تامین دلیل در دعاوی علامت تجاری

تامین دلیل در دعاوی علامت تجاری یکی از طرق پیشگیری از اتفاقات آتی میباشد و زمانیکه مالک علامت تجاری احتمال دهد که در آینده استیفا از اسناد و مدارک نسبت به نقض حقوق حاصل از ثبت علامت تجاری با سختی همراه میگردد به تامین دلیل روی می آورد.

تامین دلیل به چه معناست و چه کاربردی دارد؟

تامین دلیل به این معناست که پیش از بلا استفاده شدن اسناد و مدارک در دسترس، از طریق مراجع قانونی ، آن اسناد و مدارک مورد کارشناسی قرار گیرد ،تا احراز گردد که این اسناد و مدارک موجودیت داشته است. تا چنانچه در آینده ، آن اسناد و مدارک معدوم و یا غیرقابل استفاده و شناسایی گردد، بتوان با نظرات کارشناسی که از قبل صادر شده است ، اعاده حق نمود و از پایمال شدن حقوق ذی نفع جلوگیری نمود. تامین دلیل در دعاوی بی شماری کاربرد دارد و یکی از روش های پیشگیری به حساب می آید .در دعاوی علامت تجاری نیز از تامین دلیل استفاده می شود.

بسیار شایع است که افراد ذی نفع در امری ، احتمال می دهند که در آینده بنا به دلایلی ، استفاده از اسناد و مدارک موجود آن ها به دلیل معدوم شدن و یا هر علت دیگری امکان پذیر نباشد. از این رو پیش از اینکه، اسناد و مدارک مربوط به ادعایشان معدوم و یا از دسترس خارج شود،به تامین دلیل روی می آورند.

چه کسانی میتوانند در خواست تامین دلیل بدهند؟

مالک یا قائم مقام علائم تجاری ، چنانچه احتمال دهند که استفاده از دلایل و مدارک آن ها نسبت به نقض حقوق حاصل از ثبت علامت تجاری در آینده با سختی همراه میگردد می توانند درخواست تامین دلیل بدهند.

مرجع صالح به رسیدگی به درخواست تامین دلیل

طبق قانون سابق درخواست تامین دلیل از دادگاه به عمل می آمد . بدین شکل که متقاضی تامین دلیل با مراجعه به دادگاه نزدیک ترین محلی که محصولات ناشی از نقض حقوق حاصل از ثبت علامت تجاری در آنجا وجود داشت مراجعه می نمود و درخواست خویش را مطرح می نمود .اما در حال حاضر به استناد ماده ۹ قانون شورای حل اختلاف تامین دلیل در صلاحیت شورا قرار گرفته است . از این رو شورای محلی که محصولات ناشی از نقض حقوق حاصل از ثبت علامت تجاری در آنجاست ، صالح می باشد. و چنانچه فردی قصد درخواست تامین دلیل داشته باشد بایستی به شورا مراجعه نماید.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

1 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

  • سلام
    واقعا سپاسگذارم،مردد بودم که برای درخواست تامین دلیل به کجا مراجعه نمایم،چقدر خوب است که مطالبتان را طبق جدیدترین قوانین بروز میکنید.

    پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست