قاچاق سوخت و فراورده های نفتی

در حال حاضر فراورده های نفتی از جمله کالاهای انحصاری می باشند و قانونگذار در مبارزه با قاچاق سوخت مطابق بند 2 قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز و مواد 1 و 2 و 3 قانون مجازات مرتکبین قاچاق 1312 و اصلاحات بعدی هر گونه مباشرت ، مشارکت و معاونت در ارتکاب قاچاق کالاهای انحصاری و ممنوعه را علاوه بر ضبط کالا و جریمه نقدی ، مستوجب حبس تعزیری تا دوسال دانسته است.

صادرات و قاچاق سوخت

هر گونه صادرات یا فروش فراورده های نفتی یارانه ای از سهمیه داخل کشور در نقاط مرزی  تحت هر عنوان ممنوع است و به موجب ماده 4 قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران مصوب 1356 هرگونه عملیات به منظور عرضه کردن نفت و فراورده های نفتی و حمل و نقل و صدور و فروش مواد مزبور در داخل و خارج کشور،  منحصرا به عهده شرکت ملی نفت ایران می باشد .

واردات سوخت و فراورده های نفتی

وفق مفاد تصویب نامه 36541/ ت 39831 ه مورخ 11/ 3/1387 هیئت وزیران اعلام درخواست عملیات واردات نفت خام و فراورده های نفتی به صورت ورود موقت توسط وزارت نفت یا شرکت ملی نفت ایران بر اساس بخشنامه ابلاغی گمرک جهوری اسلامی ایران  به گمرکات اجرایی کشور امکان پذیر است که جهت انجام این امر رعایت الزامات تبصره 32 آیین نامه مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضروری است .

کلیه وارد کنندگان نفت خام و فراورده های نفتی بر اساس آیین نامه اجرایی موضوع ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موظفند برای کالاهای وارداتی خود در موعد مقرر شناسه کالا اخذ کنند و به منظور شناسایی ، رد یابی و رهگیری کالای قاچاق و عرضه خارج از شبکه موظفند واردات این مواد را در سامانه ثامن اعلام نمایند .

خرید و فروش سوخت قاچاق

به موجب تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز : خرید ، فروش ، حمل یا نگهداری کالاهایی که موضوع قاچاق قرار می گیرند به صورت تجاری  و خارج از ضوابط تعیینی دولت تخلف محسوب و مرتکب حسب مورد به حداقل جریمه نقدی مقرر در این ماده محکوم می شود ؛ خرید ، فروش ، حمل یا نگهداری کالاهای موضوع قاچاق در صورتی تجاری محسوب خواهد شد که با توجه به شواهدی از قبیل ظواهر مرتکب ، حجم کالا ، نحوه نگهداری یا حمل ، زمان و مکان کشف عرفا برای امر تجاری باشد .

حمل سوخت قاچاق

کلیه رانندگان وسایل نقلیه ترانزیتی نفت خام ، میعانات گازی ، فراورده های نفتی ، محصولات پتروشیمی و مشتقات نفتی موظفند علاوه بر استفاده از دستگاه GPS در اجرای بند ب ماده 12 آیین نامه مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس مسیر و مدت زمان تعیین شده در پروانه تردد صادره از سوی سازمان راهداری حمل و نقل جاده ای نسبت به حرکت در داخل و خروج از کشور اقدام کنند و در صورت بروز هر گونه تخلف در این رابطه مطابق با ضوابط تعیین شده در دستور العمل تبصره 4 ماده 18 مبارزه با قاچاق کالا و ارز با متخلفین برخورد می شود .

در صورت ظن گمرکات خروجی نسبت به وقوع قاچاق در محموله های ترانزیتی ، چنانچه شرکت حمل و نقل بین المللی عبور خارجی تقاضای خروج محموله قبل از وصول جواب آزمایش در مرز خروج را داشته باشد ، علاوه بر تضمین اخذ شده در گمرک ورودی ، گمرک می تواند متناسب با نوع ظن به قاچاق ( یارانه ای و …. ) با اخذ تضمین به میزان جریمه موضوع ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و یک برابر دیگر ارزش محموله بر اساس نرخ بین المللی نفت و گاز اجازه خروج صادر نماید.

الف . حمل سوخت قاچاق به وسیله خودرو

داشتن باک اضافه و یا هرگونه حمل سوخت اضافه بر باک استاندارد برای خودرو ها اعم از این که به صورت باک اضافی ، جاسازی در خودرو ، حمل مظروف و یا به هر طریق دیگر باشد ممنوع است و متخلفان توقیف شده در مبادی خروجی علاوه بر پیگرد قانونی حسب مورد به اتهام قاچاق یا عرضه خارج از شبکه به ترتیب زیر تنبیه می شوند ؛ ملاک احراز تخلف برای اعلام تنبیهات ، صورتجلسه ماموران محل ( ناجا ، راه و نفت ) یا گزارش بازرسان ویژه ستاد می باشد:

 •  برای خودرو ها :
 1. لغو دفترچه رانندگان بخش حمل و نقل عمومی برای شش ماه توسط وزارت راه و ترابری ؛
 2. اخذ گواهی نامه راهنمایی و رانندگی به مدت 1 ماه توسط نیروی انتظامی ؛
 3. منوعیت خروج از کشور خودرو استفاده شده در تخلف به مدت 6 ماه ؛
 4. در استان های مرزی که با مشکل جدی قاچاق و عرضه خارج از شبکه فراورده های نفتی یارانه ای مواجهند با تصویب شورای تامین استان نسبت به توقیف سه ماهه خودرو اقدام می شود .
 • برای شرکت های متخلف :
 1. لغو مجوز شرکت های حمل و نقل که در ارتکاب تخلف مشارکت داشته اند ، به مدت 6 ماه توسط وزارت راه و ترابری ؛
 2. لغو دائم مجوز شرکت های حمل و نقل  که مجددا در ارتکاب تخلف مشارکت داشته باشند و یا در بازرسی ها مشخص شود که تعداد قابل توجهی از خودروهای شرکت دارای باک اضافی یا غیر استاندارد هستند توسط وزارت راه و ترابری .

ب. حمل سوخت قاچاق به وسیله شناور

بر اساس ماده 38 دستورالعمل  پیشگیری و مبارزه با قاچاق و عرضه خارج از شبکه فراورده های نفتی یارانه ای هر گونه حمل منبع و ظرف اضافی سوخت توسط شناور ها ممنوع است و واحدهای انتظای موظفند اینگونه ظروف و سوخت ها را جمع آوری و متخلفان را حسب مورد به ظن قاچاق یا عرضه خارج از شبکه تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

وجود درصد بالای فراورده های نفتی در محموله های صادراتی

سازمان استاندارد موظف است محصولات واحد های تولیدی را بر اساس رویه استناندارد سازی ، کد گذاری نموده و مراتب را به همراه فرمولاسیون و ضریب مصرف و ضایعات مواد اولیه به کار رفته در تولید محصول ، در سامانه الکترونیکی مربوطه ثبت و در اجرای تبصره 2 ماده 3 آیین نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا  و  ارز به صورت سیستمی اعلام تا پس از آن معیار کسر از اسناد منشا صادراتی قرار گیرد .

در صورتی که درصد فراورده های نفتی یارانه ای موجود در محموله صادراتی بیشتر از مشخصات اعلامی سازمان استاندارد موضوع تبصره1 ماده 12 بوده  یا با اظهارات صاحب کالا مطابقت نداشته باشد و محموله حاوی درصدی از مواد نفتی یارانه ای باشد ، گمرک موظف است نسبت به درخواست و تطبیق اسناد مثبته مبنی بر غیر یارانه ای بودن مواد اقدام نماید و در صورت عدم ارائه و یا عدم مطابقت ، پرونده قاچاق تشکیل داده و اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد.

مرجع رسیدگی به قاچاق سوخت

رسیدگی به قاچاق سوخت و عرضه خارج از شبکه  در صلاحیت شعب تعزیرات حکومتی هستند.

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه و با بهره گیری از وکلای متخصص امور گمرکی آماده ارائه خدمات در خصوص مشکلات و دعاوی گمرکی می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 19 امتیاز: 3.7)

20 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • محمود دهخدا
  آوریل 13, 2022 10:46 ق.ظ

  سلام بنده مالک زمینی در تهرانم ویک قسمت از اون رو اجاره دادم به شخصی که سه تا منبع گازوییل گذاشته وگازوییل میفروشه میخاستم بدونم اگه مشکلی پیش بیاد منم به مشکل میخورم یا نه
  ممنون

  پاسخ
 • سلام بنده در مرز بار بنزین داشتم ماشینم رو گرفتن میخواستم بدونم چطور ماشینم رو دربیارم و اینکه چقد جریمه میشم و ماشینم چ مدت توقیف میشه

  پاسخ
 • سلام.
  کسی که گازوئیل غیر مجاز تو خونه انبار کنه و قاچاق کند چه حکمی دارد و آیا زمین یا خونه مصادره میشود یا خیر

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 20, 2023 1:20 ب.ظ

   سلام. خیر زمین یا خانه مصادره نمی شودو علاوه بر ضبط کالا به میزان دو تا 4 برابر ارزش کالا جریمه نقدی می شوید.

   پاسخ
 • ابراهیم سلطانی
  سپتامبر 8, 2022 8:25 ق.ظ

  سلام ببخشید بنده ۱۲۰۰ لیتر گازوییل که واسه مصرف کشاورزی و مکانیزاسیون تهیه کرده بودم از گرفتن
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • من با هزار بدبختی یه ماشین نیسان از پدرم داشتیم چپ کرده بود با قرض و بدبختی درستش کردم و رفتم ۹۰۰ لیتر گازوییل قاچاق بردم و گرفتنم و حالا تعزیرات حکومتی شهرستان کهنوج استان کرمان ۴۷ملیون جریمه ام کرده و توان پرداخت ندارم .میخواستم بدونم اگه برم زندان ایا راهی داره بخشیده بشه چون واقعا توان پرداخت ندارم تو خرج خودم و زن و بچه ام و پدر و مادر پیرم موندم. یا مقدار زندانش چقدر محاسبه میشه . یا راه دیگه ای داره که بتونم ماشینم رو ازاد کنم

  پاسخ
 • سلام.من به عنوان صاحب حواله گازویل به جابگاه پخش مراجعه کردم با خودرو نیسان که داخلش مخزن بود ولی صاحب جایگاه از دادن سوخت امتناع کرد وگفت می خوای سوخت رو قاچاق کنی.حالا به شرکت نفت گزارش داده .به نظر شما آیا اتهامی علیه من وجود دارد؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 3, 2023 11:02 ق.ظ

   با سلام در صورتیکه شما حواله داشته باشید و به میزان نیاز درخواست سوخت نمائید جرمی مرتکب نشده اید البته باید دید به چه علتی به شرکت نفت گزارش داده اند.

   پاسخ
 • سلام ببخشید اگر ماشینو خود ۱۱۰۰لیر کازویل بگیرن آیا زندان هم داره یا فقط جریمه می کنن

  پاسخ
 • ایا اگر مدیر جایگاه سوخت به همراه تخلیه چی اقدام به فروش سوخت قاچاق بالغ بر ۱۰ هزار لیتر روزانه نمایند تخلف است و میشه گزارش داد و پیگیری می شود یا خیر

  پاسخ
 • عبدالعظیم
  آوریل 3, 2023 9:01 ب.ظ

  سلام من راننده کامیون تریلر تانک حامل سوخت گازوئیل قاچاق بودم که توسط نیروی انتظامی استان اهواز دستگیر شدم و الان با وصیقه ازادم خواستم بدونم حکمم چیه چقدر جریمه داره و ایا زندان هم داره یا نه
  ممنونم

  پاسخ
 • سلام من ۸۰۰لیتر گازوییل قاچاق بردم و گیر افتادم و اولین سابقه ام هستش میشه بگید لیتری چند جریمه اش میشه و ایکه تخفیفی هم شامل میشه یا ن ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 20, 2023 1:20 ب.ظ

   سلام. باید ارزیابی توسط کارشناس صورت گیرد و به میزان دو تا چهار برابر مبلغ ارزیابی جریمه می شوید.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

در صورت تمایل مدارک خود را جهت بررسی رایگان توسط وکیل پایه یک دادگستری ارسال فرمایید .

نام و نام خانوادگی
فایل ها را به اینجا بکشید
حداکثر اندازه فایل: 2 MB.

  جهت ارائه مشاوره تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید .