دادگاه صالح و قانون حاکم در قراردادهای خارجی (بین المللی)

  1. صفحه اصلی
  2. قراردادها
  3. دادگاه صالح و قانون حاکم در قراردادهای خارجی (بین المللی)

تعیین دادگاه قانون حاکم در قراردادهای خارجی از آن جهت که اصولآً قسمتی از تعهدات ممکن است در کشورهای مختلف با قوانین گوناگون انجام شود الزامی و بسیار مهم است.

صلاحیت دادگاه و قوانین حاکم بر اینگونه قراردادها تابع وضعیتهای زیر است:

قرارداد در ایران تنظیم شده باشد

چنانچه قرارداد بین ایران و طرف خارجی در داخل کشور ایران امضاء شده باشد طبق ماده 968 قانون مدنی هنگام بروز اختلاف و اقامه دعوا دادگاههای ایران طبق قانون ایران رسیدگی می نمایند ولو طرفین دادگاه و یا قانون کشور دیگری را برای حل اختلاف تعیین کرده باشد در اینگونه موارد برخی ترفندهای حقوقی زده می شود از جمله اینکه طرفین در قرارداد محل انعقاد قرارداد را کشور خارجی مورد علاقه خود که تمایل به حل اختلاف از آن طریق دارند قید می کنند تا قانون کشور مزبور بر قرارداد حاکم گردد.

قرارداد در خارج از ایران تنظیم شده باشد

چنانچه قرارداد خارجی بین طرفین ایرانی و خارجی در خارج از کشور منعقد شده باشد ممکن است سه وضعیت پیش بیاید:

حالت اول: در قرارداد دادگاه و قانون ایران حاکم شده باشد در این صورت دادگاه ایران صالح به رسیدگی است مگر اینکه قانون کشور محل امضای قرارداد ترتیب دیگری مقرر داشته و طرفین نیز بر مبنای آن عمل کنند.

حالت دوم: قانون و دادگاه غیر ایران برای حل اختلاف تعیین شده باشد در این صورت دادگاه ایران صالح به رسیدگی نمی باشد مگر با توافق طرفین که در حکم عدول از توافق قبلی تلقی می شود.

حالت سوم: فقط قانون کشور خارجی حاکم بر قرارداد باشد با این وضعیت در صورت درخواست طرفین، دادگاه ایران می تواند به موضوع رسیدگی و حکم دعوی را براساس قانون کشور تعیین شده صادر نماید.

به تائید ماده11 مصوبه 18/4/1382 هیأت دولت دستگاههای طرف قراردادهای راجع به سرمایه گذاری خارجی و بیع متقابل موظفند در صورت امکان قوانین ایران و نیز محاکم داخلی ایران را به عنوان حل اختلاف یا داوری تعیین نمایند.

برای تنظیم قراردادهای بین المللی به جهت اهمیت و پیچیدگی های خاصی که دارند می بایست با وکیل متخصص در زمینه قراردادهای بین المللی مشاوره نمود و ترجیحاً در تمام جلسات مذاکرت حضور وکیل پایه یک دادگستری جهت پیشگیری از بروز بسیاری مشکلات لازم و ضروری می باشد.

 موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری که همگی متخصص در امور قراردادهای داخلی و بین المللی می باشند آمادگی ارائه خدمات حقوقی در این زمینه اعم از مشاوره قبل از تنظیم قرارداد، تهیه و تنظیم قرارداد، شرکت در جلسات مذاکرات قراردادی و نظارت بر اجرای قرارداد و وکالت دعاوی ناشی از قراردادها می باشد جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

در صورت تمایل مدارک خود را جهت بررسی رایگان توسط وکیل پایه یک دادگستری ارسال فرمایید .

نام و نام خانوادگی
فایل ها را به اینجا بکشید
حداکثر اندازه فایل: 2 MB.

    جهت ارائه مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید .