اثبات زوجیت

نکاح با هر لفظی که صریحاً دلالت بر قصد ازدواج نماید واقع می شود و در قانون تشریفات دیگری برای آن در نظر گرفته نشده است. به همین جهت در برخی موارد مشاهده می شود عقد نکاح بدون تنظیم سند رسمی صورت گرفته است. با توجه به اختلافاتی که از عدم ثبت ازدواج به وجود می آید ، قانون گذار افراد را مکلف نموده تا نسبت به ثبت نکاح در دفتر رسمی ازدواج اقدام نمایند ؛ اما این امر همیشه در عمل محقق نشده و در مواردی افراد ناگزیر هستند تا نسبت به اثبات زوجیت در مراجع صالح اقدام کنند.

لزوم ثبت ازدواج و ضمات اجرای آن

طبق ماده 1 قانون ازدواج مصوب 1316 برای عدم ثبت ازدواج مجازات کیفری در نظر گرفته شده بود که در مورخ 9/5/1363 شورای نگهبان این مجازات را غیر شرعی دانسته و آن را نقض نمود. اما قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 ثبت ازدواج را الزامی دانسته و برای عدم ثبت آن مجازات در نظر گرفته بود. طبق ماده 645 قانون مذکور مقرر گردیده در صورتی که مردی بدون ثبت در دفاتر رسمی مبادرت به ازدواج دائم ، طلاق و رجوع نماید به مجازات حبس تعزیری تا یک سال محکوم می گردد. این مقرره تا سال 1391 لازم الاجرا بود تا اینکه در تاریخ یاد شده قانون حمایت خانواده به تصویب مجلس رسید و به موجب ماده 49 از این قانون ، عدم ثبت ازدواج دائم ، طلاق ، فسخ نکاح ، رجوع ، انفساخ نکاح ، بطلان عقد نکاح ، بطلان طلاق و یا نکاح موقت ( مورد اخیر تنها در موارد الزامی ) مجازات جزای نقدی از 8 تا 18 میلیون تومان و یا حبس از نود و یک روز تا شش ماه را در پی خواهد داشت ؛ ضمن اینکه مرد ملزم می گردد تا نسبت به ثبت هر یک از وقایع فوق اقدام نماید.

اثبات زوجیت
اثبات زوجیت

نحوه طرح دعوای اثبات زوجیت

در مواردی که زن و مردی که با همدیگر زندگی می کنند سند و مدرکی نداشته باشند که طبق آن اجرای صیغه عقد نکاح را بین خودشان اثبات نمایند و در آن مورد موضوعی مطرح شده است که نیازمند اثبات ازدواج شرعی و قانونی بین آن زن و مرد می باشد ، مانند به وجود آمدن مسائلی پیرامون ارث و حقوق فرزندان و … که اثبات و یا عدم اثبات زندگی زناشویی و مشترک قانونی آن زن و مرد ، دخالت مستقیم در چگونگی حکم صادر شده از دادگاه دارد که در این حالت دادگاه با بررسی وضعیت زندگی مشترک آن زن و مرد و با توجه به قراین و شواهد موجود می تواند وقوع عقد نکاح قانونی و شرعی بین آن زن و مرد را احراز نموده و به دست بیاورد.

دعوای اثبات زوجیت از طرف هر یک از طرفین عقد نکاح می تواند مطرح شود. دادگاه صالح جهت رسیدگی به این دعوا دادگاه خانواده می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت طرح دعوای اثبات زوجیت

مدارکی که جهت طرح دعوای اثبات زوجیت به عنوان ادله اثبات دعوا ارائه می شود به شرح زیر می باشد :

  1. سند ازدواج
  2. شهادت شهود
  3. تحقیقات محلی
  4. سوگند
  5. درخواست استعلام
  6. اقرار

اثبات زوجیت بعد از فوت هر یک از زوجین

در برخی موارد زن و مردی بدون ثبت ازدواج با یکدیگر زندگی می کنند و قبل از ثبت ، مرد یا زن فوت می نماید. در این صورت زن یا مرد می تواند دعوای اثبات زوجیت را به طرفیت ورثه متوفی طرح نماید و چنانچه دلایل و مدارک ارائه شده حاکی از رابطه زوجیت باشد رای مبنی بر اثبات زوجیت صادر می گردد و شخص می تواند از حق و حقوق قانونی خویش بهره مند گردد.

دعاوی خانواده در زمره دعاوی تخصصی می باشد که طرح و اقامه آن مستلزم داشتن دانش حقوقی و آگاهی از قوانین و مقررات خاص آن می باشد. داشتن وکیل متخصص دعاوی خانواده می تواند در رسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه تاثیر به سزایی داشته باشد. موسسه حقوقی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در امور خانواده آماده ارائه خدمات حقوقی خویش در این زمینه می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست