مهر و موم ترکه

مهر و موم ترکه نوعی اقدام به منظور جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف در اموال متوفی  و به جهت حفظ و نگهداری ترکه می باشد که توسط مراجع قضایی حکم آن صادر شده و اجرا می شود.

چه اشخاصی می توانند درخواست مهر و موم ترکه را بنمایند؟

بنا به ماده 167 قانون امور حسبی اشخاص ذیل می توانند درخواست مهر و موم ترکه را بنمایند.

 • هر یک از ورثه متوفی یا نماینده قانونی آنها
 • موصی له در صورتی که وصیت به جزء مشاع شده باشد.
 • طلبکاران متوفی که طلب آنها مستند به سند رسمی یا حکم قطعی باشد به مقدار طلب، در صورتی که در مقابل طلب، رهن نبوده و ترتیب دیگری هم برای تامین طلب نشده باشد به فرض از طریق صدور قرار تامین خواسته اقدام به توقیف مال نشده باشد.
 • کسی که از طرف متوفی به عنوان وصایت معین شده باشد.

بنا به نظریه مشورتی شماره 8082/7مورخ 25/12/1389شورای حل اختلاف در صدور قرار مهر وموم ترکه باید بر اساس تقاضای ذینفع و در همان محدوده درخواست، اقدام نماید.

مهر و موم ترکه بدون نیاز به درخواست اشخاص

بنا به ماده 168 قانون امور حسبی در موارد ذیل مهر و موم ترکه بدون نیاز به درخواست اشخاص و به صرف اطلاع دادگاه برای اقدام و صدور قرار مهر و موم ترکه کافی می باشد :

در موردی که کسی در خانه استیجاری یا مهمانخانه و امثال آن فوت شده و کسی برای حفظ اموال او نباشد

در این صورت مالک خانه یا مدیر مهمانخانه و امثال آنها موظف اند به دادگاه بخش اطلاع دهند.

همچنین در صورتی که از اموال دولتی یا عمومی نزد متوفی، امانت باشد. در اینجا مهر و موم تنها نسبت به اموال دولتی یا عمومی که نزد متوفی امانت بوده است به عمل می آید مگر اینکه اشخاص صلاحیت دار درخواست مهر و موم نسبت به بقیه اموال را بنمایند.

مهر و موم ترکه پس از تحریر ترکه

بنا به ماده 192 قانون امور حسبی، پس از تحریر ترکه درخواست مهر و موم پذیرفته نمی شود و اگر در اثناء تحریر ترکه درخواست مهر و موم شود تنها آن  مقداری که تحریر نشده است مهر و موم می شود.

تحریر ترکه مجموعه اقداماتی برای مشخص نمودن دارایی و دیون متوفی است (تعیین مقدار ترکه و دیون متوفی) . به عبارتی صورت برداری دقیق از ترکه با توصیف اموال و ارزیابی آن و مشخص کردن مطالبات و بدهی‌ها است که به موجب احکام نهایی و اسناد رسمی یا دفاتر بازرگانی و برگه‌ای مربوط به متوفی یا اقرار بدهکاران ورثه، قطعی است

درخواست تحریر ترکه از ورثه، یا نماینده قانونی آنها و وصی برای اداره اموال پذیرفته می شود.

بنا به ماده 208 امین غایب و قیم محجور باید در ظرف 10 روز از تاریخ تعیین و ابلاغ سمت نامبرده به آن ها در صورتی که ترکه تحریر نشده باشد درخواست تحریر ترکه نماید.

دادگاه بخش برای تحریر ترکه مدت زمانی را که کمتر از یک ماه و بیش از سه ماه از تاریخ نشر آگهی نباشد معین می نماید و در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار آگهی می دهد تا ورثه یا نماینده قانونی آن ها، بستانکار و مدیونین به متوفی و اشخاص دیگری که حقی بر ترکه دارند در ساعت و روز معین در دادگاه برای تحریر ترکه حاضر شوند. چنانچه میزان ترکه کمتر از یکهزار ریال باشد آگهی لازم نیست و دادگاه زمانی را برای تحریر ترکه معین می نماید لازم به ذکر است غیبت اشخاصی که احضار شده اند مانع تحریر ترکه نمی شود.

مهر و موم اموال غیر منقول در چه صورتی امکان پذیر است ؟

مهر وموم مال غیر منقول همچون خانه و مغازه اگر متصرف نداشته باشد بلا مانع است و در فرضی که مهروموم مالی ممکن نیست باید برابر ماده 179 قانون امور حسبی عمل می شود بدین طریق که صورت اجمالی از آن برداشته شده و در صورت لزوم نگاهبانی بر آن می‌گمارند و صدور قرار رد درخواست مهر وموم ترکه وجهی ندارد.

اما اگر مال غیر منقول متصرف داشته باشد نمی توان از مرجع قضایی درخواست مهر و موم آن را خواست اما به هرحال در مورد اموال غیر منقولی که در آن امول منقول وجود دارد شخص متقاضی ملزم است پلاک ثبتی آن را به اداره ثبت اسناد و املاک محل متذکر شود.

آیا به مهر و موم ترکه می توان اعتراض کرد؟

بنا به نظریه مشورتی شماره 8081/7 مورخ 25/12/1389 قرارمهر و موم ترکه قابل اعتراض نیست ولی کسانی که حق در خواست مهر وموم ترکه را دارند می توانند رفع مهر و موم ترکه را هم در خواست نمایند.

برداشتن مهر و موم ترکه

بنا به ماده 194 قانون امورحسبی کسانی که حق درخواست مهر و موم ترکه را دارند می توانند رفع مهر و موم ترکه را نیز در خواست نمایند.

درخواست برداشتن مهر و موم ترکه از دادگاه بخشی می شود که برای رسیدگی به امور ترکه صالح است و چنانچه ترکه در حوزه دادگاه بخش دیگری باشد دادگاه بخش محل وجود ترکه به دستور دادگاه مذکور اقدام به رفع مهر و موم می نماید و صورت مجلس مربوط به این عمل را به دادگاهی که دستور برداشتن مهر و موم را داده است می فرستد.

چنانچه درخصوص هر گونه دعوای مربوط به ترکه به ویژه مهر و موم ترکه نیاز به مشاوره حقوقی داشته باشید می توانید با وکلای باتجربه در موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با 10 سال سابقه فعالیت تماس حاصل فرمایید و از خدمات حقوقی و دریافت مشاوره حضوری و غیر حضوری امور حسبی بهره مند گردید.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 5)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام پدر بزرگ بنده فوت شده یک آپارتمان 230متری از او به جا مونده این ملک در حوزه دادگاهی قرار داره که صلاحیت رسیدگی به موضوع را نداره الان مهر و موم را چه دادگاهی باید انجام دهد؟

  پاسخ
  • بنا به ماده 165قانون امور حسبی، شما باید به دادگاهی که مال متوفی در حوزه آن دادگاه قرار دارد مراجعه نمایید.

   پاسخ
 • سلام: وقتتون بخیر؛ میشه راهنمایی بفرمایید. اینکه پدر خانومم چند روزه فوت شدن و به خانوم بنده یک واحد از آپارتمانی که ارث به جا مانده از آن مرحوم، ارث می رسد الان ما ترس این را داریم که واحد رو برادرخانومم تصرف کنه و در واقع سرخود اجاره دهد برای حفظ آن چه اقدامی باید انجام بدهیم؟

  پاسخ
  • شما می توانید جهت حفظ ترکه به دادگاه بخشی که آخرین اقامتگاه پدرخانم شما در آن جا واقع بوده مراجعه و دعوای خود را مطرح نمایید چرا که هر گونه دعوا راجع به ترکه باید در دادگاه بخشی که آخرین اقامتگاه متوفی در حوزه آن واقع است را مطرح نمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست