کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی به چه مواردی رسیدگی می کنند؟

کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی یکی از از مراجع اختصاصی رسیدگی کننده در قانون تامین اجتماعی است.این کمیسیون ها در قانون هم لحاظ شده است.

تعریف کمیسیون پزشکی در قانون سازمان بیمه تامین اجتماعی

در این باب ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی چنین بیان کرده است :

 جهت تعیین ازکارافتادگی جسمی و روحی بیمه شدگان و افراد خانواده آنها کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدید نظرتشکیل میگردد.

 البته در حال حاضر کمیسیون های مربوطه وظایف دیگری را هم بر عهده دار شدند، از جمله :

۱)مشخص نمودن میزان فرسایش روحی یا جسمی بیمه شدگان شاغل در مشاغل سخت و زیان آور.

۲)اظهارنظر درمورد اینکه نوع کار ، محل کار ، میزان ساعات کار ، ادامه درمان بیمه شدگان و …

۳)استراحت های پزشکی ایام بیماری بیمه شدگان که از طرف شوراهای پزشکی ارجاع میگردد.

۴)بررسی تغییر میزان از کار افتادگی که به صورت جزئی یا کلی رخ داده است.

و موارد دیگری که برای جلوگیری از اطاله کلام از نام بردن آنها خودداری میکنیم وبه همین موارد بسنده مینماییم.

کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدیدنظر در سازمان بیمه تامین اجتماعی

کمیسیون های بدوی و تجدیدنظر از ۶ عضو تشکیل می شوند. اعضای کمیسیون های مزبور را افراد زیر تشکیل میدهند:

بیشتر بخوانید :  نقل و انتقال عین یا منافع موسسات و کارگاه های مشمول  قانون تامین اجتماعی

 ۱)یک نفر پزشک متخصص به عنوان رئیس کمیسیون

 ۲)یک نفر متخصص داخلی به عنوان عضو ثابت

 ۳) یک نفر متخصص در رشته بیماری مربوطه به عنوان عضو مرتبط

  ۴) و هم چنین یک نفر مشاور فنی و بیمه

 ۵) یک نفر مشاور طب کار ، بهداشت حرفه ای

6)و در آخر یک نفر به عنوان دبیر (منشی) تشکیل می دهند. جلسه با حضور همگی افراد فوق رسمیت پیدا می کند. اما جهت صدور رای موافقت همه اعضا نیاز نیست .چراکه در رای گیری نظر منشی ، متخصص طب کار و مشاور فنی بیمه نیاز نیست .

مرحله بدوی، اولین مرحله بررسی اسناد و مدارک پزشکی است که با حضور اعضای فوق تشکیل شده است. در نهایت  این رسیدگی به صدور رای می انجامد. رایی که از مراجع بدوی صادر می شود چنانچه درمهلت ۱ ماهه مورد اعتراض قرار نگیرد قطعی میشود. و دیگر قابلیت تجدید نظر ندارد. اما چنانچه فردی به رای معترض باشد می توان در مهلت مقرر اعتراض خود را عنوان کند. در این صورت به اعتراض چنین فردی در کمیسیون تجدیدنظر رسیدگی می شود.

آراء کمیسیون تجدیدنظر قطعی می باشد و مهلتی جهت تجدیدنظر مجدد اعطا نشده است.

اما لازم به ذکر است، اعضا در کمیسیون های بدوی و تجدیدنظر به یک شکل هستند .اما پزشکان نام برده درمرحله بدوی تا زمانیکه عضویت کمیسیونهای بدوی را دارند،نمیتوانند به عضویت کمیسیونهای تجدیدنظر هم دربیایند. و این نکته را قانون گذار در تبصره ۱ ماده ۴ آئین نامه کمیسیون  های پزشکی هم بیان کرده است.

همچنین درصورتیکه پزشک متخصص طب کار دربرخی از شهرستان ها وجود نداشته باشد، استفاده ازکارشناس بهداشت حرفه ای بلامانع است.

بیشتر بخوانید :  رسیدگی به اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی

این است که قانونگذار برای هریک از اعضای کمیسیون پزشکی با شرایط فوق عضو علی البدل هم قرار داده است. که در صورت نبودن اعضای اصلی از آن ها بتوان استفاده کرد. ذکر این موضوع نشان از تیزبینی قانونگذار دارد.

مراحل رسیدگی در کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدید نظر سازمان بیمه تامین اجتماعی

رسیدگی در کمیسیون های پزشکی دارای مراحلی است.

1)در وهله اول بایستی پرونده پزشکی بیمه شده مورد بررسی قرار بگیرد . پرونده پزشکی بیمه شده شامل کلیه مدارک کلینیکی، نظریه پزشک فعلی، آزمایشات ،مدت درمان و مدت بیماری است. ودرکل هر آنچه درباره یک بیماری نیاز است که در یک پرونده قید شود را در بر میگیرد .در این صورت با انعکاس علت ارجاع پرونده به کمیسیون بدوی به وسیله دبیرکمیسیون دردستور کار قرار داده میشود.

2)پس ازتاریخ تشکیل کمیسیون ها جهت حضور فرد بیمه شده به او اعلام می گردد تادرموعد مقرر حضور پیدا کند. این مورد در قانون نیز پیش بینی شده است .

3)هنگامی که جلسه کمیسیون پزشکی تشکیل شود، مدارک و اسناد مورد بررسی قرار می گیرد. و با توجه به اسناد و مدارک کمیسیون بدوی نظرخود را اعلام میکند و رای صادر می نماید.این رای درمهلتی یک ماهه قابل تجدیدنظر است .مگر اینکه رای کمیسیون جهت ادامه درمان صادر شده باشد که در این صورت قابل تجدیدنظر نیست.

4)درغیر از مورد گفته شده، اعتراض فرد بیمه شده قابل تجدیدنظر است. و باید اسناد و مدارک لازم از طرف شعبه تامین اجتماعی به کمیسیون های تجدیدنظر ارسال گردد. تا کمیسیون تجدیدنظر بتواند پرونده را بررسی کرده و نظر خود را اعلام نماید. رای مراجع تجدیدنظر قطعی است.

بیشتر بخوانید :  حق بیمه در قراردادهای پیمانکاری یا مقاطعه و تعاریف پیرامون آن

اگرچه رای کمیسیونهای پزشکی تجدیدنظرقطعی است. امابا استناد به بند2از قسمت الف ماده10قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری این مرجع رسیدگی شکلی به آراء شبه قضایی مینماید. وهمچنین مورد استثنایی دیگری که وجود دارد در آراء اصداری از مراجع شبه قضایی میباشد. در این آرا، دیوان عدالت اداری مجاز به رسیدگی ماهوی می باشد.

صلاحیت کمیسیون های پزشکی و دایره گستردگی آن ها چگونه است؟

طبق آخرین رای ازدیوان عدالت اداری چنین بیان میشود،که صلاحیت کمیسیونهای مزبوردر رسیدگی فنی وتخصصی درباب بیماری ونوع آن میباشد.

با کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدیدنظر و ساز و کارهای آنان تا حدی آشنا شدید. اما ممکن است هنوز هم در ذهنتان سوالات بی شماری بی جواب مانده باشد. و یا اینکه درخلال رسیدگی به پرونده خود بامشکلاتی روبه رو شده اید که نیازمند مشاوران متخصص دراین زمینه میباشید.

گروه وکلای دادپویان حامی بابیش از10سال سابقه کاری موفق درکلیه حیطه های حقوقی،کیفری، ثبتی و موارد فوق الذکر میباشد.که با تمام توان وتجربه خود در پاسخگویی به شما عزیزان آماده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست