شرح موضوع

دعوای درخواست صدور حکم تولیت ،از جانب مدعی تولیت برای اثبات تولیت خود ،مطرح میگردد. در این مواقع لازم است که خواهان جهت اثبات تولیت خود دلایلی را ارائه دهد. در این مقاله سعی بر این است تا ضمن تعریف تولیت و متولی ، توضیحات مختصری در باب شرایط متولی، عدم تعیین متولی، تولیت اشتراکی، مطرح و سپس زوایای درخواست صدور حکم تولیت را مورد بررسی قرار دهیم.با ما همراه باشید…

تولیت به چه معناست؟

تولیت وقف، به معنای تصدی مال موقوفه از طرف کسی ،به تعیین واقف یا حکم است.

متولی به چه کسی گفته میشود و چه شرایطی را بایستی دارا باشد؟

متولی شخصی است که عهده دار اداره امور موقوفه می گردد.نصب متولی توسط واقف یا حاکم صوزت می گیرد، البته لازم به ذکر است که طبق قانون شخصی که به عنوان متولی انتخاب می شود باید دارای شرایطی باشد.این شرایط عبارتند از :

 • فقها اتفاق نظر دارند که متولی باید عاقل ، بالغ ، رشید و امین باشد.
 • درخصوص شرط عدالت میان فقها اختلاف نظر می باشد.برخی با بررسی نظر فقها گفته اند اگر واقف خود را متولی قرار دهد اجماع برآن است که عدالت در وی شرط نیست.همچنین اگر واقف عدالت را برای متولی شرط کند باید به شرط وی عمل شود.اما در موردی که واقف تولیت را برای دیگری قرار می دهد و متن وقف نامه نیز تصریحی درخصوص عدالت متولی ندارد.موضوع محل اختلاف است.اما نظر اکثریت بر این است که عدالت لازم نیست.
 • وصف امانت وکفایت(قابلیت و شایستگی) را بایستی دارا باشد.
 • متولی می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
 • مسلمان بودن متولی شرط نیست. اما برخی معتقدند در موردی که موقوف علیهم مسلمان باشند،متولی باید مسلمان باشد.
 • ورشکسته ،معسر و مفلس بودن اهمیتی ندارد و این افراد می توانند متولی موقوفه قرار گیرند.

عدم تعیین متولی

هرچند تعیین متولی یکی از ارکانی است که در عقد وقف لازم به نظر می رسد ،اما عدم تعیین متولی خدشه ای به اعتبار وقف وارد نمی سازد.

تولیت اشتراکی

طبق ماده 77 قانون مدنی هرگاه واقف برای دو نفر یا بیشتر به نحو اجتماع تولیت قرارداده باشد ، تولیت اشتراکی تلقی می شود.

درخواست صدور حکم تولیت

متولی منصوص در وقف نامه نیازی به مراجعه به مراجع قضایی و یا اداره تحقیق جهت اخذ حکم تولیت ندارد.اما متولیان بعدی بایستی جهت احراز واجد الشرایط بودن امر تولیت و انتساب او به متولی منصوص در وقف نامه، به مراجع ذی صلاح مراجعه نمایند.و صرف تصدی موقوفه یا متصرف بودن در آن کافی برای صدور حکم تولیت مدعی نیست.

مرجع صالح جهت صدور حکم تولیت

متقاضی تولیت طبق بند 1 شق الف ماده 6 آئین نامه کیفیت تحقیق در شعب تحقیق سازمان اوقاف و امور خیریه می تواند جهت اخذ حکم تولیت به شعب حقوقی اداره تحقیق مراجعه نماید .آرائی که از شعب حقوقی اداره تحقیق درخصوص حکم تولیت صادر می شود قابل اعتراض درمحاکم عمومی دادگستری است.

همچنین متقاضی تولیت می تواند برای اثبات تولیت خود، مستقیما به محاکم دادگستری مراجعه نماید.و اختیارات شعب تحقیق سالب صلاحیت محاکم عمومی نمی باشد.

طرفین دعوی درخواست صدور حکم تولیت

خواهان دعوای صدور حکم بر تولیت، متقاضی تولیت می باشد.خوانده دعوی تمامی افراد مدعی تولیت ،هستند و نیازی به اینکه اداره اوقاف هم خوانده باشد وجود ندارد.

چنانچه درخصوص مالکیت و وقفیت ملک اختلاف وجود داشته باشد ،رسیدگی به خواسته صدور حکم تولیت امکان پذیر نمی باشد.تا زمانی که درخصوص اختلاف در وقفیت ملک رسیدگی و نسبت به ابطال سند مالکیت حکم مقتضی صادر شود.

در دعوای درخواست صدور حکم تولیت ،خواهان می بایست دلیلی جهت اثبات تولیت خود ارائه نماید. چراکه اصل بر عدم تولیت است مگر آنکه تولیت اثبات گردد.در غیر اینصورت حکم بر بطلان دعوی خواهان صادر می گردد.اما در صورتی که پس از بررسی مدارک و مستندات تولیت خواهان محرز گردید حکم تولیت صادر می شود.حکم صادره قابل تجدیدنظرخواهی می باشد.اما با توجه به بند الف ماده 368 قانون آیین دادرسی مدنی، احکام راجع به تولیت از زمره احکام قابل فرجام خواهی قلمداد نشده است.
اگرچه سعی بر این بود تا اهم مطالب در باب دعوای درخواست صدور حکم تولیت را برایتان به زبانی ساده شرح دهیم اما چنانچه سوالی به ذهنتان متبادر شده است که پاسخ آن را در مقاله مزبور نیافتید گروه وکلای موسسه دادپویان حامی،با کادر متخصص خود در پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان اعلام آمادگی مینماید.هم اکنون تماس بگیرید

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 3 امتیاز: 3.3)

پرسش و پاسخ

9 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام تقاضای تولیت ملک موقوفه ای را داشتیم که تولیت آن به پسر ارشد میرسیداما به اصل وقفنامه دسترسی نداریم .کپی آن را ارائه دادیم .و اصل رای دادگاه مبنی بر تولیت پدر خواهان که فوت شده .آیا ممکنه به دلیل عدم دسترسی به اصل وقفنامه دادخواست رو بشه؟؟

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما

   اگر اصل وقفنامه نزد متولی یا اداره اوقاف باشد،شما میتوانید در متن دادخواست تقدیمی ارائه اصل آن را تقاضا نمایید تا بتوانید به نتیجه مطلوب برسید. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با شماره 091230343934 تماس بگیرید تا مشاوره تخصصی رایگان به شما ارائه شود.

   پاسخ
 • محمدرضا ملاعلیا
  دسامبر 6, 2020 11:31 ب.ظ

  سلام بنده دعوی صدور حکم تولیت را به دادگاه ارائه نموده و نقض نظریه اداره تحقیق اوقاف در خصوص تولیت که واقف در انشاء وقفنامه در خصوص تولیت فرمودند” تولیت با عالیجناب آخوند ملاعلی و بعد از فوت با اولاد ذکور او نسلاً بعد نسل و برفرض انقراض با اولاد ذکور از اوناث و برفرض انقراض با ارحام اقرب فالاقرب که مادام الحیات تولیت را بعهده گیرند و بعد طبق سفارش فوق و هیچ فرد یا شخصی از کل مردم را ممنوع کردند..دادگاه حکم را صادر نمود حال آیا اداره اوقاف حق دخالت یا نظارت در این مورد را دارد؟ و موقوف علیهم در موقوفه همین اولاد است که نصف درآمد را صرف معیشت کنند و نصف دیگر فقرا و عزاداری صرف کنند آیا اداره محترم اوقاف نسبت به سالهای گذشته (۴۰سال قبل) حقوق موقوف علیهم را باید بپردازند؟ و میتوان اجراییه یا طرح دعوی نمود؟
  با تقدیم احترام وسپاس

  پاسخ
  • با سلام و سپاس از همراهی شما
   در فرض سوال، بله ، می توان این کار را انجام داد . در صورتی که نیاز به توضیحات تکمیلی دارید، جهت اخذ مشاوره رایگان تلفنی با شماره 09123034393 یا 02122740104 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 • موقوفه ای داریم وقف بر گهنبار در خواست حکم تولیت کرده ایم که پدر بزرگ اینجانب سند بنام ایشان به عنوان مدعی تولیت صادر شده ۳ برگه از سال ۱۳۱۶ داریم که که با اداره اوقاف مکاتبه کرده است و اینکه شیاع محلی را ضمیمه پرونده کرده ایم که تولیت طبق شهرت و شیاعی محل به اولا اکبر ذکور نسلا بعد نسل میرسد آیا دادگاه قانع به صدور حکم تولیت به اینجانب میشود .

  پاسخ
  • با سلام در صورتی که مدارک و مستندات شما کافی باشد بله حکم به تولیت داده میشود البته جهت راهنمایی دقیق تر نیاز به بررسی مدارک شما می باشد

   پاسخ
 • با سلام آرامگاه پدر بزرگ ما زیارتگاه مردم است متاسفانه حدود بیست سال پیش دختر عموی ما بدون اطلاع تمام وراث تولیت مقبره و موقوفه را از مراجع قضایی دریافت کرده و عملا بقیه فرزندان و نوه ها دخل و تصرفی در آرامگاه و موقوفه نمیتوانند داشته باشند.هیچ مدرک و سندی هم دست ما نیست .آیا امکان طرح دعوی علیه تولیت مقبره وجود دارد؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

نظریات مشورتی

در حال به روز رسانی

مقالات مرتبط