دعاوی وقفی

دعاوی وقفی

وکیل دعاوی وقفی

دعاوی وقفی دارای ساختار و پیچیدگی های ویژه ایی میباشد و به جهت پیچیدگی ها و اهمیت خاص دعاوی وقفی باعث گردیده تا شعب خاصی جهت رسیدگی به دعاوی وقفی تعیین گردند.

دعاوی وقفی مستلزم داشتن آگاهی و تسلط بر قوانین و مقررات خاص آن می باشد مانند قانون مدنی 1307، قانون ابطال اسناد و فروش رقبات،آب و اراضی موقوفه 1363، قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه 1363، قانون ابطال اسناد و فروش رقبات، آب و اراضی موقوفه 1371و…. در بسیاری موارد طرح دعاوی وقفی به جهت عدم آگاهی از قوانین و مقررات با شکست موجه می گردد و منجر به صدور قرار رد دعوی و یا قرار عدم استماع دعوا و یا قرار ابطال دادخواست می گردد و همین امر باعث سردرگمی افراد در مراجع قضایی می شود.

برای اینکه در دعاوی وقفی به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید و بتوانید از تضییع حق خود جلوگیری نمائید پیش از طرح دعاوی وقفی با وکیل متخصص در دعاوی وقفی مشاوره نمائید و وکالت دعاوی وقفی را به وکیل متخصص در دعاوی وقفی بسپارید . وکیل دعاوی وقفی به جهت داشتن تجربه و سابقه فعالیت در حوزه دعاوی وقفی احاطه کامل بر دعاوی وقفی داشته و می تواند در کوتاهترین زمان ممکن و به بهترین شکل دراحقاق حق شما گام بردارد و باعث حصول نتیجه دلخواه شما گردد.

انواع وقف

در وقف نیز خواه وقف خاص یا وقف عام که حقوق موقوف علیهم توسط مدیران وقف یا سایر اشخاص تضییع گردد می توانند دعوای وقفی را مطرح نمایند.

در وقف عام حاکم و در زمان حاضر سازمان اوقاف و امور خیریه این وظیفه را بر عهده دارد و در وقف خاص نیز موقوف علیهم ذینفع بوده و حق اقامه دعوای وقفی را دارند.

در دعاوی وقفی هریک از موقوف علیهم می توانند به تنهایی بر علیه مدیران وقف یا سایر اشخاص اقامه دعوا نمایند و خسارات وارده را مطالبه نمایند.

در وقف خاص که غالباً موقوف علیهم تعداد افراد محدودی می باشند آنان به اجتماع می توانند جهت جبران خسارات وارده علیه مدیران وقف یا اشخاصی که موجب تضیع منافع موقوفه گردیده اند دعاوی وقفی را مطرح نمایند در این حالت تمام موقوف علیهم می توانند به موجب یک دادخواست اقامه دعوا نمایند.

سازمان اوقاف و امور خیریه به موجب قانون اوقاف و امور خیریه در موقوفات عام، و نیز فاقد متولی با نصب متولی و تصویب بودجه سالانه موقوفات از طریق ادارات تحقیق حقوقی و حسابرسی برکار متولیان نظارت داشته و در صورت مشاهده هرگونه تضییع یا تفریط حقوق موقوف علیهم مراتب به ریاست سازمان گزارش و حسب مورد موضوع از طریق مراجع قضایی تحت پیگرد قرار می گیرد.

ادامه مطلب

دعاوی وقفی

رهن و وثیقه ملک وقفی
توقیف ملکی وقف
جهل خریدار به وقفی بودن ملک
حقوق مکتسبه متصرفین در موقوفات
حدود وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه

دانشنامه دعاوی وقفی

واگذاری زمین وقفی

واگذاری زمین وقفی خاص برای زراعت و کشاورزی اولین قانونی که شامل اراضی موقوفه گردید، تصویب قانون اصلاحات اراضی مصوب 26/2/39 بود که سیاست دولت را صرفاً در خصوص اراضی موقوفه…
دانشنامه دعاوی ثبتی

مشاوری دعاوی وقفی

  • وکیل دعاوی وقفی
    اگر در زمینه امور وقفی ،نیازمند مشاوره با وکلای متخصص دعاوی وقفی هستید دارید ،باما تماس بگیرید.

  • مشاوره حقوقی املاک اوقافی

    مشاوران حقوقی مادر زمینه امور دعاوی وقفی ،پاسخگوی شما خواهند بود. کافیست با متخصصان ما تماس بگیرید.

  • تنظیم دادخواست و لایحه دعاوی وقفی

    اگر در زمینه امور دعاوی وقفی خود ،نیازمند تنظیم دادخواست و لایحه هستید ،باوکلای متخصص ما تماس بگیرید.

در حال به روزرسانی

در حال به روز رسانی

در حال به روز رسانی

اخبار

در حال به روزرسانی

مقالات

در حال به روز رسانی

پرونده های در دست اقدام

در حال به روز رسانی

تماس با ما

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
فهرست