مراحل ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری به شرح زیر میباشد که با طی این مراحل میتوانید علامت تجاری خودتان را ثبت کنید.

علائم تجاری و صنعتی به علائم و مارک و برندی گفته می شود که دارنده یک محصول آن را برای شناسایی محصول خود به کار می برد و بدین وسیله محصول خود را به دیگران می شناساند . در حقیقت با اخذ علامت تجاری و صنعتی برای محصول خود هم از حمایت قانون بهره مند می شود و هم در مقابل رقیبان و سودجویان از محصول خود مراقبت می کند.

اما در اینکه چه افرادی محق در استفاده از این علائم هستند به ماده  ۳۱ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۲۳۸۶ رجوع می کنیم .

«حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد .»

ماده فوق به صراحت حق استفاده را به طور اختصاصی به فرد یا افرادی که علامت را ثبت کرده اند اعطا کرده است و دیگر افراد را شامل نمی شود. اما برای ثبت یک علامت هم مراتبی لازم است که فردی که قصد ثبت دارد باید آن مراتب را طی کند تا به مرحله ثبت برسد. و آنجاست که قانون گذار پس از طی کردن مراحل ثبت این حق را به پاس تلاش وی برای به ثبت رساندن محصول به او اعطا می کند.

طبق ماده ۲ آئین نامه ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۷۸ اولین گام در ثبت اختراع تسلیم اظهارنامه است.اظهارنامه باید به اداره ثبت تسلیم گردد.

تسلیم اظهارنامه یا باید توسط خود متقاضی ثبت علامت یا توسط وکیل او صورت بگیرد .اظهارنامه باید به زبان فارسی تنظیم گردد و به متصدی شعبه تسلیم گردد. اما مراحل و تشریفاتی هم دارد که این مراحل و تشریفات را با گفته های وکیل دادگستری شرح می دهیم.

بیشتر بخوانید :  دعوای ابطال علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری

وکیل پایه یک دادگستری در این باره اذعان می دارد:

در وهله اول متقاضی باید ۳ برگ اظهارنامه ثبت علامت تجاری را از دایره فروش اوراق بهادار تهیه و تکمیل کند.

سپس مدارک ابراز شده توسط مسئول اداره مورد بررسی قرار می گیرد و در این مرحله نوبت به پرداخت حق الثبت اظهارنامه می رسد که متقاضی را به حسابداری اداره حمایت می کنند و پس از پرداخت هزینه برای وی کار کارشناسی تعیین می گردد.

وکیل دادگستری ادامه می دهد: پس از پشت سر گذاشتن این موارد متقاضی باید به اداره مراجعه کند و اظهارنامه خود را ارائه کند تا فیش بانکی برای وی صادر شود.در این مرحله وجه را معمولا در شعبه بانک ملی مستقر در سازمان ثبت پرداخت می کند و فیش دریافتی را به حسابداری ارائه می دهد مسئول حسابداری هم فیش را دریافت کرده و آن را در دفاتر مربوط اظهارنامه ممهور می کند و تحویل متقاضی می دهد.

مدارک کسب شده «اظهارنامه و تصاویر » تحویل اداره می گردد و اظهارنامه در دفتر اظهارنامه ثبت می گردد و روز و ساعت و ماه و سال آن با مهر ممهور می گردد. و در نهایت برگ اول اظهارنامه ثبت علامت تجارتی تحویل متقاضی می گردد .برگ دوم ضبط در سوابق می شود و برگ سوم جهت بررسی در اختیار کارشناس معینه قرار می گیرد.وکیل دادگستری این نکته را خاطر نشان می کند: اگر چه برای ثبت یک علامت تجاری و تسلیم اظهارنامه طی کردن این روند ها همگی لازم و ضروری است اما مرحله آخر از اهمیت وافری برخوردار است چرا که اگر شخصی ادعا کند که اظهارنامه را زودتر ارائه داده است ، به روز و ماه و ساعت ممهور شده استناد صورت می گیرد و از این طریق اولویت ارائه و تکمیل اظهارنامه مشخص می گردد.

بیشتر بخوانید :  انتقال علامت ثبت شده

توجه داشته باشید که پس از طی شدن موارد فوق مرحله سپردن تقاضا ختم می شود و وارد مرحله بررسی می شویم.

وکیل پایه یک دادگستری همچنان در ادامه عرایضش عنوان می کند: در مرحله بررسی که پس از سپردن تقاضا آغاز می شود،حداکثر تا ۱۵ روز پس از طرح تقاضا و اظهارنامه مرحله بررسی آغاز می گردد. در این مرحله کارشناس ذی الربط به بررسی درخواست و ضمائم پرونده می پردازد تا میزان سازگاری با قانون و آئین نامه را لحاظ کند .و در صورتی که نقصی مشاهده کندبه متقاضی اخطار می کند «مهلت اخطار برای ساکنین ایران ۲ ماه و برای ساکنین خارج از کشور تا ۶ ماه » است که در این مهلت باید متقاضی اقدام به رفع نقض کند.

و البته اگر بنا به دلایلی مهلت مزبور کافی نباشد متقاضی می تواند فقط برای یک مرتبه تقاضای مهلت کند.

گاهی ممکن است کارشناس اداره ثبت علائم ملاحظه کند که علامت ثبت شده سابقا ثبت گردیده است و یا اینکه باعلائم ثبت شده مشابهت دارد .

اخطار رد علامت را تهیه می کند و به مسئول اداره می رساند و اگر اداره هم درخواست رد را صادر کند متقاضی می تواند ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ این تصمیم به دادگاه های حقوقی تهران شکایت نماید.

وکیل حاضر فرض بدون نقص بودن اظهارنامه را هم این چنین عنوان می کند : اگر اظهارنامه و ضمائم آن فاقد نقصی باشد کارشناس درخواست ثبت علائم تجاری را به نظر مسئول اداره می رساند.مسئول اداره هم پیش نویس «آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی را امضا می کند و به ماشین نویس ارجاع می دهد و پس از اینکه آگهی تحریر شد آن را امضا می کند.»

و سپس این آگهی که یک نمونه از علامت درخواستی هم به آن الصاق شده است ضمن اینکه در دفتر نشانگر (اندیکاتور) توسط مسئول این امر تحویل متقاضی می گردد تا به روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران ببرد و منتشر کند.

بیشتر بخوانید :  اخذ دستور موقت در دعاوی علامت تجاری

وکیل دادگستری در ادامه عنوان می کند: پس از درج و انتشار اگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی در روزنامه رسمی ، متقاضی ثبت باید ظرف ۳۰ روز بعد از تاریخ انتشار و با در دست داشتن یک نسخه روزنامه مذکور به اداره مالکیت صنعتی مراجعه نماید .و هم زمان با تقدیم یک برگ از تقاضای ثبت علامت و یک نسخه از روزنامه فوق که اگهی در آن درج شده است تقاضای ثبت را بنماید.

وکیل دادگستری خاطر نشان می کند : مسئول اداره با وصول روزنامه رسمی حاوی درج آگهی ثبت علامت تجاری ، تصدیق ثبت علامت تجاری را امضا می کند و دستور می دهد که به متقاضی تحویل گردد. تصدیق ثبت پس از احراز هویت و اخذ رسید تحویل صاحب علامت می شود.

لازم به ذکر است که تصدیق ثبت علامت تجاری از تاریخ تسلیم اظهارنامه مربوط به مدت ۱۰ سال دارای اعتبار است.و اگر احیانا صاحب علامت تمایل به استمرار سابقه ثبت داشته باشد مختار است حداکثر ظرف ۶ ماه از انقضای اعتبار تصدیق ثبت جهت تجدید تصدیق ثبت اقدام کند .و اگر مهلت مذکور سپری شود علامت ثبت شده فاقد اعتبار قانونی می گردد.

دراین مقاله شما عزیزان را با افراد محق در استفاده از علائم تجاری آشنا کردیم  .اما همانطور که مطالعه فرمودید روند ثبت یک علامت تجارتی به سهولت مقدور نیست و روند خاص خود را دارد .که گاها از حوصله افراد عادی خارج است و به علت عدم آگاهی های لازم در طول مسیر مشکلات عدیده ای رابرای افراد ایجاد می کند. از این رو توصیه می شود در صورتی قصد ثبت علامت تجارتی را دارید حتما از وکلای صاحب تجربه در این زمینه مدد بگیرید .

گروه وکلای دادپویان حامی هم با دارا بودن کادری متخصص و سابقه فعالیت موفق در زمینه های مختلف شما را در این زمینه هم تنها نخواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست