شرح موضوع

 قرارداد بازاریابی که با نام های قرارداد پورسانتی ، قرارداد ویزیتوری ، قرارداد بازاریابی فروش نیز شناخته می شود، قراردادی است که بین صاحبان کسب و کار و بازاریابان منعقد شده  و از اجزای  اصلی مدیریت کسب و کارها محسوب می‌شود. قرارداد بازاریابی گاه به صورت بازاریابی و تبلیغات و گاه بازاریابی و فروش و گاه صرف بازاریابی منعقد می شود.

نحوه تنظیم قرارداد بازاریابی

قرارداد بازاریابی نیز همانند تمامی قراردادهای معتبر باید دارای ارکان عمومی قرارداد، مانند درج مشخصات طرفین قرارداد-، موضوع قرارداد-، مدت قرارداد-، مبلغ قرارداد-، حقوق و تعهدات طرفین قرارداد و در صورت توافق بین طرفین، درج وجه التزام تخلف از تعهدات می باشد.

نکات مهم در تنظیم قرارداد بازاریابی

  1. قرارداد بازاریابی مانند سایر قراردادهایی که در حقوق ایران برای آنها قالب خاصی شناخته نشده، منطبق ماده 10 قانون مدنی تنظیم می شود ؛
  2. در تنظیم قرارداد بازاریابی بایستی تمام انتظارات و خدماتی که در نظر کارفرما می باشد ، به درستی تعریف و تعیین گردد و لذا قبل از انعقاد قرارداد مزبور ، کارفرما می تواند مجوز ها ، تخصص ها و تمامی قابلیت هایی را که بازاریاب بایستی داشته باشد را بررسی نموده و پس از تایید آنها اقدام به انعقاد قرارداد با وی نماید ؛
  3. وجود مجوزها و تخصص های اولیه برای انعقاد قرارداد، به معنای کفایت همیشگی بازاریاب نیست و بلکه کارفرما می تواند در بازه های زمانی مشخصی نسبت به بازبینی این موارد اقدا کند و همین نکته را نیز در قرارداد قید نماید ؛
  4. از آنجایی که شخصیت بازاریاب در این قرارداد علت عمده ی عقد است، از شروط مهم در این قرارداد ممنوعیت بازاریاب در واگذاری کلی یا جزئی موضوع قرارداد به غیر است ؛
  5. در قرارداد بازاریابی باید قلمرو بازاریابی مشخص شود و شرکت عرضه کننده نیز ملزم به ارائه اطلاعات لازم در طول مدت قرارداد است ؛
  6. بازاریاب کارمند شرکت محسوب نمی شود و تحت الشمول رابطه استخدامی موضوع قانون کار نمی‌باشد.

مبلغ قرارداد بازاریابی

تعیین مبلغ قرارداد بازاریابی ممکن است تابع مقررات و قوانین خاصی باشد  و یا بنا به توافق طرفین صورت پذیرد. اما معمولا مبلغ ثابتی برای این قرارداد نوشته نمی شود زیرا اجرت بازاریاب تابع میزان و نحوه خدماتی است که ارائه می دهد و لذا بازاریاب مستحق دریافت درصدی است که بین آنها به توافق رسیده.

در برخی موارد مثل فروش بلیط های مسافری ، بازاریاب می تواند هم زمان با دریافت وجه بلیط ، درصد خود را کسر و مابقی را به حساب کارفرما واریز نماید.

قرارداد بازاریابی می تواند به صورت انحصاری تنظیم شود، به این معنا که بازاریاب تنها ملزم به بازاریابی محصولات طرف قرارداد خود و ممنوع از بازاریابی برای سایر اشخاص می باشد.

 تفاوت بازاریابی و عاملیت فروش و یا نمایندگی

تفاوت بازاریابی و عاملیت فروش و یا نمایندگی این است که بازاریاب حق فروش و دریافت وجه را ندارد بلکه به فروشنده برای یافتن بهترین مشتری کمک می کند.

موضوع عاملیت فروش ، مباشرت در فروش کالا یا خدمات است در حالی که در بازاریابی صرفا خدماتی در این زمینه ارائه می شود.

توافقنامه تبلیغات

قرارداد یا توافقنامه تبلیغات را  می توان از زیر مجموعه ی قرارداد بازاریابی و یک قرارداد ارائه ی خدمت دانست که در قالب ماده 10 قانون مدنی تنظیم می گردد.

طی این قرارداد تبلیغات به شکل درخواست شده در قرارداد و در بازه ی زمانی مشخص ،  توسط شرکت تبلیغاتی انجام می شود و یا اینکه  می تواند تنها به صورت ارائه ی مشاوره در زمینه ی تبلیغات باشد.

موسسه حقوقی بین المللی  دادپویان حامی با ده سال سابقه در حوزه دعاوی و تنظیم قراردادهای داخلی و قراردادهای بین المللی آماده ارائه مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه انواع قراردادها می باشد.

نمونه قرارداد کار بازاریابی

این قرارداد فی مابین آقای /خانم ……………………… بعنوان ……………….. شرکت ……………………. به نشانی: …………………………………….. و کد پستی ……………………………………………… که من بعد در این قرار داد «کارفرما» نامیده می شود از یک طرف و آقای …………………………. فرزند …………………… دارای کدملی ………………………………. به نشانی: ……………………………………………….. کد پستی …………………………………………….. و شماره همراه………………………….. و شماره ثابت …………………………………….. که در این قرارداد بازاریاب نامیده می شود از طرف دیگر طبق شرایط زیر منعقد می شود.

1-وظیفه بازاریاب فقط معرفی کالا و خدمات این دفتر خواهد بود و وی حق دریافت هیچگونه وجهی را از مشتری نخواهید داشت.

2- داشتن نمونه کالا در صورت داشتن مشتری به صورت امانت بلامانع است. برای اطمینان کامل و با توجه به متغیر بودن قیمت ها بازار یاب می باست حتما قبل از اعلام قیمت قطعی به مشتریان خود، بهای آنها را با تلفن شماره ……………… از دفتر استعلام نماید.

3- در هنگام تماس  با دفتر شرکت اعلام کد همکاری، الزامی است .

4- مدت این همکاری بصورت آزمایشی به مدت یک ماه از تاریخ  فوق الذکر می باشد .

5- قبل از مراجعه مشتریان به دفتر ، لازم است تا بازاریاب اسامی آنان را به مسئول دفتر اعلام کنید تا پورسانت آن به حساب وی منظور گردد .

6- درآمد حاصل از ارائه خدمات یا فروش کالا به مشتریان  ، مطابق با …….درصد از کل مبلغ فروش میباشد که پس از ارائه خدمات و پایان کار به حساب بازاریاب  به شماره /  شماره کارت………………………نزد بانک………….واریز خواهد شد .

7-  بازاریاب در طول دوره کار موظف به رعایت کلیه شئونات اخلاقی و اسلامی و  پذیرش محل انجام  کار طبق نظر شرکت و رعایت ساعت کاری  است.

8- یک فقره سفته / چک شماره …………………… به مبلغ ………….. ریال به عنوان تضمین حسن اجرای تعهدات بازاریاب به مسئول دفتر تحویل داده شده است و آقای/ خانم ………………………………… بازاریاب ،  با کد شماره ………………… تمام موارد فوق را با دقت در صحت وسلامت عقل خوانده ، و متعهد به انجام آنها بوده و اعلام می دارد و اجازه می دهد و رضایت دارد که در صورت رعایت نکردن هر کدام از بندهای فوق از محل سفته / چک فوق به نفع شرکت ……………………………جبران خسارت شود .

– این قرارداد رابطه استخدامی میان بازاریاب و شرکت بوجود  نمی آورد .

امضا و اثر انگشت بازاریاب ……            امضا و اثر انگشت  نماینده شرکت……….

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 10 امتیاز: 3.2)

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

در حال به روز رسانی

نظریات مشورتی

در حال به روز رسانی

مقالات مرتبط