دعوای الزام به ثبت علامت تجاری

دعوای الزام به ثبت علامت تجاری در مواقعی مطرح می گردد که با تقاضای متقاضی ثبت ،که با ارسال اظهارنامه آغاز می گردد ، مخالفت شود .دلیل این مخالفت در صورتی است که اظهارنامه فاقد شرایط لازم باشد یا اینکه علامت تجاری که تقاضای ثبت آن شده است از علامت های غیرقابل ثبت باشد. متقاضی ثبت می تواند به این امر معترض گردد و اعتراض خود را عنوان نماید .در این صورت چنانچه بتواند محق بودن خود را به اثبات برساند حکم به الزام به ثبت علامت تجاری وی داده می شود.

جهت تقاضای ثبت علامت تجاری به چه مدارکی نیاز است؟

تقاضای ثبت علامت تجاری به وسیله اظهارنامه به عمل می آید. اظهارنامه بایستی به همراه نمونه علامت و فهرست کالاها و یا خدماتی که تقاضای ثبت آن ها مد نظر است به اداره مالکیت صنعتی تقدیم شود.

مراحل ثبت علامت تجاری

اداره مالکیت صنعتی، اظهارنامه و اسناد و مدارک ((نمونه علامت و فهرست کالاها و یا خدماتی که تقاضای ثبت آن ها مد نظر است)) را بررسی می نماید و چنانچه اسناد مزبور را واجد شرایط ثبت بداند، ملزم به ثبت علامت تجاری می باشد.
اما گاهی ممکن است اداره مالکیت صنعتی علامت مزبور را از موارد غیر قابل ثبت، مندرج در ماده ۳۲ قانون اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری بداند.از این رو چنانچه شرایط لازم را جهت ثبت علامت تجاری احراز ننماید ، اظهار نامه را رد نموده علامت مذبور ثبت نمی گردد .

اما چنانچه اداره مالکیت صنعتی شرایط لازم را جهت ثبت علامت تجاری احراز نماید اجازه انتشار آگهی ثبت علامت تجاری را جهت اطلاع عموم صادر می نماید.

اعتراض به ثبت علامت و الزام به ثبت علامت تجاری

پس از انتشار آگهی چنانچه هر فردی به ثبت مزبور معترض باشد حداکثر تا ۳۰ روز مهلت دارد که اعتراض نامه خود را مبنی بر داشتن حق تقدم در ثبت علامت تجاری و یا واجد شرایط نبودن علامت مزبور با توجه به ماده ۳ قانون اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید.
اداره مالکیت صنعتی نیز رونوشت اعتراض نامه معترض را به متقاضی ثبت ابلاغ می نماید و به او مهلتی ۲۰ روزه جهت اثبات ادعای خود و رد ادعای معترض اعطا می نماید. که در این بین متقاضی ثبت در این مهلت یادداشتی را به اداره ثبت ارسال می نماید و استدلال و دلایل خود را ارائه می دهد.

چنانچه دلایل و مدارک متقاضی ثبت، دارای وجاهات قانونی باشد، و محق بودن متقاضی ثابت شود، حکم به الزام به ثبت علامت تجاری صادر می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =