قاچاق اسلحه و مهمات

  1. صفحه اصلی
  2. دعاوی گمرکی
  3. قاچاق
  4. قاچاق اسلحه و مهمات

منظور از قاچاق اسلحه و مهمات وارد کردن انواع سلاحهای گرم (اعم از سلاح های  لیزری و از شبه ‌سلاحهایی که به دلیل مشابهت و کاربرد ، قابلیت جایگزینی سلاح را دارند ) و سلح های سرد جنگی و شکاری اعم از گلوله ‌زنی و غیرگلوله‌ زنی و مهمات مربوط به آنها و همچنین سلاح های آموزشی و بیهوش کننده  به کشور و یا خارج نمودن آنها از کشور به طور غیر مجاز است.

مجازات قاچاق اسلحه  و مهمات

بر  اساس قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز هر کس مرتکب قاچاق سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات مؤثر یا مهمات آنها شود یا نسبت به ساخت ، مونتاژ، فروش یا توزیع هر یک از آنها اقدام کند به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می‌شود :

اسلحهکلیه سلاحها، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل کشف ‌شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می‌شود.

قاچاق مواد تحت کنترل

ورود و خروج غیر قانونی مواد تحت کنترل نیز مشمول عنوان قاچاق اسلحه و مهمات قرار می گیرند

هر کس مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک از آنها اقدام کند به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم می‌شود:

اسلحه 2

قاچاق مواد محترقه ( دینامیت ، ترقه فشفشه و….)

در صورتی که کالاهای موضوع قاچاق مشمول تبصره 12 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز باشد و به تشخیص وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح خطرساز نباشد ، با توجه به موخر بودن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شمول عنوان ممنوع یا مجاز مشروط ، حسب مورد در صلاحیت دگاه انقلاب یا سازمان تعزیرات حکومتی است . در هر حال ، می بایست از وزارت دفاع استعلام به عمل آید.

تخفیف و تشدید مجازات مرتکبین قاچاق اسلحه و مهمات

چنانچه تعداد اسلحه و مهمات موضوع قاچاق بیش از یک قبضه یا قطعات مؤثر بیش از چند قبضه باشد ، مجازات مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود ؛ همچنین در صورتی که جرائم موضوع این قانون توسط گروه سازمان‌ یافته ارتکاب یابد ، مجازات مرتکبین حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود.

همکاری متهمان و محکومان جرائم موضوع این قانون با مأموران نظامی، انتظامی و امنیتی برای کشف اسلحه، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل و شناسایی و تعقیب معاونین و شرکاء جرائم موضوع این قانون به تشخیص مراجع قضائی رسیدگی‌کننده در مجازاتهای تعزیری درجه یک تا شش، موجب یک درجه تخفیف و در مجازاتهای تعزیری درجه هفت و هشت موجب معافیت از مجازات قانونی می‌شود.

مرجع رسیدگی به جرایم قاچاق اسلحه و مهمات

به جرایم  قاچاق اسلحه و مهمات در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه و با بهره گیری از وکلای متخصص اور گمرکی آماده ارائه خدمات در خصوص مشکلات و دعاوی گمرکی می باشد.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست