تخلفات گمرکی

تخلفات گمرکی هر نوع اظهار یا عدم اظهار کالا ( منصرف از جرم قاچاق ) و یا انجام عملی مغایر قانون و نظام نامه و سایر مقررات گمرکی می باشند که لزوما متضمن  زیان مالی برای  دولت نمی باشند. 

انواع تخلف گمرکی

1- تخلف گمرکی مغایر قانون امور گمرکی ( عدم اظهار )

وجود کالای اظهار نشده ضمن کالای اظهار شده ، در مواردی که کالای اظهار نشده از نوع مجاز بوده و مأخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض آن کمتر از مأخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض کالای اظهار شده باشد .

2- تخلف گمرکی مغایر قانون گمرکی ( اقدام عملی )

بیرون بردن کالای تجاری بخشوده و مجاز از گمرک ، بدون تسلیم اظهارنامه ، خواه عمل در حین خروج از گمرک یا بعد از خروج از گمرک کشف شود از نوع تخلفات گمرکی ناشی از نقض قانون امور گمرکی محسوب می گردد .

3-تخلف گمرکی ناشی از نقض مقررات آیین نامه ای

هرگاه کسی کالایی را که ورود آن به کشور مجاز و از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض بخشوده است جزاز راه های مجاز از سایر راه ها بدون کسب اجازه قبلی گمرک وارد نماید عمل اوتخلف از مقررات گمرکی محسوب و از متخلف جریمه انتظامی از یکصد هزار تا یک میلیون ریال حسب مورد به تشخیص رئیس گمرک مربوط و به شرط آن که از پنجاه درصد ارزش کالا تجاوز نکند دریافت میشود .

4-تخلف گمرکی متضمن زیان مالی دولت

در مورد کالاهایی که حقوق گمرکی یاسود بازرگانی یا هزینه های گمرکی و یا عوارض آن از روی ارزش تعیین میگردد ، هرگاه ارزش کالا در اظهارنامه کمتر از ارزش گمرکی مقرر در مواد 10 و 11 قانون امور گمرکی اظهار شده باشد علاوه بر اخذ تفاوت جریمه ای نیز از ده درصد تا یک برابر ما به التفاوت به تشخیص رئیس گمرک محل و با توجه به اوضاع و احوال تعیین و وصول خواهد شد . و یا هرگاه نام کشور مبدأ کالا بر خلاف واقع اظهار شده باشد و این خلاف متضمن زیان مالی دولت باشد علاوه بر دریافت ما به التفاوت ، مبلغ دیگری به عنوان جریمه دریافت میگردد .

بیشتر بخوانید :  اختلافات گمرکی پس از ترخیص کالا

مراجع صالح به رسیدگی به تخلفات گمرکی  

مراجع صالح به رسیدگی به اختلافات گمرکی طبق مواد (53-51) قانوون امور گمرکی ، کمیسیون های بدوی و تجدید نظر می باشند که به اختلافات غیر کیفری گمرکی نظیر اختلاف در تشخیص نوع کالا و تطبیق آن با مندرجات تعرفه گمرکی و سایر اختلافات ناشی از اجرای مقررات گمرکی و مقررات صادرات و واردات رسیدگی نموده رأی کمیسیون تجدید نظر در مواردی که ما به الاختلاف رأی و مبلغ مورد قبول مودی  یا مطالبه گمرک بیش از 5 میلیون ریال باشد برای طرفین ( گمرک و صاحب کالا ) قطعی و لازم الاجرا است . آراء قطعی کمیسیون تجدید نظر قابل اعتراض و رسیدگی در دیوان عدالت اداری می باشد .

مرور زمان در تخلفات گمرکی

در تخلفات گمرکی ، مرور زمان مستند به ماده واحده اصلاحی ماده 16 قانون امور گمرکی ، برای گمرک و صاحب کالا هشت ماه از تاریخ صدور سند ترخیص کالای مورد بحث از گمرک می باشد که حسب مورد تمام یا ما به التفاوت را از یکدیگر مطالبه می نمایند مگر این که تخلف مربوط به نوع جنس بوده و توأم با تسلیم اسناد یا سیاهه نادرست باشد که در این صورت تا یک سال بعد از خروج کالا از گمرک ، مطالبه ما به التفاوت و جریمه معینه میسر است .

در حالی که جرایم قانونی آن از نوع مجازات بازدارنده باشد ، نظیر جرم قاچاق کالا ، و از تاریخ وقوع جرم تا انقضای موعد مشروحه ذیل تقاضای تعقیب نشده باشد و یا از تاریخ اولین اقدام تعقیبی تا انقضای مواعد مذکور ، به صدور حکم منتهی نشده باشد تعقیب موقوف خواهد شد.

  • حداکثر مجازات مقرر بیش از سه سال حبس یا جزای نقدی بیش از یک میلیون ریال با انقضاء مدت ده سال
  • حداکثر مجازات کمتر از سه سال حبس یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال با انقضاء مدت 5 سال
  • مجازات غیر از حبس یا جزای نقدی با انقضای مدت 3 سال
بیشتر بخوانید :  اعتراض به ضبط ضمانت نامه یا وثیقه گمرکی

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از 10 سال سابقه و با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای متبحر ، آماده ارائه مشاوره و قبول وکالت در زمینه دعاوی گمرکی است.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست