تعدیل اقساط مهریه

تعدیل اقساط مهریه ( افزایش یا کاهش اقساط مهریه) که پس از دادخواست اعسار از سوی مرد و حکم به تقسیط مطرح می گردد از جمله شرایطی است که قانون گذار برای درخواست و دریافت مهریه پیش بینی نموده است و از جمله دعاویی است که زوجین در زمان درخواست مهریه با آن مواجه می‌شوند.

درخواست تعدیل اقساط مهریه

بنا به تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی هر یک از زن و مرد می توانند پس از صدور رای تقسیط، با تقدیم دادخواست تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند.

ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی

با ارائه دادخواست و اثبات اعسار چنانچه مرد توانایی پرداخت مهریه به صورت قسطی را داشته باشد دادگاه ضمن صدور حکم اعسار ‌با ملاحظه وضعیت او مهلت مناسبی برای پرداخت یکجای مهریه را می‌دهد یا حکم تقسیط و قسط بندی میزان مهریه را صادر می نماید. در تعیین اقساط باید میزان درآمد مرد و معیشت ضروری او لحاظ شده و به نحوی باشد که او توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

بنا به تبصره یک ماده 11 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، پس از دادن مهلت به مرد، زن نسبت به اموالی که از محکوم‌علیه به‌ دست می‌آید یا از مطالبات او برای بخش اجراء نشده از مهریه دارای حق می گردد.

دادخواست تعدیل اقساط مهریه را چه موقع باید ارائه داد؟

 هر یک از محکوم‌ٌله یا محکوم‌علیه پس از صدور رای تقسیط می‌توانند با تقدیم دادخواست، افزایش یا کاهش اقساط را از دادگاه بخواهند. سپس دادگاه با عنایت به نرخ تورم براساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت و درآمد محکوم‌علیه نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام می‌ نماید. اگر مهریه، وجه رایج باشد بنا به تبصره ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد، مگر اینکه خود زن و مرد در زمان اجرای عقد به نحو دیگری توافق کرده باشند.

دعوای تعدیل اقساط مهریه از سوی مرد زمانی امکان پذیر است که رای مبنی بر تقسیط مهریه صادر شده سپس قطعی گردیده در این صورت چنانچه مرد با توجه به تورم به وجود آمده یا به هر دلایل دیگری نتواند اقساط را طبق میزان مقرر شده پرداخت نماید می تواند دادخواست تعدیل اقساط مهر را ارائه نماید. البته زن نیز با اثبات ملائت مرد، می تواند ادعای وی مبنی بر ناتوانایی وی برای پرداخت مهریه رد نماید.

آیا دادخواست مجدد تعدیل اقساط مهریه امکان پذیر است؟

مرد پس از صدور رای اعسار از پرداخت مهریه، می تواند درخواست تعدیل ارائه دهد از سوی دیگر زن می‌تواند با در صورت هرگونه تغییر در دارایی مرد پس از حکم به تقسیط، به منظور تغییر در نحوه پرداخت مهریه به دادگاه مراجعه نماید سپس دادگاه با در نظر گرفتن اوضاع و بررسی شرایط، حکم جدیدی در مورد تعدیل مهریه صادر می نماید در هر حال در خصوص تعداد دفعات ارائه دادخواست تعدیل، بستگی به وضعیت مالی مرد و تشخیص دادگاه دارد به عبارتی صدور رای مبنی بر تعدیل و تغییر در اقساط به نظر قاضی و اوضاع مالی مرد بستگی دارد.

مدارک و منضمات مورد نیاز برای طرح دعوی تعدیل اقساط مهریه

 • تصویر مصدق دادنامه
 • تصویر مصدق استشهادیه
 • درخواست استعلام
 • شماره پرونده استنادی

دادگاه صالح برای دادخواست تعدیل اقساط مهریه

دادگاهی که به دعوای اصلی مطالبه مهریه و دادخواست اعسار رسیدگی می نماید به دعوای تعدیل اقساط مهریه نیز رسیدگی می نماید.

هزینه دادرسی تعدیل اقساط مهریه

از آنجا که دعوای تعدیل اقساط مهریه یک دعوای غیر مالی می باشد هزینه دادرسی جهت رسیدگی به موضوع را مطابق با دعاوی غیر مالی می بایست پرداخت نمود.

هرچند زن می تواند با ارائه دلایل و مدارک دادخواست تعدیل اقساط مهریه را ارائه نماید و در صورت اثبات ، دادگاه با عنایت به مدارک ارائه شده رای به افزایش اقساط مهریه را صادر نماید اما  رای صادره نیز قابل تجدید نظر خواهی می باشد و مرد نیز متقابلا می تواند با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر و بالارفتن هزینه های زندگی و افزایش چشمگیر نرخ سکه در جامعه امروزی و پایین بودن درآمد خود، با پیوست مدارک و منضمات به دادخوست تعدیل اقساط مهریه ، درخواست رسیدگی به خواسته خود را در دادگاه مطرح نماید تا حکم شایسته و تعدیل در مورد پیش پرداخت و اقساط برای وی صادر شود در صورت هرگونه اطلاعات در این زمینه می توانید با موسسه حقوقی دادپویان حامی تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره و ارائه راهکارهای قانونی وکلای موسسه در این زمینه بهرمند گردید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 4 امتیاز: 3.8)

4 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • اگر محکوم علیه مبلغ پیش قسط را پرداخت کرده باشد ولی اقساط تعیین شده را نتواند پرداخت نمیاد و ۸ ماه نیز گذشته باشد و تحت هیچ شرایطی نیز وتوانایی پرداخت را نداشته باشد میتواند درخواست اعسار مطلق نماید؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   ژوئن 21, 2023 4:06 ب.ظ

   سلام چیزی به اسم اعسار مطلق نداریم ولیکن اگر اقساط پرداخت نشه توسط محکوم له امکان جلب وجود داره و راه حلش اینه که تعدیل اقساط بدید

   پاسخ
 • مهریه ام رو اجرا گذاشتم و همسرم درخواست اعسار زدن و مهریه قست بندی شده به ۲۰ ماهی یک سکه؟ این رای خیلی ب انصافی وناحق کردن درخواست من هست من با چه دلیل قابل قبولی اعتراض بزنم؟ ایا راهی هست ک ۱ چهارم حقوق رو توقیف کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   جولای 1, 2023 11:16 ق.ظ

   بله شما حق توقیف یک چهارم حقوق را دارید، اما با تقسیط پرداخت در هر ۲۰ ماه یک سکه شما تجدیدنظرخواهی کنید تا دادگاه تجدیدنظر هرچند اگر رای بدوی رو تایید کنه اقساط پرداختی رو با کاهش ان اصلاح کنه.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید