قاچاق اسلحه و مهمات

قاچاق

شرح موضوع

منظور از قاچاق اسلحه و مهمات وارد کردن انواع سلاحهای گرم (اعم از سلاح های  لیزری و از شبه ‌سلاحهایی که به دلیل مشابهت و کاربرد ، قابلیت جایگزینی سلاح را دارند ) و سلح های سرد جنگی و شکاری اعم از گلوله ‌زنی و غیرگلوله‌ زنی و مهمات مربوط به آنها و همچنین سلاح های آموزشی و بیهوش کننده  به کشور و یا خارج نمودن آنها از کشور به طور غیر مجاز است.

مجازات قاچاق اسلحه  و مهمات

بر  اساس قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز هر کس مرتکب قاچاق سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات مؤثر یا مهمات آنها شود یا نسبت به ساخت ، مونتاژ، فروش یا توزیع هر یک از آنها اقدام کند به ترتیب زیر به حبس تعزیری محکوم می‌شود :

قاچاق اسلحهکلیه سلاحها، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل کشف ‌شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می‌شود.

قاچاق مواد تحت کنترل

ورود و خروج غیر قانونی مواد تحت کنترل نیز مشمول عنوان قاچاق اسلحه و مهمات قرار می گیرند

هر کس مرتکب قاچاق اقلام یا مواد تحت کنترل شود یا به ساخت و مونتاژ هر یک از آنها اقدام کند به ترتیب زیر به مجازات تعزیری محکوم می‌شود:

قاچاق اسلحه 2

قاچاق مواد محترقه ( دینامیت ، ترقه فشفشه و….)

در صورتی که کالاهای موضوع قاچاق مشمول تبصره 12 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز باشد و به تشخیص وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح خطرساز نباشد ، با توجه به موخر بودن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و شمول عنوان ممنوع یا مجاز مشروط ، حسب مورد در صلاحیت دگاه انقلاب یا سازمان تعزیرات حکومتی است . در هر حال ، می بایست از وزارت دفاع استعلام به عمل آید.

تخفیف و تشدید مجازات مرتکبین قاچاق اسلحه و مهمات

چنانچه تعداد اسلحه و مهمات موضوع قاچاق بیش از یک قبضه یا قطعات مؤثر بیش از چند قبضه باشد ، مجازات مرتکب حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود ؛ همچنین در صورتی که جرائم موضوع این قانون توسط گروه سازمان‌ یافته ارتکاب یابد ، مجازات مرتکبین حسب مورد یک درجه تشدید می‌شود.

همکاری متهمان و محکومان جرائم موضوع این قانون با مأموران نظامی، انتظامی و امنیتی برای کشف اسلحه، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل و شناسایی و تعقیب معاونین و شرکاء جرائم موضوع این قانون به تشخیص مراجع قضائی رسیدگی‌کننده در مجازاتهای تعزیری درجه یک تا شش، موجب یک درجه تخفیف و در مجازاتهای تعزیری درجه هفت و هشت موجب معافیت از مجازات قانونی می‌شود.

مرجع رسیدگی به جرایم قاچاق اسلحه و مهمات

به جرایم  قاچاق اسلحه و مهمات در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه و با بهره گیری از وکلای متخصص اور گمرکی آماده ارائه خدمات در خصوص مشکلات و دعاوی گمرکی می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط