال مطالبه نماید

لازم به ذکر است که سفته برخلاف چک، وجه کیفری به هیچ عنوان ندارد بنابراین نمی‌توان صادرکننده سفته را با عنوان پرداخت سفته بلامحل تحت تعقیب کیفری قرار داد.

آیا در صورت مطالبه وجه سفته و عدم پرداخت وجه، حکم جلب صادر می گردد؟

به صرف مطالبه طلب در دادگاه حکم جلب صادر نمی گردد. ابتدائا باید سفته واخواست شده باشد سپس دادخواست مطالبه وجه، مطرح شود پس از صدور حکم قطعی دادگاه و صدور اجرائیه و ابلاغ آن به محکوم علیه و گذشت 10 روز از تاریخ ابلاغ آن به محکوم علیه، پرونده اجرایی تشکیل می گردد چنانچه تا یک ماه دادخواست اعسار از طرف بدهکار ثبت نگردد و هیچ اموال و دارایی نیز از بدهکار یافت نشود حکم جلب صادر می گردد.

امکان تقسیط وجه سفته با مطالبه وجه آن

درچه صورت وجه سفته تقسیط می شود؟

در اسناد تجاری برات ذاتا تجاری است اما سفته در صورتی که بین دو تاجر رد و بدل شده باشد، تجاری محسوب می گردد و درخواست اعسار در دعاوی تجاری پذیرفته نیست. و محکمه هم نمیتواند بدون رضایت مدیون برای تادیه مهلت دهد در غیر اینصورت امکان تقسیط وجه سفته در صورت معسر بودن بدهکار و اثبات آن با طرح دادخواست اعسار در صورت پذیرفته شدن اعسار، شخص بدهکار از پرداخت یکجای محکوم به، معاف می گردد. بنابراین پس از صدور رای قطعی با تنظیم دادخواست تقسیط، امکان تقسیط و حتی تعدیل محکوم به وجود دارد.

دارنده سفته (کارفرما) در چه صورت می تواند سفته ای که به او سپرده شده را به اجرا بگذارد؟

کارفرما بنا به دو شرط ذیل سفته های که بابت حسن انجام کار به او سپرده شده است را می تواند از متعهد سفته مطالبه نماید.

 • مفاد قرارداد از سوی شخصی که سفته، نقض شده باشد
 • نقض مفاد قرارداد موجب ضرر به شرکت یا کارفرما شده باشد.

درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه دعاوی سفته و اقامه دعوا به صورت تخصصی می توانید با موسسه حقوقی بین المللی داپویان حامی تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 4)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سفته از یک نفر داریم که مال زمان شاه هست بابت خرید گوسفند از پدربزرگم بوده .سفته بدون تاریخ هست و مبلغ ان پنج هزار تومان هست. سوالم این هست که ایا به نرخ روز محاسبه میشه یا خیر؟

  پاسخ
  • چون پنج هزارتومن ارزش نداره مگر اینکه نرخ روز باشه..و اون موقع ۲۰۰ عدد گوسفند فروخته شده.

   این سفته قابلیت تجاری بودن خودش واز دست داده و میشه از باب دارا شدن بلاجهت شکایت کرد.

   پاسخ
 • سلام، همسر من برای فروشندگی در یک محل پنج میلیون سفته داده 2 ضامن هم آن را امضاء کرده‌اند، الان سه ماه میگذرد اما نه قرارداد با اوبسته اند و نه بیمه کردن. میخواهد بیرون بیاید از اونجا اما کارفر تهدید به اجرای سفته می کند آیا می تواند اقدام کند؟

  پاسخ
  • در صورتی که رسید و مدارکی داشته باشید که بتواند اثبات نماید که سفته بابت ضمانت و حسن انجام کار داده شده است و از سوی همسر شما تخلفی در حین کار صورت نگرفته باشد می توانید با دادن اظهار نامه به کارفرما نسبت به مطالبه آن اقدام نمایید. در غیر اینصورت کارفرما می تواند نسبت به وصول آن اقدام نماید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست