مجازات حامل کالای قاچاق

مجازات حامل کالای قاچاق و نگهدارنده آن در قانون معادل مجازات مرتکب جرم قاچاق  در نظر گرفته شده است .

وسیله نقلیه حامل کالای قاچاق

بر اساس لایحه اصلاحی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل کالا یا ارز قاچاق اعم از آبی زمینی و هوایی توقیف و علاوه بر مجازات‌های مقرر در ماده مذکور، معادل ارزش وسیله نقلیه به جریمه نقدی حامل کالا اضافه می‌شود. اگر ارزش وسیله نقلیه بیش از ارزش کالای قاچاق باشد، به جای معادل ارزش وسیله نقلیه، معادل ارزش کالا ی قاچاق به جریمه نقدی حامل اضافه می گردد.

در صورتی که محکوم علیه ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ احضاریه اجرای احکام، جریمه نقدی مورد حکم موضوع این قانون را نپردازد، وسیله نقلیه ضبط و جریمه نقدی از محل فروش وسیله نقلیه برداشت و مابقی به مالک مسترد می‌شود اما چنانچه متهم پس از توقیف خودروی موضوع این ماده، وثیقه نقدی معادل حداکثر جزای نقدی این قانون را تودیع نماید، از وسیله نقلیه رفع توقف می‌شود.

عدم تعلق وسیله نقلیه حامل کالای قاچاق به فرد مرتکب

در صورتی که وسیله نقلیه ، متعلق به شخصی غیر از مرتکب حمل کالای قاچاق باشد و از قرائنی از قبیل سابقه مرتکب یا جاسازی ثابت شود با علم و اطلاع مالک وسیله نقلیه برای ارتکاب حمل کالای قاچاق در اختیار حامل قرار گرفته است یا مالک پس از علم و اطلاع اقدام بازدارنده به عمل نیاورده باشد، مالک به عنوان معاون در حمل محسوب و جریمه نقدی موضوع این ماده به جریمه نقدی مالک نیز اضافه می‌شود.

به این ترتیب که علاوه بر حداقل مجازات های مقرر برای مرتکب ، وسیله نقلیه با رعایت ماده 21 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضبط می گردد ؛ در صورتی که محکوم علیه ظرف دو ماه از تاریخ صدور حکم قطعی ، جزای نقدی مورد حکم را نپردازد ، از محل فروش وسیله نقلیه برداشت و ما بقی به مالک مسترد می گردد.

عدم اطلاع حامل کالا از قاچاق بودن محموله

به نظر می رسد مجازات حامل کالا و ارز قاچاق که فاقد علم و اطلاع از وجود اشیا مذکور نزد خود می باشد اساسا وجاهت قانونی ندارد روشن است که فرض قانونگذار برای مجازات مرتکب تخلف حمل ، اطلاع افراد از رفتار خود در شرایط تعارف است بنابراین چنانچه خلاف این فرض با قراین و ادله موجود در پرونده به اثبات برسد برائت حامل کالا ی قاچاق منطقی تر است .

تغییر وسیله نقلیه به منظور حمل کالای قاچاق

تغییر وسیله نقلیه جهت حمل کالای ‌قاچاق به صورت نامتعارف مانند افزایش ارتفاع یا تعبیه جا ساز و یا استفاده و نگهداری وسایل نقلیه مذکور به هر نحو صرف نظر از اینکه در در زمان نگهداری حاوی کالای قاچاق باشد یا نه ،  جریمه نقدی خواهد داشت ؛  علاوه بر آن مرتکب در مرتبه اول به اصلاح وسیله نقلیه و در صورت تکرار به ضبط وسیله نقلیه محکوم خواهد شد.

 در صورتی که وسیله نقلیه متعلق به شخصی غیر از مرتکب بوده و عدم علم و اطلاع مالک و یا اقدام بازدارنده وی پس از علم و اطلاع احراز شود وسیله پس از اصلاح توسط مرتکب به مالک مسترد و در موارد تکرار علاوه بر محکومیت مرتکب به اصلاح وسیله نقلیه و استرداد به مالک معادل قیمت آن به جزای نقدی مرتکب اضافه می شود.

استفاده از وسیله نقلیه عمومی برای حمل کالای قاچاق

مدارک راننده و وسیله نقلیه عمومی حامل مسافر که برای حمل کالا ی قاچاق مورد استفاده قرار گرفته است ، پـس از کشف قاچاق و توقیف کالای قاچاق  ، أخذ و سپس به آن اجازه ادامه مسـیر داده مـی‌شـود ؛ وسـیله نقلیـه پـس از رسیدن به مقصد توقیف می‌شود.

موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بیش از ده سال سابقه و با بهره گیری از وکلای متخصص امور گمرکی آماده ارائه خدمات در خصوص مشکلات و دعاوی گمرکی می باشد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست