رسیدگی به شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی چگونه است؟

نحوه رسیدگی به شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی تلفیقی از قانون آئین دادرسی کیفری ومقررات خاص شعب تعزیرات میباشد.رسیدگی درشعب تعزیرات دارای تشریفات خاصی است.ازجمله این تشریفات اختصاری ومحدود بودن تشریفات رسیدگی میباشد.

در سازمان تعزیرات حکومتی جهت رسیدگی به شکایت ،از چه قوانینی تبعیت میشود؟

سازمان تعزیرات حکومتی از قوانین ومقررات متعدد تبعیت می نماید.بخشی از آنها قوانین و مقررات اختصاصی این سازمان است.از جمله قوانینی که در تعزیرات حکومتی از آن تبعیت میشود به شرح ذیل میباشد:
۱-قانون تعزیرات حکومتی.
۲-قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی.
۳- قانون نظام صنفی کشور.
۴-قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان .
۵-قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز.
۶-آئین نامه سازمان تعزیرات حکومتی .

در آئین نامه سازمان تعزیرات حکومتی،بیشتر به موضوع دادرسی و نحوه رسیدگی پرداخته است.

نحوه رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی چگونه است؟
نحوه رسیدگی در سازمان تعزیرات حکومتی چگونه است؟

رسیدگی بدوی در سازمان تعزیرات حکومتی

جهات شروع به رسیدگی در ماده ۱۸ آئین نامه سازمان تعزیرات حکومتی پیش بینی شده است.
طبق این ماده شعب بدوی تعزیرات در موارد ذیل شروع به رسیدگی می نمایند.
۱-گزارش مامورین سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالا و خدمات.
۲-گزارش سازمان بازرسی کل کشور و سایر مراجع قضایی و دولتی.
۳-شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی.
۴-اعلام اطلاعات، اخبار،گزارش های مردمی.

نحوه رسیدگی به شکایت در شعب بدوی تعزیرات حکومتی

پس از اعلام شکایت از سوی هریک از افراد فوق الذکر رسیدگی در شعب بدوی تعزیرات شروع میشود.پس از ارجاع پرونده به یکی از شعب تعزیرات بدوی به ترتیب ذیل عمل میشود:
۱-احضار متهم
حق برخورداری از وکیل حقی است که متهم در دادرسی از آن برخوردار میباشد.درقانون تعزیرات در این خصوص ساکت است.اما با توجه به اصل ۳۵ قانون اساسی متهم و شاکی درتعزیرات حکومتی میتوانند از وکیل استفاده نمایند.
درفرض حضور متهم،شعبه تعزیرات اقدام به تحقیق از متهم می نماید.وتمامی مشخصات متهم ومحل اقامت ومحل کار او را پرسش میکند.به نحوی که ابلاغ اوراق رسیدگی به متهم به آسانی مقدور باشد.
درماده۲۷آیین نامه به صراحت آمده که رسیدگی وصدور رای درشعب بدوی پس از استماع دفاعیات متهم صورت میگیرد.
چنانچه متهم شخص حقوقی باشد،پس از حضور نماینده شخص حقوقی اتهام به وی تفهیم میشود.
۲-اخذ آخرین دفاع
یکی دیگر از حقوق متهم اخذ آخرین دفاع از متهم میباشد.مهلت رسیدگی در شعب تعزیرات کوتاه است.لذا میتوان در یک روز هم تفهیم اتهام نمود و هم آخرین دفاع را اخذ کرد.درغیراینصورت پس از اتمام تحقیقات متهم مجددا برای آخرین دفاع احضار میشود.
۳-تحقیق از شاکی
درصورتیکه شخص از وقوع جرم متحمل ضرر و زیان شده باشد بزه دیده نامیده میشود.درصورتیکه بزه دیده تعقیب مرتکب جرم را نسبت به جنبه عمومی آن داشته باشد شاکی نامیده میشود.چنانچه شاکی علاوه بر شکایت نسبت به جنبه عمومی جرم،مطالبه جبران خسارت را داشته باشد مدعی خصوصی است.
حضور شاکی درپرونده های تعزیرات میتواند به تحقق دادرسی ترافعی در شعب تعزیرات کمک نماید.
شعب تعزیرات از اختیار رسیدگی و صدور حکم درخصوص دعوای ضرر و زیان ناشی از تخلفات برخوردارند.
۴-تحقیق از ضابطان و بازرسان
بازرسان و ناظران در رسیدگی های شعب تعزیرات مانند ظابطان وکارشناسان عمل می نمایند.یکی از وظایف بازرسان و ناظران کشف تخلفات می باشد.و در راستای کشف تخلفات غیرعلنی میتوانند اسناد ومدارک موردنیاز را از متصدی واحد مربوطه مطالبه نمایند.
عمده بازرسان تعزیرات حکومتی به شرح ذیل میباشند:

 • بازرسان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
 • بازرسان و ناظران کمیسیون نظارت.
 • ناظرین و بازرسین ویژه بهداشت.

۵ـ صدور رای در شعب بدوی
پس از انجام تحقیقات ،تعزیرات اقدام به صدور رای می نماید.
صدور رای در شعب بدوی پس از استماع اظهارات متهم صورت میگیرد.چنانچه ظرف ۵ روز از تاریخ ابلاغ ،متهم حضور نیابد رای غیابی صادر میگردد.

چنانچه با توجه به محتوای پرونده اتهامی متوجه متهم نباشد رای برائت صادر میگردد.علاوه بر آن شعبه حسب مورد ممکن است اقدام به صدور قرار منع تعقیب ،موقوفی تعقیب، تعلیق و…بنماید.در رای صادره میبایست حضوری یا غیابی بودن و قابلیت واخواهی و تجدیدنظر و مهلت و مرجع آن قید شود.

بنابر ماده ۲۲ آئین نامه سازمان تعزیرات حکومتی:
̎ آرای شعب بدوی در مواردی که مجازات پیش بینی شده در قانون بری هربار تا دو میلیون ریال جریمه باشد قطعی و از ناحیه محکوم علیه نسبت به مازاد آن قابل تجدید نظر خواهی است.̎

رسیدگی در مرحله تجدیدنظرشعب تعزیرات حکومتی

درخصوص نحوه اعتراض،به آراء شعب بدوی ومراحل رسیدگی درسازمان تعزیرات،درشعب تعزیرات،درقسمت اعتراض به آراء شعب بدوی توضیح داده شده است. لذا برای اطلاع از روند رسیدگی درمرحله تجدیدنظر میتوانید به این قسمت مراجعه نمائید.

رسیدگی در شعب عالی تجدیدنظر شعب تعزیرات حکومتی

اعتراض به آراء قطعی شعب تعزیرات درقسمت اعاده دادرسی از آرا قطعی شعب تعزیرات حکومتی و اعتراض به آرا شعب در دیوان عدالت اداری به طور مفصل شرح داده شده است.جهت توضیحات بیشتر در این خصوص میتوانید به این بخش مراجعه نمایید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 4.3)

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مصطفی مهدیخانی
  آگوست 6, 2021 12:15 ب.ظ

  بنام خدا
  سلام علیکم

  تعزیرات به من گفتن شما به خاطر فروش نان به مغازه دار باید 200 میلیون تومن جریمه بدید خدا
  شاهد است من هیچ خبری از اینکه فروختن نان به مغازه داریکه خودش
  از نانوایی اینجانب خرید می کرده جرم باشد نه فرماندار -نه کارگروه آردنان استان ونه اتحادیه وحتا طرح برکت هم در این خصوص اطلاع رسانی نکرده بودن چون من اگر می دانستم فروختن نان به مغازه دار جرم است بنده حقیر چنین جسارتی را انجام نمی دادم و به اطلاع جناب عالی می رسانم هنوز حکم برایم صادر نشده است و به من گفتن شما فروش خارج از شبکه انجام داده اید و برو یک جواز کسب بیاور درغیره اینصورت میدهیم بازداشتد کنند لطفا به من کمک کنید انشااله خداوند به شما پاداش خیر بدهد.

  جانباز اعصاب و روان وشیمیایی %45 از مشهد متولد تهران با سپاس فراوان از شما

  پاسخ
  • سلام جهل به قانون رافع مسولیت نمی باشد
   صرفا پس از صدور حکم میتوانید تقاضای عفو و بخشودگی مطرح کنید

   پاسخ
   • سلام من در شعبه بدوی رای برائت گرفتم وبعد از دوماه برای آزادی کالا وپیگیری به من عنوان شد کمیسیون به رای اعتراض کرده وقتی بررسی کردم یگان کاشف که آگاهی بوده به تنهایی به رای اعتراض کرده در حالی که قانون اکثریت اعضا کمسیون را برای اعتراض به رسمیت می‌شناسد وفقط وزارت اطلاعات از این قانون مبرا شده آیا در تجدید نظر می‌توان به این موضوع اعتراض کرد ممنونم

    پاسخ
  • با سلام
   بنده در صنف مکانیک ها اقدام ب گرفتن مجوز کردم ولی خب مغازه باز نکردم ولی طبق معمول یکی از دوستان کسی رو معرفی کرد و قبول کردم متاسفانه خودرو دچار پوسیدگی بوده ک تراشکار واقف هستش ب این موضوع و از قبل هم دچار ترک خوردگی بوده و حین کار سوال و جواب کزدم و متاسفانه دوستی ک معرفی کزده بود هم صرفا شناخت کمی داشته بعد از بررسی متوجه شدیم ک همه کاراهای ساختمانی رو ب همین طریق انجام داده و ادعای خسارت میکرده لذا کار پس از جوشکاری تحویلش شده و دیگع دست نزدم بعد از گدشت چند ماه الان از تعزیرات ی پیامک امده و….. آیا بددن حضور من پرونده رسیدگی میشه؟؟؟ اصلا احضاریه و ابلاغیه نیامده و صرفا رای صادر شده البته مبنی بر جبران خسارت
   ایا امکان چنین موضوعی هست یا ن؟؟؟ ممنون از راهنمایی

   پاسخ
 • سلام‌.من ی فر ساندویچی ازکارخانه ارامیس مارکت خریدم ب من گفته بودن شیشه خورهست وسبد روغن گیر ولگن سرخ داره .پیام هاشونم موجوده براشون اسکرین گرفتم فرستادم ولی منکر همه چیزشدن پولشونم ازم گرفتن .بشون زنگ میزنم جواب نمیدن ومنو بلاک کردن.شما میگید من چ کنم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست