شرایط عزل وکیل

وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین دیگری را برای انجام امری نایب می نماید، در اثنای این امر محوله به وکیل، ممکن است که موکل یعنی شخصی که وکالت داده به هر دلیلی بخواهد دیگر آن وکیل کار وی را انجام ندهد، در اینجا با مفهومی به نام عزل وکیل رو برو هستیم.

راه های اسقاط وکالت

طبق مفاد قانون مدنی در ماده 678 و تفسیر آن، وکالت به طرق زیر مرتفع می گردد:

 • عزل توسط موکل
 • استعفای وکیل
 • موت یا جنون هر یک از طرفین وکالت
 • سفه
 • از بین رفتن مورد وکالت
 • ورشکستگی موکل
 • انقضای مدت وکالت
 • انحلال شخص حقوقی

در ادامه در رابطه با مورد اول، یعنی عزل وکیل توسط موکل صحبت کنیم.

عزل وکیل در قانون مدنی

ماده 679 قانون مدنی، بیان می کند که: موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر خلاف آن در خود وکالت نامه ذکر شده باشد.

از مفاد این ماده می توان استنباط کرد که پس ممکن است وکالتی داشته باشیم که قابلیت عزل نداشته باشد و به اصطلاح بلاعزل باشد، اما این بلاعزل بودن تا جایی صحیح است که خلاف نظم عمومی نباشد، پس وکالت نامه ی تام الاختیار که ناظر بر تمام امور موکل باشد نمی تواند بلاعزل باشد.

عزل وکیل در قانون آئین دادرسی کیفری

مطابق ماده 385 این قانون، عزل وکیل پس از تشکیل جلسه رسیدگی  پذیرفته نمی شود. پس این حق، یعنی عزل وکیل دادگستری دادگستری در دعاوی کیفری، محدود شده است.

عزل وکیل در قانون آئین دادرسی مدنی

در رابطه با عزل وکیل و لزوم اطلاع به شعبه دادگاه مربوطه، در ماده 37 قانون آئین دادرسی مدنی صراحتاً ذکر شده است که: اگر موکل وکیل خود را عزل می نماید، مراتب باید به دادگاه وکیل معزول اطلاع داده شود و همچنین عزل وکیل ، مانع از جریان دادرسی نخواهد بود. دقت داشته باشیم که اگر موکل وکیل را عزل کند، ولی به اطلاع دادگاه نرساند، جریان رسیدگی با همان فرد به عنوان وکیل پرونده ادامه خواهد یافت.

لزوم اطلاع به وکیل از عزل

موکل باید مراتب عزل کردن وکیل را به اطلاع او برساند و هم چنین طبق ماده 680 قانون مدنی، تمام اموری که وکیل قبل از رسیدن خبر عزل به او در حدود وکالت خود بنماید، نسبت به موکل نافذ است. یعنی به طور مثال فرض کنیم که در تاریخ 20 تیر ماه شخصی به دادگاه مراجعه کرده و وکیل خود را عزل می کند، و ابلاغیه عزل وکیل ، در تاریخ 25 تیر ماه به وکیل ارسال می شود. حال اگر وکیل در تاریخ 22تیر ماه، اقدامی انجام دهد، عمل وی صحیح می باشد، چرا که اقدام وکیل از زمان ابلاغ به وی، صحیح نخواهد بود.

تأخیر و یا تجدید دادرسی پس از عزل وکیل

ماده 40 قانون آیین دادرسی مدنی، بیان می کند که در صورت عزل وکیل ، اگر که توضیحی لازم نباشد، دادرسی به تأخیر نمی افتد و روال عادی و سابق خود را طی می کند، اما اگر نیاز به توضیح باشد، دادگاه این امر را در صورت جلسه به اطلاع موکل می رساند که موکل یا شخصاً برای ارائه توضیحات به دادگاه مراجعه کند و یا توسط وکیل جدید در موعد مقرر برای توضیح در دادگاه حاضر شود.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 16 امتیاز: 3)

6 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام
  من یک ماشین وکالتی خریدم که عزل وکیل را دارد.
  سوال من اینجاست:
  صاحب پلاک، به نفر قبل من وکالت داره که نوشته حق عزل وکیل را دارد و وکیل نفر صاحب پلاک هم همینو به من وکالت داده، حالا هردو نفر اول و دوم میتوانند من رو عزل کنند یا فقط نفر اول (صاحب پلاک) ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 16, 2022 12:09 ب.ظ

   سلام هر دو می توانند

   پاسخ
  • سلام برای عزل وکیلداز ادامه امر پیگیری و….چطور باید اقدام کرد . اعلام به وکیل اینکه نمی خواهیم شکایت ها پیکیری بشه کافی نیست و اگر به دادگاه باید گفت به چه صورتی؟

   پاسخ
 • میر معینی
  می 21, 2022 4:26 ب.ظ

  سلام. پدر من دو سال پیش به برادرم برای انجام امور اداری خانه اش وکالتی داده است اما دو ماه پیش خودش خانه را فروخته الان آیا مشکلی برایش پیش می آید؟ و اینکه چطور می تواند برادرم را از وکالت عزل کند؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 21, 2022 5:14 ب.ظ

   باسلام. با توجه به اینکه موضوعی که پدر شما به برادرتان وکالت داده توسط پدر شما انجام شده و عملا موضوع وکالت منتفی شده است نیازی به عزل وکیل نبوده و وکالتنامه ملغی گردیده است.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست