بخشودگی و تقسیط جزای نقدی در تعزیرات حکومتی

یکی از تدابیر حمایتی قانونگذار , بخشودگی و تقسیط جزای نقدی در تعزیرات حکومتی می باشد . این مسئله برای کسانی که قصد جبران تخلف خود را دارند حائزاهمیت است .

تدابیر حمایتی قانون گذار در تعزیرات حکومتی

قانونگذار برای حمایت از اشخاصی که قصد جبران  تخلف خود را دارند تدابیر ذیل را در نظر گرفته است .

 • بخشودگی  کل یا قسمتی از جزای نقدی
 • تقسیط جزای نقدی
 • عفو و بخشودگی

بخشودگی کل یا قسمتی از جزای نقدی

با تغییر قانون اجرای محکومیت های مالی و براساس ماده 22 این قانون , بحث جزای نقدی مشمول این قانون نمی شود .

براساس ماده 529 قانون آیین دادرسی کیفری  هرگاه محکوم علیه تقاضای تقسیط جزای نقدی را کند و دادگاه نخستین احراز نماید که شخص توانایی پرداخت آن را دارد، با اخذ تامین مناسب امر به تقسیط می دهد .

تقسیط جزای نقدی

در قانون تعزیرات حکومتی از تقسیط صحبتی نشده است .اما در شورای حقوقی سازمان تعزیرات مورخ 1377/03/27 در این باره دستورالعملی تصویب شده است.
از زمان تصویب دستورالعمل مزبور ،هرگاه مصلحت اقتضا نماید جزای نقدی وضع شده برای تعزیرات حکومتی تقسیط می کردد.در این دستورالعمل شرایطی جهت تقسیط جزای نقدی در نظر گرفته شده است که با وجود این شرایط با تقسیط جزای نقدی موافقت می گردد.

شرایط موافقت با تقسیط جزای نقدی

 • در صورتی که واحدهای اجرای احکام در هنگام اجرای حکم و وصول محکوم به احراز نمایند محکوم علیه فاقد دارایی جهت پرداخت جزای نقدی می باشد.و یا اینکه قدرت پرداخت کامل جزای نقدی را به صورت کامل ندارد.
 • در صورتی که برای مدیران کل،روسای ادارات و یا واحدهای اجرای احکام تعزیرات حکومتی احراز شود که پرداخت یکجا مبلغ محکوم به از محکوم علیه سبب ورشکستگی و یا تعطیل شدن فعالیت وی میگردد.از تقسیط جزای نقدی استفاده می شود.
 • گاهی چنانچه درخواست جریمه به صورت یکجا از محکوم علیه شود ،باعث می شود که وی از ایفای سایر تعهدات قانونی و قراردادی که در برابر دولت و سازمان های عمومی و کارکنان موسسه دارد باز بماند.از این رو از تقسیط استفاده می گردد.
 • گاهی واحدهای اجرای احکام چنین احراز مینمایند که در صورتی که شخص یا موسسه ای به فعالیت خود ادامه دهد، با ادامه فعالیت خود میتواند جزای نقدی محکوم شده به آن را به صورت اقساطی پرداخت کند در این صورت نیز جزای نقدی تقسیط میشود.
 • در صورتیکه محکوم علیه از شیوه فرار از تادیه دین که همان خارج کردن اموال از دسترس است استفاده نکرده باشد با درخواست تقسیط جزای نقدی وی موافقت میشود.
 • یکی دیگر از شرایطی که محکوم علیه باید دارا باشد تا بتواند مشمول تقسیط جزای نقدی قرار گیرد وضع اخلاقی، خانوادگی ،رفتاری و سابقه وی میباشد.
 • چنانچه محکوم علیه دارای وثیقه و یاضامن معتبر باشد با تقاضای تقسیط وی موافقت میشود چراکه در صورت فرار یا ورشکستگی دولت میتواند جزای نقدی مزبور را از ضامن مطالبه نماید.

ترتیب اجرای تقسیط جزای نقدی

مجریان احکام تعزیرات حکومتی میتوانند به صورت کامل مبلغ جریمه را از اموال محکوم علیه وصول نمایند اما چنانچه عندالاقتضا نیاز به تقسیط را حس نمایند و صلاح بدانند، میتوانند جریمه را از محل فروش محصولات و تولیدات متعلق به محکوم علیه یا موسسه او وصول نمایند.
همچنین موظف هستند که هر ماه فهرستی از محکومین دارای شرایط را که از دستور العمل تقسیط جزای نقدی استفاده مینمایند.تهیه و به وسیله سلسله مراتب اداری به اداره کل متبوع خود گزارش دهند.
در گام بعدی مدیران کل تعزیرات حکومتی استان فهرست های دریافتی را مورد بررسی قرار میدهند و فهرست های مزبور را هر ۳ماه یک بار به همراه اطلاعاتی تکمیلی و با توضیحات کافی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال مینمایند تا مراتب مزبور در دفتری که در سازمان تعزیرات حکومتی بدین منظور تشکیل شده است مورد بررسی قرار گیرد.
لازم به ذکر است که اقدامات واحدهای اجرای احکام و روسای ادارات که جهت تقسیط مبلغ جریمه در نظر گرفته میشود بایستی به گونه ای باشد که هم به موسسه محکوم علیه اجازه فعالیت را بدهد و هم اینکه بتواند وصول مطالبات دولت را در مهلت معقول تضمین نماید.

تقسیط جزای نقدی تدبیری عاقلانه جهت جلوگیری از زندانی شدن متخلفین تعزیراتی میباشد و این امر سبب میگردد که هم دولت بتواند بدهی های خود را وصول نماید و هم اینکه از زندانی شدن متخلف جلوگیری گردد. چراکه زندانی شدن متخلفان تعزیراتی مضررات غیر قابل جبرانی را میتواند در پی داشته باشد.

اگرچه ترتیبات اجرای تقسیط جزای نقدی را بیان نمودیم اما موارد دیگری نیز وجود دارند که ممکن است سوالات ذهنی شما نیز باشند از جمله اینکه…

 • تقسیط در چند قسط صورت میگیرد؟

 • حداقل میزان تقسیط در هر بار پرداخت چه مقدار باید باشد؟

وموارد دیگری که به دلیل جلوگیری از اطاله کلام از ذکر آنها خودداری مینماییم. چنانچه در این باره سوالی در ذهنتان وجود دارد وکلای موسسه ددپویان حامی با کادر متخصص خود در خدمت شما عزیزان میباشند.با ما در تماس باشید….

عفو

و اما تدبیر دیگری که قانونگذار جهت حمایت از متخلفین در نظر گرفته است ،عفو می باشد. تا بدین وسیله بتواند فرصتی به محکومین درجهت اصلاح و بازسازی بدهد. عفو به دو دسته تقسیم میشود :

 • عفو عمومی 
 • عفو خصوصی

عفو عمومی به وسیله قانون به افراد واجد صلاحیتی که قانون مقرر داشته است اعطا میگردد.زمانی که عفو عمومی رخ میدهد به موجب آن تعقیب و دادرسی متوقف میشود.
وچنانچه به صدور حکم محکومیت منجر شده باشد،اجرای مجازات را متوقف می نماید و آثار محکومیت بدین وسیله زائل میگردد.

ماده ۹۷ قانون مجازات اسلامی عفو را تعریف نموده است.

عفو خصوصی از اختیارات رهبری است.ماده ۱۱۰ قانون اساسی نیز در بند ۱۱ این مورد را پیش بینی نموده است.ومقرر داشته است که عفو یاتخفیف محکومان درصدور موازین اسلامی پس از پیشنهاد رئیس قوه قضاییه با مقام رهبری است.این نوع از عفو،عفو خصوصی نامیده میشود.که ناگفته نماند در ماده ۹۶ قانون مجازات اسلامی نیز از عفو خصوصی سخن به میان آمده است.

از آنجایی که ماده مطلق بیان شده است ومورد خاصی را احصا نکرده است،این نتیجه حاصل میشود که عفو شامل حال متخلفان تخلفات تعزیرات حکومتی نیز میگردد.البته رویه عملی دادگاه ها نیز حاکی از این امر است که عفو را برای این متخلفان نیز در نظر گرفته اند و اجرا می شود.عفو رهبری ممکن است تمام یا قسمتی از مجازات محکومین را از بین ببرد.

اما به خاطر داشته باشید…
صدور قرار موقوفی اجرای مجازات در صورتی می باشد که عفو شامل تمامی مدت باقی مانده محکومیت باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 9 امتیاز: 3.9)

36 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ایا عفو در خصوص حمل کالای قاچاق که خودرو مصادره شده در صورتی که سابقه قبلی نداشته باشد و جریمه را نقدا پرداخت کرده باشد شامل میشود البته در عفو وبخشودگی های مناسبتی مانند اعیاد

  پاسخ
  • سلام خیر عفو شامل مصادره اموال نمی باشد

   پاسخ
  • سلام
   بنده 30 دستگاه ماینر قانونی به همراه برگ سبز داشتم و به سری هم اوراقی ماینر خرید کرده بودم پلیس امنیت اقتصادی با اینکه مدارک نشان دادیم به زور بردن تعزیرات هم پس از استعلام 30 دستگاه را قانونی اعلام کرده و اوراقی ها که اکثرا فقط قاب دستگاه هست را 20 تا شمرده و جریمه زده و عودت 30 تا را منوط به پرداخت جریمه 20 تا کرده بنده هم توان پرداخت ندارم آیا عفو رهبری شامل جریمه اینها میشه خواهش راهنمایی فرمایید

   پاسخ
 • پیوست دیگاه قبلی.البته خودرو بنام خود متخلف یا حمل کننده کالای قاچاق باشد

  پاسخ
 • سلام.بنده به تازگی به خاطر حمل کالای قاچاق ۵۱ میلیون جریمه شده ام..چطوری میتوانم ازشرایط عفو ۲۲بهمن برخوردارشوم.باتوجه به این که توانایی پرداخت جریمه روهم ندارم

  پاسخ
 • ایا بعد ازاقساطی کردن جریمه .امکان عفو درمناسبت های پیش رووجوددارد.

  پاسخ
 • با سلام مبلغ ۵۳۰ ملیون جریمه تعزیرات شدم بابت خودروی گذر که مهلت ترددش تمام شده بود .الان با قید وثیقه ازادم .اگر بهمن ماه خود را به زندان معرفی کنم عفو شامل حالم میشود یا خیر

  پاسخ
 • میلاد قابل
  دسامبر 26, 2020 1:21 ق.ظ

  سلام
  از من در برج 3 سال 99 مبلغ 30 میلیون بار قاچاق گرفتن و من جریمه را پرداخت کردم و برای عفو خودرو تقاضا دادم که از 22 تا ارگان دولتی استعلام گرفتم و برای اجرای احکام تعزیرات کل کشور فرستادم و من هیچگونه مالی ندارم و مستعجر هستم
  امیدی برای عفو خودرو بنده هست که بنام پسر صغیرم هست

  پاسخ
 • با سلام‌.ایا کسی که توان پرداخت جریمه را ندارد و خودرو هم به اسم او نبوده.اما با قرار وثیقه اشنایان ازاد است قانون عفو یا بخشودگی به او تعلق میگیرد؟

  پاسخ
 • سلام ، اگر تعزيرات جريمه اي تعيين كنه ميتونه خودرويي كه به نام فرد جريمه شده هست ولي فروخته و وكالت فروش داده به خريدار ، رو بابت جريمه توقيف كنه ؟

  پاسخ
  • سلام بله میتواند و خریدار که مبایعه نامه دارد و وکالت باید اعتراض نموده و تقاضای رفع توقیف را بنماید

   پاسخ
   • سلام،حدود سه ماه ماشینمو با یک عدد کولر گازی گرفتن ،تعزیرات حکم مصادره ماشین و کولرمو داده،آیا تجدید نظر میتونه کمکم کنه،توروخدا کمکم کن بخدا پولیم ندارم بابت جریمه ماشنمم مال مادرمه،الان موندم اصلا نمیدونم چیکار کنم

    پاسخ
    • سلام دفاع نمایید که کالا مسافری و جهت مصرف شخصی بوده هست

     پاسخ
     • سلام بنده ۲سال زندانی کشیدم جریمه ی ۷۳۵میلیون بود ۱۰۰میلیون ریختم بحساب دولت عفوخوردم آزادشدم بعدازچند ماه رفتم سندهایی را ادامه کنم گفتند اشتباه شده شما۱/۲عفوخوردیدباید۳۷۹میلون دیگربریزید ایاهمچین اشتباهی میشود

     • سلام خیر امکانپذیر نیست

 • جزای نقدی برای کسی که 3سال متواری بوده وپول آزاد کردن وثیقه پرداخت شده 58 میلیون جدا از رد مال دولت گرفته جزای نقدی 42 میلیون بوده راهی هست جزای نقدی بخشی عفو بخورد

  پاسخ
 • سلام .با بار قاچاق دستگیر شدم .ماشین هم مال خودم نیست. الان ۱۶۸میلیون جریمه زدن‌ ولی۱۲۰میلیون وثیقه‌ برام زدن روز اول .الان قاضی ماشینو‌ آزاد نمیکنه آیا قانونیه‌ کار قاضی وچگونه میتونم پیگیری‌ کنم‌ ممنون میشم راهنمایی کنی

  پاسخ
  • سلام در صورت احراز مالکیت خوردو به شخص ثالث ،تعزیرات مکلف به رفع بازداشت خودرو هست لیکن قیمت خودرو حسب نظر کارشناس به میزان جریمه نقدی مباشر قاچاق اضافه میشود

   پاسخ
 • سلام من دستمال اشپز خانه از بازار تهران خریدم و شهرستان ها پخش میکنم الان بازرسی گرفته است با توجه به اینکه صاحب کالا که من ازش بار خریدم از گمرک خرمشهر وارد کرده ایا مدارک را ارایه بدم بارم ازاد میشود

  پاسخ
 • سلام منو با ۱۴۴۰۰ لیتر قاچاق سوخت گرفتند ۲۳۵میلیون جریمه صادر کردند من توان پرداخت ندارم چکار کنم که معاف یا کمتر بشوند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست