اعتراض به رای تعزیرات – نحوه اعتراض به تعزیرات

رسیدگی به اعتراض به رای تعزیرات و صدور رأی ، پس از استماع دفاعیات متهم خواهد بود. اعتراض به تعزیرات به صورت حضوری یا ارسال لایحه صورت می گیرد. در صورتی که متهم پس از اخطار از ناحیه شعبه رسیدگی کننده ظرف 10 روز از تاریخ ابلاغ اخطاریه در وقت مقرر حضور نیابد یا لایحه ای ارسال ندارد غیاباً در مورد وی رسیدگی خواهد شد.

اعتراض به جریمه تعزیرات

مطابق ماده 22 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی، اعتراض به تعزیرات شعب بدوی در دعاوی تعزیرات حکومتی در مواردی که مجازات پیش بینی شده برای آن در قانون برای هر بار تا یک میلیون ريال جریمه باشد قطعی و از ناحیه محکوم علیه نسبت به مازاد آن قابل تجدیدنظرخواهی است. همچنین تبصره الحاقی 11/06/1374 آیین نامه اعتراض به رای تعزیرات مقرر داشته است: “هر گاه محکوم علیه و یا روسای سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت، آرای قطعی شعب تعزیرات را خلاف قانون بدانند می توانند با ذکر دلیل از وزیر دادگستری تقاضای رسیدگی مجدد نمایند.

اعتراض به تعزیرات

اعتراض به حکم تعزیرات

چنانچه وزیر دادگستری تقاضا را وارد تشخیص دهد و یا رأسآً اعتراض به تعزیرات را غیرقانونی بداند پرونده را جهت رسیدگی به شعبه عالی تجدیدنظر که در مرکز تشکیل می گردد ارجاع خواهد داد. رأی این شعبه قطعی است و اقدامات موضوع این تبصره مانع اجرای حکم تجدید نظر اعتراض به رای تعزیرات خواسته نخواهد شد.

اعتراض به رای سازمان تعزیرات حکومتی

در دعاوی اعتراض به رای تعزیرات اشخاص ذیل حق تجدید نظرخواهی از آراء شعب بدوی را دارند:

 • شاکی خصوصی پرونده در صورت برائت متهم
 • اعضای کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات در استان و شهرستان مربوطه
 • روسای سازمان های تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت
 • وزیر دادگستری براساس تبصره ماده 23 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی

اعتراض به تعزیرات

آراء قابل تجدیدنظر در اعتراض به تعزیرات حکومتی با محاکم دادگستری متفاوت است و صرفاً آراء در شعب بدوی تعزیرات حکومتی در خصوص جریمه نقدی اعتراض به تعزیرات قابل تجدیدنظر می باشد در سایر موارد از جمله تعطیلی محل کسب، نصب پارچه و قطع سهمیه و… آیین نامه مسکوت می باشد. در این خصوص دو نظر وجود دارد. عده ای معتقدند با توجه به سکوت آیین نامه و با توجه به اصل بر قطعیت آراء در محاکم عمومی دادگستری صرفاً آراء شعب بدوی در مواردی که مجازات مقرر قانونی بیش از یک میلیون ريال باشد ، اعتراض به رای تعزیرات قابل تجدیدنظر خواهی است. نظر دیگر این است که به جهت رعایت حقوق محکوم علیه و رعایت اصل تفسیر قوانین و مقررات به نفع متهم بهتر است اصل را بر قابل تجدیدنظر بودن آراء قرار دهیم. چرا که در مواردی نصب یک پارچه حتی برای یک روز برای یک کاسب، از مجازات جزای نقدی بیش از یک میلیون ريال هم شدیدتر است.

اعتراض به رای تعزیرات

اعتراض به رای تعزیرات حکومتی

نحوه اعتراض به رای تعزیرات حکومتی در دعاوی تعزیرات بدین صورت می باشد که الزامی به ابطال تمبر یا پرداخت هزینه تجدیدنظرخواهی نیست و تجدیدنظرخواه می تواند اعتراض خود را به صورت یک لایحه یا درخواست بدون رعایت تشریفات مذکور تقدیم کند.

مهلت اعتراض به رای تعزیرات برای محکوم علیه و شاکی 10 روز پس از تاریخ ابلاغ و نسبت به اعضای کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات و روسای سازمان های تعزیرات حکومتی و بازرسی و نظارت تا سه ماه پس از تاریخ صدور حکم است. شعب تجدید نظر در دعاوی اعتراض به تعزیرات حکومتی با حضور یک رئیس و دو نفر عضو تشکیل می گردند جلسه شعبه با حضور دو نفر رسمیت یافته و آراء با دو رأی موافق، معتبر و لازم الاجراء خواهد بود. محکوم علیه می تواند درخواست اعتراض به رای تعزیرات حکومتی خود را به دفتر شعبه صادر کننده رأی ارائه نماید و دفتر شعبه آن را ثبت و رسیدی مشتمل بر نام تجدید نظرخواه و طرف دعوای اعتراض به تعزیرات او و تاریخ تسلیم و شماره ثبت به تقدیم کننده بدهد. تاریخ ثبت وصول، تاریخ تجدیدنظرخواهی محسوب می شود. دفتر شعبه بدوی درخواست را تکمیل می نماید و مدیر دفتر شعبه بدوی ظرف مدت دو روز پرونده را در صورتی که یک شعبه تجدیدنظر وجود داشته باشد به همان شعبه، در غیر اینصورت شعبه اول، پرونده اعتراض به رای تعزیرات را به یکی از شعب تجدیدنظر ارجاع می دهد. در صورتی که متقاضی تجدیدنظر درخواست خود را خارج از مهلت مقرر قانونی تقدیم نموده باشد ارسال پرونده به شعبه تجدیدنظر فاقد وجاهت قانونی است.

نحوه اعتراض به رای تعزیرات حکومتی

اعتراض به رای تعزیرات به دلیل تخصصی بودن موضوع و قوانین و مقررات و آیین نامه های مربوط به سازمان تعزیرات حکومتی نیازمند داشتن وکیل تعزیرات حکومتی می باشد. موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از وکلای متخصص در زمینه دعاوی اعتراض به رای تعزیرات آماده ی ارائه خدمات تخصصی خویش در حوزه دعاوی تعزیرات حکومتی، اعتراض به رای تعزیرات حکومتی ، تهیه و تنظیم لایحه در دعاوی تعزیراتی و مشاوره حقوقی تخصصی می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه دادپویان حامی تماس حاصل فرمائید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 9 امتیاز: 3.6)
بیشتر بخوانید :  قاچاق کالا

10 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • اکبر رسولپور
  دسامبر 31, 2020 2:21 ب.ظ

  با سلام و احترام
  آیا میتوان به نحوه و تعداد اقساط صادره با توجه به عدم توانایی مالی محکوم در درخواست اعسار و عجز از پرداخت جریمه نقدی اعتراض کرد با توجه به حداکثر ۶۰ قسط بودن در قانون در صورت عدم توانایی مالی چگونه میتوان اعتراض کرد و آیا امکان اعتراض در این مرحله وجود دارد؟
  ممنون از سایت خوب شما

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   بله می توانید جهت تعدیل اقساط اعتراض نمایید به شرطی که ابتدائا، تعدادی از اقساط را بپردازید ،آنگاه امکان اعتراض و تعدیل اقساط به شما داده میشود.

   پاسخ
 • باسلام
  بنده مبلغ3/600میلیون ازتعزیرات جریمه شده ام وحالا پرونده بعداز ای قطعی به اجرای احکام رفته….
  حالاچقدرفرصت دارم تا جریمه رو واریزکنم؟
  واینکه آیا می تونم قسطی بدم‌َ؟
  تشکر

  پاسخ
  • سلام

   از تاریخ اخطار ۱۰ روز بله امکان تقسیط وجود دارد

   پاسخ
  • با سلام.به دلیل حمل کالای قاچاق و واژگون شدن ماشین،کالا در تعزیرات مورد بررسی قرار گرفت و بنده(راننده کامیونت)حکم برائتم صادر شد،لیکن از مرداد ماه که رای صادر شده،دستور آزادی ماشین و سند اینجانب هنوز صادر نشده و بنا به گفته قاضی محترم چون هنوز صاحبان کالا اقدامی برای پرداخت جریمه نکرده اند ضمن اینکه صاحبان کالا خودشان سند وثیغه گذاشتن.لطفا راهنمایی بفرمایید ماشین و سند بنده چرا آزاد نشده با توجه به حکم برائت و من کجا باید پیگیر این موضوع باشم

   پاسخ
   • با سلام و سپاس از همراهی شما ،لطفا با شماره 09123034393 تماس بگیرید تا راهنمایی لازم به شما ارائه شود

    پاسخ
 • امیررضا شریفی
  فوریه 9, 2021 9:44 ق.ظ

  سلام بخاطر جنس قاچاق مبلغ پنج ملیون جریمه شدم گمرک گفته اجناس مشکلی نداشتن ولی استفاده انسانی رو باید بهداشت نظر بده بهداشتم کارایی که مجوز بهداشت داشته هم بدون استفاده انسانی اعلام کرده حالا اگه به هردو رای اعتراض کنم پرونده برای بررسی بهداشت و تعزیرات از شهرستان به مرکز استان فرستاده میشه؟

  پاسخ
  • باسلام اگر در همان شهرستان شعبه تجدیدنظر داشته باشد به مرکز استان ارسال نمیشود در غیر اینصورت به مرکز استان فرستاده میشود

   پاسخ
 • سلام برای اعمال ماده 23 و اعتراض به ارای قطعی صادر از شعب بدوی و تجدید نظر سامزان تعزیرات و ارجاع به شعب عالی تعزیرات باید تقاضایمان را به دفتر شعبه بدیهم یا مستقیما از طریق پست برای وزیر دادگستری ارسال نماییم ؟ ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست