مطالبه خسارت در دعاوی علامت تجاری

یکی دیگر از حقوقی که قانون گذار به مالک علامت تجاری اعطا کرده است، مطالبه خسارت در دعاوی علامت تجاری است. یعنی اینکه وی می تواند علیه نقض کننده علامت تجاری خود اقامه دعوا نماید و از وی مطالبه خسارت بخواهد .

خسارت وارده به مالک علامت تجاری می تواند خسارت ناشی از ضرری باشد که از استفاده دیگری از علامت مزبور حاصل شده است و یا خسارت عدم النفع باشد. که خسارت عدم النفع در تبصره ۲ ماده ۵۱۵ قانون آئین دادرسی مدنی قابل مطالبه نمی باشد و در قانون آئین دادرسی کیفری نیز چنین منافعی را به دو دسته منافع ممکن الحصول و محتمل الحصول تقسیم نموده است. منافع ممکن الحصول منافعی است که چنانچه فردی عمل غیر معقولی انجام دهد ، قطعا ممکن است  از عمل او منافعی از دست برود . اما منافع محتمل الحصول ، منافعی است که احتمال از دست رفتن منافع می رود و با فرض احتمال نمیتوان کسی را محکوم نمود . از این رو قانونگذار نیز از دست رفتن منافع محتمل الحصول را بر خلاف منافع ممکن الحصول قابل مطالبه نداسته است .

در مورد مطالبه خسارت در دعاوی علامت تجاری نیز ، متضرر به غیر از پرداخت خسارت وارده به مالک علامت تجاری و در صورت شکایت هزینه های کارشناسی و وکیل را نیز بایستی پرداخت نماید. و در مورد منافع ممکن الحصول و یا عدم النفع نیز لازم به ذکر است که این منافع نیز به مالک علامت تجاری داده می شود.

بیشتر بخوانید :  ضبط کالای نقض کننده علامت تجاری به نفع مالک علامت تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست