کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی به چه مواردی رسیدگی می کنند؟

کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی یکی از از مراجع اختصاصی رسیدگی کننده در قانون تامین اجتماعی است.

هدف از تشکیل کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی

قانونگذار در ماده۹۱ قانون تامین اجتماعی ،هدف از تشکیل کمیسیون های پزشکی را تعیین ازکارافتادگی جسمی و روحی بیمه شدگان و افراد خانواده آنها بیان کرده است.

وظایف کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی

 • مشخص نمودن میزان فرسایش روحی یا جسمی بیمه شدگان شاغل در مشاغل سخت و زیان آور.
 • اظهارنظر درمورد نوع کار ، محل کار ، میزان ساعات کار ، ادامه درمان بیمه شدگان و …
 • استراحت های پزشکی ایام بیماری بیمه شدگان که از طرف شوراهای پزشکی ارجاع میگردد.
 • بررسی تغییر میزان از کار افتادگی که به صورت جزئی یا کلی رخ داده است.

و موارد دیگری که جهت جلوگیری از اطاله کلام از ذکرآنها خودداری میگردد.

کمسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی
کمسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی

تشکیلات کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدیدنظر در سازمان بیمه تامین اجتماعی

کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی دارای شعب بدوی و شعب تجدیدنظر میباشند،کمیسیون های مزبور متشکل از 6 عضو هستند. اعضای کمیسیون های مزبور را افراد زیر تشکیل میدهند:

 • یک نفر پزشک متخصص به عنوان رئیس کمیسیون.
 • یک نفر متخصص داخلی به عنوان عضو ثابت.
 • یک نفر متخصص در رشته بیماری مربوطه به عنوان عضو مرتبط.
 • یک نفر مشاور فنی و بیمه.
 • یک نفر مشاور طب کار ، بهداشت حرفه ای.
 • یک نفر به عنوان دبیر (منشی) .

لازم به ذکر است، اعضا در کمیسیون های بدوی و تجدیدنظر به یک شکل هستند .اما پزشکان نام برده درمرحله بدوی تا زمانیکه عضویت کمیسیونهای بدوی را دارند،نمیتوانند به عضویت کمیسیونهای تجدیدنظر هم دربیایند. و این نکته را قانون گذار در تبصره ۱ ماده ۴ آئین نامه کمیسیون  های پزشکی بیان کرده است.
ممکن است در برخی از شهرستان ها، متخصص طب کار وجود نداشته باشد، در این صورت استفاده ازکارشناس بهداشت حرفه ای در این شهرستان ها بلامانع است.
این است که قانونگذار برای هریک از اعضای کمیسیون پزشکی با شرایط فوق عضو علی البدل هم قرار داده است. که در صورت نبودن اعضای اصلی از آن ها بتوان استفاده کرد. ذکر این موضوع نشان از تیزبینی قانونگذار دارد.

جلسات کمیسیون های پزشکی با حضور همگی افراد فوق رسمیت پیدا می کند. اما جهت صدور رای ،موافقت همه اعضا نیاز نیست .چرا که در رای گیری نظر منشی ، متخصص طب کار و مشاور فنی بیمه لحاظ نمیشود.

مرحله بدوی کمیسیون های پزشکی، اولین مرحله بررسی اسناد و مدارک پزشکی است که با حضور اعضای فوق تشکیل میشود. در نهایت  این رسیدگی به صدور رای می انجامد. رایی که از مراجع بدوی صادر می شود، چنانچه در مهلت ۱ ماهه مورد اعتراض قرار نگیرد قطعی میشود. و دیگر قابلیت تجدید نظر ندارد.

مرحله تجدید نظر کمیسیون های پزشکی،مرحله ای است که چنانچه فردی به رای معترض باشد می توان در مهلت مقرر اعتراض خود رادر این کمیسیون عنوان کند. در این صورت به اعتراض چنین فردی در کمیسیون تجدیدنظر رسیدگی می شود.آراء کمیسیون تجدیدنظر قطعی می باشد و مهلتی جهت تجدیدنظر مجدد داده نمیشود.

مراحل رسیدگی در کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدید نظر سازمان بیمه تامین اجتماعی

رسیدگی در کمیسیون های پزشکی دارای مراحلی است.
مرحله اول: بایستی پرونده پزشکی بیمه شده مورد بررسی قرار بگیرد . پرونده پزشکی بیمه شده شامل کلیه مدارک کلینیکی، نظریه پزشک فعلی، آزمایشات ،مدت درمان و مدت بیماری است. ودرکل هر آنچه درباره یک بیماری نیاز است که در یک پرونده قید شود را در بر میگیرد .در این صورت با انعکاس علت ارجاع پرونده به کمیسیون بدوی به وسیله دبیرکمیسیون دردستور کار قرار داده میشود.

مرحله دوم:پس ازتاریخ تشکیل کمیسیون ها جهت حضور فرد بیمه شده به او اعلام می گردد تا درموعد مقرر حضور پیدا کند. این مورد در قانون پیش بینی شده است .

مرحله سوم:هنگامی که جلسه کمیسیون پزشکی تشکیل شود، مدارک و اسناد مورد بررسی قرار می گیرد. و با توجه به اسناد و مدارک، کمیسیون بدوی نظرخود را اعلام میکند و رای صادر می نماید.

رای کمیسیون بدوی درمهلتی یک ماهه قابل تجدیدنظر است .مگر اینکه رای کمیسیون جهت ادامه درمان صادر شده باشد که در این صورت قابل تجدیدنظر نیست.

مرحله چهارم:درغیر از مورد فوق الذکر، اعتراض فرد بیمه شده قابل تجدیدنظر است. و باید اسناد و مدارک لازم از طرف شعبه تامین اجتماعی به کمیسیون های تجدیدنظر ارسال گردد. تا کمیسیون تجدیدنظر بتواند پرونده را بررسی کرده و نظر خود را اعلام نماید. رای مراجع تجدیدنظر قطعی است.

اگرچه رای کمیسیونهای پزشکی تجدیدنظرقطعی است. امابا استناد به بند2از قسمت الف ماده10قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری این مرجع رسیدگی شکلی به آراء شبه قضایی مینماید. وهمچنین مورد استثنایی دیگری که وجود دارد در آراء اصداری از مراجع شبه قضایی میباشد. در این آرا، دیوان عدالت اداری مجاز به رسیدگی ماهوی می باشد.

ذکر یک نکته مهم:
طبق آخرین رای ازدیوان عدالت اداری چنین بیان میشود،که صلاحیت کمیسیونهای مزبوردر رسیدگی فنی وتخصصی درباب بیماری ونوع آن میباشد.

با کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدیدنظر و ساز و کارهای آنان تا حدی آشنا شدید. اما ممکن است هنوز هم در ذهنتان سوالات بی شماری بی پاسخ مانده باشد. و یا اینکه ممکن است درخلال رسیدگی به پرونده خود با مشکلاتی روبه روشده اید که نیازمند مشاوره تخصصی دراین زمینه می باشید.گروه وکلای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی بابیش از10سال سابقه کاری موفق و دارا بودن کادر متخصص در زمینه دعاوی تامین اجتماعی، با تمام توان وتجربه خود در پاسخگویی به سوالات شما عزیزان به صورت تلفنی یا حضوری آماده است.جهت اخذ مشاوره با متخصص دعاوی تامین اجتماعی با ما در تماس باشید…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 14 امتیاز: 3.5)

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • محمدصادق صیایی
  دسامبر 7, 2021 10:02 ق.ظ

  سلام من بخاطر مشکلات نخاعی ورشکستگی مهره های کمروهمچنین لگن در کمیسیون ازکارافتاده ۶۲درصدشدم.وچندین ساله قادربه کار نیستم.محاستم بدانم.میشودرای ۶۲درصدرابه غرامت نقض عصوتبدیل کرد چون واقعا بی عدالتی بیداد میکنه و۵سرعائله ومستا جدی گوشه خانه افتادیم و با یه مستمری جزئی ۸۰۰تومن تامین اجتماعی موندم چه کنیم .کد ملی ———-

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست