ثبت علامت تجاری و مراحل ثبت

ثبت علامت تجاری دارای مراحلی میباشد که دارنده علامت تجاری،با طی نمودن این مراحل ،حق استفاده انحصاری از علات ثبت شده را برای خویش تثبیت مینماید و میتواند از مزایای آن منتفع گردد.

علامت تجاری و صنعتی

علامت تجاری و صنعتی به علامت و مارک و برندی گفته می شود که دارنده یک محصول آن را برای شناسایی محصول خود به کار می برد و بدین وسیله محصول خود را به دیگران می شناساند.دارنده یک محصول چنانچه بخواهد از حمایت قانون برای علامت تجاری خود استفاده نماید و در مقابل رقیبان و سودجویان نیز از محصول خود مراقبت نماید لازم است علامت تجاری خود را ثبت نماید.

چه فرد یا افرادی میتوانند از علامت تجاری منتفع شود؟

طبق ماده  ۳۱ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386:

“حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد “
ماده فوق به صراحت حق استفاده را به طور اختصاصی به فرد یا افرادی که علامت را ثبت کرده اند اعطا نموده است و دیگر افراد را شامل نمی شود. اما برای ثبت یک علامت هم مراتبی لازم است که فردی که قصد ثبت دارد باید آن مراتب را طی نماید تا به مرحله ثبت برسد. و قانون گذار پس از طی کردن مراحل ثبت این حق را به پاس تلاش متقاضی ،برای به ثبت رساندن محصول به او اعطا می نماید.

مراحل ثبت علامت تجاری

طبق ماده ۲ آئین نامه ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۷۸ اولین گام در ثبت اختراع، تسلیم اظهارنامه است.اظهارنامه باید به اداره ثبت تسلیم گردد.

مراحل ثبت علامت تجاری
مراحل ثبت علامت تجاری

مرحله تقاضا ثبت علامت تجاری

  • تسلیم اظهارنامه:متقاضی باید ۳ برگ اظهارنامه ثبت علامت تجاری را از دایره فروش اوراق بهادار تهیه و تکمیل کند. تسلیم اظهارنامه یا باید توسط خود متقاضی ثبت علامت یا توسط وکیل او صورت گیرد .اظهارنامه باید به زبان فارسی تنظیم گردد و به متصدی شعبه تسلیم گردد.
  • پرداخت حق الثبت اظهارنامه :متقاضی باید هزینه حق الثبت اظهارنامه را به حسابداری اداره ثبت پرداخت نماید. وجه را معمولا در شعبه بانک ملی مستقر در سازمان ثبت پرداخت می کند و فیش دریافتی را به حسابداری ارائه می دهد مسئول حسابداری هم فیش را دریافت کرده و آن را در دفاتر مربوط اظهارنامه ممهور می کند و تحویل متقاضی می دهد.
  • بررسی مدارک ابراز شده توسط مسئول اداره: مدارک کسب شده (اظهارنامه و تصاویر) تحویل اداره ثبت می گردد.
  • ثبت اظهارنامه: اظهارنامه در دفتر اظهارنامه ثبت می گردد و روز و ساعت و ماه و سال آن با مهر ممهور می گردد. و در نهایت برگ اول اظهارنامه ثبت علامت تجارتی تحویل متقاضی می گردد. برگ دوم ضبط در سوابق می شود و برگ سوم جهت بررسی در اختیار کارشناس معینه قرار می گیرد.

پس از طی شدن مراحل فوق مرحله سپردن تقاضا ختم می شود و وارد مرحله بررسی می گردد.

اگر چه جهت ثبت یک علامت تجاری و تسلیم اظهارنامه طی کردن کلیه مراحل لازم و ضروری است اما مرحله آخر از اهمیت وافری برخوردار است چرا که اگر شخصی ادعا نماید که اظهارنامه را زودتر ارائه داده است ،و به روز و ماه و سال وساعت ممهور شدن آن،استناد نماید ،از این طریق اولویت ارائه و تکمیل اظهارنامه مشخص می گردد.

مرحله بررسی ثبت علامت تجاری

در مرحله بررسی که پس از سپردن تقاضا آغاز می شود،حداکثر تا ۱۵ روز پس از طرح تقاضا و اظهارنامه مرحله بررسی آغاز می گردد. در این مرحله کارشناس ذی الربط به بررسی درخواست و ضمائم پرونده می پردازد تا میزان سازگاری با قانون و آئین نامه را لحاظ نمایند .و در صورتی که نقصی مشاهده کنند به متقاضی اخطار می دهند ،مهلت اخطار برای ساکنین ایران ۲ ماه و برای ساکنین خارج از کشور تا ۶ ماه است، که در این مهلت باید متقاضی اقدام به رفع نقض کند.

چنانچه بنا به دلایلی مهلت مزبور کافی نباشد متقاضی می تواند فقط برای یک مرتبه تقاضای مهلت کند.

گاهی ممکن است کارشناس اداره ثبت علامت ملاحظه کند که علامت ثبت شده ،سابقا ثبت گردیده است و یا اینکه باعلامت ثبت شده مشابهت دارد .
اخطار رد علامت را تهیه می کند و به مسئول اداره می رساند و اگر اداره هم درخواست رد را صادر کند متقاضی می تواند ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ این تصمیم به دادگاه های حقوقی تهران شکایت نماید.
کارشناس اداره ثبت ،چنانچه اظهارنامه و ضمائم آن را، فاقد نقصی بداند، درخواست ثبت علائم تجاری را به نظر مسئول اداره می رساند.
مسئول اداره ثبت ،پیش نویس آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی را امضا می نماید و به ماشین نویس ارجاع می دهد و پس از اینکه آگهی تحریر شد آن را امضا می نماید.
آگهی که یک نمونه از علامت درخواستی هم به آن الصاق شده است ،توسط مسئول این امر تحویل متقاضی می گردد تا به روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران ببرد و منتشر کند.
پس از درج و انتشار اگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی در روزنامه رسمی ، متقاضی ثبت باید ظرف ۳۰ روز بعد از تاریخ انتشار و با در دست داشتن یک نسخه روزنامه مذکور به اداره مالکیت صنعتی مراجعه نماید .
متقاضی با تقدیم یک برگ از تقاضای ثبت علامت و یک نسخه از روزنامه فوق که آگهی در آن درج شده است تقاضای ثبت را مینماید.

مسئول اداره با وصول روزنامه رسمی حاوی درج آگهی ثبت علامت تجاری ، تصدیق ثبت علامت تجاری را امضا می کند و دستور می دهد که به متقاضی تحویل گردد. تصدیق ثبت پس از احراز هویت و اخذ رسید تحویل صاحب علامت می شود.

لازم به ذکر است که…

تصدیق ثبت علامت تجاری از تاریخ تسلیم اظهارنامه مربوط به مدت ۱۰ سال دارای اعتبار است.و اگر احیانا صاحب علامت تمایل به استمرار سابقه ثبت داشته باشد مختار است حداکثر ظرف ۶ ماه از انقضای اعتبار تصدیق ثبت ،جهت تجدید تصدیق ثبت اقدام کند .و اگر مهلت مذکور سپری شود علامت ثبت شده فاقد اعتبار قانونی می گردد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست