اعتراض به حق بیمه سازمان تامین اجتماعی

اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی زمانی رخ میدهد که سازمان تامین اجتماعی اختلافی نسبت به صورت مزد ارسالی از طرف کارفرما از نظر تعداد بیمه شده ها  و یا میزان مزد و یا کار مشاهده و این امر را به کارفرما ابلاغ نماید اما کارفرما با نظر سازمان موافق نباشد و نسبت به این تصمیم اعتراض نماید.

طرح شکایت در اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی چنانچه با اختلافی در صورت مزد ارسالی از طرف کارفرما ازلحاظ تعداد بیمه شدگان و یا میزان مزد و یا حقوق ویا کار مواجه شود،این موضوع را به کارفرما ابلاغ مینماید. کارفرما ممکن است با نظر سازمان موافق باشد و موارد خواسته شده سازمان را انجام دهد. در این مواقع اختلاف بین کارفرما و سازمان تامین اجتماعی به صورت سازش خاتمه مییابد اما گاهی ممکن است که کارفرما تسلیم نظر سازمان نشود و به میزان حق بیمه،خسارت تاخیرتعیین شده از سوی سازمان و… معترض باشد. در این صورت بین کارفرما و سازمان تامین اجتماعی اختلاف رخ میدهد که به این اختلاف در هیات های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی رسیدگی میشود.

اشخاص ذی سمت در مراجع حل اختلاف سازمان تامین اجتماعی

خواهان وخوانده در مرحله بدوی

خواهان، مستند به ماده ۴۲ قانون تامین اجتماعی، کارفرما می باشد .چرا که در این ماده نیز کارفرما شروع کننده اعتراض می باشد.کارفرماست که به میزان حق بیمه و خساراتی که از طرف سازمان تامین اجتماعی برای او درنظرگرفته شده است معترض میگردد.
طبق ماده ۴۲ قانون تامین اجتماعی:

“در صورتی که کارفرما به میزان حق بیمه و خسارات تاخیر تعیین شده معترض باشد می تواند ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ ، اعتراض خود را کتبا به سازمان تسلیم نماید….”

خواهان وخوانده در مرحله تجدیدنظر

پس ازصدور رای در مرحله بدوی هیات تشخیص مطالبات،رای صادره ممکن است به نفع یا ضرر هرکدام از طرفین صادرشود. منظور از هریک از طرفین ،کارفرما و یا سازمان تامین اجتماعی میباشد. فلذا در مرحله تجدیدنظرهیات تشخیص مطالبات خواهان و خوانده میتوانند هرکدام از طرفین باشند.

نحوه ثبت اعتراض کارفرما از سازمان تامین اجتماعی

1)پس ازاینکه سازمان مبلغ مورد مطالبه را به کارفرما ابلاغ نمود،چنانچه کارفرما معترض باشد بایستی در مهلتی 30 روزه اعتراض خود را به مبلغ مطالبه شده از سوی سازمان در فرم های مخصوص به اعتراض به حق بیمه درج نماید و اعتراض خود را به شعبه یا نمایندگی مربوطه تسلیم می نماید. (ماده ۱ آئین نامه فوق الذکر)

فرم اعتراض کارفرما به شعب یا نمایندگی هایی که در سازمان تامین اجتماعی وجود دارد تسلیم میشود. اقامه دعوا در هیات های تشخیص با ارائه همین فرم اعتراش به سازمان تامین اجتماعی آغاز می گردد.

2)شعبه یا نمایندگی مربوطه اعتراض مزبور را در دفاتر خود ثبت می نمایند. ثبت اعتراض مبنایی جهت شروع مهلت های ذکر شده در قانون است.
3)پس از ثبت اعتراض ، شعبه یا نمایندگی ، وقت رسیدگی تعیین و به کارفرما ابلاغ مینماید.
۴)در وقت مقرر در ابلاغیه جلسه رسیدگی تشکیل می شود.

مرجع رسیدگی کننده به اختلافات کارفرما و سازمان تامین اجتماعی

هیات های بدوی تشخیص مطالبات، اولین مرجع رسیدگی کننده به اختلاف کارفرما و سازمان تامین اجتماعی میباشند.چنانچه کارفرما در مهلت مقرر به نظر سازمان تامین اجتماعی در مورد حق بیمه و خسارت تاخیرتایین شده از سوی سازمان تامین اجتماعی معترض گردد ،در این مرجع به اختلاف مزبور رسیدگی میشود،رای صادره از این مرجع در صورتی که مبلغ مورد مطالبه 15000000 باشد قطعی است. البته چنانچه بالاتر از این مبلغ نیز باشد اما در مهلت مقرر نسبت به آن اعتراض نشود باز هم قطعی میگردد.

هیات تجدیدنظر تشخیص مطالبات،مرجعی است که جهت اعتراض هر کدام از طرفین (کارفرما یا سازمان تامین اجتماعی) نسبت به رای صادره ازهیات بدوی تشخیص مطالبات.چنانچه آراء صادره از هیات بدی بیش از 1500000 ریال باشد قابل جدید نظر میباشد. هیات تجدید نظر پس از ارجاع دعوی ، رسیدگی شکلی و ماهوی می نماید. در نهایت رای مزبور نیز به نفع یکی از طرفین اختلاف صادر می شود.

دلایل اثبات دعوا در اختلافات میان کارفرما و سازمان تامین اجتماعی در هیات های تشخیص مطالبات

دلایلی که خواهان ، شروع کننده دعوی میتواند در اثبات ادعای خویش مطرح نماید عبارت است از:

 • اقرار
 • اسناد کتبی
 • شهادت
 • امارات
 • قسم
 • معاینه محلی
 • تحقیق محلی
 • جوع به کارشناسی
به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 10 امتیاز: 2.8)

24 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • با سلام.بنده حق بیمه های خود را مرتب پرداخت کرده ام که بتوانم یک روز از خدمات درمانی بیمه خود استفاده کنم.حالا به چه دلیل بیمارستان رازی چالوس که طرف قرارداد با تامین اجتماعی است بابت زایمان طبیعی که از طرف دولت رایگان شده مبلغ دو میلیون و پانصد هزار تومان از ما دریافت کرده است.خواهشمندم در سریعترین زمان پیگیری کنید.تشکر

  پاسخ
 • سلام بابا من عمل قلب باز انجام داده کارمند دهیاری هم هس دکتر بهش 3 ماه استراحت داده اما بعد از کمیسیون براش فقط 67 روز قبول کردن در صورتی ک 3 ماه دکتر نامه کتبی داده و ما به تامین اجتماعی تحویل دادیم تمام مدارک رو من چجوری میتونم نسبت به این کار اعتراض بزنم

  پاسخ
  • سلام ابتدا در خود سازمان و سپس در دیوان عدالت اداری

   پاسخ
  • حسن علی زارع رزدره
   آوریل 1, 2022 12:30 ق.ظ

   سلام هزینه پرداخت بیمه اختیاری در سال ۱۴۰۱ حداقل به مبلغ تقریبا ۱۴۰۰۰۰۰ برای سی و یک روز شده ما توان پرداخت ندارم چی کنیم
   آیا سرقفلی مغازه را بعد متوفی وراث میتوانن بفروشن

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    می 14, 2022 10:01 ق.ظ

    سلام بابت بیمه اختیاری راهی جز پرداخت وجود ندارد و ورثه نیز می‌توانند سرقفلی را بفروشند

    پاسخ
 • باسلام سازمان تامین اجتماعی هیچ اعتراض برحقی بررسی نمی کنه و همه کارکنان ومستمری بگیران تحت پوشش روناچار می کنه به دیوان عدالت اداری پناه ببرندکه متاسفانه دیوان همه پرسه طولانی برای رسیدگی به درخواست ها برحق دارد از جمله من که از تاریخ 1400/02/01 از طریق سازمان هواشناسی کشور بازنشسته شدم ولی تامین اجتماعی از تاریخ 1400/03/09 حقوق مستمری من را علی رغم مکاتبه سازمان برقرار نمود و بدین صورت 40 روز از حقوق من را پرداخت ننمود و من پس از سی سال زحمت و کار مجبور شدم به دیوان مراجعه کنم که تاکنون هیچ اثری نداشته آیا کافی نبود سازمان تامین اجتماعی بررسی های بیشتری انجام دهد .

  پاسخ
 • سلام. بین من و سازمان اختلاف بود که رای دیوان هم به نفع ما ابلاغ شد. الان کارمند سازمان میگه باید برای رسیدگی مجدد شما اعتراض کنید. سوال بنده اینجاست که برای اعتراض باید به صورت مکتوب به سازمان اعتراضی داشته باشیم؟ یا اینکه تو سایت eservic باید اعتراض کرد؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر آیا در دوران کرونا که کارگاهی مشمول تعطیلی از سوی دولت بوده
  سازمان تامین اجتماعی میتواند کارفرما را در دوسال پیاپی کرونا جریمه کند و خسارت بخواهد .دونفر بیمه شده داشته که بخاطر تعطیلی کارگاه اقدام به عقد قرارداد بیمه خویش فرمایی با تامین اجتماعی نمودند و در طی دوسال بیمه خود را شخصا پرداخت نموند اما تامین اجتماعی میگه کارفرما علاوه بر این باید خسارت دوسال بیمه را کارفرما به تامین اجتماعی بپردازد اختلاف هست کارفرما اعتراض کرد رفته به هیات تشخیص هنوز رسیدگی نشده اما آیا تامین اجتماعی در دوران کرونا از کارگاه تعطیل شده بدلیل کرونا میتواند خسارت و جریمه بگیرد؟

  پاسخ
 • سلام. در تامین اجتماعی علیه من رایی صادر شده که چون مطلع نشدم قطعی شده و اجرائیه صادر شده است الان برای اعتراض می توانم اقدامی کنم و از چه طریقی؟

  پاسخ
 • باسلام.
  بنده تو یه شرکت تو سمت انتظامات حدودا ۵ سال مشغول کاربودم که ساعت کاری اینجانب۱۲ساعت کار و ۲۴ ساعت استراحت بود اما متاسفانه فرودین ماه۱۴۰۰ ساعت کاریم تغییر کرد وبه۲۴ساعت کار و۲۴ساعت استراحت انجام گرفت این کار تا آبان ماه سال۱۴۰۰ادامه داشت و کارفرما که شرکتش ورشکست شده بود دیگه نیازی به اینجانب نداشت تا اینکه منو معرفی کرد برای بیمه بیکاری اما چون حقوق به نسبت سال۱۳۹۹ افزایش پیدا کرده بود تامین اجتماعی با بیمه بیکاریم مشکل داشت و برام بیمه بیکاری برقرار نکرد،پس از حدودا۴ماه که پرس و جو شدم قرار شده بیمه که کار فرما برام واریز کرده تامین اجتماعی میخواد اصلاحش کنه،حتی ساعت کاری،فیش حقوقیم،نامه از کارفرما بابت افزایش حقوقم و…برای تامین اجتماعی بردم که کارم قانونیه،اما باز هم دارن منو اذیت میکنن به نظر شما چکار کنم؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر. بیمه بیکاری ۶ ماه گرفتم و ۱۲ ماه مونده ولی اومدن بیمه منو قطع کردن. میگن داری کار میکنی.ولی اصلا من هیچ کاری ندارم کجا باید اعتراض بزنم خانمم مغازه داره میگه حتی اجازه نداری بری به خانومت سر بزنی
  خانمم معازه لباس زنانه داره چند بار رفتم اونو از مغازه بردم خونه شما لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 19, 2022 9:28 ق.ظ

   سلام در خود اداره بیمه مراتب اعتراض را کتبی اعلام فرمایید در صورت عدم نتیجه در دیوان عدالت اداری شکایت نمایید

   پاسخ
 • باعرض سلام.بنده بابیست سال وهفت ماه سختی کار ویازده ماه بیمه معمولی وپنج سال ازصندوق نیروهای مصلح که درسال ۸۰انتقال دادم.وماوتفاوت بیمه راپرداخت کردم.همگی جمعا۳۷ سال می‌شود.ودرتاریخ۳۰/۲/۴۰۰باحقوق۵۳۰۰۰۰۰تومان بازنشسته شدم.وهمکارمن با۳۲سال بادریافتی مساوی درتاریخ۲۵/۱۲/۴۰۰باحقوق ۶۵۰۰۰۰۰تومان بازنشسته شده واین اختلاف رامی گویند به خاطراین است که مبنا ۲۴ماه آخر است ایاقانونی هست که کسانی اول سال بازنشسته می‌شوند ویابیمه بیشتری پرداخت کرده‌اند. به جای دوسال آخر محاسبه شود.باتشکر

  پاسخ
 • باسلام. اجرائیه صادره شده به کارفرما با موضوع با محتوای متن مطالبه حق بیمه و متفرعات آن که در مرحله اجرا بوده و ۱۰ روز مهلت داده که پرداخت کنند در غیر این صورت مطابق ماده ۵۰ تامین اجتماعی عمل خواهد شد. زمان ابلاغ اعتراض ۱۵ شهریور ماه هست. الان باید چیکار کرد؟ / اجرائیه از اداره تامین اجتماعی صادر شده بعدش من طرف کارفرمام.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   اکتبر 15, 2022 11:34 ق.ظ

   با سلام. باید مبالغ مندرج در اجرائیه به شماره حساب های مقرر در آن واریز گردد (متعلق به سازمان تامین اجتماعی) و رسید واریز به مرجع صادر کننده اجرائیه ظرف همان ده روز تحویل گردد.

   پاسخ
 • باسلام
  یک سوال داشتم من با سن 60 سال با ده روز حقوق بازنشسته شدم از تامین اجتماعی آیا می توان اعتراض کرد روی حقوق خیلی کمه و از چند نفر شنیدم امکان اعتراض هست خواهشمند است پاسخ دهید

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست