دادگاه صالح به رسیدگی در دعاوی حق اختراع

یکی از گام های اساسی در رسیدگی به هر دعوایی ، طرح دعوی در مرجع صالح است . چه بسا دعاوی مطرح می شوند اما به دلیل عدم صلاحیت دادگاه با قرار عدم صلاحیت مواجه می شوند.در مورد دادگاه صالح به رسیدگی به دعاوی ثبت اختراع ماده ۵۹ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری چنین مقرر کرده است:

«رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرا این قانون و آئین نامه اجرایی آن در صلاحیت شعبه یا شعب خاصی از دادگاه های عمومی تهران می باشد ….. تصمیمات اداره مالکیت صنعتی توسط اشخاص ذی النفع قابل اعتراض است و دادخواست مربوطه باید ظرف ۲ ماه از تاریخ ابلاغ تصمیم به ذی نفع و یا اطلاع او از آن ، به دادگاه صالح تقدیم گردد.تجدیدنظرخواهی از آراء و نحوه رسیدگی تابع مقررات آئین دارسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی است»

دادگاه صالح به رسیدگی در دعاوی حق اختراع

قانون گذار به صراحت در این ماده دعاوی راجع به اختراعات را در صلاحیت شعبی از دادگاه عمومی تهران قرارداده است که به این صلاحیت ، صلاحیت تخصصی  گفته می شود . جالب است بدانید این شعبه به دلیل اینکه ازدحام زیادی ندارد می توان از سایر شعب دادگاه عمومی هم به آن پرونده ارسال کرد اما پرونده های این شعبه به هیچ عنوان در سایر شعب دادگاه عمومی قابل طرح نیست.

و از طرفی دیگر تشریفات رسیدگی را هم قانون گذار دقیقا منطبق با تشریفات آئین دادرسی مدنی قرارداده است. یعنی تشریفات تقدیم دادخواست ابلاغ و … دقیقا با مقررات آئین دادرسی مدنی هماهنگ است.

بیشتر بخوانید :  حقوق مخترع با داشتن گواهی ثبت اختراع

در آخر ماده فوق هم به قابل اعتراض بودن چنین دعاوی اشاره کرده است که توسط اشخاص ذی النفع ، مخترعین ، قائم مقام ، وکیل و نماینده قانونی ، افرادی که حق بهره برداری به ان ها اعطا شده است و … می تواند اعتراض صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست