کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی به چه مواردی رسیدگی می کنند؟

کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی یکی از از مراجع اختصاصی رسیدگی کننده در قانون تامین اجتماعی است.

هدف از تشکیل کمیسیون های پزشکی سازمان بیمه تامین اجتماعی

قانونگذار در ماده۹۱ قانون تامین اجتماعی ،هدف از تشکیل کمیسیون های پزشکی را تعیین ازکارافتادگی جسمی و روحی بیمه شدگان و افراد خانواده آنها بیان کرده است.

وظایف کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی

 • مشخص نمودن میزان فرسایش روحی یا جسمی بیمه شدگان شاغل در مشاغل سخت و زیان آور.
 • اظهارنظر درمورد نوع کار ، محل کار ، میزان ساعات کار ، ادامه درمان بیمه شدگان و …
 • استراحت های پزشکی ایام بیماری بیمه شدگان که از طرف شوراهای پزشکی ارجاع میگردد.
 • بررسی تغییر میزان از کار افتادگی که به صورت جزئی یا کلی رخ داده است.

و موارد دیگری که جهت جلوگیری از اطاله کلام از ذکرآنها خودداری میگردد.

کمسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی
کمسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی

تشکیلات کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدیدنظر در سازمان بیمه تامین اجتماعی

کمیسیون های پزشکی سازمان تامین اجتماعی دارای شعب بدوی و شعب تجدیدنظر میباشند،کمیسیون های مزبور متشکل از 6 عضو هستند. اعضای کمیسیون های مزبور را افراد زیر تشکیل میدهند:

 • یک نفر پزشک متخصص به عنوان رئیس کمیسیون.
 • یک نفر متخصص داخلی به عنوان عضو ثابت.
 • یک نفر متخصص در رشته بیماری مربوطه به عنوان عضو مرتبط.
 • یک نفر مشاور فنی و بیمه.
 • یک نفر مشاور طب کار ، بهداشت حرفه ای.
 • یک نفر به عنوان دبیر (منشی) .

لازم به ذکر است، اعضا در کمیسیون های بدوی و تجدیدنظر به یک شکل هستند .اما پزشکان نام برده درمرحله بدوی تا زمانیکه عضویت کمیسیونهای بدوی را دارند،نمیتوانند به عضویت کمیسیونهای تجدیدنظر هم دربیایند. و این نکته را قانون گذار در تبصره ۱ ماده ۴ آئین نامه کمیسیون  های پزشکی بیان کرده است.
ممکن است در برخی از شهرستان ها، متخصص طب کار وجود نداشته باشد، در این صورت استفاده ازکارشناس بهداشت حرفه ای در این شهرستان ها بلامانع است.
این است که قانونگذار برای هریک از اعضای کمیسیون پزشکی با شرایط فوق عضو علی البدل هم قرار داده است. که در صورت نبودن اعضای اصلی از آن ها بتوان استفاده کرد. ذکر این موضوع نشان از تیزبینی قانونگذار دارد.

جلسات کمیسیون های پزشکی با حضور همگی افراد فوق رسمیت پیدا می کند. اما جهت صدور رای ،موافقت همه اعضا نیاز نیست .چرا که در رای گیری نظر منشی ، متخصص طب کار و مشاور فنی بیمه لحاظ نمیشود.

مرحله بدوی کمیسیون های پزشکی، اولین مرحله بررسی اسناد و مدارک پزشکی است که با حضور اعضای فوق تشکیل میشود. در نهایت  این رسیدگی به صدور رای می انجامد. رایی که از مراجع بدوی صادر می شود، چنانچه در مهلت ۱ ماهه مورد اعتراض قرار نگیرد قطعی میشود. و دیگر قابلیت تجدید نظر ندارد.

مرحله تجدید نظر کمیسیون های پزشکی،مرحله ای است که چنانچه فردی به رای معترض باشد می توان در مهلت مقرر اعتراض خود رادر این کمیسیون عنوان کند. در این صورت به اعتراض چنین فردی در کمیسیون تجدیدنظر رسیدگی می شود.آراء کمیسیون تجدیدنظر قطعی می باشد و مهلتی جهت تجدیدنظر مجدد داده نمیشود.

مراحل رسیدگی در کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدید نظر سازمان بیمه تامین اجتماعی

رسیدگی در کمیسیون های پزشکی دارای مراحلی است.
مرحله اول: بایستی پرونده پزشکی بیمه شده مورد بررسی قرار بگیرد . پرونده پزشکی بیمه شده شامل کلیه مدارک کلینیکی، نظریه پزشک فعلی، آزمایشات ،مدت درمان و مدت بیماری است. ودرکل هر آنچه درباره یک بیماری نیاز است که در یک پرونده قید شود را در بر میگیرد .در این صورت با انعکاس علت ارجاع پرونده به کمیسیون بدوی به وسیله دبیرکمیسیون دردستور کار قرار داده میشود.

مرحله دوم:پس ازتاریخ تشکیل کمیسیون ها جهت حضور فرد بیمه شده به او اعلام می گردد تا درموعد مقرر حضور پیدا کند. این مورد در قانون پیش بینی شده است .

مرحله سوم:هنگامی که جلسه کمیسیون پزشکی تشکیل شود، مدارک و اسناد مورد بررسی قرار می گیرد. و با توجه به اسناد و مدارک، کمیسیون بدوی نظرخود را اعلام میکند و رای صادر می نماید.

رای کمیسیون بدوی درمهلتی یک ماهه قابل تجدیدنظر است .مگر اینکه رای کمیسیون جهت ادامه درمان صادر شده باشد که در این صورت قابل تجدیدنظر نیست.

مرحله چهارم:درغیر از مورد فوق الذکر، اعتراض فرد بیمه شده قابل تجدیدنظر است. و باید اسناد و مدارک لازم از طرف شعبه تامین اجتماعی به کمیسیون های تجدیدنظر ارسال گردد. تا کمیسیون تجدیدنظر بتواند پرونده را بررسی کرده و نظر خود را اعلام نماید. رای مراجع تجدیدنظر قطعی است.

اگرچه رای کمیسیونهای پزشکی تجدیدنظرقطعی است. امابا استناد به بند2از قسمت الف ماده10قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری این مرجع رسیدگی شکلی به آراء شبه قضایی مینماید. وهمچنین مورد استثنایی دیگری که وجود دارد در آراء اصداری از مراجع شبه قضایی میباشد. در این آرا، دیوان عدالت اداری مجاز به رسیدگی ماهوی می باشد.

ذکر یک نکته مهم:
طبق آخرین رای ازدیوان عدالت اداری چنین بیان میشود،که صلاحیت کمیسیونهای مزبوردر رسیدگی فنی وتخصصی درباب بیماری ونوع آن میباشد.

با کمیسیون های پزشکی بدوی و تجدیدنظر و ساز و کارهای آنان تا حدی آشنا شدید. اما ممکن است هنوز هم در ذهنتان سوالات بی شماری بی پاسخ مانده باشد. و یا اینکه ممکن است درخلال رسیدگی به پرونده خود با مشکلاتی روبه روشده اید که نیازمند مشاوره تخصصی دراین زمینه می باشید.گروه وکلای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی بابیش از10سال سابقه کاری موفق و دارا بودن کادر متخصص در زمینه دعاوی تامین اجتماعی، با تمام توان وتجربه خود در پاسخگویی به سوالات شما عزیزان به صورت تلفنی یا حضوری آماده است.جهت اخذ مشاوره با متخصص دعاوی تامین اجتماعی با ما در تماس باشید…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 20 امتیاز: 3.6)

28 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • محمدصادق صیایی
  دسامبر 7, 2021 10:02 ق.ظ

  سلام من بخاطر مشکلات نخاعی ورشکستگی مهره های کمروهمچنین لگن در کمیسیون ازکارافتاده ۶۲درصدشدم.وچندین ساله قادربه کار نیستم.محاستم بدانم.میشودرای ۶۲درصدرابه غرامت نقض عصوتبدیل کرد چون واقعا بی عدالتی بیداد میکنه و۵سرعائله ومستا جدی گوشه خانه افتادیم و با یه مستمری جزئی ۸۰۰تومن تامین اجتماعی موندم چه کنیم .کد ملی ———-

  پاسخ
  • نیازمند بررسی نظر کمیسیون هست

   پاسخ
   • سلام من واسه ازکارافتادگی اقدام کردم وپرونده من به کمسیون ارجاع شده.الان ده روزه که پیامک اومده منتظراعلام نوبت باشید چقد طول میکشه نوبت بدن.من مشکل قلبی دارم.فنر گذاشتم باتری تعبیه شده .وef 20درصد هستش بنظرتون من ازکارافتادگی کلی میشم?

    پاسخ
 • سلام برای شکایت از کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی باید مدارک یا عکس تو سایت سایت دیوان عدالت بفرستم یا نه نحوهش چطوره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  پاسخ
 • تقی مهین فلاح
  جولای 17, 2022 5:00 ق.ظ

  بنده حدود 15 سال هست که به بیماری اعصاب و روان مبتلا هستم و در کمیسیون پزشکی بدوی کرج اعضای کمیسیون با تشخیص بیماری افسردگی اساسی یا ماژور با اینکه یه دوره بستری در بیمارستان داشتم آنرا خفیف تا متوسط تشخیص داده و میزان از کار افتادگی را کمتر از 66 درصد اعلام کردند و از کار افتادگی کلی ندادند حال سوال این است که آیا این مدت طولانی ابتلا به بیماری و عدم بهبودی و وجود افکار خودکشی نمی تواند مستند از کار افتادگی کلی باشد؟ و آیا با وجود اعتراض و طرح مجدد آن در کمیسیون تجدیدنظر امکان گرفتن رای از کار افتادگی کلی وجود دارد یا خیر؟ در ضمن حدود بیست سال هم سابقه دارم که دو سال آخر آن و هم اکنون بیمه شده اختیاری هستم.

  پاسخ
 • با سلام من‌ غیر از ساعت اداری در اثر بریدگی شیشه تاندون دست و عصب دست راستم مشکل پیدا کرد و من با ماشین شخصی رفتم بیمارستان و صورتجلسه از اون اتفاق ندارم و جراحی شدم و دکتر دو ماه استراحت پزشکی داد و کمیسیون پزشکی برگزار گردید و پیامی برا ی من نیامد و تو سایت میزنم جواب میده آرای نهایی داده نشده ممنون میشم راهنمایی کنید چکار باید کنم . با وجود نداشتن صورتجلسه اتفاق و عمل جراحی و دادن دو ماه استراحت پزشکی، آیا بیمه پرداختی انجام میده یا خیر

  پاسخ
 • با سلام من بخاطر مشکل بیرون زدگی مهره های گردن و تایید کمیسیون پزشکی دانشگاه علوم پزشکی از کارهای سخت و جابجایی های سنگین و حتی کارهای طولانی پشت سیستم معاف شده ام اما بیمارستان محل خدمتم همچنان منو در بخشهایی بااین شرایط به کار گرفته اند چطورمیتوانم پیگیر باشم؟ممنون

  پاسخ
 • کامران سلیمی فرد
  دسامبر 1, 2022 12:10 ب.ظ

  باسلام بنده عمل تعویض مفصل هیپ کردم دکتر بنده در ازحار نظرش نوشته که این عمل انجام شده وپای چپ هم احتیاج به عمل تعویض مفصل دارد ولی فعلا قادر به انجام کا های سبک میباشد با این لحاظ آیا بنده به کمیسیون پزشکی پرونده‌ام ارسال می‌شود یا خیر؟
  با تشکر

  پاسخ
 • باسلام سال87درحین کارصانحه دیدم وفلج شدم ازناحیه هیپ چپم شکسته ونیازبه تعویض راداردبیمه یکسال ونیم عرتمت پزشکی دادبه من سپس سکته قلبی کردم وعمل بسته صورت دادم درکمسیون بدوی تجدیدنطربدلیل مخالفت کارشناس بیمه بانظرپزشکان مبنی برکارافتاده شدن رد شدم کمسیون باطرفندی زیرکانه ازمن امضاه گرفت که تاییدکردم خودم اسحقاق کارافتاده شدن ندارم رای دیوان بردم دیوان هم تاییدکردکه من خودم متعهد شدم کارافتاده نیستم بعدمدتی سکته وعمل بازقلبی صورت دادم بدلی عوارص صانحه قبلی وسکته معزی حال سوالم ازشماعزیزام چگونه میتوانم این حقم راکه به کلک وحقه سازمان وبااین شرایط جسمی ام که مصبب صانحه کارم هست بدست اورم مدارک ومستندات همه رادارم که صانحه حین کاربکده منتهاکارفرماتعلل کرده گزارش حادثه ارسال نکرده وبیمه هم ازنطراداره کل درپروندم مقصرتلقی شده بودندباتشکرالتماسدعا

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   جولای 16, 2023 10:19 ق.ظ

   با سلام. مدارک شما نیاز به بررسی دارد. در صورت تمایل با دفتر تماس بگیرید.

   پاسخ
 • اگر بیمار تاریخ مقرر نتواند سرموقع در کمسیون حاضر شود تکلیف چیست باید از شعبه درخواست مجدد بدهد یا از کمیسیون نوبت مجدد رزرو کند

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 11, 2023 10:39 ق.ظ

   در صورتی کمیسیون اظهار نظر نکرده باشد نوبت مجدد رزرو نمایید

   پاسخ
  • باسلام
   من ۱۰ سال بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی دارم قبل اینکه این بیمه رو داشته باشم دوتا عمل دیسک کمر انجام دادم که مهره های ۱۱و ۱۲ و۱۳ و۱۴ با پلاتین ثابت و مهره های ۵و ۴ هم عمل کردم.حالا بعد گذشت چند سال درناحیه گردن دچار دیسک شدید مهرهای پشت قفسه سینه دچار آسیب شدید و تنگی کانال در مهره های ۱.و۲‌و۳ شدم.به نطر شما میتونم در کمیسیون پزشکی شرکت کنم.

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    جولای 16, 2023 10:21 ق.ظ

    با سلام. تقاضای بررسی پرونده شما در کمیسیون پزشکی منعی ندارد ولیکن احتمال اینکه با از کارافتادگی شما موافقت شود کم است.

    پاسخ
 • آیدادانایی
  مارس 26, 2023 8:21 ق.ظ

  سلام میخواستم بپرسم ازتون من پارگی دیسک داشتم خفیف عمل کردم کارسرپادائم هستش مدراکم رفته برای بررسی وکمسیون میتونین بهم بگین ج کمسیون چی میشه؟

  پاسخ
 • مرتضی جعفری
  آوریل 28, 2023 9:10 ب.ظ

  سلام من22سال بیمه دارم بیماری رماتیسم مفصلی دارم یک زانو‌ومچ پا درگیر کرده آیا آزگار افتادگی کلی بهم میدن

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب بنده معافیت اعصاب و روان دارم و علاوه بر این نزدیک به ۱۲ سال سابقه دیابت و پاهام دچار نوروپاتی عصبی تا زانو شده و الان کف هر دو تا پام همیشه زخم و نمیتونم راه برم یا زیاد سرپا وایستم حدود ۱۰ سال سابقه بیمه دارم امکان داره کمسیون پزشکی از کار افتادگی بگیرم؟واقعا دیگه توان کار کردن ندارم

  پاسخ
 • سلام من پدرم ۱۱ ساله که آلزایمر داره و تو این مدت براش مثل ی پرستار بودم
  خودمم بدنم خیلی ضعیف و شُله ۳۰ سالمه وزنم زیر ۴۹ کیلو هستش کلا نمیتونم کار سنگین انجام بدم اگه به خودم فشار بیارمو زور بزنم احساس میکنم دارم له میشم اگه ۲۰ دقیقه پیاده روی کنم ذانو درد شدید می‌گیرم کلا همه‌ی استخوان‌های بدنم صدا میدن ضعف بینایی هم دارم از لحاظ اجتماعی هم نمیتونم با دیگران ارتباط برقرار کنم اگه پیش متخصص برم آیا امکان داره تحت کفالت پدرم دربیام؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید