بهره برداری از برند

اجازه بهره برداری از برند

صاحب علامت تجاری می تواند اجازه بهره برداری از برند را در قبال پرداخت قیمتی، به شخص ثالث واگذار نماید.

اجازه بهره برداری از برند

اجازه بهره برداری از برند

شرایط قرارداد اجازه بهره برداری از برند

با انعقاد قرارداد اجازه بهره برداری، صاحب برند ((علامت تجاری)) به شخص ثالث اجازه می دهد تا از علامت ثبت شده استفاده نماید، استفاده کننده از علامت تجاری می بایست شخصا از علامت تجاری استفاده نماید و نمی تواند اجازه بهره برداری از علامت تجاری به شخص دیگر اعطاء نماید؛ مگر اینکه طرفین ضمن قرارداد با یکدیگر در این خصوص توافق نموده باشد.

قرارداد اجازه بهره برداری از برند می تواند جزئی و محدود یا کلی و کامل باشد، در قرارداد اجازه بهره برداری به صورت جزئی، صاحب علامت تجاری اجازه استفاده از علامت تجاری را تنها برای برخی از کالاها و خدمات ثبت شده به شخص ثالث اعطا می کند، همچنین صاحب برند می تواند مجوز بهره برداری را برای محدوده جغرافیایی خاص به شخص ثالث واگذار نماید.

صاحب علامت تجاری می تواند، اجازه بهره برداری از علامت تجاری را برای مدت محدود یا به صورت دائمی به شخص دیگری واگذار کند.

نتایج و آثار قرارداد بهره برداری از برند

با انعقاد قرارداد اجازه بهره برداری از علامت تجاری، مالک برند و گیرنده در مقابل یکدیگر ملزم به رعایت تعهداتی می باشند که در ذیل تعهدات طرفین قرارداد را مورد بررسی قرار می دهیم.

۱-تعهدات مالک علامت تجاری (برند)

الف) تعهد به تحویل علامت

مالک برند ملزم می باشد اقدامات لازم را برای انتقال و تحویل علامت به گیرنده، انجام دهد. مالک برند می بایست قرارداد اجازه بهره برداری از علامت تجاری را در اداره مالکیت صنعتی ثبت نماید.

ب) تعهد به کمک های فنی و تعمیرات

صاحب علامت تجاری می بایست اقدامات لازم را برای استفاده از علامت تجاری را انجام داده برای مثال مالک برند در پایان هر ده سال، نسبت به تمدید علامت تجاری اقدام نماید.

ج) ضمانت

مالک برند باید ضمانت نماید که علامت تجاری معتبر بوده وشرایط بهره برداری از برند را برای منتقل الیه فراهم آورد، همچنین اگر قرارداد بهره برداری از علامت تجاری انحصاری باشد، مالک اجازه استفاده شخصی از علامت تجاری را نداشته و چنانچه مالک مطلع گردد اشخاص دیگر اقدام به جعل یا تقلب نسبت به علامت تجاری نموده اند می بایست اقدامات لازم را جهت رعایت حقوق منتقل الیه انجام دهد، در غیر این صورت منتقل الیه می تواند خود با مراجعه به مرجع صالح اقدام به شکایت نماید.

تعهدات گیرنده قرارداد اجازه بهره برداری از برند

اولین وظیفه منتقل الیه پرداخت قیمت توافق شده به دارنده علامت تجاری می باشد. شیوه پرداخت برند می تواند به صورت نقد یا اقساط باشد و منتقل الیه با توجه به شیوه تعیین شده جهت پرداخت می بایست اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین منتقل الیه موظف می باشد تا با حسن نیت از برند ثبت شده استفاده نماید، مثلا گیرنده مجاز به ثبت کالا و خدمات تحت علامت انتقال یافته نمی باشد و گیرنده تنها اجازه ثبت کالا و خدماتی که قبلا در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسیده را دارا می باشد.

گیرنده موظف به قرار دادن علامت روی محصولات ساخته یا توزیع شده می باشد همچنین او ملزم به حفظ کیفیت محصولات می باشد.

حدود اختیارات مالک علامت تجاری به منتقل الیه در قرارداد اجازه بهره برداری

مالک علامت تجاری می بایست اجازه کنترل موثر بر کیفیت و مرغوبیت کالا و خدماتی که توسط منتقل الیه ارائه می شود را داشته باشد در غیر این صورت یا در صورتی که کنترل به طور موثر انجام نگیرد، قرارداد اجازه بهره برداری فاقد اعتبار می باشد.

مراحل ثبت مجوز بهره برداری از برند

مرجع ثبت مکلف است وجود شرایطی را در زمینه کنترل اجازه دهنده بر کیفیت و مرغوبیت کالاها یا خدمات موضوع علامت توسط اجازه گیرنده را در مجوز بهره برداری احراز کند، در غیر اینصورت مجوز بهره برداری قابل ثبت نخواهد بود.

مالک علامت می بایست درخواست ثبت مجوز بهره برداری را به ضمیمه اسم و نشانی و تابعیت اجازه گیرنده و نماینده قانونی وی در صورت وجود، همچنین بیان کالاها یا خدماتی که اجازه بهره برداری نسبت به آن اعطا شده است در صورتی که اجازه فقط نسبت به بخشی از کالاها یا خدمات باشد به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت مجوز بهره برداری

طبق ماده ۱۴۳ آیین نامه قانون ثبت اختراعات، طرح صنعتی و علائم تجاری مدارک ذیل باید به درخواست ثبت مجوز بهره‌برداری منضم گردد:

۱ـ مدرک قانونی مبنی بر اعطاء اجازه بهره‌برداری که به امضاء ‌اجازه دهنده و اجازه

گیرنده رسیده است؛

۲ـ اصل آخرین گواهی‌نامه معتبر علامت؛

۳ـ مدارک نمایندگی قانونی، درصورت وجود؛

۴ـ رسید مربوط به پرداخت هزینه‌ها.

ثبت قرارداد اجازه بهره برداری از برند

مرجع ثبت پس از ثبت مجوز بهره برداری و انتشار آگهی، در صورت درخواست، گواهی ثبت مجوز بهره برداری را برای اجازه گیرنده صادر خواهد کرد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =