وکیل ملکی

وکیل ملکی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]وکیل ملکی، با تسلط بر قوانین ثبتی، مدنی، اجرای احکام، آئین دادرسی، قانون مجازات، قانون مسئولیت مدنی، قانون تجارت و همچنین با تکیه بر تجربه و سوابق کاری خود، میتواند نقش بسیار موثری در پیشبرد دعاوی ملکی داشته باشد. در اکثر مواقع پیدا کردن وکیل متخصص ملکی اصلی ترین دغدغه اشخاص در پرونده های حقوقی ملکی می باشد. همچنین زمانی که شما قصد انعقاد یک قرارداد راجع به ملکی را دارید جهت جلوگیری از هر گونه اختلاف و دعوی در آینده بایستی از تجارب وکیل قراردادهای ملکی در تنظیم قرارداد مذکور بهره مند شوید. استفاده از وکیل امور ملکی هم در دعاوی و هم در تنظیم قراردادهای ملکی بهترین و درست ترین کار برای جلوگیری از مسائل ناخوشایند در آتیه است. در این مقاله، ضمن بیان مفهوم دعاوی ملکی، سعی خواهیم نمود تا با بیان اختیارات وکیل دعاوی ملکی به شما در زمینه انتخاب بهترین وکیل ملکی کمک کنیم.

اختیارات وکیل دعاوی ملکی

از آنجا که اصولا دعاوی ملکی در زمره دعاوی اموال غیر منقول قرار میگیرند، لذا وکیل ملکی، باید تخصص لازم را برای طرح این گونه دعاوی فرا گرفته باشد. چرا که دعاوی ملکی (از جمله دعاوی خلع ید ، تخلیه ملک مشاع، تصرف عدوانی، فسخ معامله ملکی صورت گرفته و ….) یک از شایع ترین و در عین حال پیچیده ترین دعاوی مطرح در دادگاههای حقوقی است و ارائه دادخواست اشتباه یا ناقص در این زمینه میتواند منجر به اطاله دادرسی و از بین رفتن هزینه دادرسی و در نهایت رد دعوا شود.

دعاوی ملکی به چه دعاوی گفته میشود؟

ملک اعم از زمین، خانه، آپارتمان و مغازه با ارزش ترین اموالی است که سرمایه و دارایی و پشتوانه مالی هرشخص محسوب می شود. تحصیل و نگهداری مال غیرمنقول به خصوص محل مسکونی شخصی برای اکثریت قاطع مردم ما از اهمیت وافری برخوردار است.
از طرف دیگر دغدغه های فراوانی در معاملات اموال غیر منقول وجود دارد مانند اطمینان از استمرار مالکیت، عدم ادعای اغیار، خطر تصرف و غصب از جانب دیگران و … .

طبق آمارهای رسمی سالانه پرونده های بیشماری درخصوص دعاوی اختلافات ملکی به محاکم ارجاع می گردد.

دعاوی ملکی ،جزو پیچیده ترین و وقت گیرترین دعاوی محسوب می شود. حجم بالا و تنوع قوانین و مقررات حاکم بر املاک و مستغلات ، رویه های متفاوت و گاهی متعارض محاکم در رسیدگی به این دعاوی و نیز آشنایی مردم و در برخی موارد عدم تسلط کافی وکلا و قضات یا قوانین و رویه ها موجب شده است که فرآیند رسیدگی به دعاوی ملکی طولانی تر شود و در بسیاری مواقع این پرونده ها به نتیجه ی صحیح ختم نشود.

وکیل ملکی چه نقشی در دعاوی ملکی میتواند ایفاء کند؟

زندگی اجتماعی، هرکس را با مسئله یا مسائل حقوقی و قضایی مواجه می کند. از جمله این مسائل حقوقی دعاوی ملکی می باشد.موکل ،مساله حقوقی خود را با وکیل مطرح می کند.اما این وکیل است که باید:

نقش وکیل در دعاوی بانکی

نقش وکیل در دعاوی بانکی

مشکل حقوقی موکل را توصیف نماید، قالب حقوقی و قانونی آن را کشف و آسانترین راه را برای احقاق حق او پیدا نماید.
امروزه کسانی که دچار مشکل در زمینه ملکی می شوند و به وکیل مراجعه می نمایند، منحصرا استفاده از تخصص و مهارت وکیل را در سر نمی پرورانند، بلکه وکیل را به عنوان قدرتی تلقی می کنند که می تواند در منازعه بین موکل و طرف مقابل ،در نقش یک جنگجوی تمام عیار ظاهر شود در حالیکه نقش اساسی وکیل در دعاوی ملکی، پیشبرد کار موکل در مسیر قانون و درصورتی که نیاز باشد، طرح دعوا یا دفاع در مرجع قضایی است، که این امر به وسیله زبان مشترکی که بین وکیل و دادرس جریان دارد، انجام می‌گیرد.

ماهیت اختلاف موکل با طرف مقابل هر چه باشد، وکیل را به عنوان یک متخصص دعاوی ملکی، از رعایت آئین راهبری دعوا و دفاع از حقوق موکل بی نیاز نمی نماید.انجام امر وکالت در دعاوی ملکی، آئین و نظاماتی دارد که مانند هر امر دیگری وکیل باید آنها را مراعات نماید و براساس قانون و آیین نامه مربوطه وظیفه حرفه ای خود را ساماندهی و به انجام رساند.

وکالت در دعاوی ملکی ،اقدام به طرح دعاوی حقوقی یا کیفری را شامل می شود. اقدام وکیل ملکی در دفاع از حق موکل در حوزه دعاوی ملکی حقوقی، چه بسا مستلزم طرح دعوا در حوزه دعاوی کیفری و مراجعه به دادگاه های کیفری باشد.

وکیل متخصص ملکی، چه شرایط و مشخصاتی باید داشته باشد؟

یکی از آفات وکالت در حقوق ایران، عمومی بودن آن است. به عبارت دیگر وکیل دادگستری حق دارد در عموم دعاوی وکالت کند. چرا که به اعتبار گستردگی حقوق و موضوعات آن ، وکیل نمی تواند، به همه موضوعات و احکام آنها تسلط علمی و مهارتی داشته باشد. دعاوی ملکی نیز از جمله دعاوی تخصصی است که باید توسط وکیل متخصص ملکی مطرح شود.چنانچه وکیلی در حوزه دعاوی ملکی تخصص ندارد شایسته است از قبول وکالت در آن خصوص پرهیز کند.

وکیل متخصص امور ملکی می بایست به قوانین ثبتی، مدنی، اجرای احکام، آئین دادرسی، قانون مجازات اسلامی ،قانون مسئولیت مدنی، قانون تجارت تسلط کافی داشته باشد. علاوه بر تسلط بر قوانین مذکور، می بایست تجربه کافی و لازم در حوزه دعاوی ملکی را داشته باشد و با تجربه و سابقه ای که در دعاوی ملکی دارا می باشد در بادی امر با بررسی مدارک و مستندات موکل عنوان خواسته یا دعوی را تعیین می نماید و می تواند احتمالات دفاع طرف مقابل را بررسی نموده و چهارچوب کلی دفاع را مشخص نماید. بررسی های وکیل دعاوی ملکی با توجه به اینکه موکل خواهان یا خوانده دعوی است متفاوت می باشد.

درصورتی که موکل، خواهان دعوی باشد مستلزم تقدیم دادخواست است.دادخواستی که توسط وکیل دعاوی ملکی تنظیم می شود، باید از چنان اتقان و استحکامی برخوردار باشد که نتیجه بخش بودن دادرسی به نفع موکل را به دنبال داشته باشد. وکیل دعاوی ملکی علاوه بر راهبری علمی و مهارتی دعوای ملکی ، وظیفه کمک به دادرس در شناخت کامل قواعد حاکم بر دعوا را حسب اقتضای امر نیز بر دوش دارد.

درصورتی که موکل، خوانده دعوا باشد نیازمند نوشتن لایحه از سوی وکیل می باشد. وکیلی که درخصوص دعاوی ملکی لایحه تنظیم می نماید نیازمند دانش لازم در خصوص دعاوی ملکی و احاطه همه جانبه به مقررات و نظریات مربوط به دعاوی ملکی می باشد.

توصیه های مهم وکیل متخصص ملکی جهت پیشگیری از بروز دعاوی

 1. طبق لایحه ساماندهی عقود و معاملات غیر رسمی راجع به اموال غیرمنقول می بایست کلیه معاملات غیر رسمی اعیان و منافع اموال غیر منقول از قبیل بیع ، صلح ، اجاره و تعهد به انجام این گونه معاملات باید در سامانه ملی معاملات غیرمنقول با کد مخصوص ثبت گردد که در عرف به آن کدرهگیری گفته می شود. اخذ کد رهگیری از معاملات معارض جلوگیری می کند. و  جرم انتقال مال غیر و کلاهبرداری متوقف یا به حداقل محدود خواهد شد.
 2. مشاهده می شود در اکثر مواقع در بنگاههای مشاورین املاک جهت تنظیم مبایعه نامه از قراردادهای متحدالشکل استفاده می شود. باتوجه به اینکه هر قرارداد اعم از قولنامه یا مبایعه نامه از ویژگی منحصری براساس نوع ملک و زمان و مکان مورد معامله و خصوصیات شخصی متعاملین و شرایط خاص هرعقد برخوردار است که با معامله دیگر از همه یا بعضی جهات متفاوت می باشد لذا تا حدامکان نباید از فرم های چاپی یکنواخت برای تنظیم مبایعه نامه استفاده نمود.
 3. حضور وکیل ملکی در تنظیم و نگارش مبایعه نامه باعث جلوگیری از دعاوی وکشمکش های فی ما بین متعاملین میگردد. زمانی که یکی از اصحاب معامله در معیت خود از مشاوره و هدایت یک وکیل ملکی در حوزه قراردادها بهره مند می شود به نحو شایسته ای برخی از ریسک ها و خطراتی که از نحوه تنظیم قرارداد و یا عدم دقت در بررسی مدارک و اسناد ،خریدار یا فروشنده را حسب مورد تهدید میکند مدیریت شده و از دردسرها و مشکلات بعدی تا حدود زیادی کاسته خواهد شد.
 4. یکی از روش های خرید و فروش ملک ، پیش فروش آن می باشد. در سالهای گذشته سوء استفاده های کلانی توسط برخی انبوه سازان در پروژه های مختلفی شده بود. با تصویب قانون پیش فروش آپارتمان این معضل حل گردید. طبق آن می بایست قرارداد پیش فروش از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی و با درج در سند مالکیت و ارسال خلاصه آن به اداره ثبت محل صورت گیرد. لذا هنگام پیش خرید آپارتمان می بایست به این قانون توجه گردد.
 5. درصورتی که مبایعه نامه طبق سند عادی تنظیم گردد می بایست امضاء ذیل آن در نزد دفاتر اسناد رسمی تصدیق گردد. دراین صورت امضاء مسجلین، دیگر قابلیت انکار و تردید نزد مراجع رسمی و غیر رسمی نخواهد داشت.
توصیه های مهم وکیل متخصص ملکی

توصیه های مهم وکیل متخصص ملکی

خدمات تخصصی موسسه دادپویان حامی در وکالت دعاوی ملکی

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی با بهره گیری از مشاورین حقوقی حاذق و وکلای مسلط به دانش تخصصی ملکی و ثبتی آماده ارائه مشاوره حقوقی و قبول وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی در باب دعاوی ملکی می باشد.

دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی در دعاوی ملکی خدمات زیر را ارائه می نماید:

 • وکالت دعاوی ناشی از خرید و فروش و اجاره املاک از قبیل الزام به تنظیم سند رسمی ملک ، الزام به اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی، الزام به تنظیم سند رسمی اجاره ، تخلیه املاک تجاری و مسکونی،مطالبه سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت ،تجویز انتقال منافع
 • وکالت دعاوی راجع به تصرفات غیرقانونی املاک از قبیل دعوای خلع ید و رفع تصرف عدوانی و …
 • وکالت دعاوی راجع به املاک مشاع از قبیل افراز ، دستور فروش ملک مشاع ،تقسیم و …
 • وکالت در تنظیم ، تفسیر، و پشتیبانی و انعقاد کلیه قراردادها
 • وکالت سایر دعاوی ناشی از اموال و املاک

جهت بهره مندی از خدمات تخصصی موسسه در دعاوی ملکی می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_custom_heading text=”سوالات متداول” font_container=”tag:h3|text_align:right” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22font-family%22%3A%22IRANSansWeb_Bold%22%7D%7D” el_id=”soalatmotedavel”][vc_tta_accordion toggle=”1″ remove_indents=”1″ title_tag=”h4″ c_position=”left” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22border-radius%22%3A%225px%22%2C%22border-style%22%3A%22solid%22%2C%22border-left-width%22%3A%221px%22%2C%22border-top-width%22%3A%221px%22%2C%22border-bottom-width%22%3A%221px%22%2C%22border-right-width%22%3A%221px%22%2C%22border-color%22%3A%22%23e8e8e8%22%7D%7D”][vc_tta_section title=”وکیل متخصص ملکی کیست؟” tab_link=”%7B%22url%22%3A%22%22%7D” i_position=”right” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22_subfooter_border%22%2C%22border-left-width%22%3A%221px%22%2C%22border-top-width%22%3A%221px%22%2C%22border-bottom-width%22%3A%221px%22%2C%22border-right-width%22%3A%221px%22%2C%22border-color%22%3A%22_header_middle_text_hover%22%7D%7D”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22_header_middle_text%22%2C%22font-family%22%3A%22IRANSansWeb%22%7D%7D”]وکیل متخصص ملکی کسی است که در حوزه دعاوی مربوط به املاک و مستغلات علاوه بر آشنایی و تسلط بر قوانین مربوطه، تجربه کافی در این دسته از پرونده های حقوقی داشته باشد تا از علم و تجربه خود در نیل به خواسته موکل قدم بردارد.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”وکیل امور ملکی چه مشخصاتی دارد؟” tab_link=”%7B%22url%22%3A%22%22%7D” i_position=”right” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22_subfooter_border%22%2C%22border-left-width%22%3A%221px%22%2C%22border-top-width%22%3A%221px%22%2C%22border-bottom-width%22%3A%221px%22%2C%22border-right-width%22%3A%221px%22%2C%22border-color%22%3A%22_header_middle_text_hover%22%7D%7D”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22_header_middle_text%22%2C%22font-family%22%3A%22IRANSansWeb%22%7D%7D”]وکیل امور ملکی اصولا دارای مدرک تحصیلی و گواهینامه های معتبر در موضوعات مرتبط با پرونده های ملکی بوده و در پرونده های متعدد ملکی موفق به اخذ رای به نفع موکل شده باشد.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”چگونه با وکلای دادپویان حامی در ارتباط باشیم؟” tab_link=”%7B%22url%22%3A%22%22%7D” i_position=”right” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22_subfooter_border%22%2C%22border-left-width%22%3A%221px%22%2C%22border-top-width%22%3A%221px%22%2C%22border-bottom-width%22%3A%221px%22%2C%22border-right-width%22%3A%221px%22%2C%22border-color%22%3A%22_header_middle_text_hover%22%7D%7D”][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22_header_middle_text%22%2C%22font-family%22%3A%22IRANSansWeb%22%7D%7D”]شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر واتساپ و یا تلگرام با وکلای دفتر حقوقی دادپویان حامی در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از طریق فرم مربوطه درخواست مشاوره رایگان خود را ثبت کنید.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

‫26 نظر

 • محمود

  با سلام
  مطابق با قرارداد پیش خرید ملک بنده، تاریخ تحویل ملک یک ماه دیگه هست. ولی ملک تا اون موقع آماده نمی شه.
  می خواستم بدونم برای گرفتن خسارت تاخیر تحویل ملک چه کارهایی رو باید انجام بدم؟
  آیا اقدام به دریافت خسارت در تحویل مثل تحویل سند باید دقیقا همون روز اقدام کنم یا از روز تحویل به بعد هرموقع که لازم باشه این اقدامات قابل پیگیری هست؟

  دی ۶, ۱۴۰۰ در ۰۹:۲۲
  • مدیریت

   از روز مندرج در قرارداد بهتر است ادعای تحویل و مطالبه خسارت وجه التزام قراردادی نمایید

   دی ۱۱, ۱۴۰۰ در ۱۰:۳۱
 • بهروز

  باسلام حدود ۳سال قبل شخصی ملکی را با سند ششدانگ با تنظیم در دفترخانه ثبت اسناد و املاک رسمی فروخته و ملک با سند ششدانگ به اسم بنده می باشد ،الان شخص سومی آمده و با حکم قضایی اجرای احکام که متضمن دستور تحویل ملک به فرد سوم می‌باشد را صادر نموده ، تکلیف بنده چیست لطفاً راهنمایی نمایید

  مهر ۸, ۱۴۰۰ در ۱۶:۳۹
  • مدیریت

   مدارک و احکام دادگاه باید بررسی شود

   مهر ۱۴, ۱۴۰۰ در ۱۳:۲۳
 • پورامینی

  ضمن سلام مجدد
  من یک واحد آپارتمان در سال ۹۶ فروختم که هنوز در حال تکمیل شدن بود
  در مبایعه نامه واحد واگذار شده , علی رغم اینکه هنوز ملک به اتمام نرسیده بود , به جهت بی تجربه بودن
  تاریخ سند مشخص و وجه التزام معین کردیم
  متاسفانه بنا به دلایلی هنوز سند مشکل داره و اماده نشده وشاید هم به این زودی ها اماده نشه
  حدس میزنم خریدار گواهی عدم حضور نگرفته باشد !!!!
  البته من هم به دفتر خانه نرفتم چون سند آماده نشده بود همچنانکه هنوز هم آماده نیست !!!!
  و خریدار , در سال ۱۴۰۰ برای من اخطار الزام به تنظیم سند و نیز دریافت وجه خسارت الزام فرستاده !!!!

  سوال :
  ملاک دریافت خسارت وجه التزام , از تاریخ الزام به حضور در دفترخانه , مندرج در مبایعه نامه هست ؟ ( با توجه به اینکه خریدار گواهی عدم حضور نگرفته باشد )
  یا
  تاریخی که خریدار اقدام به ارسال اخطار کرده ؟

  کدوم ؟؟؟؟؟

  مرداد ۲۹, ۱۴۰۰ در ۰۱:۰۲
  • مدیریت

   سلام ملاک شروع محاسبه خسارت وجه التزام قراردادی از تاریخ گواهی عدم حضور می باشد

   مهر ۲۴, ۱۴۰۰ در ۱۰:۴۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  2 × 1 =