شکایت کیفری دیه

جرایم علیه اشخاص, کیفری

شرح موضوع

شکایت کیفری دیه

دیه یا خون بها ، از جمله مجازات های مقرر برای جرایم علیه تمامیت جسمانی انسان می باشد که در کنار قصاص و تعزیرات بررسی می شود. دیه به صورت مالی است که به عنوان بدل نفس یا اطراف در جرایم گفته شده به قربانی یا اولیای دم او پرداخت می شود. در ماده 14 قانون مجازات اسلامی در بند پ دیه ذکر شده و در ماده 17 همان قانون به این شکل تعریف شده است: دیه اعم از مقدر و غیرمقدر، مالی است که در شرع مقدس برای ایراد جنایت غیر عمدی بر نفس ، اعضاء و منافع و یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد به موجب قانون مقرر می شود.

انواع دیه

مطابق ماده 448 و 449 قانون مجازات اسلامی دیه بر دو نوع تقسیم می شود:

دیه مقدر و نامقدر که دیه ی مقدر مطابق ماده 448 مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد مقرر شده است و مطابق ماده 449 قانون مجازات اسلامی دیه نامقدر یا ارش دیه ای است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند. مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.

مطابق ماده 450 قانون مجازات اسلامی در جنایت شبه عمد، خطای محض و جنایت عمدی که قصاص در آن جایز یا ممکن نیست، در صورت درخواست مجنی علیه یا ولی دم دیه پرداخت می شود مگر به نحو دیگری مصالحه شود.

مدارک برای شکایت کیفری دیه

مدارک لازم جهت طرح شکایت کیفری دیه می تواند مدارک پرشکی قانونی مبنی بر قتل یا ضرب و جرح، شهادت شهود و… باشد. در قانون مجازات اسلامی مواد 367 الی 496 به مبحث دیه اختصاص یافته است از قبیل دیه ی اعضا (مثل دیه مو، دیه گردن ، دیه بینی، دیه گوش، دیه لب، دیه زبان، دیه دندان، دیه گردن، دیه فک، دیه دست و پا، دیه ناخن، دیه ستون فقرات، دیه نخاع و….)، دیه جنایتی که بر مرده واقع می شود، دیه سقط جنین و…

مراجع رسیدگی کننده به دیه

شخصی که به او خسارتی وارد شده و قصد شکایت و گرفتن دیه را دارد، می‌تواند برای سهولت کار و تسریع در رسیدگی‌ ابتدا مقدار دیه خود را محاسبه کند، به این پرونده‌ها در دادگاه کیفری یا همان دادسرا رسیدگی می‌شود.

در این مراجع احتیاجی به ارائه دادخواست و پرداخت هزینه جداگانه نیست. اگر شخصی درخواست دیه خود را به اشتباه به دادگاه حقوقی ببرد، باید برای رسیدگی به پرونده، دادخواست تنظیم کند. همچنین باید هزینه‌ای جداگانه برای رسیدگی پرداخت کند. شما می توانید برای راهنمایی بیشتر در محاسبه و شکایت، از وکلای متخصص دعاوی کیفری ما راهنمایی بخواهید.

مجازات های مشمول دیه

 • قتل شبه عمد: هر گاه فردی قصد کشتن شخصی را نداشته باشد ولی باعث کشته شدن او شود. در ادبیات حقوقی و قانون به این نوع قتل، قتل شبه عمد گفته می‌شود و یکی از موارد مشمول دیه است.
 • فوت در جرائم رانندگی: هر گونه حادثه ای که در جرائم رانندگی رخ دهد و باعث فوت شخص یا حتی آسیب دیدن تمام و یا قسمتی از بدن وی می‌شود، طبق قانون مشمول دیه است. مقدار دیه بر اساس میزان صدمه وارد شده به شخص تعیین می‌شود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

پرسش و پاسخ

64 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • اگر پدربزرگی فرزند خود را بکشد آیا از دیه دادن معاف است ؟

  پاسخ
 • یوسف امانی
  بهمن 14, 1400 1:50 ق.ظ

  با سلام.بنده یک سال پیش در شرکتی که مشغول به کار هستم دچار حادثه شدم ودر همان موقه شکایتی نکردم.اما الان شکایتی بر اینکه بنده در انجام امور محوله باعث بوجود آمدن خسارت شده ام تنظیم وبه دادگاه ارائه کرده و بنده راهم اخراج کرده.آیا میتوانم شکایت حادثه ای پارسال دید ه ام انجام و ادامه دهم.؟مقصر باشم یا نباشم تاثیری در شکایت حادثه ام دارد؟

  پاسخ
 • اگر بچه ۱۲ساله انگشتش یک بچه دیگه بزنه بشکنه از عمد شامل دیه میشه و چند

  پاسخ
 • عابد محمدی
  تیر 25, 1401 2:12 ق.ظ

  سلام . من در یک شرکت کار میکنم و بیمه تامین اجتماعی هستم . در خارج از وقت کاری در سالن فوتبال استخوان پام شکسته . ایا میتوانم از تامین اجتماعی استعلاجی و دیه بگیرم .

  پاسخ
 • یه جسم داخل قرینه چشم رفته بود الان بینای سنجی ۸ دهم زده چنده پولش

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   خرداد 31, 1402 3:57 ب.ظ

   میزان درصد دیه جراحات و صدمات وارده به ناحیهٔ حادثه‌دیده توسط پزشکی قانونی تعیین خواهد شد

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر. فرق دیه دندان سالم بادندان که عصبش اشتباهی کشیده شده به چه صورت هستش از لحاظ میزان خسارت ودیه دندون

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   خرداد 31, 1402 4:10 ب.ظ

   با سلام، دیه از بین بردن دندان کرسی یک چهلم دیه کامل است و در عصب کشی اشتباه اگر منجر به سیاه شدن دندان شود دو سوم دیه همان دندان و گرنه ارش میزانش را پزشکی قانونی تعیین و محاسبه خسارت با اجرای احکام است.

   پاسخ
 • برای ایمپلنت به چند دندانپزشک مراجعه کردم که با توجه به عکس opg و معاینه لثه م نظرشون این بود که ایمپلنت نمیگیره و باید پیوند استخوان انجام بدم بعد پایه‌های ایمپلنت رو برام بذارن، به یه دندانپزشک دیگه مراجعه کردم که بعد از گرفتن سی تی گفت که انجام میدم و مشکلی نداره، هزینه ش رو هم ۵۰ میلیون برای هر فک گفتن که از روز اول که شروع به کار میکردن تا روزی که دندون‌ها رو روی پایه میذاشتن و کارم انجام میشد (کلا سه روز طول میکشید) باید تسویه میکردم، قبول کردم و روز اول ۸ میلیون پرداخت کردم و ایشون شروع به کار کرد که سمت چپ فک بالام پایه‌ها رو گذاشتن و موقع گذاشتن پایه در سمت راست فکم چون آب دهنم رو قورت دادم زبونم به دست دکتر برخورد کرد البته اینو دکتر گفت و استخوان فکم شکست، همون موقع دکتر همه پایه‌هایی که گذاشته بود رو در آورد و گفت استخوان فکت شکست و دیگه نمیشه ایمپلنت کرد. پولی رو که داده بودم رو هم بهم برنگردوندن، گفتن حالا برو دو ماه دیگه بیا دوباره بفرستمت بری عکس بگیری که ببینم استخوان جوش خورده یا خیر و ببینم چه کار میشه کرد. میخواستم ببینم بابت فک شکسته م میتونم درخواست دیه کنم یا خیر و اگه میشه نحوه محاسبه ش چطوره و آیا ایشون میتونن پولی رو که به عنوان پیش پرداخت دادم بهم پس ندن؟ و چقد ازش بگذره میتونم شکایت کنم و نحوه شکایت چه طوری و از کجا باید شروع کنم.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   خرداد 31, 1402 4:20 ب.ظ

   با سلام، بله از طربق دادسرای جرایم پزشکی با مدارکی که دارید شکایت کنید درصد دیه با ارجاع به پزشکی قانونی مشخص و میزان دیه توسط اجرای احکام محاسبه خواهد شد.

   پاسخ
 • بنده بعد طلاق همسرم بهم رجوع کردند، ولی چون بامن‌زندگی نمیکنه ونفقه هم نمیده عصبانی شدم وتوی محل کارش یه سیلی زدم بهش که آثاری هم نداره میخوام بدونم سیلی به همسرم چه مجازاتی داره، چون ازمن شکایت کرده وایا اگه پیامکی هم درگیر بشیم میتونه شاکی باشه یا نه باتوجه به اینکه تلفنمم جواب نمیده.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 12:49 ب.ظ

   در صورت گرفتن نامه پزشک قانونی، شهادت شهود حاضر می‌توانند با طرح شکایت دیه از شما اخذ نمایند. اگر پیامک‌ها حاوی توهین یا تهدید یا فحاشی باشد. می‌تواند با طرح شکایت شما را محکوم کنند که شامل جزایی نقدی در حق دولت می‌باشد.

   پاسخ
 • حدود۸سال ازدواج مجدد با خانمی دارم که اونم ازدواج‌مجددش هست و من با یک پسر و ایشون با ۲ فرزند. به دلیل مخالفت همسرم‌برای گرفتن خونه در خونه ایشون هستیم و خانمم بسیار بددهن و بدرفتار هستن. چشم دیدن پسرمم ندارن درحالی که فرزندش کلا پیش ماست و من خوبم باهاش. ۴ روزه پسرم واسه عید اومده پیشم و همسرم طبق معمول آزار و اذیتش رو شروع کرده. امروز حمله ور شد بهش و منم خواستم ازش دفاع کنم بطری شیشه‌ای پرت کردم و خورد به سرش و شکست. اورژانس و پلیس اومد. حالا اگه شکایت کنه چی میشه؟ ممکنه حبس یا بازداشت داشته باشه یا فقط دیه؟ اون هم شب قبل انگشت منو گاز گرفته و داغون شده و فردا قراره برم پزشک قانونی.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 12:58 ب.ظ

   جراحت شما تو عرف رسیدگی و رویه دادگاه‌ها فقط دیه داره.. همین.. چون جراحت شما جراحتی نیست که قابلیت قصاص رو داشته باشه پس فقط دیه.

   پاسخ
 • پسرم ۱۷ ساله به دوسش چاقو زده می‌خوام ببینم مجازاتش چیه؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 11:25 ق.ظ

   دیه داره و حبس نداره، اما از باب تادیب دادگاه براش اقدامات تامینی و تربیتی لحاظ خواهد کرد.

   پاسخ
 • در پرونده قتل پدرم چهار ماه از اثبات جرم و اقرار مشتکی عنه به عمد در قتل به دلیل اختلاف مالی ناچیز میگذرد و پرونده همچنان در مرحله بازپرسی می‌باشد. ممنون میشم در رابطه با روال و مراحل معمول چنین پرونده‌هایی به اینجانب توضیح مختصری بدهید، آیا میشود درخواست تسریع در روال پرونده را از محضر بازپرس خواستار شد و یا اینکه چقدر زمان می‌برد که حکم بدوی صادر و پرونده به دادگاه ارسال شود؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 11:09 ق.ظ

   در پرونده جنایی به تمامی جوانب و دلایل و اوضاع و احوال رسیدگی میشه. برای همین روال این پرونده زمان بره

   پاسخ
 • آیا در صورت گذشت اولیای دم از حکم اعدام جنبه‌ی عمومی جرم شامل تخفیف می‌شود؟

  آیا در صورت گذشت اولیای دم از حکم اعدام جنبه‌ی عمومی جرم شامل تخفیف می‌شود؟ شخص قاتل در صورت داشتن حسن اخلاق و نیت در دوران محکومیت پس از سپری کردن نیمی از دوران حبس خود می‌تواند تقاضای آزادی مشروط نماید؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 11:31 ق.ظ

   بله هم مشمول تخفیف می تواند گردد و هم امکان آزادی مشروط وجود دارد.

   پاسخ
 • چهار ماه از اقرار متهم به قتل عمد میگذرد و ایشان در بازداشت موقت به سر می‌برد، ولی تقریبا هر هفته این اجازه را به وی داده اند که با خانواده خود ملاقات کند، آیا این امکان برای شاکی (اولیای دم) وجود دارد که نسبت به این موضوع اعتراض نمایند و مانع ملاقات قاتل با بستگانش شد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 11:31 ق.ظ

   خیر، هر زندانی می‌تواند در زمان‌های مشخص با افراد درجه یک خود ملاقات داشته باشد.

   پاسخ
 • کاشت مو انجام داده ام و بانک موی من فکر میکنم مشکل پیش اومده براش و دچار کچلی سکه‌ای شده و ظاهر خیلی بدی پیدا کرده دکتر میگه شیش ماه دیگه در میاد. ولی تا حالا میگن همچین موردی هم نداشتن من باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 10, 1402 11:32 ق.ظ

   با توجه به اینکه پزشک قبل از انجام عمل رضایت وبرائت از بیمار را اخذ می‌نماید نمیتوانید شکایت یا دیه در خواست نمایید مگر اینکه قصوری از ناحیه پزشک صورت گرفته باشد.

   پاسخ
 • دخترم عمل فتق داشتن دکتر ب اشتباه سیاه رگ پایی راست رو قطع کردن و چون نمیتونستن خودشون پیوند رو انجام بدن دخترم روب بیمارستان دیگه ارجاع دادن و عمل شد میخواستم بدونم دیه بهشون داده میشه واگر داده میشه چقدر هستش؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:12 ب.ظ

   در صورت اثبات قصور پزشکی توسط پزشک با نظر کارشناس و دادیار و یا بازپرس پرونده ممکن است دیه به ایشان تعلق گیرد.

   پاسخ
 • دیه ۵ درصد شکستگی دو دندان جلو چقدر می‌شود؟

  پاسخ
 • بنده راننده مقصر حادثه رانندگی هستم که هم خودم مصدوم شدم هم سرنشینم بعد از ترخیص از بیمارستان هردو به پزشک قانونی رفتیم و بعد طول درمان پروندمون رفت شورای حل اختلاف و بعد از اون دادیاری الان سرنشینم میگه از دادگاه گفتن ضامن بیار آیا برای این پرونده ضامن میخواهد یا شکایتی دیگر هم از طرف سرنشین شده و سوال دوم هم این هست ک آیا مبلغ دیه کامل پرداخت میشه یا من هم باید مبلغی از دیه رو بدم.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:12 ب.ظ

   بیمه داشته باشید نیازی به ضامن‌نیست در ضمن مازاد بر سقف بیمه هزینه درمان را میتواند مطالبه نماید.

   پاسخ
 • بر اثر فرو رفتگی جسم تیز در انگشت سوم پا، علاوه بر اینکه زخم عمیق ایجاد شد انگشت هم شکست (بند اول) میخواستم بپرسم حدودا چند درصد دیه تعلق میگیره؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:12 ب.ظ

   دیه طبق نظر پزشکی قانونی محاسبه میگرددوقاضی هم هر مقداری که پزشگی قانونی ذکرنمایددررای صادره اعلام می‌نماید.

   پاسخ
 • بر اثر فرو رفتگی جسم تیز در انگشت سوم پا، علاوه بر اینکه زخم عمیق ایجاد شد انگشت هم شکست (بند اول) میخواستم بپرسم حدودا چند درصد دیه تعلق میگیره؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:11 ب.ظ

   دیه طبق نظر پزشکی قانونی محاسبه میگرددوقاضی هم هر مقداری که پزشگی قانونی ذکرنمایددررای صادره اعلام می‌نماید.

   پاسخ
 • آیا وارد کردن جراحت عمیق به وسیلهٔ قمه به سر طوری که ۴۰ بخیه بخورد، یک متلاحمه حساب می‌شود؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:11 ب.ظ

   متلاحمه جراحتی است که وارد گوشت روی استخوان را تا شکافته ولی به پوست نازک روی استخوان نرسد واگر جراحت با یک ضربه اتفاق بیفتد تنها یک جراحت از نوع متلاحمه محسوب میشود. (۳٪دیه کامل)

   پاسخ
 • پدرم با بچه‌‌ای تصادف کرده. پای بچه اسیب دیده. بعد از عکسبرداری مشخص شده چیزی نشده. و پدر بچه رضایت میخوان بدن. آیا لازمه حتما در دادگاه پیگیر شویم؟ یا همین رضایت در کلانتری کافی است؟ میخواهم بدانم بعدا پدر بچه میتواند ادعا کند که پای بچهٔ من مشکل دار شده و درخواست دیه کند؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:11 ب.ظ

   رضایت در کلانتری کفایت میکند ورضایتی که پدر طفل میدهد باید بی‌قید وشرط رضایت خودرا اعلام نماید.

   پاسخ
 • من پارسال برج ۱۲سرکارازارتفاع افتادم مچ دست چپم شکسته ازدوجا۴۰روزبه گچ بودالانم هنوز خوب نشده تازه کارهای بیمه تمام شده چنددرصدبهم تعلق میگیردوجزئ ماه‌های حرام حساب میشه یانه بیمه آسیا.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:10 ب.ظ

   کارفرما مسول پرداخت دیه شما خواهد بود وتا زمانیکه پزشکی قانونی درصد صدمات وارده به عضو مجروح را معین ننماید میران دیه مشخص نخواهد شد مضافا اینکه جراحت عضو در ماه حرام اتفاق افتاده باشد یا غیر حرام موثر نیست ودیه همان است که قانون امده.

   پاسخ
 • میخوام بدونم بدون برگه پزشک قانونی فقط مدرک بیمارستان داشته باشی دیه کبودی زیر چشم وضربه به پرده گوش وپارگیه زیاد لب دیه‌‌اش چقدر میشه؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:10 ب.ظ

   برای احتساب دیه و یا ارش متعلق به جراحات و یا کبودی نیاز به معاینه پزشکی قانونی است چرا که ممکن است برای تعیین میزان دقیق جراحات طول درمان درنظر گرفته شود.

   پاسخ
 • پارسال برج۸بخاطر ضرب وشتم و… شاکی شوهرم شدم تا شورا ادامه دادم بخاطر پزشک قانونی دستم واقعا خالی بود نداشتم هزینه کنم ولی مدارک پزشکی بیمارستانم هست خلاصه پرونده بیمارستانم هم دستمه الان میتونم پرونده امو ادامه بدم به نتیجه‌‌ای میرسم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:10 ب.ظ

   باتوجه به اینکه درحال حاضر آثار جراحت از بین رفته است و برگه پزشکی قانونی در دست ندارید اثبات ایراد ضرب و جرح از ناحیه زوج مشکل خواهد بود.

   پاسخ
 • بنده سوال داشتم که ما یه درگیری داشتیم که ایشون فقط کبودی و خراشیدگی داشتن حتی نامه پزشک قانونی هم گرفته بودیم ولی وقتی رفتیم دادگاه گفتن که نامه آوردن که دندان ایشون شکسته حتی شب دعواهم ایشون نه دهن و لب هیچ آسیبی ندیده بود میشه راهنمایی کنید ما چیکار کنیم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:09 ب.ظ

   اگر قاضی به هر طریق متوجه خودزنی بشود ولو اینکه شاکی نامه پزشکی قانونی و شاهد داشته باشد به دلیل عدم اقناع وجدانی حکم محکومیت تان راصادرنمیکند.

   پاسخ
 • میزان دیه کبودی در ران پا که به وسعت یک کف دست است چقدر میشه بر اثر هول دادن و افتادن رو زمین.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:08 ب.ظ

   تعیین این امر در صلاحیت پزشکی قانونی می‌باشد لذا در این خصوص می‌بایست از آن طریق اقدام نمایید.

   پاسخ
 • ۱ خراشیدگی حارصه کنار لب پایینی
  ۲ کبودی بازوی راست۳سرخ شدگی سمت راست گردن و پشت گردن در اثر اصابت جسم سخت
  در ماه حرام
  و آیا زندانی هم دارد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:08 ب.ظ

   اگر جراحات وارده عمدی باشند علاوه بر دیه، محکوم علیه به حبس نیز محکوم خواهد شد.

   پاسخ
 • دعواکردم، طرف بامشت به صورت وگوش راستم زد، گوشم کمی شنوای‌‌اش را ازداد، پزشکی قانونی رفتم گفتند پرده گوشت پاره شده و مقداری از شنوای گوش راستت نیز کم شده، بنابراین چقدر دیه دارد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:06 ب.ظ

   طبق قانون دیه پارگی گوش موجب ارش است ارش ب زبان ساده به دیه‌‌ای گفته میشه که توسط قاضی و با توجه ب نظریه پزشکی قانونی مقدارش تعیین میشه.

   پاسخ
 • من عمل ابدومینوپلاستی داشتم ۶ماه پیش الان تمام قسمتهای بدنم جای زخم وبخیه هست وقادر به راه رفتن صحیح نیستم انگشتان پاهام تکون نمیخوره دیه داره؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:06 ب.ظ

   برای مطالبه دیه، قصور پزشک یا وجود رابطه سببیت بین فعل او و عوارض بوجود آمده را باید اثبات نمایید.

   پاسخ
 • من ۲۲ ساله با همسرم زندگی میکنم. همسرم هر دفعه دعوا میشه من کتک میزنه. اما اثری نمیمونه. بعضی وقتا ک کبودی داشتم پزشک قانونی رفتم ثبت شده اما ادامه ندادم
  دوسال پیش زد توی چشمم کاسه چشمم شکست بیمارستان برام نوشتن که همسرم زده تاریخ گذاشتن برم شکایت اما همسرم اجازه نداد و گفت گذشت کن منم گذشت کردم اما باز ادامه داد خواستم ببینم میتونم شکایت کنم برای چشمم که عمل هم شده؟ و اینکه خیانت هم میکنه یه سری مدارک دارم حتی میدونم رابطه هم داشتن میتونم شکایت کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:05 ب.ظ

   در خصوص آسیب وارده اگر رابطه سببیت را بتوانید اثبات کنید موضوع قابلیت پیگیری خواهد داشت.

   پاسخ
 • عمل ابدومینوپلاستی داشتم ۶ماه پیش الان تمام قسمتهای بدنم جای زخم و بخیه است و قادر به راه رفتن صحیح نیستم انگشتان پاهام تکون نمیخوره دیه دارد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:05 ب.ظ

   برای مطالبه دیه، قصور پزشک یا وجود رابطه سببیت بین فعل او و عوارض بوجود آمده را باید اثبات نمایید.

   پاسخ
 • دیه پارگی تاندون و عصب انگشت وسط دست چقدر هست؟ دکتر یکماه طول درمان نوشته.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 4:04 ب.ظ

   اگر پارگی در حد متلاحمه باشد یک و نیم در صد دیه
   و آرش آسیب ناشی از پارگی که به عصب دست وارد شده بسته به اینکه قابل حرکت باشد یا خیر دو تا چهار درصد دیه.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط