جرم تهدید و اکراه

جرایم علیه اشخاص, کیفری

شرح موضوع

جرم تهدید و اکراه

تهدید به معنای ترساندن و بیم دادن است و عبارت از عملی که دیگری را به ارتکاب جرم یا گرفتن مال مجبور کند طوری که ترس از عاقبت انجام یا عدم انجام عمل تهدید شونده را وادار به اطاعت از خواسته ی تهدید کننده کند و در ادبیات حقوقی، عبارتست از بیان بد یا نا مشروعی که مرتکب می خواهد آن را انجام دهد. تهدید همیشه به صورت لطمه و صدمه بر نظم اخلاقی مجنی علیه و مستقل و جدای از موضوع آن تحقق می پذیرد. در واقع برای ایجاد تشویش و نگرانی و مضطرب ساختن دیگری با ورود ضرر بر نظم اخلاقی است که مجنی علیه به ضرب و شتم یا حرق و انفجار خانه و یا حتی ورود حسارت جانی و مالی و تهدید می شود.

احراز جرم تهدید

تهدید باید در خصوص کار و موضوع معینی باشد و البته در این کار واقعی یا غیرواقعی بودن تهدید تأثیری ندارد یعنی لازم نیست یقین حاصل شود که تهدید کننده تهدید خود را عملی می کند یا خیر بلکه همین که ترس و اضطراب از تهدید در تهدید شونده به وجود بیاید کافی است.

هدف فرد تهدید کننده باید تحصیل منفعت نامشروع باشد.

نوع وسیله ی تهدید اعم از لفظی، کتبی، علنی یا غیرعلنی بودن در وقوع جرم تهدید موثر نیست.

تهدید باید ایجاد ترس در تهدید شونده نسبت به امری در آینده کند نه گذشته

در تهدید، فاعل برخلاف میل باطنی خود دست به اقدام عمل مجرمانه می زند اما اراده هیج گاه از او سلب نشده است.

نیازی نیست که تهدید همیشه به طور مستقیم عمل آید، بلکه ممکن است در مقابل شخص ثالثی باشد که مرتکب از این که آن شخص ثالث، جریان را به اطلاع قربانی می رساندکه در این صورت اگر خبر منتقل هم نشود، باز هم جرم واقع می شود.

مصادیق جرم تهدید

 • اخذ سند یا نوشته بر خلاف میل و رضایت شخصی: در این حالت شخص باید مجبور یا مکره شود که نوشته و یا سندی را بنویسد و به مجرم بدهد، و یا ذیل سند یا نوشته ای که مرتکب از قبل نوشته، امضاء کند و یا حتی سند یا نوشته ای که به طور امانی به شخصی سپرده شده، با جبر، اکراه و یا قهر از وی گرفته شود.
 • اخاذی یا شانتاژ: در این حالت، حتماً تهدید باید به قصد وارد آوردن صدمه نسبت به جان باشد، و یا شخص را با عملی بترساند که با انجام آن، حیثیت، شرف و آبروی طرف لکه دار شود و نباید حتماً منحصر به محاطب باشد و می تواند نسبت به فرزند، همسر و یا بستگان او نیز باشد.
 • تهدید به وسیله چاقو و یا هر نوع سلاح دیگری

مجازات جرم تهدید

مطابق ماده 668 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هرکس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته ای که متعلق به او یا سپرده به می باشد را از او بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مطابق ماده 669 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، یعنی به اصطلاح اقدام به اخاذی و یا شانتاژگری نسبت به شخصی نمایند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

هم چنین مطابق ماده 617 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هر گاه شخصی به وسیله چاقو یا هر نوع سلاح دیگری تظاهر به قدرت نمایی کند یا آن را وسیله ی مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که مصداق محارب نباشد، به حبس از 6 ماه تا 2 سال و یا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

4 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • همیشه برام این سوال که آیا ضبط کردن صدای زن توسط مرد در حین مکالمه ویا دعوا در منزل که بدون اطلاع از زن باشد جرم محسوب می‌شود؟ چند ساله که دیگه موقع حرف زدن با شوهرم ویا اینکه دعوا رو شروع میکنه بدون اطلاع من صدامو ضبط می‌کنه تابه همه نشون بده واقعا نمی‌دونم از این همه بی‌حرمتی چه کار کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   تیر 21, 1402 3:45 ب.ظ

   ضبط صدای زن توسط همسرش فی النفسه جرم نیست اما اگر بوسیله آن فایل ضبط شده زن را تهدید کند قابلیت تعقیب کیفری را دارد.

   پاسخ
 • باسلام چندوقت پیش شخصی من راباقمه زدوشکایت کردم حالااومتواری هست ودادگاه نمیاد حالا دوباره من راباچاقوتهدیدبه قتل کرده وشاهدهم دارم حالابایدچکارکنم ایامیتونم روشکایت قبلیم اقدام کنم یاشکایتی جدیدانجام بدم ایااگ پیگیری کنم وشاهدببرم واون نیاد دادگاه چه میشه البته تهدیداون حضوری بوده من مغازه بودم باچاقواومدگفت اگه رضایت ندی میکشمت وشاهددارم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   خرداد 31, 1402 4:17 ب.ظ

   با سلام، اگر زمان و مهلت اقدام نسبت به شکایت قبلی نگذشته و رضایت هم ندادید می‌توانیدآن را پیگیری کنید و بابت تهدید هم با مدارک و مستندات شکایت جدید از طریق دفتر خدمات قضایی ثبت کنید.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط