هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

 1. صفحه اصلی
 2. امور مالیاتی
 3. هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

قانون گذار در ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم چنین مقرر داشته است:
“در مورد مالیات های قطعی موضوع این قانون و مالیات های غیر مستقیم که در مرجع دیگری قابل طرح نباشد و به ادعای غیر عادلانه بودن مالیات مستندا به مدارک و دلایل کافی از طرف مودی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود وزیر امور اقتصادی و دارایی می تواند پرونده امر را به هیاتی مرکب از سه نفر به انتخاب خود جهت رسیدگی ارجاع نماید.رای هیات به اکثریت آراء قطعی و لازم الاجرا می باشد.حکم این ماده نسبت به عملکرد سنوات ۱۳۶۸ تا تاریخ تصویب این اصلاحیه نیز جاری خواهد بود.”

ترکیب و ساختار هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

این هیات مرکب از سه نفر می باشد که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارائی انتخاب می شوند،به نظر می رسد انتخاب اعضای این هیات قائم به شخص وزیر است و قابل تفویض به شخص دیگری نیست.
قانونگذار شرایطی را برای اعضای این هیات پیش بینی نکرده است،لکن از روح قانون مالیات های مستقیم استنباط می شود که اعضای هیات باید بصیر،مجرب و واقف به مقررات حاکم بر امور مالیاتی باشند.

جلسات هیات ها با حضور تمامی اعضا رسمیت می یابد و تصمیمات به اکثریت آراء(حداقل دو نفر)قطعی و لازم الاجراست.

صلاحیت و حدود اختیارات هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

این هیات صلاحیت ورود و رسیدگی به مواردی را دارد که وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیات ارجاع میدهد.ارجاع وزیر مقید به دو شرط است:

 • مالیات های قطعی شده موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارش افزوده در مرجع دیگری قابل طرح نباشد.
 • از جانب مودی به لحاظ غیر عادلانه بودن مالیات با استناد به مدارک و دلایل کافی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود.

ملاحظه می شود که طرح شکایت از طریق این ماده از جمله حقوق انحصاری مودی است. بنابراین اداره امور مالیاتی نمی تواند به استناد این ماده طرح شکایت نماید.

شرایط و ویژگی های رسیدگی در هیات ماده ۲۵۱ مکرر

شیوه رسیدگی پیش بینی شده در ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم که گونه ای دادخواهی و دادرسی مالیاتی به طریق فوق العاده و خارج از جریان عادی دادرسی های مالیاتی می باشد دارای شرایط و ویژگی های گوناگون است.از جمله این که:

 • موضوع و نوع اختلاف مالیاتی می تواند در برگیرنده ی مالیات های مستقیم و غیر مستقیم باشد.
 • مالیات موضوع شکایت باید به قطعیت رسیده باشد.
 • ادعای مودی باید برغیرعادلانه بودن مالیات دلالت داشته باشد.
 • ادعای مودی باید مستند به مدارک و دلایل کافی باشد.
 • قابلیت طرح در دیگر مراجع مالیاتی را نداشته باشد.
 • شکایت مودی فاقد محدودیت زمانی یعنی بی مرور زمان می باشد و تاریخ ابلاغ مالیات قطعی تاثیری در اعتراض مودی، پذیرش و یا عدم پذیرش اعتراض وی جهت طرح در این هیات ندارد.
 • صلاحیت وزیر امور اقتصادی و دارایی بر پایه رویه قضایی هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره ی ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم جنبه ی گزینشی / اختیاری دارد،نه این که الزامی و اجباری یا صلاحیت تکلیفی باشد.

نحوه رسیدگی به اعتراض در هیات ماده ۲۵۱ مکرر

مودیان مالیاتی می بایست تقاضا و اعتراض خود را نسبت به حکم قطعی مالیاتی ، فرم پیوست را تکمیل و مدارک و مستندات خود را به آن منضم نمایند و به دبیرخانه تسلیم کنند.
دبیرخانه ماده251 مکرر موظف است شکایت واصله را ثبت و در صورتی که ضمائم و اسناد ارائه شده کامل نباشد مراتب را در اسرع وقت و حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ ثبت جهت رفع نقص به مودی اعلام دارد.
دبیرخانه شکوائیه های واصله را مورد بررسی قرار می دهد و با استعلام از سازمان امور و اخذ اطلاعات اولیه از حوزه مالیاتی مربوط،گزارشی از خلاصه پرونده تهیه می نماید.و برای اتخاذ تصمیم در خصوص ارجاع یا عدم ارجاع پرونده به هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر به دفتر وزیر امور اقتصادی و دارائی منعکس می نماید.
چنانچه پرونده قابل ارجاع به هیات ماده ۲۵۱ مکرر تشخیص داده شود،به هیات سه نفره ای متشکل از سه نفر از اعضای ثابت یا مامور خدمت در دبیرخانه و یا حسب مورد به سه نفر افرادی که به نام تعیین می شوند ارجاع داده می شود تا رسیدگی و نسبت به صدور حکم اقدام نمایند.
هیات سه نفره منتخب برای بررسی شکایت واصله،اسناد و مدارک لازم را از سازمان امور مالیاتی استعلام و در صورت نیاز نسبت به دعوت از مسئولیت مربوط در حوزه مالیاتی ذیربط جهت بررسی موضوع و ارائه توضیحات حضوری و عنداللزوم از طریق قرار کارشناسی اقدام می نمایند.
سازمان امور مالیاتی و حوزه های مربوط موظف هستند نسبت به ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز هیات با حفظ اصول و ضوابط لازم به منظور حفظ اسناد و مدارک جلوگیری از فقدان آنها از جمله از طریق لاک و مهر نمودن پرونده های ارسالی و با حسب مورد تهیه و ارسال کپی مصدق اسناد ،در اسرع وقت اقدام نمایند.
هیات سه نفره پس از بررسی های لازم نسبت به تهیه و صدور حکم نهایی اقدام و دبیرخانه نیز بلافاصله حکم نهایی را از طریق سازمان امور مالیاتی به مراجع ذیربط و همچنین به مودی یا وکیل وی ابلاغ می نمایند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 44 امتیاز: 3.4)

36 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • معمولا رسیدگی و جواب قطعی به ۲۵۱ مکرر مبلغ بالای ۵ میلیارد ریال چقدر زمان میبره؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من به رای قطعی اعتراض کردم برام اجراییات صادر کردن الان نمیدونم کجا و چطور باید اعتراض بزنم لطفا اگر میشه راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • با سلام با توجه به اینکه سوال شما مبهم می باشد لطفا با موسسه تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  آپلود مدارک در سامانه هیات 251 کافیه یا باید مدارک بصورت فیزیکی براشون پست بشه؟

  پاسخ
 • درود بر شما
  خواستم بدونم دقیقا فرق بین ماده 251 و 251 مکرر در چی هست؟

  با تشکر از لطف شما

  پاسخ
 • احمد پهلوگیری
  نوامبر 24, 2021 2:18 ب.ظ

  با سلام داید۶یت بدوی صادر و بدلیل تاخیر مودی در اعتراض مجدد بدون ارجاع به تجدید نظر برگ قطعی صادر گردیده است
  ایا میتوان از طریق ماده ۲۵۱ اعتراض جهت رسبگی کرد یا خیر ؟

  پاسخ
 • کامران منزوی
  دسامبر 1, 2021 1:43 ب.ظ

  سلام
  ممنونم از این سایت

  پاسخ
 • کامران منزوی
  دسامبر 1, 2021 1:49 ب.ظ

  در ترازنامه یک شرکت دولتی بابت مالیات ابرازی هیچ مبلغی منظور نشده و هیچ ذخیره ای هم گرفته نشده اما ممیزان اداره امورمالیاتی در تشخیص مبلغی را بعنوان مالیات قطعی منظور نموده اند.شرکت اعتراض و پرونده مورد اعتراض با موافقت مراجع ذیربط به هیات ماده 251 مکرر رفته است.ایا با توجه به توضیحات نباید تمامی عملیات اجرایی از جمله اعمال محدودیت تبصره 3 ماده 186 متوقف گردد؟استحضار داشته باشید شرکت به علت زیان ابرازی هیچ مبلغی را از مالیات تشخیصی را قبول ندارد

  پاسخ
 • محبوبه دهقانی
  دسامبر 5, 2021 1:49 ب.ظ

  سلام رای ما ۲۵۱ مکرر صادر شده چقدر زمان میبرد تا به ما ابلاغ شود؟

  پاسخ
 • اگر بخواهیم در رابطه با تراکنش های مالی از وزارت دارایی شکایت کنیم چه باید کرد

  پاسخ
 • علی عبدالعلی
  ژانویه 3, 2022 1:14 ب.ظ

  راهنمایی خوبی کردید.
  ممنون

  پاسخ
 • سلام
  ماليات سالهاي ٩١ تا ٩٤ را پرداخت نكرديم و خودشون تعيين كردن مبلغ رو و الان ما هم تو سامانه ٢٥١ مكرر اعتراضات رو ثبت كرديم و مدارك رو بارگذاري كرديم و الان تو اخرين مرحله رسيدگي نوشته درخواست پرونده ؟
  اين يعني چي
  كاري لازمه انجام بديم
  با تشكر

  پاسخ
  • سلام یعنی هیات ۲۵۱ مکرر پرونده مالیاتی شما رو از حوزه مالیاتی مربوطه درخواست و مطالبه نموده است و فعلا نیاز به انجام کاری نیست

   پاسخ
   • سلام . قبلا لوایح به هیأت ۲۵۱ مکرر بصورت دستی واز طریق سازمان امور مالیاتی ارسال‌ میشد، اکنون گویا باید از طریق سامانه‌ ارسال شود، درسته؟ لطفا در صورت امکان در ارسال پاسخ تسریع فرمایید. و راهنمایی کامل. ممنون.

    پاسخ
 • باسلام.تسبت به برگ قطعی مالیات برارزش افزوده تراکنش بانکی به 251 مکرر شکایت کردم که به عدم موافقت وزیر مواجه شده به دیوان هم شکایت کردم گفته وزیر در رد یا قبول شکایت مختار است وشکایتم را رد کرده حالا تکلیف من چیست

  پاسخ
 • سلام وقت به خیر در قسمت آخرین وضعیت میزنه درخواست پرونده یعنی چی؟

  پاسخ
 • سلام
  رای صادر شده توسط هیات ۲۵۱ مکرر از چه طریقی قابل مشاهده می باشد

  پاسخ
 • فرشید رستمی
  فوریه 10, 2022 4:42 ب.ظ

  سلام و عرض ادب خدمت بزرگواران
  ما یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری هستیم و از مالیات حقوق و درآمد معاف هستیم (مطابق بند 9 شرکت های پارک علم و فناوری)
  سالهای 92و 93 و 94و 95 معافیت مذکور را برای ما لحاظ کردند
  اما سال 96 و 97 بدلیل عدم ارائه اسناد و مدارک معافیت ما را لحاظ نکردند لازم به ذکر است دفاتر پلمپ و اظهارنامه ارسال شده است لیکن مدارک حسابداری ارائه نشده است
  حال میخواهیم پرونده را به 251 مکرر ارجاع بدیم
  با توجه به معافیت که داریم و ماده 146 شرایط برخورداری از معافیت آیا میتوانیم نتیجه بگیریم یا خیر؟

  پاسخ
 • سیدمحمود رشادی
  فوریه 12, 2022 11:11 ق.ظ

  سلام- ماتعاونی مسکن هستیم که سازمان امورمالیاتی در صورت های مالی94(علیرغم صراحت ماده145تبصره2 که سودسپرده های بانکی را معاف ازمالیات دانسته است)، سودسپرده بانک مهراقتصاد(بدلیل آنکه مهراقتصادرا فاقدمجوزفعالیت خوانده است) را مشمول مالیات تلقی کرده است ودر هیات حل اختلاف نیز حکم بدوی رو تایید کرده است ولی درمهلت قانونی درخواست ارجاع پرونده به شورای عالی مالیاتی را انجام نداده ایم لیکن مستندات محکم دایر (برتصویب تاسیس بانک مهراقتصادوتصویب اساسنامه مربوطه درشورای پول واعتبار وثبت دراداره ثبت شرکتها ودرج در روزنامه رسمی درسال 91) قانونی بودن بانک مهراقتصادرا تایید می کند لیکن سازمان امورمالیاتی مستندبه یک بخشنامه بانک مرکزی که (بانک مهراقتصاد را فاقدمجوز فعالیت دانسته است) سودسپرده بانک مهراقتصادرا مورد معافیت قانونی ماده145ندانسته ومشمل مالیات کرده است.
  آیا باتوجه به اینکه به شورای عالی مالیاتی ارجاع نکرده ایم ومهلت قانونی ارجاع به شورای عالی مالیاتی منقضی شده است امکان استفاده از ظرفیت موضوع ماده251مکرر وجود دارد وسوال دوم اینکه امکان توفیق چقدر است.

  پاسخ
 • حسین صادقپورmhs
  مارس 15, 2022 6:26 ب.ظ

  آیا جرایم ماده169 قانون مالیاتهای مستقیم قابل طرح درهییت 251 مکرر میباشد؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست