ابطال وصیت نامه

دعوای ابطال وصیت نامه در صورتی پذیرفته می شود که ثابت گردد که وصیت نامه دارای ایراداتی است هرچند اصل بر این است که وصیت نامه به صورت صحیح تنظیم شده است اما با اثبات خلاف آن از سوی مدعی، می توان ابطال آن را درخواست نمود.

موارد ماهوی ابطال وصیت نامه

 • طبق قانون مدنی کسی حق محروم نمودن ورثه خود را از ارث ندارد و اگر این عمل رخ دهد وصیت نامه باطل است.
 • چنانچه فرد در وصیت نامه خود در مورد اموال دولتی یا متعلق به غیر وصیت کرده باشد. (وصیت به مال غیر یا اموال عمومی یا اموال موقوفه)
 • چنانچه متوفی با نیت کار نامشروعی، وصیت کرده است (وصیت بر جهت و مقاصد نامشروع)
 • چنانچه نویسنده وصیت فاقد اهلیت بوده باشد
 • چنانچه وصیت نامه با هدف فرار از دین تنظیم شده باشد
 • چنانچه فرد وصیت کننده در اثر خودکشی جان خود را از دست بدهد
 • چنانچه مدارک معتبری که نشان دهنده رجوع متوفی از وصیت نامه خود باشد ارائه شود
 • چنانچه وصیت نامه رسمی جعل شده باشد و جعل وصیت نامه اثبات شود ( از آنجا که وصیت نامه های رسمی به صورت قانونی تنظیم می گردند و توسط افراد دارای شرایط و آگاه انجام می شود در ارتباط با ابطال این نوع وصیت نامه ها تنها در صورتی می توان آنها را باطل نمود که وصیت نامه جعلی باشد).
 • چنانچه از متوفی دو وصیت نامه موجود باشد و با یکدیگر مغایرت داشته باشند موجب بطلان هردو وصیت نامه می‌گردد.

موارد ابطال شکلی وصیت نامه

 • اگر بعد از تنظیم وصیت نامه به صورت سری معلوم گردد که موصی اصلا سواد نداشته است
 • اگر وصیت نامه توسط متوفی نوشته شده باشد اما این وصیت نامه با امضا یا مهر یا دست خط اصلی متوفی مطابقت نداشته باشد.

شرایط ابطال وصیت نامه

در صورتی می توان وصیت نامه را باطل نمود که وارثان وصیت را قبول نداشته باشند همچنین ثابت شود فرد وصیت کننده در موقعی که وصیت خود را نوشته تحت فشار بوده و هیچ گونه رضایتی نداشته است و اموال در نظر گرفته شده برای وصیت نامه جزء اموال توقیفی باشد در این صورت ابطال کردن وصیت نامه به راحتی امکانپذیر است، معمولا در این موارد طلبکاران می توانند این اموال را از طریق دادگاه تعقیب کرده و وصیت نامه را باطل نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت طرح دعوای ابطال وصیت نامه

دعاوی ابطال وصیت نامه را می توان با شهادت شهود، نظر کارشناسان و همچنین با سوگند کسانی که خواهان ابطال وصیت نامه هستند و همچنین انجام تحقیقات محلی اثبات کرد.

در این صورت مدعی می تواند با همراه داشتن اصل وصیت نامه به همراه کپی آن و ارائه مدارک هویتی به دادگاه درخواست خود را مطرح نماید.

نحوه طرح دعوای ابطال وصیت نامه

فردی که خواهان ابطال وصیت نامه است، می بایست دادخواست تنظیم نموده سپس با پیوست دلایل، به طرفیت کلیه کسانی که نامشان در گواهی انحصار وراثت آمده است، از طریق دفاتر خدمات قضایی آن را ثبت نماید.

دادخواست به دادگاه حقوقی صالح ارجاع می گردد سپس توسط مدیر دفتر شعبه، وقت رسیدگی تعیین و به طرفین ابلاغ می گردد. در وقت رسیدگی تعیین شده، قاضی پس از استماع اظهارات طرفین و بررسی اسناد و مدارک تقدیمی، در صورت احراز ابطال وصیت نامه حکم به بطلان آن می دهد.

درخصوص هر گونه دعوای ابطال وصیت نامه چنانچه نیاز به مشاوره حقوقی داشته باشید می توانید با وکلای باتجربه در موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با ده سال سابقه فعالیت تماس حاصل فرمایید و از خدمات حقوقی و دریافت مشاوره حضوری و غیر حضوری امور حسبی بهره مند گردید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 0 امتیاز: 0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست