هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

شرح موضوع

قانون گذار در ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم چنین مقرر داشته است:
“در مورد مالیات های قطعی موضوع این قانون و مالیات های غیر مستقیم که در مرجع دیگری قابل طرح نباشد و به ادعای غیر عادلانه بودن مالیات مستندا به مدارک و دلایل کافی از طرف مودی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود وزیر امور اقتصادی و دارایی می تواند پرونده امر را به هیاتی مرکب از سه نفر به انتخاب خود جهت رسیدگی ارجاع نماید.رای هیات به اکثریت آراء قطعی و لازم الاجرا می باشد.حکم این ماده نسبت به عملکرد سنوات ۱۳۶۸ تا تاریخ تصویب این اصلاحیه نیز جاری خواهد بود.”

ترکیب و ساختار هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

این هیات مرکب از سه نفر می باشد که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارائی انتخاب می شوند،به نظر می رسد انتخاب اعضای این هیات قائم به شخص وزیر است و قابل تفویض به شخص دیگری نیست.
قانونگذار شرایطی را برای اعضای این هیات پیش بینی نکرده است،لکن از روح قانون مالیات های مستقیم استنباط می شود که اعضای هیات باید بصیر،مجرب و واقف به مقررات حاکم بر امور مالیاتی باشند.

جلسات هیات ها با حضور تمامی اعضا رسمیت می یابد و تصمیمات به اکثریت آراء(حداقل دو نفر)قطعی و لازم الاجراست.

صلاحیت و حدود اختیارات هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

این هیات صلاحیت ورود و رسیدگی به مواردی را دارد که وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیات ارجاع میدهد.ارجاع وزیر مقید به دو شرط است:

 • مالیات های قطعی شده موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارش افزوده در مرجع دیگری قابل طرح نباشد.
 • از جانب مودی به لحاظ غیر عادلانه بودن مالیات با استناد به مدارک و دلایل کافی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود.

ملاحظه می شود که طرح شکایت از طریق این ماده از جمله حقوق انحصاری مودی است. بنابراین اداره امور مالیاتی نمی تواند به استناد این ماده طرح شکایت نماید.

شرایط و ویژگی های رسیدگی در هیات ماده ۲۵۱ مکرر

شیوه رسیدگی پیش بینی شده در ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم که گونه ای دادخواهی و دادرسی مالیاتی به طریق فوق العاده و خارج از جریان عادی دادرسی های مالیاتی می باشد دارای شرایط و ویژگی های گوناگون است.از جمله این که:

 • موضوع و نوع اختلاف مالیاتی می تواند در برگیرنده ی مالیات های مستقیم و غیر مستقیم باشد.
 • مالیات موضوع شکایت باید به قطعیت رسیده باشد.
 • ادعای مودی باید برغیرعادلانه بودن مالیات دلالت داشته باشد.
 • ادعای مودی باید مستند به مدارک و دلایل کافی باشد.
 • قابلیت طرح در دیگر مراجع مالیاتی را نداشته باشد.
 • شکایت مودی فاقد محدودیت زمانی یعنی بی مرور زمان می باشد و تاریخ ابلاغ مالیات قطعی تاثیری در اعتراض مودی، پذیرش و یا عدم پذیرش اعتراض وی جهت طرح در این هیات ندارد.
 • صلاحیت وزیر امور اقتصادی و دارایی بر پایه رویه قضایی هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره ی ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم جنبه ی گزینشی / اختیاری دارد،نه این که الزامی و اجباری یا صلاحیت تکلیفی باشد.

نحوه رسیدگی به اعتراض در هیات ماده ۲۵۱ مکرر

مودیان مالیاتی می بایست تقاضا و اعتراض خود را نسبت به حکم قطعی مالیاتی ، فرم پیوست را تکمیل و مدارک و مستندات خود را به آن منضم نمایند و به دبیرخانه تسلیم کنند.
دبیرخانه ماده251 مکرر موظف است شکایت واصله را ثبت و در صورتی که ضمائم و اسناد ارائه شده کامل نباشد مراتب را در اسرع وقت و حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ ثبت جهت رفع نقص به مودی اعلام دارد.
دبیرخانه شکوائیه های واصله را مورد بررسی قرار می دهد و با استعلام از سازمان امور و اخذ اطلاعات اولیه از حوزه مالیاتی مربوط،گزارشی از خلاصه پرونده تهیه می نماید.و برای اتخاذ تصمیم در خصوص ارجاع یا عدم ارجاع پرونده به هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر به دفتر وزیر امور اقتصادی و دارائی منعکس می نماید.
چنانچه پرونده قابل ارجاع به هیات ماده ۲۵۱ مکرر تشخیص داده شود،به هیات سه نفره ای متشکل از سه نفر از اعضای ثابت یا مامور خدمت در دبیرخانه و یا حسب مورد به سه نفر افرادی که به نام تعیین می شوند ارجاع داده می شود تا رسیدگی و نسبت به صدور حکم اقدام نمایند.
هیات سه نفره منتخب برای بررسی شکایت واصله،اسناد و مدارک لازم را از سازمان امور مالیاتی استعلام و در صورت نیاز نسبت به دعوت از مسئولیت مربوط در حوزه مالیاتی ذیربط جهت بررسی موضوع و ارائه توضیحات حضوری و عنداللزوم از طریق قرار کارشناسی اقدام می نمایند.
سازمان امور مالیاتی و حوزه های مربوط موظف هستند نسبت به ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز هیات با حفظ اصول و ضوابط لازم به منظور حفظ اسناد و مدارک جلوگیری از فقدان آنها از جمله از طریق لاک و مهر نمودن پرونده های ارسالی و با حسب مورد تهیه و ارسال کپی مصدق اسناد ،در اسرع وقت اقدام نمایند.
هیات سه نفره پس از بررسی های لازم نسبت به تهیه و صدور حکم نهایی اقدام و دبیرخانه نیز بلافاصله حکم نهایی را از طریق سازمان امور مالیاتی به مراجع ذیربط و همچنین به مودی یا وکیل وی ابلاغ می نمایند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 58 امتیاز: 3.5)

پرسش و پاسخ

50 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • معمولا رسیدگی و جواب قطعی به ۲۵۱ مکرر مبلغ بالای ۵ میلیارد ریال چقدر زمان میبره؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من به رای قطعی اعتراض کردم برام اجراییات صادر کردن الان نمیدونم کجا و چطور باید اعتراض بزنم لطفا اگر میشه راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • با سلام با توجه به اینکه سوال شما مبهم می باشد لطفا با موسسه تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  آپلود مدارک در سامانه هیات 251 کافیه یا باید مدارک بصورت فیزیکی براشون پست بشه؟

  پاسخ
 • درود بر شما
  خواستم بدونم دقیقا فرق بین ماده 251 و 251 مکرر در چی هست؟

  با تشکر از لطف شما

  پاسخ
 • احمد پهلوگیری
  نوامبر 24, 2021 2:18 ب.ظ

  با سلام داید۶یت بدوی صادر و بدلیل تاخیر مودی در اعتراض مجدد بدون ارجاع به تجدید نظر برگ قطعی صادر گردیده است
  ایا میتوان از طریق ماده ۲۵۱ اعتراض جهت رسبگی کرد یا خیر ؟

  پاسخ
 • کامران منزوی
  دسامبر 1, 2021 1:43 ب.ظ

  سلام
  ممنونم از این سایت

  پاسخ
 • کامران منزوی
  دسامبر 1, 2021 1:49 ب.ظ

  در ترازنامه یک شرکت دولتی بابت مالیات ابرازی هیچ مبلغی منظور نشده و هیچ ذخیره ای هم گرفته نشده اما ممیزان اداره امورمالیاتی در تشخیص مبلغی را بعنوان مالیات قطعی منظور نموده اند.شرکت اعتراض و پرونده مورد اعتراض با موافقت مراجع ذیربط به هیات ماده 251 مکرر رفته است.ایا با توجه به توضیحات نباید تمامی عملیات اجرایی از جمله اعمال محدودیت تبصره 3 ماده 186 متوقف گردد؟استحضار داشته باشید شرکت به علت زیان ابرازی هیچ مبلغی را از مالیات تشخیصی را قبول ندارد

  پاسخ
 • محبوبه دهقانی
  دسامبر 5, 2021 1:49 ب.ظ

  سلام رای ما ۲۵۱ مکرر صادر شده چقدر زمان میبرد تا به ما ابلاغ شود؟

  پاسخ
 • اگر بخواهیم در رابطه با تراکنش های مالی از وزارت دارایی شکایت کنیم چه باید کرد

  پاسخ
 • علی عبدالعلی
  ژانویه 3, 2022 1:14 ب.ظ

  راهنمایی خوبی کردید.
  ممنون

  پاسخ
 • سلام
  ماليات سالهاي ٩١ تا ٩٤ را پرداخت نكرديم و خودشون تعيين كردن مبلغ رو و الان ما هم تو سامانه ٢٥١ مكرر اعتراضات رو ثبت كرديم و مدارك رو بارگذاري كرديم و الان تو اخرين مرحله رسيدگي نوشته درخواست پرونده ؟
  اين يعني چي
  كاري لازمه انجام بديم
  با تشكر

  پاسخ
  • سلام یعنی هیات ۲۵۱ مکرر پرونده مالیاتی شما رو از حوزه مالیاتی مربوطه درخواست و مطالبه نموده است و فعلا نیاز به انجام کاری نیست

   پاسخ
   • سلام . قبلا لوایح به هیأت ۲۵۱ مکرر بصورت دستی واز طریق سازمان امور مالیاتی ارسال‌ میشد، اکنون گویا باید از طریق سامانه‌ ارسال شود، درسته؟ لطفا در صورت امکان در ارسال پاسخ تسریع فرمایید. و راهنمایی کامل. ممنون.

    پاسخ
 • باسلام.تسبت به برگ قطعی مالیات برارزش افزوده تراکنش بانکی به 251 مکرر شکایت کردم که به عدم موافقت وزیر مواجه شده به دیوان هم شکایت کردم گفته وزیر در رد یا قبول شکایت مختار است وشکایتم را رد کرده حالا تکلیف من چیست

  پاسخ
 • سلام وقت به خیر در قسمت آخرین وضعیت میزنه درخواست پرونده یعنی چی؟

  پاسخ
 • سلام
  رای صادر شده توسط هیات ۲۵۱ مکرر از چه طریقی قابل مشاهده می باشد

  پاسخ
 • فرشید رستمی
  فوریه 10, 2022 4:42 ب.ظ

  سلام و عرض ادب خدمت بزرگواران
  ما یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری هستیم و از مالیات حقوق و درآمد معاف هستیم (مطابق بند 9 شرکت های پارک علم و فناوری)
  سالهای 92و 93 و 94و 95 معافیت مذکور را برای ما لحاظ کردند
  اما سال 96 و 97 بدلیل عدم ارائه اسناد و مدارک معافیت ما را لحاظ نکردند لازم به ذکر است دفاتر پلمپ و اظهارنامه ارسال شده است لیکن مدارک حسابداری ارائه نشده است
  حال میخواهیم پرونده را به 251 مکرر ارجاع بدیم
  با توجه به معافیت که داریم و ماده 146 شرایط برخورداری از معافیت آیا میتوانیم نتیجه بگیریم یا خیر؟

  پاسخ
 • سیدمحمود رشادی
  فوریه 12, 2022 11:11 ق.ظ

  سلام- ماتعاونی مسکن هستیم که سازمان امورمالیاتی در صورت های مالی94(علیرغم صراحت ماده145تبصره2 که سودسپرده های بانکی را معاف ازمالیات دانسته است)، سودسپرده بانک مهراقتصاد(بدلیل آنکه مهراقتصادرا فاقدمجوزفعالیت خوانده است) را مشمول مالیات تلقی کرده است ودر هیات حل اختلاف نیز حکم بدوی رو تایید کرده است ولی درمهلت قانونی درخواست ارجاع پرونده به شورای عالی مالیاتی را انجام نداده ایم لیکن مستندات محکم دایر (برتصویب تاسیس بانک مهراقتصادوتصویب اساسنامه مربوطه درشورای پول واعتبار وثبت دراداره ثبت شرکتها ودرج در روزنامه رسمی درسال 91) قانونی بودن بانک مهراقتصادرا تایید می کند لیکن سازمان امورمالیاتی مستندبه یک بخشنامه بانک مرکزی که (بانک مهراقتصاد را فاقدمجوز فعالیت دانسته است) سودسپرده بانک مهراقتصادرا مورد معافیت قانونی ماده145ندانسته ومشمل مالیات کرده است.
  آیا باتوجه به اینکه به شورای عالی مالیاتی ارجاع نکرده ایم ومهلت قانونی ارجاع به شورای عالی مالیاتی منقضی شده است امکان استفاده از ظرفیت موضوع ماده251مکرر وجود دارد وسوال دوم اینکه امکان توفیق چقدر است.

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   فوریه 13, 2022 2:38 ب.ظ

   سلام مدارک شما باید بررسی شود

   پاسخ
   • سلام من سال ۹۷ شروع کسب وکارم۲۰ میلیون بدهی بالا اوردم بابت اجاره ملک برای ارایشگاه که با کلی قرض ازبانکها کارمو ادامه دادم اینقدر فشاربدهی داشتم که حتی دستگاه پوزروهم چون تراکنشی نداشت ازطرف بانک مربوطه بردند ..ومن به قوانین مالیات واردنبودم مالیاتمو باکمک یکی ازمشتریانم که دردارایی هم کارمیکرد صفر ردکردم اما موقع تشخیص عددهای غیرمنطقی وسرخود نوشته بودند که قبل از اعتراض باتوصیه همین مشتری فریب خوردم وتوافقنامه امضا کردم که ناشی بودم از برنامه های رسیدگی مالیاتی بعدکه متوجه شدم نباید امضامیکردم ومتاسفانه محکوم به توافقنامه بودم به ۲۵۱ مکرر مراجعه کردم که درسایت ثبت کنم اما فقط توضیحاتذکتبی دادم پرینت بانکی رو واردنبودم ثبت کنم که جزمدارکم بوده درنتیجه جواب ازنجا رسید که طرح قابل اجرانمیباشد ..حالابعداز ۴ سال که من پرینت درامدمو به مالیات مبرم باتعجب میگن حق معافیت داری اما پایه مالیاتی بالا بوده نمیتونیمذمعافت کنیم حالا سوالم اینه که ایامیتونم دوباره در۲۵۱ مکرر شکایتمو ازسربگیرم تاپایه را درست کنم وازحق معافیت خودم استفاده کنم

    پاسخ
    • دادپویان حامی
     می 17, 2023 12:48 ب.ظ

     سلام. با توجه به توافقنامه ای که امضا کردید امکان پذیر نیست.

     پاسخ
 • حسین صادقپورmhs
  مارس 15, 2022 6:26 ب.ظ

  آیا جرایم ماده169 قانون مالیاتهای مستقیم قابل طرح درهییت 251 مکرر میباشد؟

  پاسخ
 • راجع به مهلت اعتراض ماده 251 مکرر توضیح داده نشده است

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 17, 2023 12:48 ب.ظ

   مهلت اعتراض به مالیات قطعی طبق ماده 251 قانون مالیات های مستقیم یک ماه از تاریخ ابلاغ رای قطعی است. چنانچه بعد از این مهلت مدارک جدیدی پیدا کردید هم می توانید با ذکر این دلایل اقدام کنید.

   پاسخ
 • سید عباس رجائی
  سپتامبر 7, 2022 9:35 ب.ظ

  ما یک شرکت ورشکسته هستیم
  و اینجانب طبق نامه رسمی اداره ورشکستگی نمایندگی آن اداره جهت اعتراض به مالیاتهای قطعی شده قبلی شرکت ورشکسته را دارم
  برای تکمیل فیلدهای سامانه ارسال مدارک ماده 251 اقامتگاه قانونی که در رای قطعی درج شده را میخواهد.در حالیکه آن اقامتگاه دیگر متعلق به شرکت نیست
  الان چکار کنیم
  همان اقامتگاه مورد نظر سامانه را درج کنیم که دیگر وجود خارجی ندارد
  یا آدرس اداره ورشکستگی را بنویسیم
  یا آدرس شخصی اینجانب که نماینده اداره ورشکستگی هستم را

  پاسخ
 • من شکواییه را ثبت کردم اما بعد برای من پیام اومد که رفع نواقص کنید من رفع نواقص کردم مجدد پیام اومد رفع نواقص کنید بعد تماس گرفتم با پشتیبان که تو سایت 251 نوشته شده بود.اون خانم گفت فلان قسمت شما ایراد داره برو درستش کن من رفتم درست کنم یهو دیدم نوشته دادرسی.و الان امکان ویرایش ندارم.آیا باید دوباره شکایت جدید ثبت کنم؟لطفا منو راهنمایی کنید

  پاسخ
 • با سلام ما یک شرکت تولیدی هستیم که برای برگ تشخیص ارزش افزوده بدلیل فراموشی مسئول پیگیری برای برگ های تشخیص ارزش افزوده و حقوق اعتراض داده شده اما برای برگ تشخیص ارزش افزوده اعتراض داده نشده و به دلیل الکترونیکی بودن ابلاغ گفتند که باید از ماده 251 اقدام شود . و از طریق 251 اعتراض داده شده اما در بعد از پیگیری توسط 251 مواردی از قبیل بارگزاری مستندات سوابق و متن نامه با عنوان لایحه شکایت را گفتند که با عنوان مقام عالی وزارت داده شود. اما ما هیچ گونه مکدارکی اعم از مستندات سوابق اعم ماده 216 و .. نداریم و منظور از مقام عالی وزارت دقیقا چه چیز باید بنویسیم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 17, 2023 12:54 ب.ظ

   با سلام. برای پاسخ به سوال شما نیاز به مشاوره حضوری می باشد.در صورت تمایل با موسسه تماس حاصل نمائید.

   پاسخ
 • با سلام
  میشه بعد از اینکه هئیت بدوی رای داد و رای قطعی شد به هئیت 251 مکرر اعتراض زد ؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آرا قضایی

در حال به روز رسانی

نظریات مشورتی

در حال به روز رسانی

مقالات مرتبط