سوالی دارید؟

بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی در مراجعه به کارگاهها چگونه عمل می کنند؟

بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی در مراجعه به کارگاهها چگونه عمل می کنند؟

فهرست مطالب

بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی وظیفه نظارت بر اجرای صحیح مقررات وضع شده در قانون اداره کار را دارند.بازرسان موظف هستند در حیطه وظایف محول شده از سوی قانون کار انجام وظیفه نمایند.

الزام به کارگیری بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی

بازرسی نهادی است که درقانون کار و تامین اجتماعی جهت حسن انجام کار کارفرمایان و اجرای صحیح مقررات وضع شده است.قانونگذار با اعطای کارت ویژه بازرسی که به امضای سازمان ذی الربط میرسد درموارد مهمی ازاین نهاد استفاده کرده است. ازجمله این موارد اداره کار،سازمان تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و… است.

قانونگذاربه بازرس اجازه داده است که درحدود وظایف خویش درهرموقع از شبانه روز و بدون اطلاع قبلی به منظور انجام وظیفه خود،به کارگاه مراجعه کند. البته تاکید قانونگذار برحدود وظایف است. بازرس نمیتواند ازحیطه اختیارات قانونی خود تخطی کند که در این صورت با ضمانت اجرای قانونی مواجه میشود.

وظایف کارفرما در قبال بیمه کارگران

در قانون ،کارفرما صاحب کار است. وی موظف است که کارگران تحت پوشش خود را که جهت انجام کار استخدام کرده است بیمه کند. بدین منظور بایستی حق بیمه آنها را حداکثر تا اخرین روز ماه بعد به سازمان بپردازد.کارفرما قبل از آن موظف است صورت مزد و حقوق بیمه شدگان را تنظیم و به سازمان ارسال کند. چنانچه سازمان در اسناد ارسالی نقصی مشاهده کند،یا اختلاف ومغایرتی مشاهده گردد،سازمان میتواند ما به التفاوت را ازکارفرما مطالبه کند.

بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی

بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی

اما گاهی کارفرما از ارسال صورت مزد کارگر طبق مورد گفته شده فوق امتناع میکند.در این صورت سازمان میتواند حق بیمه را راسا از کارفرما دریافت کند.

اما قانون گذار نهاد بازرسی را هم مقرر کرده است. بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی جهت اطمینان از روندکاری کارفرمایان به کارگاه مراجعه کرده و اسناد و مدارک را مورد بررسی قرار میدهند. چنانچه بازرسان نیاز بدانند از اسناد و مدارک رونوشت یا عکس هم تهیه می کنند.و برای کسب اطلاعاتی که نیاز دارند،ازکارفرما وسایرکارگران،روسا وهرفردی که به اطلاعات وی برای تکمیل گزارش خود،نیاز داشته باشند،سوال مینمایند.در این بین کارفرمایان نمیتوانند از این امر امتناع نمایند. بلکه مکلفند اسناد و مدارک مورد نیاز بازرسان را به آن ها تحویل دهند .

ضمانت اجرای عدم همکاری کارفرما با بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی

چنانچه کارفرما یاکارفرمایان از اقدامات قانونی بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی جلوگیری به عمل بیاورند قانونگذار برای آنان ضمانت اجرا در نظر گرفته است.قانون گذار این موضوع را در ماده ۱۰۲ قانون تامین اجتماعی بدین نحو بیان کرده است :

“در صورتی که کارفرما یا نماینده او از اقدامات بازرس سازمان جلوگیری نموده یا از ارائه دفاتر و مدارک مربوط و تسلیم رونوشت یا عکس آن ها به بازپرس خودداری کند به جزای نقدی از پانصد ریال تا ده هزار ریال محکوم خواهد شد ، گزارش بازرسان بیمه سازمان تامین اجتماعی در این خصوص در حکم گزارش ضابطان دادگستری است.”

ضمانت اجرای گزارش خلاف واقع بازرسان تامین اجتماعی

“قانون گذار در ماده ۹۷ قانون تامین اجتماعی تخلفات از مقررات قانون مزبور را چنین بیان کرده است:

هرکس به استناد اسناد وگواهی های خلاف واقع با توسل به وسایل تقلبی از مزایای مقرر در این قانون به نفع خود استفاده نماید یا موجبات استفاده افراد خانواده خود یا شخص ثالث را از مزایای مذکور فراهم سازد به پرداخت جزای نقدی معادل ۲ برابر خسارت وارده به سازمان  تامین درمانی (تامین اجتماعی یا این سازمان و در صورت تکرار به حبس جنحه ای از ۶۱ روز تا ۶ ماه محکوم خواهد شد)”

لازم به ذکر است..

برابر با ماده واحده قانون معافیت از پرداخت سهم کارفرمایانی که حداکثر ۵ نفر کارگر دارند مصوب ۱۶/۱۲/۶۱  با توجه به انحلال سازمان خدمات درمانی ، عبارت سازمان تامن خدمات درمانی در این ماده منتفی است.ماده فوق به صورت کلی شامل کلیه تخلفات میشود. البته تخلفاتی راشامل میشود، که شرایط ماده مزبور را داشته باشند. تخلفات بازرسان راهم شامل میشود.

بازرسان به مجازات ماده فوق محکوممیشوند در صورتیکه :

۱)چنانچه بازرسان سازمان بیمه تامین اجتماعی گزارش خلاف واقعی را تنظیم کنند.

۲)یا عملی را انجام دهند که از حیطه وظایف بازرسی آنها خارج باشد.

 

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

اشتراک گذاری:

تیم تحریریه دادپویان حامی

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی مجموعه ای متشکل از وکلای متخصص، با تجربه و متبحر با بیش از 20 سال سابقه در زمینه مشاوره حقوقی و قبول وکالت در پرونده‌های تخصصی است. دادپویان حامی مفتخر به ارائه کلیه خدمات حقوقی و مشاوره ای در زمینه دعاوی ملکی، منابع طبیعی، گمرکی بانکی، بورس، تعزیرات، قاچاق و … است.

تیم تحریریه دادپویان حامی

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی مجموعه ای متشکل از وکلای متخصص، با تجربه و متبحر با بیش از 20 سال سابقه در زمینه مشاوره حقوقی و قبول وکالت در پرونده‌های تخصصی است. دادپویان حامی مفتخر به ارائه کلیه خدمات حقوقی و مشاوره ای در زمینه دعاوی ملکی، منابع طبیعی، گمرکی بانکی، بورس، تعزیرات، قاچاق و … است.

‫2 نظر

 • علی رصایی

  تخلف مشهود دو بازرس از بازدید از کارگاه و مراکز تولیدی اجحاف در حق دیگران با توجه به تحقیقات جهادی بعمل امده دو بازرس از استان گلستان شهرستان کردکوی با در نظر گرفتن سلیقه کارگاه های که فاقد فعالیت هستند را فعال اعلان می نمایند البته اگر از اشنایان و اقوام و یا… اما اگه اشنا نبودید کارگاه راکت اعلان میشود و بیمه ان قطع میگردد پیگیری نمایید

  آبان ۲۹, ۱۴۰۰ در ۰۲:۴۲
  • مدیریت

   سلام میتوانید مراتب را به مراجع مربوطه شهرستان اطلاع دهید

   آذر ۱, ۱۴۰۰ در ۰۹:۳۲

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1 + 11 =