تامین دلیل در دعاوی علامت تجاری

گاهی افراد ذی نفع در امری ، احتمال می دهند که در آینده بنا به دلایلی ، استفاده از اسناد و مدارک موجود آن ها به دلیل معدوم شدن آن ها و یا هر علت دیگری متضرر گردد. از این رو قبل از ، از بین رفتن اسناد و مدارک مربوط به ادعایشان به تامین دلیل روی می آورند.

تامین دلیل به این معناست که قبل از بلا استفاده شدن مدارک و اسناد ، از طریق مراجع قانونی ، آن اسناد و مدارک کارشناسی می گردد تا احراز گردد که این اسناد و مدارک موجودیت داشته است. تا چنانچه در آینده هم ، آن اسناد و مدارک معدوم و یا قابل استفاده و شناسایی نبود بتوان با نظرات کارشناسی از قبل صادر شده ، اعاده حق نمود و از پایمال شدن حقوق حقه ذی نفع جلوگیری نمود.

تامین دلیل در دعاوی بی شماری کاربرد دارد و یکی از روش های پیشگیری به حساب می آید .در دعاوی علامت تجاری نیز از تامین دلیل استفاده می شود.

بدین سان که مالک یا قائم مقام علائم تجاری ، چنانچه احتمال دهند که استفاده از دلایل و مدارک آن ها در آینده با سختی همراه باشد می توانند درخواست تامین دلیل بدهند.

طبق قانون سابق درخواست تامین دلیل از دادگاه به عمل می آمد . بدین شکل که متقاضی تامین دلیل با مراجعه به دادگاه نزدیک ترین محلی که محصولات ناشی از نقض حقوق حاصل از ثبت علامت تجاری در آنجا وجود داشت مراجعه می نمود و درخواست خویش را مطرح می نمود .اما در حال حاضر به استناد ماده ۹ قانون شورای حل اختلاف تامین دلیل در صلاحیت شورا قرار گرفته است . از این رو شورای محلی که محصولات ناشی از نقض حقوق حاصل از ثبت علامت تجاری در آنجاست ، صالح می باشد و چنانچه فردی قصد درخواست تامین دلیل داشته باشد بایستی به شورا مراجعه نماید.

بیشتر بخوانید :  مزایای ثبت علامت تجاری

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • سلام
    واقعا سپاسگذارم،مردد بودم که برای درخواست تامین دلیل به کجا مراجعه نمایم،چقدر خوب است که مطالبتان را طبق جدیدترین قوانین بروز میکنید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست