مالیات بر درآمد حقوق

امور مالیاتی
مالیات بر درآمد حقوق .

شرح موضوع

مالیات بر درآمد حقوق یکی از انواع مالیات های تکلیفی است ، بدین معنی که پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص حقوق ، مکلف می باشند که مالیات متعلقه را کسر و تا پایان ماه بعد با صورتی حاوی نام و نشانی دریافت کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند.

مبنای اخذ مالیات بر درآمد حقوق چیست؟

به استناد ماده ۸۲ قانون مالیات های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران برحسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیر نقد تحصیل می کند و مشمول مالیات بردرآمد حقوق است.

مالیات بر درآمد حقوق
مالیات بر درآمد حقوق

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد حقوق

کلیه حقوق و مزایای حقوق بگیر مشمول مالیات بر درآمد حقوق می باشد،براین اساس مزایای غیر مستمر مانند: اضافه کار، پاداش ضمن سال ، پاداش راندمان بهره وری به عنوان درآمد ،مشمول مالیات بر درآمد حقوق می باشند.

ماخذ محاسبه درآمد مشمول مالیات بر درآمد حقوق ، کل حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر ، قبل از اعمال کسورات می باشد، بنابراین کسورات مختلف حقوق از قبیل حق بیمه ، بازنشستگی ، وام و مساعده ، تاثیری بر محاسبه مالیات بر درآمد حقوق ندارد.

لازم به ذکر است که….
باید معافیت های مقرر در قانون مالیات های مستقیم را نیز از درآمد مشمول مالیات کسر نمود.

در محاسبه درآمد غیر نقدی ناشی از مسکن و اتومبیل اختصاصی،چه چیزی ماخذ محاسبه مالیات قرار میگیرد؟

در محاسبه درآمد غیر نقدی ناشی از مسکن و اتومبیل اختصاصی، صرفا باید حقوق و مزایای مستمر نقدی مشمول مالیات، ماخذ محاسبه قرار گرفته و مبالغی که از بابت این گونه موارد از حقوق آنها کسر می گردد، باید از درآمد غیر نقدی تقویم شده نیز کسر گردد.

مسکن و اتومبیل اختصاصی براساس حقوق و مزایای مستمر نقدی محاسبه می گردد، لکن سایر مزایای غیر نقدی معادل قیمت تمام شده برای پرداخت کننده حقوق محاسبه می گردد.لذا چنانچه اجناس غیر نقدی مذکور به قیمت کمتر از ارزش روز خریداری گردد،درچنین حالتی ، ماخذ مورد محاسبه ، قیمت روز نبوده بلکه قیمت تمام شده مربوطه ملاک عمل خواهد بود.

معافیت های مالیات بر درآمد حقوق شامل چه مواردی میشود؟

  • در قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مورخ ۳۱/۴/۹۴ حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده از پرداخت مالیات بر درآمد حقوق معاف می باشد.
  • مبالغ پرداختی بابت هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل از پرداخت مالیات بردرآمد حقوق معاف می باشد.

اما لازم به ذکر است که…
هزینه سفر برای موارد دیگر از قبیل گردشگری ، زیارت و .. مشمول مالیات بر درآمد حقوق خواهد بود.

  • وجوه پرداختی بابت هزینه معالجه کارکنان یا افراد تحت تکفل آنها مشمول مالیات بر درآمد حقوق نمی باشد.
  • درآمد پرسنل نیروهای مسلح اعم از نظامی و انتظامی ، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان و آزادگان از پرداخت مالیات بردرآمد حقوق معاف می باشند.

چند درصد از حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته بخشوده میشود؟

پنجاه درصد مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته طبق فهرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی بخشوده می شود.

آیا خانه های سازمانی که مورد استفاده کارگران است،مشمول معافیت مالیات بر درآمد حقوق می باشد؟

خانه های سازمانی که در اختیار ماموران کشوری گذاشته می شود مشمول مالیات بردرآمد حقوق نخواهد بود.
مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران از پرداخت مالیات بردرآمد حقوق معاف می باشد.
خانه های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه ،یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می گیرد از شمول مالیات درآمد حقوق خارج هستند(معاف)اما خانه های ارزان قیمت سازمانی که در محل مذکور در اختیار سایر کارکنان قرار گیرد به عنوان درآمد غیر نقدی حقوق محسوب گردیده و مشمول مالیات بردرآمد حقوق خواهد بود.

عیدی و پاداش سالانه تا چه مقدار مشمول معافیت مالیاتی قرار میگیرد؟

عیدی سالانه یا پاداش آخرسال جمعا معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده ۴۸ این قانون از پرداخت مالیات بردرآمد حقوق معاف بوده و سایر پرداخت های حقوق درخصوص پاداش ضمن سال مشمول مالیات بردرآمد حقوق خواهد بود.

مزایای غیر نقدی تا چه میزان مشمول معافیت مالیاتی درآمد بر حقوق میگردند؟

مزایای غیر نقدی تا حداکثر دو دوازدهم میزان معافیت مالیاتی از پرداخت مالیات بردرآمد حقوق معاف می باشد.و مازاد آن مشمول مالیات بردرآمد حقوق می باشد .

جرایم مالیات بردرآمد حقوق

طبق ماده ۱۹۷ قانون مالیات های مستقیم، اشخاصی که به شرح مقررات این قانون مکلف به تسلیم صورت یا فهرست یا قرارداد یا مشخصات راجع به مودی می باشند،درصورتی که از تسلیم آنها در موعد مقرر خودداری یا برخلاف واقع تسلیم نمایند.جریمه متعلق عبارت از: دو درصد حقوق پرداختی و درخصوص پیمانکاری، یک درصد کل مبلغ قرارداد خواهد بود.

براساس ماده ۱۹۹ قانون مزبور هرشخص حقیقی یا حقوقی که به موجب مقررات این قانون مکلف به کسر و ایصال مالیات مودیان دیگر است،درصورت تخلف از انجام وظایف مقرره علاوه بر مسئولیت تضامنی که با مودی در پرداخت خواهد داشت ،مشمول جریمه ای معادل ده درصد مالیات پرداخت نشده و دو نیم درصد مالیات به ازای هرماه تاخیر از سررسید پرداخت خواهد بود.

نکات حائز اهمیت در خصوص مالیات بردرآمد حقوق…

  • مالیات بردرآمد حقوق در ارتباط با شخص حقیقی است و چنانچه شخص حقیقی مبالغی بابت انجام خدمات داشته باشد مشمول مالیات بردرآمد حقوق نبوده بلکه مشمول مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی خواهد بود.
  • پرداخت کننده حقوق می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد.لذا تفاوتی بین پرداخت کنندگان حقوق از نظر تکالیف قانونی مربوط به کسر و پرداخت مالیات بردرآمد حقوق وجود ندارد.
  • مالیات بردرآمد حقوق مربوط به اشخاص حقیقی می باشدکه در ایران اشتغال دارند. لذا هرشخص حقیقی اعم از ایرانی یا خارجی بابت درآمد حقوق در ایران ، مشمول مالیات بردرآمد حقوق می باشند.

اما….
چنانچه شخص حقیقی که در خارج از ایران اشتغال داشته و در آنجا حقوق دریافت می نماید.مشمول مالیات بردرآمد حقوق دولت ایران نخواهند بود.

  • درآمد مشمول بر مالیات درآمد حقوق صرفا به صورت نقد نبوده بلکه می تواند به صورت غیرنقدی نیز باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط