ایراد امر مطروحه

ایراد امر مطروحه،یکی از این اعتراضاتی که خوانده در جریان دادرسی و زمانی که برای محاکمه احضار میشود میتواند مطرح نماید.ایراد امر مطروحه بدین معنا است که خوانده مدعی میشود که همین دعوایی که در حال رسیدگی است و یا دعوایی مرتبط با این موضوع ،هم اکنون در همان شعبه و یا دادگاه دیگری در حال رسیدگی می باشد.

ایراد امر مطروحه چیست و در چه مواقعی مطرح میگردد؟

ایراد در لغت به معنای انتقاد، اعتراض، بهانه جویی، عیب جویی کردن آمده است و معنای حقوقی آن هم از معنای لغوی آن اصلا دور نیست .زمانی که یک دعوا در دادگاه مطرح میشود.خوانده دعوا (فردی که بر علیه او اقامه دعوا شده است) میتواند  نسبت به برخی موضوعات در دعوا ایراد مطرح کند.به بیان ساده تر اعتراض کند.

ایراد امر مطروحه در مواقعی رخ میدهد که دعوایی در دادگاه مطرح میگردد. خوانده به دعوای مزبور ایراد مینماید که دعوای مطروحه که خوانده به سبب آن به محکمه فرا خوانده شده است با دعوای دیگری که در حال رسیدگی در مرجع دیگری است دارای یک موضوع است. ویا اینکه ادعا مینماید که دعوای مطروحه با دعوای دیگری که در حال رسیدگی است ،مرتبط می باشد.

منظور از دعوای مرتبط، دعوایی میباشد که نتیجه یک دعوا در دعوایی دیگر تاثیر داشته باشد. فلذا کاملا واضح است که چنان چه این ادعاها صحیح باشند ،دادگاه نمیتواند نسبت به آنها بی اهمیت باشد .از این رو قانون گذار به خوانده این امکان را داده است که چنانچه از چنین اموری مطلع است نسبت به آن  ها ایراد (اعتراض)نماید.

خوانده به چه صورت هایی ممکن است ایراد امر مطروحه را بیان نماید؟

خوانده به سه صورت ممکن است ادعای ایراد امر مطروحه را مطرح نماید. این فروض عبارتند از:
فرض اول : ممکن است خوانده بیان کند که همین دعوایی که به سبب آن به دادرسی احضار شده است در همین شعبه در حال رسیدگی می باشد. در این مواقع دادگاه ادعای خوانده را مورد بررسی قرار میدهد و چنانچه صحت این ادعا بر او روشن شود، دادگاه به هر دو دعوا توامان رسیدگی می نماید.
فرض دوم : خوانده ادعا مینماید ،دعوای دیگری با همین موضوع و یا مرتبط با این موضوعی که برای آن به محکمه دعوت شده است در دادگاه دیگری در حال رسیدگی میباشد. در این صورت ،دادگاه بایستی  برای دست یافتن به صحت صحبت های خوانده ،تحقیق نماید و چنانچه این ادعا صحت داشته باشد.دادگاه از رسیدگی امتناع مینماید. و پرونده را نزد رئیس حوزه قضایی میفرستد. رئیس حوزه قضایی بررسی مینماید که کدام دادگاه ابتدا به موضوع مربوطه رسیدگی نموده است و پس از آشکار شدن این امر،پرونده را به همان دادگاه  برای رسیدگی ارسال میکند.
فرض سوم:گاهی خوانده به دعوایی احضار میشود،اما متوجه میشود که موضوع دعوایی که برای آن در دادگاه حاضر شده است، موضوع همان دعوایی میباشد که در حال حاضر در دادگاه تجدید نظر در حال بررسی است. در این مواقع خوانده به این امر در دادگاه بدوی (ابتدائی،دادگاهی که هم اکنون به آن فراخوانده شده است) ایراد مینماید و بیان میکند که این موضوع،هم اکنون  در حال طی کردن مرحله تجدید نظر  میباشد و لازم نیست که در دادگاه بدوی(ابتدائی)مطرح گردد.

عکس العمل دادگاه در مواجهه با ایراد امر مطروحه ای که در دادگاه تجدیدنظر در حال بررسی است چیست؟

عکس العمل دادگاه در مواجهه با ایراد امر مطروحه به جهت وجود دعوای مطروحه در دادگاه تجدیدنظر این است که رسیدگی را متوقف مینماید و منتظر میماند تا تکلیف پرونده ای که در دادگاه تجدیدنظر در حال بررسی است مشخص شود،و پس از آنکه پرونده در دادگاه تجدید نظر بررسی گردید و رای نسبت بدان صادر شد،پرونده مزبور اعتبار امر قضاوت شده را به خود میگیرد(یعنی موضوعی که مورد بررسی قرارگرفته و رسیدگی آن خاتمه یافته است) و دادگاه بدوی با رایی که از دادگاه تجدیدنظر صادر شده است،دیگر به رسیدگی ادامه نمیدهد بلکه همان رای،تکلیف پرونده را روشن خواهد نمود . از این رو دادگاه بدوی به دلیل اینکه پرونده بررسی وخاتمه یافته است،نسبت به دعوایی که در آن مطرح است قرار رد دعوا صادر مینماید.

خوانده تا چه زمانی جهت طرح ایراد امر مطروحه فرصت دارد؟

چنانچه خوانده قصد طرح ایراد امر مطروحه را داشته باشد،قانون گذار تا پایان  جلسه اول دادرسی ،به وی اجازه مطرح نمودن این امر را اعطا کرده است.و لازم به ذکر است که جلسه اول دادرسی تا زمانی اعلام میشود که خوانده فرصت و امکان دفاع برایش فراهم شود، و تا زمانی که چنین فرصتی برای خوانده ایجاد نشود جلسه اول دادرسی  به پایان نمیرسد.
البته ناگفته نماند که….
اگر فرصت دفاع به خوانده داده شود و وی علی الرغم این فرصت و امکان ،به این امر اقدام ننماید،دادگاه خاتمه جلسه اول دادرسی را اعلام مینماید،هرچند خوانده  صحبتهای خویش را (دفاعیاتش) مطرح ننموده باشد.

چرا لازم است که با وکیل متخصص در زمینه حقوقی مشاوره نمود؟

توضیح ایراد امر مطروحه بیان شد و شاید در ابتدای امر،این ایراد بسیار سهل در نظر جلوه نماید اما بایستی این نکات را نیز مد نظر قرار داد که موضوعی که نسبت به آن ایراد مطرح میشود، باید با موضوعی که در دادگاه دیگر مطرح است از نظر صلاحیت ذاتی  تفاوتی نداشته باشند. به عبارت دیگر هر دو در صلاحیت ذاتی یک دادگاه باشند که البته توضیح صلاحیت دادگاهها بحث مفصل دیگری می باشد که مجال صحبت از آن در این بحث نمی باشد.
مورد دیگری که بایستی مورد توجه قرار گیرد، تشخیص این است که آیا دعوایی مرتبط می باشد یا خیر؟
و موارد دیگری که جهت جلوگیری از اطاله کلام از ذکر آنها خودداری میشود.
از این رو بهتر است در مواجه با این امور، از مشورت و همفکری وکلا و کارشناسان حقوقی غافل نشوید،گروه وکلای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با دارا بودن کادر متخصص ومتبحر خود در این زمینه و سایز زمینه های حقوقی با تمام توان و دانش خود در کنار شما خواهد بود. با ما در تماس باشید…

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 9 امتیاز: 4.1)

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید