هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

قانون گذار در ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم چنین مقرر داشته است:
“در مورد مالیات های قطعی موضوع این قانون و مالیات های غیر مستقیم که در مرجع دیگری قابل طرح نباشد و به ادعای غیر عادلانه بودن مالیات مستندا به مدارک و دلایل کافی از طرف مودی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود وزیر امور اقتصادی و دارایی می تواند پرونده امر را به هیاتی مرکب از سه نفر به انتخاب خود جهت رسیدگی ارجاع نماید.رای هیات به اکثریت آراء قطعی و لازم الاجرا می باشد.حکم این ماده نسبت به عملکرد سنوات ۱۳۶۸ تا تاریخ تصویب این اصلاحیه نیز جاری خواهد بود.”

ترکیب و ساختار هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

این هیات مرکب از سه نفر می باشد که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارائی انتخاب می شوند،به نظر می رسد انتخاب اعضای این هیات قائم به شخص وزیر است و قابل تفویض به شخص دیگری نیست.
قانونگذار شرایطی را برای اعضای این هیات پیش بینی نکرده است،لکن از روح قانون مالیات های مستقیم استنباط می شود که اعضای هیات باید بصیر،مجرب و واقف به مقررات حاکم بر امور مالیاتی باشند.

جلسات هیات ها با حضور تمامی اعضا رسمیت می یابد و تصمیمات به اکثریت آراء(حداقل دو نفر)قطعی و لازم الاجراست.

صلاحیت و حدود اختیارات هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم

این هیات صلاحیت ورود و رسیدگی به مواردی را دارد که وزیر امور اقتصادی و دارایی به هیات ارجاع میدهد.ارجاع وزیر مقید به دو شرط است:

 • مالیات های قطعی شده موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارش افزوده در مرجع دیگری قابل طرح نباشد.
 • از جانب مودی به لحاظ غیر عادلانه بودن مالیات با استناد به مدارک و دلایل کافی شکایت و تقاضای تجدید رسیدگی شود.

ملاحظه می شود که طرح شکایت از طریق این ماده از جمله حقوق انحصاری مودی است. بنابراین اداره امور مالیاتی نمی تواند به استناد این ماده طرح شکایت نماید.

شرایط و ویژگی های رسیدگی در هیات ماده ۲۵۱ مکرر

شیوه رسیدگی پیش بینی شده در ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم که گونه ای دادخواهی و دادرسی مالیاتی به طریق فوق العاده و خارج از جریان عادی دادرسی های مالیاتی می باشد دارای شرایط و ویژگی های گوناگون است.از جمله این که:

 • موضوع و نوع اختلاف مالیاتی می تواند در برگیرنده ی مالیات های مستقیم و غیر مستقیم باشد.
 • مالیات موضوع شکایت باید به قطعیت رسیده باشد.
 • ادعای مودی باید برغیرعادلانه بودن مالیات دلالت داشته باشد.
 • ادعای مودی باید مستند به مدارک و دلایل کافی باشد.
 • قابلیت طرح در دیگر مراجع مالیاتی را نداشته باشد.
 • شکایت مودی فاقد محدودیت زمانی یعنی بی مرور زمان می باشد و تاریخ ابلاغ مالیات قطعی تاثیری در اعتراض مودی، پذیرش و یا عدم پذیرش اعتراض وی جهت طرح در این هیات ندارد.
 • صلاحیت وزیر امور اقتصادی و دارایی بر پایه رویه قضایی هیات عمومی دیوان عدالت اداری درباره ی ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم جنبه ی گزینشی / اختیاری دارد،نه این که الزامی و اجباری یا صلاحیت تکلیفی باشد.

نحوه رسیدگی به اعتراض در هیات ماده ۲۵۱ مکرر

مودیان مالیاتی می بایست تقاضا و اعتراض خود را نسبت به حکم قطعی مالیاتی ، فرم پیوست را تکمیل و مدارک و مستندات خود را به آن منضم نمایند و به دبیرخانه تسلیم کنند.
دبیرخانه ماده251 مکرر موظف است شکایت واصله را ثبت و در صورتی که ضمائم و اسناد ارائه شده کامل نباشد مراتب را در اسرع وقت و حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ ثبت جهت رفع نقص به مودی اعلام دارد.
دبیرخانه شکوائیه های واصله را مورد بررسی قرار می دهد و با استعلام از سازمان امور و اخذ اطلاعات اولیه از حوزه مالیاتی مربوط،گزارشی از خلاصه پرونده تهیه می نماید.و برای اتخاذ تصمیم در خصوص ارجاع یا عدم ارجاع پرونده به هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر به دفتر وزیر امور اقتصادی و دارائی منعکس می نماید.
چنانچه پرونده قابل ارجاع به هیات ماده ۲۵۱ مکرر تشخیص داده شود،به هیات سه نفره ای متشکل از سه نفر از اعضای ثابت یا مامور خدمت در دبیرخانه و یا حسب مورد به سه نفر افرادی که به نام تعیین می شوند ارجاع داده می شود تا رسیدگی و نسبت به صدور حکم اقدام نمایند.
هیات سه نفره منتخب برای بررسی شکایت واصله،اسناد و مدارک لازم را از سازمان امور مالیاتی استعلام و در صورت نیاز نسبت به دعوت از مسئولیت مربوط در حوزه مالیاتی ذیربط جهت بررسی موضوع و ارائه توضیحات حضوری و عنداللزوم از طریق قرار کارشناسی اقدام می نمایند.
سازمان امور مالیاتی و حوزه های مربوط موظف هستند نسبت به ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز هیات با حفظ اصول و ضوابط لازم به منظور حفظ اسناد و مدارک جلوگیری از فقدان آنها از جمله از طریق لاک و مهر نمودن پرونده های ارسالی و با حسب مورد تهیه و ارسال کپی مصدق اسناد ،در اسرع وقت اقدام نمایند.
هیات سه نفره پس از بررسی های لازم نسبت به تهیه و صدور حکم نهایی اقدام و دبیرخانه نیز بلافاصله حکم نهایی را از طریق سازمان امور مالیاتی به مراجع ذیربط و همچنین به مودی یا وکیل وی ابلاغ می نمایند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 6 امتیاز: 2.7)

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سجاد طیبی
  آوریل 11, 2021 1:29 ب.ظ

  معمولا رسیدگی و جواب قطعی به ۲۵۱ مکرر مبلغ بالای ۵ میلیارد ریال چقدر زمان میبره؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من به رای قطعی اعتراض کردم برام اجراییات صادر کردن الان نمیدونم کجا و چطور باید اعتراض بزنم لطفا اگر میشه راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • با سلام با توجه به اینکه سوال شما مبهم می باشد لطفا با موسسه تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  آپلود مدارک در سامانه هیات 251 کافیه یا باید مدارک بصورت فیزیکی براشون پست بشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست