مطالبه هزینه و عوارض بندری انبار و گمرک

مطالبه هزینه و عوارض بندری انبار و گمرک که از جمله اختلافات گمرکی محسوب می گردد چنانچه به صورت کتبی مطالبه شود و صاحب كالا به آن توجهی ننمايد حق انبار داری برای مدت توقف كالا در انبار به قوت خود باقی و قابل وصول خواهد بود.

انبارهای گمرکی، اعم از انبار مسقف، غیرمسقف و محوطه، اماکنی است که برای نگهداری کالاهای ورودی و صدوری تأسیس و توسط مراجع تحویل‌ گیرنده کالا اداره می‌شوند.

عوارض دريافتى توسط گمرک وجوهى است که وصول آن به عهده گمرک واگذار شده است. عوارض در حقيقت نوعى ماليات غير مستقيم است که از کالاهاى وارداتى گرفته مى‌شود.

هزینه‌های گمرکی وجوهی است که میزان و شرایط آن با تصویب هیأت وزیران برای تخلیه و باربری و بارگیری، انبارداری، آزمایش و ‌تعرفه ‌بندی، بدرقه کالا و خدمات فوق‌العاده تعیین می‌شود

هزینه های قابل وصول در صورت توقف کالا در انبار

توقف كالا در انبار حداكثر تا دو ماه مي باشد و به كالاهائی كه بيش از دو ماه در انبار مي ماند علاوه بر هزینه بنگاه براي هر ماه توقف هزینه مربوط به عنوان كرايه توقف كالا محاسبه و توسط ترخيص كننده قابل وصول خواهد بود. مشروط به اينكه بعد از دو ماه با اخطار كتبي مبنی بر مطالبه كرايه انبار به صاحب يا صاحبان كالا اطلاع داده شود. چنانچه هر دو ماه يكبار بصورت مكتوب مطالبه نگردد و مدتي بيش از دو ماه از توقف كالا در انبار بگذارد موردي براي مطالبه حق انبار داری باقی نخواهد بود ليكن چنانچه كتبا مطالبه شود و صاحب كالا به آن توجهی ننمايد حق انبار داري برای مدت توقف كالا در انبار بقوت خود باقي و قابل وصول خواهد بود

بیشتر بخوانید :  اعتراض به ضبط ضمانت نامه یا وثیقه گمرکی

مطالبه هزینه انبارداری و تخلیه کالا

چنانچه صاحب کالا مکلف به تخلیه کالا از انبار با تسویه حساب کالای انبار شده باشد در صورت تخلف از تکلیف، ذی نفع می تواند خسارت ناشی از تخلف خوانده را از طریق مراجع صالح و با جلب نظر کارشناس مطالبه نماید در این جا نگهدارنده کالا به عنوان ذی نفع به هیچ وجه حق حبس کالا در صورت عدم تسویه حساب از سوی صاحب کالا را ندارد در واقع نمی تواند مانع از خروج کالا از انبار شود چرا که در این صورت صاحب کالا متحمل هزینه دو برابر انبار می گردد.

در صورتی که ثابت گردد عدم تخلیه و خروج کالا منوط به فعل خود نگهدارنده کالا بوده است مشار الیه ازآن تاریخ مستحق هزینه انبارداری نیست.

بر اساس دستور العمل سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران: كليه هزينه هاي مربوط به تخليه، چيده مان و نگهداري كالا تا زمان فروش بر عهده  شخص فروشنده مي باشد ساير هزينه هاي مربوط ( بار گيري ) بر عهده شخص خريدار مي باشد.

دريافت هرگونه وجه اضافه به غير از نرخهاي اعلام شده بر خلاف مقررات بوده و با متخلفين می توان مطابق با قانون بازرسي و نظارت مجامع امور صنفي برخورد نمود.

مطالبه هزینه انبارداری با انتقال کالا

انتقال کالا به ترتیب ترانزیت داخلی از یک گمرک به گمرک دیگر تغییری در طرز احتساب هزینه انبارداری و تاریخ تعلق آن نخواهد داد ‌به عبارت دیگر گمرکی که کالا از آنجا ترخیص قطعی می‌شود انبارداری از روز تعلق تا روز اظهار را احتساب و دریافت خواهد کرد .چنانچه قبلاً در گمرک ‌ورودی در موقع صدور پروانه ترانزیت داخلی، وجهی به عنوان انبارداری دریافت شده باشد از آن کاسته و مانده دریافت می‌شود. برای مدتی که کالای ترانزیت داخلی در بین راه خواهد بود انبارداری دریافت نمی‌شود.

مسئول پرداخت عوارض انبار گمرک با تلف کالا در انبار گمرک با کیست؟

مسئولیت از بین رفتن یا کاهش یا آسیب دیدگی یا فساد کالا در انبارهای اختصاصی یا در انبارهای عمومی رسمی یا سرد خانه ها و ‌همچنین حمل یکسره یا ترانزیت داخلی غیر اداری متوجه گمرک نیست و صاحب کالا مکلف است در صورت فقدان یا کاهش یا آسیب‌ دیدگی در موارد ‌مزبور، کلیه حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض مربوط را به طور کامل بپردازد.

بیشتر بخوانید :  تخلفات گمرکی

وکالت در دعاوی گمرکی همچون استرداد حقوق ورودی و مطالبه هزینه و عوارض بندری انبار و گمرک، مطالبه اضافه پرداختی ها، پرونده های جرائم کالا در مراجع تخصصی، رفع تعهد از پروانه های صادراتی موضوع ماده 12 آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات، اختلافات گمرکی در گمرکات کشور و دفاتر ستادی گمرک ایران و کمیسیون های مربوطه، داوری در دعاوی گمرک از نمونه اختلافات گمرکی می باشد که با توجه به پیچیده بودن سازوکار آن ها نیاز است اشخاص با آگاهی کامل و تسلط بر مفاد قانون امور گمرکی و آیین نامه ها و بخشنامه های موجود در این زمینه موضوع را پی گیری نمایند.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از 10 سال سابقه در پی گیری این گونه دعاوی آماده پذیرش و ارائه مشاوره حقوقی در این زمینه می باشد در صورت تمایل می توانید با موسسه تماس حاصل فرمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 5)

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام میشه بفرمایید برای چه مدت زمانی می توان کالا را در اماکن گمرکی هوایی نگهداشت؟

  پاسخ
  • بنا بر ماده واحده لایحه قانونی افزایش مهلت توقف کالا در اماکن گمرکی هوایی مصوب 1359حداکثر مهلت توقف کالا در اماکن گمرکی هوائی (فرودگاهها) از تاریخ صدور قبض انبار دو ماه خواهد بود و در صورتیکه هر صاحب کالایی ظرف مهلت مزبور برای انجام تشریفات قطعی گمرکی کالای خود اقدام ننماید کالا متروکه محسوب می گردد.

   پاسخ
 • سلام من دچار سردرگمی شدم میشه منو راهنمایی کنید اینکه مگر نه اینکه کلیه کالاهائیکه بین بنادر جنوب کشور و جزایر خلیج فارس و دریای عمان به نحو کابوتاژ حمل می شود، در صورتی که در یکی از‌بنادر ایران اظهارنامه پر کرده باشم و گمرک هم اونو تأیید کرده چرا دیگه باید هزینه انبارداری بپردازم مگه نباید معافیت شامل کالای بنده هم بشه؟؟

  پاسخ
  • بنا به ماده واحده قانون راجع به معافیت هزینه‌های گمرکی کالاهای کابوتاژی مصوب 1362کلیه کالاهایی که بین بنادر جنوب کشور و جزایر خلیج فارس و دریای عمان به نحو کابوتاژ حمل می شود، در صورتی که در یکی از ‌بنادر ایران اظهارنامه پر کرده باشد و گمرک بعداً تأیید نموده باشد، از پرداخت هزینه‌های گمرکی به استثنای هزینه انبارداری معاف می باشد بنابراین شما از پرداخت هزینه‌های گمرکی معاف هستید نه هزینه انبارداری.

   پاسخ
 • سلام ورود کالا برای چه مناطقی بدون عوارض گمرکی است؟

  پاسخ
  • ورود کالا و مواد اولیه بدون عوارض گمرکی و سود بازرگانی و ثبت سفارش در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی مجاز است ولی در سرزمین اصلی مشمول قوانین و مقررات صادرات و واردات می گردد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست