قراردادهای حمل و نقل جاده ای 

  1. صفحه اصلی
  2. دعاوی حمل و نقل
  3. حمل و نقل جاده ای
  4. قراردادهای حمل و نقل جاده ای 

با گسترش جوامع ، در جهت رفع نیازهای بشر ، صادرات و واردات افزایش یافته است . از آن جا که تجار برای حمل محموله های باری خود نیازمند وسایل نقلیه می باشند ، بیش از پیش ضرورت انعقاد قراردادهای حمل و نقل احساس می گردد ؛ حمل و نقل جاده ای به سبب کم هزینه بودن یکی از پرطرفدارترین روش هایی است که تجار برای حمل کالاهای خود انتخاب می نمایند . در این نوشتار به بررسی قراردادهای حمل و نقل جاده ای می پردازیم .

قراردادهای حمل و نقل جاده ای
قراردادهای حمل و نقل جاده ای

مفهوم قرارداد حمل و نقل 

در قرارداد حمل و نقل جاده ای طرفین ضمن قرارداد با یکدیگر توافق می کنند ، متصدی حمل و نقل در مقابل اجرت معین محموله باری را در بازه زمانی مشخص به گیرنده تحویل دهد ؛ مسئولیت متصدی حمل و نقل جاده ای در مقابل ارسال کننده و مرسل الیه ، همچون مسئولیت وکیل در مقابل موکل می باشد . تنظیم قراردادهای حمل و نقل جاده ای نیازمند آگاهی به قوانین حوزه داخلی و بین المللی است .

شرایط حاکم بر قرارداد حمل و نقل جاده ای 

در انعقاد قراردادهای حمل و نقل جاده ای علاوه بر داشتن اهلیت طرفین قرارداد جهت معامله و مشخص بودن موضوع قرارداد ، ضمن قرارداد حمل و نقل لازم است ، به زمان تحویل کالا ونوع بسته بندی و همچنین مسئولیت متصدی حمل و نقل و ارسال کننده  اشاره گردد .

تعهدات فرستنده کالا در حمل و نقل جاده ای

طبق قانون تجارت و کنوانسیون CMR ارسال کننده می بایست تا قبل از ارسال کالا تمهیدات لازم را در جهت کاهش ضررهای احتمالی به کالا فراهم آورد ؛ فوشنده می بایست اطلاعات مکفی را در اختیار ارسال کننده قرار دهد و کالا را به گونه ای بسته بندی نماید تا آسیبی به کالا وارد نگردد .

تعهدات متصدی حمل و نقل در قراردادهای حمل و نقل جاده ای 

طبق قانون تجارت و کنوانسیون CMR اصل بر مسئولیت متصدی حمل و نقل می باشد، بنابراین متصدی حمل و نقل مسئول تلف یا ناقص شدن محموله باری می باشد مگر این که در در دادگاه ثابت نماید تمام تدابیر لازم را انجام داده است و اقدامات ارسال کننده یا مرسل الیه سبب آسیب کالا گردیده است ، در همین راستا متصدیان حمل و نقل در زمان تحویل کالا و ارسال آن از مبداء به مقصد می بایست تمام اقدامات لازم را انجام داده و در بازه زمانی تعیین شده نسبت به تحویل کالا اقدام نمایند .

تعیین قانون حاکم بر قرارداد حمل و نقل هوایی

طرفین قرارداد می توانند ضمن تنظیم قرارداد حمل و نقل جاده ای در خصوص قانون حاکم بر قرارداد با یکدیگر توافق نمایند ؛ قوانین کنوانسیون CMR و قانون تجارت از جمله قوانینی است که طرفین قرارداد می توانند با تراضی یکدیگر آن را به عنوان قانون حاکم بر قرارداد تعیین نمایند .

بسته بندی کالا در قرارداد حمل و نقل جاده ای بر عهده چه کسی است ؟

ارسال کننده موظف می باشد تا کالا را به درستی بسته بندی نماید ؛ چنان چه به سبب بسته بندی به محموله خسارتی وارد گردد ، متصدی حمل و نقل مسئول نمی باشد مگر این که ضمن قرارداد  حمل و نقل ؛شرط عدم مسئولیت را ذکر نکرده باشد .

بیمه در قرارداد حمل و نقل جاده ای

در زمان حمل کالا از مقصد به مبدا ممکن است کالا دچار آسیب و ضررهایی گردد؛ به همین سبب حسب مورد ارسال کننده و متصدی حمل و نقل موظف به بیمه کردن کالا می باشند . در قراردادهای حمل و نقل جاده ای اصل بر این است که ارسال کننده کالا را بیمه نماید مگر در خصوص کالاهای حساس  مانند قطعات الکترونیکی که متصدی حمل و نقل وظیفه بیمه کردن کالا را بر عهده دارد . در صورت ورود خسارت به کالا، بیمه ملزم به جبران خسارت وارده می باشد.

ضمانت نامه در قراردادهای حمل و نقل جاده ای 

ضمن قرارداد حمل و نقل طرفین می توانند شرط کنند تا متصدی حمل و نقل برای ضمانت کالا ،  مبلغی را  تحت عنوان چک، سفته یا سایر ضمانت های بانکی به ارسال کننده تسلیم  کند تا در صورت ورود خسارت به کالا ، ارسال کننده ومرسل الیه به آسانی بتوانند نسبت به جبران ضرر و زیان خود اقدام نمایند .

فسخ قرارداد در قرارادهای حمل و نقل جاده ای

متصدی حمل و نقل و ارسال کننده می توانند توافق نمایند تا در صورت عدم حصول شرایطی که ضمن قرارداد حمل و نقل ذکر کرده اند ، حق فسخ قرارداد را داشته باشند . در این زمان خواهان  می بایست به وسیله اظهارنامه طرف مقابل را از فسخ قرارداد مطلع نماید و با مراجعه به مرجع صالح دادخواست تنفیذ فسخ را ارائه دهد .

حل و فصل اختلافات در قراردادهای حمل ونقل جاده ای

طرفین قرارداد می توانند ضمن قرارداد در خصوص نحوه حل و فصل اختلافات توافق نمایند ؛ آنان می توانند ضمن قرارداد توافق نمایند تا در صورت بروز اختلاف به روش داوری اختلافات خود را حل و فصل نمایند در این صورت طرفین حق مراجعه مستقیم به مراجع قضایی را ندارند مگر این که با توافق یکدیگر نسبت به اقاله شرط داوری اقدام نمایند .

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

2 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست