اعتراض به اجراییه مالیاتی

امور مالیاتی, انواع دعاوی مالیاتی

شرح موضوع

اعتراض به اجراییه مالیاتی ، امکان پذیر میباشد اما این اعتراض ،مانع از ادامه ی عملیات اجرایی نمی گردد مگر در صورت وجود استثناهایی که در مقاله مزبور بدان ها پرداخته میشد.

در صورتی که مودی، مالیات قطعی شده را پرداخت ننماید،اداره امور مالیاتی چگونه اقدام می نماید؟

طبق ماده ۲۱۰ قانون مالیات های مستقیم هرگاه مودی، مالیات قطعی شده خود را ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ برگ قطعی پرداخت ننماید،اداره امور مالیاتی به موجب برگ اجرایی به او ابلاغ می نماید تا ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ کلیه بدهی خود را بپردازد یا ترتیب پرداخت آن را به اداره امور مالیاتی بدهد.

در برگ اجرایی باید نوع و مبلغ مالیات ، مدارک تشخیص قطعی بدهی ،سال مالیاتی ، مبلغ پرداخت شده قبلی و جریمه متعلق درج گردد.

چنانچه مودی پس از ابلاغ برگ اجرایی مالیات مورد مطالبه را پرداخت ننماید چه میشود؟

طبق ماده ۲۱۱ قانون مالیات های مستقیم هرگاه مودی پس از ابلاغ برگ اجرایی در موعد مقرر مالیات مورد مطالبه را کلا پرداخت ننماید یا ترتیب پرداخت آن را به اداره امور مالیاتی ندهد،به اندازه بدهی مودی اعم از اصل و جرایم متعلق به اضافه ده درصد بدهی،از اموال منقول یا غیرمنقول و مطالبات مودی توقیف خواهد شد.
صدور دستور توقیف و دستور اجرای آن به عهده اجرائیات اداره امور مالیاتی می باشد
لازم به ذکر است که…

هرگاه ارزش مالی که برای توقیف در نظر گرفته می شود زاید بر میزان بدهی مالیاتی مودی بوده و قابل تفکیک نباشد،تمام مال توقیف و فروخته خواهد شد.و مازاد مسترد می شود.مگر اینکه مودی اموال بلامعارض دیگری معادل میزان فوق معرفی نماید.

توقیف واحدهای تولیدی اعم از کشاورزی و صنعتی در مدت عملیات اجرایی نباید موجب تعطیل واحد تولیدی گردد.

مرجع رسیدگی به اختلاف مالیاتی در مرحله ی وصول و اجرای مالیات کدام مرجع است؟

طبق ماده ۲۱۶ قانون مالیات های مستقیم:
“مرجع رسیدگی به شکایات ناشی از اقدامات اجرایی راجع به مطالبات دولت از اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی که طبق مقررات اجرای مالیات ها قابل مطالبه و وصول می باشد هیات حل اختلاف مالیاتی خواهد بود.به شکایت مزبور به فوریت و خارج از نوبت رسیدگی و رای صادر خواهد شد.رای صادره قطعی و لازم الاجرا است.”

اعتراض به اجراییه مالیاتی به چه جهاتی تحقق میپذیرد؟

 • وصول مالیات قبل از قطعیت ،به موقع اجرا گذارده شده باشد :در برخی موارد اعتراض به این جهت می باشد که وصول مالیات قبل از قطعیت ،به موقع اجرا گذارده شده است.در این صورت چنانچه هیات حل اختلاف مالیاتی شکایت را وارد بداند ضمن صدور رای به بطلان اجراییه ،قرار رسیدگی و اقدام لازم صادر یا نسبت به درآمد مشمول مالیات مودی رسیدگی و رای صادر خواهد کرد.
 • شکایت اجرایی به جهت اینکه مطالبه مالیات قانونی نیست: در مورد مالیات های غیر مستقیم هرگاه شکایت اجرایی به این جهت باشد که مطالبه مالیات قانونی نیست مرجع رسیدگی به این شکایت نیز هیات حل اختلاف مالیاتی خواهد بود.

عملیات اجرایی وصول مالیات در چه صورتی متوقف میگردد؟

شکایت از عملیات اجرایی وصول مالیات در هیات حل اختلاف مالیاتی ممکن است به دلیل عدم قطعیت مالیات در مورد مالیات های مستقیم و قانونی بودن مالیات در مورد مالیات های غیر مستقیم باشد.در این صورت مودی می تواند از هیات حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۲۶۱ ق.م.م درخواست توقف عملیات اجرایی و یا درخواست رفع اثر از اقدامات اجرایی مالیات را بنماید.

اعتراض به عملیات اجرایی،مانع از ادامه ی عملیات اجرایی نمی گردد مگر در موارد ذیل:

 • مودی نسبت به پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی خود حسب مقررات آئین نامه اجرایی ماده ۲۱۸ ق.م.م اقدام نماید.و یا معادل میزان بدهی، وجه نقد یا تضمین بانکی و یا وثیقه ی ملکی بسپارد.و یا ضامن معتبر که اعتبار ضامن مورد قبول اداره امور مالیاتی باشد معرفی نماید.
 • براساس رای هیات حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۲۱۶ ق.م.م مبنی بر توقف عملیات اجرایی.

چنانچه هیات حل اختلاف مالیاتی دلایل شاکی را قوی بداند و یا شکایت شاکی مستند به سند رسمی یا حکم قطعی مراجع قضایی یا اسناد اداری باشد،بدون اخذ تامین قرار توقف عملیات اجرایی را صادر می نماید.

 • نقض رای هیات حل اختلاف مالیاتی توسط شورای عالی مالیاتی یا دادنامه صادره توسط دیوان عدالت اداری و یا مراجع قضایی ذیصلاح.
 • پرونده های موضوع تبصره ماده ۱۵۷ ق.م.م (پرونده هایی که موضوع آن ادعای مربوط به مطالبه مالیات از غیرمودی باشد)در صورت قطعیت مالیات در هیات حل اختلاف مالیاتی موضوع ماده ۱۲۶ ق.م.م مطرح و چنانچه مطالبه مالیات از غیر مودی مورد تائید هیات یاد شده قرار گرفته باشد حکم بر مطالبه مالیات کان لم یکن تلقی می گردد.

آیا امکان شکایت از آراء توقف بر عملیات اجرایی (موضوع ماده 216 ق.م.م) وجود دارد؟

آرای ماده ۲۱۶ ق.م.م(توقف بر عملیات اجرایی) قابل رسیدگی در هیات موضوع ماده ۲۴۷ ق.م.م (هیات حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر) نمی باشد.بلکه در شورای عالی مالیاتی قابلیت اعتراض و رسیدگی را دارد.که این شورا نیز برابر ماده ۲۵۶ ق.م.م از حیث عدم نقض قانون و عدم نقص در رسیدگی و بدون ورود به ماهیت اختلاف رسیدگی می کند.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

10 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام، بنده سال پيش اظهارنامه مالياتي براي مفاصا ماده 186 نظام مهندسي پر كردم، در بخش شماره حساب، حساب نظام مهندسيو ندادم و حساب اصلي روزمرمو دادم كه بعد 1 سال متوجه شدم مطابق با واريزي آن حساب كه هيچ ربطي به نظام مهندسي ندارد ماليات بريده و قطعي كرده اند ( در سال 1401 هيچ واريزي از نظام نداشته و از نظام نامه تاييد دارم )، به نظر شما بعد از نامه اجراييات مطابق با ماده 216 اعتراض كنم يا تبصره 157؟ و اينكه به نظر شما نتيجه ميگيرم؟ ممنون

  پاسخ
  • وکیل متخصص
   دی 25, 1402 3:23 ب.ظ

   سلام و درود. تبصره ذیل ماده 157 قانون مالیاتهای مستقیم، هیچ ارتباطی به فرض سوال شما ندارد. شما می بایست از طریق هیأت موضوع 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم اقدام نمائید.

   پاسخ
 • سلام؛ بنده یک شرکتی داشتم که فعالیت هم نکردم و یک سال بعد از تاسیس آن را منحل کردم دو سال پیش متوجه شدم که یک شرکتی از کد اقتصادی ما استفاده کرده و اقدام به صدور فاکتور نموده و برای شرکت من حدود 200 میلیون تومان مالیات تعیین شده و اجرائیه هم صادر شده الان چه کار می توانم انجام دهم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   خرداد 23, 1401 3:20 ب.ظ

   باسلام؛ شما باید از شرکتی که از کد اقتصادی شما سواستفاده نموده شکایت نمائید و در صورت اثبات نسبت به اجرائیه صادره اعتراض نمائید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  میخواستم بدانم آیا واحد اجرایی مالیات همزمان اجازه توقیف حساب بانکی و خودرو و ملک را دارد یا خیر؟یا می‌باید ابتدا از اموال سهل الوصول مثل حساب بانکی اقدام نموده و بعد و بعد در صورت عدم تامین مبلغ سراغ سایر اموال برود.اگر اجازه توقیف همزمان را دارد مطابق چه قانونی و آیا سقف مشخصی برای اجرائیه وجود دارد؟

  پاسخ
 • مجتبی قاسمیان
  اردیبهشت 8, 1400 9:13 ق.ظ

  در برخی موارد آرای هیات های 216 قابل تجدید نظرخواهی است.

  پاسخ
  • بله اگر دقیق تر مطالعه بفرمایید این مورد قید شده است
   آرای ماده ۲۱۶ ق.م.م(توقف بر عملیات اجرایی) قابل رسیدگی در هیات موضوع ماده ۲۴۷ ق.م.م (هیات حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر) نمی باشد.بلکه در شورای عالی مالیاتی قابلیت اعتراض و رسیدگی را دارد.که این شورا نیز برابر ماده ۲۵۶ ق.م.م از حیث عدم نقض قانون و عدم نقص در رسیدگی و بدون ورود به ماهیت اختلاف رسیدگی می کند.

   پاسخ
 • ممنون خدا قوت چطور می توانم مشاوره بگیرم

  پاسخ
  • سلام و سپاس از همراهی شما
   لطفا با شماره های 02122740104 یا 09123034393 تماس بگیرید .

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط