مالیات بر درآمد حق واگذاری محل

امور مالیاتی
مالیات بر درآمد حق واگذاری محل..

شرح موضوع

مالیات بر درآمد حق واگذاری محل در قانون مالیات های مستقیم پیشبینی شده است و شامل موارد مختلفی از قبیل حق کسب و پیشه و حق تصرف محل و همچنین حقوق تجاری محل می گردد.

آیا درآمد حق واگذاری محل نیز مشمول مالیات میگردد؟

مالیات بردرآمد حق واگذاری محل، طبق قانون مالیات های مستقیم ماده ۵۹ قانون ، مشمول مالیات بوده و براین اساس انتقال حق واگذاری محل به ماخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق به نرخ ۲ درصد در تاریخ انتقال از طرف صاحبان حق مشمول مالیات می گردد.

ضمنا در مورد املاک به عنوان دستدارمی(دست +دارمی=به معنای داشتن وتصرف یا مالکیت بر روی اراضی کشاورزی در شمال کشور) یا عناوین دیگر که حسب عرف محل در تصرف شخصی است، چنانچه متصرف تمامی حقوق خود نسبت به ملک را به دیگری منتقل نماید طبق ماده ۷۴ قانون مالیات های مستقیم ، انتقال مزبور مشمول مالیات نقل و انتقال قطعی املاک برابر مقررات فصل مالیات بردرآمد املاک است و در مورد درآمد حاصل از واگذاری سایر حقوق مربوط به این نوع املاک ، متصرف از نظر مالیاتی مانند مالک، حسب مورد مشمول مالیات مربوط خواهد بود.و در موارد فوق تاریخ تصرف تاریخ تملک متصرف محسوب می گردد.

مالیات بر درآمد حق واگذاری محل
مالیات بر درآمد حق واگذاری محل

مراحل پرداخت مالیات بر درآمد حق واگذاری محل

مودیان مالیاتی درخصوص واگذاری حقوق مربوط به موارد فوق ، طبق ماده ۸۰ قانون مالیات های مستقیم ، مکلف می باشند اظهارنامه مالیاتی خود را روی نمونه ای که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در دسترس آنها قرار می گیرد تنظیم و تا سی روز پس از انجام معامله به انضمام مدارک مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و مالیات متعلق را طبق مقرات پرداخت نماید.

مدارکی که باید همراه اظهارنامه مالیاتی به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه گردد، شامل:

  • رونوشت قرارداد یا قولنامه .
  • هرگونه مدارکی که مثبت مالکیت یا داشتن حقوق نسبت به مورد معامله باشد .
  • تصاویر شناسنامه ها
  • کارت ملی گیرنده حقوق و واگذارکننده .

نکات مهم درخصوص مالیات بر درآمد حق واگذاری محل

  • چنانچه بابت واگذاری محل کسب و کار یا تجارت وجهی دریافت نشده باشد، باید موضوع واگذاری دقیقا مورد بررسی واقع و با توجه به وضعیت خاص عقد فی ما بین اقدام لازم معمول گردد.درصورتی که در مقابل عدم دریافت حق واگذاری محل، مال الاجاره بیشتری نسبت به املاک مشابه بین طرفین تعیین شده باشد در این صورت نیز مطالبه مالیات منتفی خواهد بود.
  • برخلاف تصور برخی ماموران مالیاتی ، منظور از موقعیت تجاری آن نیست که زمین های واقع در منطقه تجاری درصورت انتقال مشمول مالیات حق واگذاری محل بشود.لذا مادام که ملک به صورت زمین بوده و فعالیت تجاری و یا کسب و کاری در آن صورت نگیرد در موارد انتقال قطعی مشمول مالیات حق واگذاری محل نخواهد بود.
  • در موارد پیش فروش مغازه یا محل کسب و تجارت،مبدا مرور زمان مالیاتی تاریخ تنظیم سند رسمی در صورت عدم تنظیم سند رسمی ، سی روز پس از تاریخ تحویل و تصرف توسط انتقال گیرنده می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط