اعتراض به حق بیمه سازمان تامین اجتماعی

اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی زمانی رخ میدهد که سازمان تامین اجتماعی اختلافی نسبت به صورت مزد ارسالی از طرف کارفرما از نظر تعداد بیمه شده ها  و یا میزان مزد و یا کار مشاهده و این امر را به کارفرما ابلاغ نماید اما کارفرما با نظر سازمان موافق نباشد و نسبت به این تصمیم اعتراض نماید.

طرح شکایت در اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی چنانچه با اختلافی در صورت مزد ارسالی از طرف کارفرما ازلحاظ تعداد بیمه شدگان و یا میزان مزد و یا حقوق ویا کار مواجه شود،این موضوع را به کارفرما ابلاغ مینماید. کارفرما ممکن است با نظر سازمان موافق باشد و موارد خواسته شده سازمان را انجام دهد. در این مواقع اختلاف بین کارفرما و سازمان تامین اجتماعی به صورت سازش خاتمه مییابد اما گاهی ممکن است که کارفرما تسلیم نظر سازمان نشود و به میزان حق بیمه،خسارت تاخیرتعیین شده از سوی سازمان و… معترض باشد. در این صورت بین کارفرما و سازمان تامین اجتماعی اختلاف رخ میدهد که به این اختلاف در هیات های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی رسیدگی میشود.

اشخاص ذی سمت در مراجع حل اختلاف سازمان تامین اجتماعی

خواهان وخوانده در مرحله بدوی

خواهان، مستند به ماده ۴۲ قانون تامین اجتماعی، کارفرما می باشد .چرا که در این ماده نیز کارفرما شروع کننده اعتراض می باشد.کارفرماست که به میزان حق بیمه و خساراتی که از طرف سازمان تامین اجتماعی برای او درنظرگرفته شده است معترض میگردد.
طبق ماده ۴۲ قانون تامین اجتماعی:

“در صورتی که کارفرما به میزان حق بیمه و خسارات تاخیر تعیین شده معترض باشد می تواند ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ ، اعتراض خود را کتبا به سازمان تسلیم نماید….”

خواهان وخوانده در مرحله تجدیدنظر

پس ازصدور رای در مرحله بدوی هیات تشخیص مطالبات،رای صادره ممکن است به نفع یا ضرر هرکدام از طرفین صادرشود. منظور از هریک از طرفین ،کارفرما و یا سازمان تامین اجتماعی میباشد. فلذا در مرحله تجدیدنظرهیات تشخیص مطالبات خواهان و خوانده میتوانند هرکدام از طرفین باشند.

نحوه ثبت اعتراض کارفرما از سازمان تامین اجتماعی

1)پس ازاینکه سازمان مبلغ مورد مطالبه را به کارفرما ابلاغ نمود،چنانچه کارفرما معترض باشد بایستی در مهلتی 30 روزه اعتراض خود را به مبلغ مطالبه شده از سوی سازمان در فرم های مخصوص به اعتراض به حق بیمه درج نماید و اعتراض خود را به شعبه یا نمایندگی مربوطه تسلیم می نماید. (ماده ۱ آئین نامه فوق الذکر)

فرم اعتراض کارفرما به شعب یا نمایندگی هایی که در سازمان تامین اجتماعی وجود دارد تسلیم میشود. اقامه دعوا در هیات های تشخیص با ارائه همین فرم اعتراش به سازمان تامین اجتماعی آغاز می گردد.

2)شعبه یا نمایندگی مربوطه اعتراض مزبور را در دفاتر خود ثبت می نمایند. ثبت اعتراض مبنایی جهت شروع مهلت های ذکر شده در قانون است.
3)پس از ثبت اعتراض ، شعبه یا نمایندگی ، وقت رسیدگی تعیین و به کارفرما ابلاغ مینماید.
۴)در وقت مقرر در ابلاغیه جلسه رسیدگی تشکیل می شود.

مرجع رسیدگی کننده به اختلافات کارفرما و سازمان تامین اجتماعی

هیات های بدوی تشخیص مطالبات، اولین مرجع رسیدگی کننده به اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی میباشند.چنانچه کارفرما در مهلت مقرر به نظر سازمان تامین اجتماعی در مورد حق بیمه و خسارت تاخیرتایین شده از سوی سازمان تامین اجتماعی معترض گردد ،در این مرجع به اختلاف مزبور رسیدگی میشود،رای صادره از این مرجع در صورتی که مبلغ مورد مطالبه 15000000 باشد قطعی است. البته چنانچه بالاتر از این مبلغ نیز باشد اما در مهلت مقرر نسبت به آن اعتراض نشود باز هم قطعی میگردد.

هیات تجدیدنظر تشخیص مطالبات،مرجعی است که جهت اعتراض هر کدام از طرفین (کارفرما یا سازمان تامین اجتماعی) نسبت به رای صادره ازهیات بدوی تشخیص مطالبات.چنانچه آراء صادره از هیات بدی بیش از 1500000 ریال باشد قابل جدید نظر میباشد. هیات تجدید نظر پس از ارجاع دعوی ، رسیدگی شکلی و ماهوی می نماید. در نهایت رای مزبور نیز به نفع یکی از طرفین اختلاف صادر می شود.

دلایل اثبات دعوا در اختلافات میان کارفرما و سازمان تامین اجتماعی در هیات های تشخیص مطالبات

دلایلی که خواهان ، شروع کننده دعوی میتواند در اثبات ادعای خویش مطرح نماید عبارت است از:

 • اقرار
 • اسناد کتبی
 • شهادت
 • امارات
 • قسم
 • معاینه محلی
 • تحقیق محلی
 • جوع به کارشناسی
به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 7 امتیاز: 3.1)

6 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • با سلام.بنده حق بیمه های خود را مرتب پرداخت کرده ام که بتوانم یک روز از خدمات درمانی بیمه خود استفاده کنم.حالا به چه دلیل بیمارستان رازی چالوس که طرف قرارداد با تامین اجتماعی است بابت زایمان طبیعی که از طرف دولت رایگان شده مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان از ما دریافت کرده است.خواهشمندم در سریعترین زمان پیگیری کنید.تشکر

  پاسخ
 • سلام بابا من عمل قلب باز انجام داده کارمند دهیاری هم هس دکتر بهش 3 ماه استراحت داده اما بعد از کمیسیون براش فقط 67 روز قبول کردن در صورتی ک 3 ماه دکتر نامه کتبی داده و ما به تامین اجتماعی تحویل دادیم تمام مدارک رو من چجوری میتونم نسبت به این کار اعتراض بزنم

  پاسخ
 • باسلام سازمان تامین اجتماعی هیچ اعتراض برحقی بررسی نمی کنه و همه کارکنان ومستمری بگیران تحت پوشش روناچار می کنه به دیوان عدالت اداری پناه ببرندکه متاسفانه دیوان همه پرسه طولانی برای رسیدگی به درخواست ها برحق دارد از جمله من که از تاریخ 1400/02/01 از طریق سازمان هواشناسی کشور بازنشسته شدم ولی تامین اجتماعی از تاریخ 1400/03/09 حقوق مستمری من را علی رغم مکاتبه سازمان برقرار نمود و بدین صورت 40 روز از حقوق من را پرداخت ننمود و من پس از سی سال زحمت و کار مجبور شدم به دیوان مراجعه کنم که تاکنون هیچ اثری نداشته آیا کافی نبود سازمان تامین اجتماعی بررسی های بیشتری انجام دهد .

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست