وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین دیگری را برای انجام امری نایب می نماید، در اثنای این امر محوله به وکیل، ممکن است که موکل یعنی شخصی که وکالت داده به هر دلیلی بخواهد دیگر آن وکیل کار وی را انجام ندهد، در اینجا با مفهومی به نام عزل وکیل رو برو هستیم.

راه های اسقاط وکالت

طبق مفاد قانون مدنی در ماده 678 و تفسیر آن، وکالت به طرق زیر مرتفع می گردد:

 • عزل توسط موکل
 • استعفای وکیل
 • موت یا جنون هر یک از طرفین وکالت
 • سفه
 • از بین رفتن مورد وکالت
 • ورشکستگی موکل
 • انقضای مدت وکالت
 • انحلال شخص حقوقی

در ادامه در رابطه با مورد اول، یعنی عزل وکیل توسط موکل صحبت کنیم.

عزل وکیل در قانون مدنی

ماده 679 قانون مدنی، بیان می کند که: موکل می تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر خلاف آن در خود وکالت نامه ذکر شده باشد.

از مفاد این ماده می توان استنباط کرد که پس ممکن است وکالتی داشته باشیم که قابلیت عزل نداشته باشد و به اصطلاح بلاعزل باشد، اما این بلاعزل بودن تا جایی صحیح است که خلاف نظم عمومی نباشد، پس وکالت نامه ی تام الاختیار که ناظر بر تمام امور موکل باشد نمی تواند بلاعزل باشد.

عزل وکیل در قانون آئین دادرسی کیفری

مطابق ماده 385 این قانون، عزل وکیل پس از تشکیل جلسه رسیدگی  پذیرفته نمی شود. پس این حق، یعنی عزل وکیل دادگستری دادگستری در دعاوی کیفری، محدود شده است.

عزل وکیل در قانون آئین دادرسی مدنی

در رابطه با عزل وکیل و لزوم اطلاع به شعبه دادگاه مربوطه، در ماده 37 قانون آئین دادرسی مدنی صراحتاً ذکر شده است که: اگر موکل وکیل خود را عزل می نماید، مراتب باید به دادگاه وکیل معزول اطلاع داده شود و همچنین عزل وکیل ، مانع از جریان دادرسی نخواهد بود. دقت داشته باشیم که اگر موکل وکیل را عزل کند، ولی به اطلاع دادگاه نرساند، جریان رسیدگی با همان فرد به عنوان وکیل پرونده ادامه خواهد یافت.

لزوم اطلاع به وکیل از عزل

موکل باید مراتب عزل کردن وکیل را به اطلاع او برساند و هم چنین طبق ماده 680 قانون مدنی، تمام اموری که وکیل قبل از رسیدن خبر عزل به او در حدود وکالت خود بنماید، نسبت به موکل نافذ است. یعنی به طور مثال فرض کنیم که در تاریخ 20 تیر ماه شخصی به دادگاه مراجعه کرده و وکیل خود را عزل می کند، و ابلاغیه عزل وکیل ، در تاریخ 25 تیر ماه به وکیل ارسال می شود. حال اگر وکیل در تاریخ 22تیر ماه، اقدامی انجام دهد، عمل وی صحیح می باشد، چرا که اقدام وکیل از زمان ابلاغ به وی، صحیح نخواهد بود.

تأخیر و یا تجدید دادرسی پس از عزل وکیل

ماده 40 قانون آیین دادرسی مدنی، بیان می کند که در صورت عزل وکیل ، اگر که توضیحی لازم نباشد، دادرسی به تأخیر نمی افتد و روال عادی و سابق خود را طی می کند، اما اگر نیاز به توضیح باشد، دادگاه این امر را در صورت جلسه به اطلاع موکل می رساند که موکل یا شخصاً برای ارائه توضیحات به دادگاه مراجعه کند و یا توسط وکیل جدید در موعد مقرر برای توضیح در دادگاه حاضر شود.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 18 امتیاز: 3.1)

26 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • سلام
  من یک ماشین وکالتی خریدم که عزل وکیل را دارد.
  سوال من اینجاست:
  صاحب پلاک، به نفر قبل من وکالت داره که نوشته حق عزل وکیل را دارد و وکیل نفر صاحب پلاک هم همینو به من وکالت داده، حالا هردو نفر اول و دوم میتوانند من رو عزل کنند یا فقط نفر اول (صاحب پلاک) ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   آوریل 16, 2022 12:09 ب.ظ

   سلام هر دو می توانند

   پاسخ
  • سلام برای عزل وکیلداز ادامه امر پیگیری و….چطور باید اقدام کرد . اعلام به وکیل اینکه نمی خواهیم شکایت ها پیکیری بشه کافی نیست و اگر به دادگاه باید گفت به چه صورتی؟

   پاسخ
 • میر معینی
  می 21, 2022 4:26 ب.ظ

  سلام. پدر من دو سال پیش به برادرم برای انجام امور اداری خانه اش وکالتی داده است اما دو ماه پیش خودش خانه را فروخته الان آیا مشکلی برایش پیش می آید؟ و اینکه چطور می تواند برادرم را از وکالت عزل کند؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 21, 2022 5:14 ب.ظ

   باسلام. با توجه به اینکه موضوعی که پدر شما به برادرتان وکالت داده توسط پدر شما انجام شده و عملا موضوع وکالت منتفی شده است نیازی به عزل وکیل نبوده و وکالتنامه ملغی گردیده است.

   پاسخ
  • سلام؛ پدرم فوت کرده. فرزندان و مادر خانواده به یکی از برادام جهت نقل و انتقال و فروش اموال وکالت دادیم .در وکالت نامه عدم عزل وکیل شرط شده و البته یک خواهرم زمان امضا سند وکالت محضر، زیر ۱۸ سال بوده. حالا میخوایم وکالت رو لغو کنیم امکانش هست و مورد دوم اینکه یکی از دختران که زیر سن قانونی بوده میتونه ادعا کنه بر فسخ وکالت، و وکالت فسخ بشه. (برای فسخ وکالت چکار کنیم؟)

   پاسخ
   • دادپویان حامی
    دسامبر 13, 2022 3:04 ب.ظ

    اگر وکالت در امور مالی بوده باشد امضای خواهرتان باعث اعطای وکالت نمی شود و می توانید تقاضای فسخ مطرح کنید.

    پاسخ
 • از عملکرد وکیل در امور قضایی و پیگیری پرونده در اجرای احکام راضی نیستم.
  1.آیا الان میتونم عزلش کنم ؟
  2.اگه میتونم مراحل کار عزل وکیل به چه صورت هستش هم سیستمی و هم کتبی و حضوری ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   مارس 4, 2023 4:20 ب.ظ

   با سلام با ارسال یک اظهارنامه رسمی میتوانید ایشان را عزل نمایید

   پاسخ
 • مجید عزتی راد
  آگوست 3, 2022 11:41 ق.ظ

  یکی از آشنایان وکیل گرفته و قرار شد در ازای هر پرونده مبلغی بعنوان پیش پرداخت و الباقی در خاتمه پرونده پرداخت کنه
  اولاً وکیل ایشون قرارداد فی مابین رو ارائه نکرده و نمیکنه
  ثانیاً هردفعه که از وکیل ریزصورتحساب خواسته ، ارائه نمیده و همین باعث اختلاف حساب شده
  ثالثا وکیل در هیچ دادگاهی حاضر نشده و یکی از زیردستانشو فرستاده که در یکی از دادگاه ها رای قطعی منجر به محکومیت موکل صادر شده و وکیل میگه من اقدامات لازم انجام دادم اما قاضی پرونده نپذیرفته ، همچنین در همین پرونده ذکر شده موکل مستنداتی ارائه کرده اما وکیل میگه هزینه ی جداگانه باید پرداخت بشه تا مجدداً به دادگاه ارائه کنه ،،، اینم یکی دیگه از موارد شده که موجب اختلاف حساب شده
  سئوال اینجاست این بنده ی خدا چکار باید کنه تا وکیلش متعهد به قرارداد بشه یا چطوری میتونه عزل وکیل کنه … سپاسگزارم

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   مارس 4, 2023 4:20 ب.ظ

   با سلام با ارسال یک اظهارنامه رسمی میتوانید ایشان را عزل نمایید

   پاسخ
 • سلام اگر بخواهم وکیلم راعزل کنم واین کار در دفتر ثبت اسناد انجام بگیرد وتوضیح دهد که تاکنون برای من کارهایی انجام داده است ومن خسارت راپرداخت کنم ،مدارک لازم رابه من باز میگرداند

  پاسخ
 • بنیامین بهمنی
  آگوست 11, 2022 3:32 ب.ظ

  آیا در رای تحویل ملک به خریدار، در صورت عدم تحویل توسط فروشنده، در هنگام تحویل گیری ملک با حضور نماینده دادستان، خریدار هم باید حضور داشته باشه یا جهت جلوگیری از نزاع احتمالی وکیل به تنهایی میتونه ملک رو تحویل بگیره ؟

  پاسخ
 • من یه جلسه دادگاه حقوقی اولین جلسه دادگاه بود.داشتم که وکیل من حضور پیدا نکرد قبل ا دادگم که کلی سوال داشتم ازش جواب تلفن منو نداد که روند کار را مرور کنیم من هم فردای دادگاه رفتم ولایت فرستادم اون شعبه دادگاه وعزل کردم وکیلم را حالا میخاستم ببینم اگ این دادگاه رای مثبت به نفع من باشد آیا باید به وکیل پول بدهم

  پاسخ
 • محمد رضا کلانتری
  فوریه 28, 2023 11:53 ق.ظ

  سلام در صورتی که وکیل به وظایف قانونی خود در موعد مقرر اقدام نکند و باعث به تا خیر افتادن کار موکل و ضرر وزیران آن بشود و به همین دلیل عزل شود آیا تمام وجوه قانونی باید به وی پرداخت شود

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   مارس 4, 2023 4:22 ب.ظ

   با سلام مبلغ حق الوکاله باید پرداخت شود.در صورت ورود خسارت به شما یا تخلف وکیل میتوانید به کانون وکلا مراجعه نمایید

   پاسخ
 • با سلام، وکیل بنده در حال حاضر بعد از ارائه کیفرخواست دیگر تمایلی به ادامه همکاری ندارد ولی استعفا هم نمیدهد، باید چکار کنم که ایشونو بدون پرداخت مابقی حق الوکاله عزل کنم؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   مارس 12, 2023 3:03 ب.ظ

   در صورتی که شما قصد عزل ایشان را داشته باشید باید مابقی حق الوکاله را پرداخت نمایید

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  ببخشید من تو پرسش و پاسخ ها خوندم که اگه از اقدامات و پیگیریهای وکیل رضایت نداشته باشیم می تونیم ایشون و عزل کنیم ولی حق الوکاله رو باید و تماماً پرداخت کنیم یعنی یکی حقمون رو خورده برای گرفتن حق به وکیل پناه بردیم و حالا این وکیل از اون اولی بدتر داره به ادامه خوردن حق ادامه میده و ما باید راضی باشیم این وکیل هم به ادامه حقوقمون تجاوز کنه ، و شما هم تایید میکنید که این رویه درست و قانونیه ، پس یا قانون عوضیه ، یا شما عوضی میگید ، یا ما دست عوضی ها افتادیم ، برام جالب بود مردم بره دست گرگ میدن ؟

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 31, 2023 10:21 ق.ظ

   با سلام. در صورتیکه تخلفی از سوی وکیل صورت گرفته باشد قانون به شما حق شکایت از وکیل را داده، همانطور که این حق را نیز به وکیل داده تا در صورت عزل بی مورد بتواند حق الوکاله خود را مطالبه نماید.

   پاسخ
 • رضا میرزایی
  می 29, 2023 1:06 ق.ظ

  با سلام من یک خانه ایی خریده ام وکالتی و فروشنده از وراث یه وکارت دادهاند که حق عزل دارد ایا بعد از اینکه من وکالتی سند زدم ایا وراث با عزل فروشنده میتوانند خانه را پس بگیرند البته قولنامه در بنگاه و وکالت در محضر به نام من شده وکالت بلا عزل با تشکر منتظر جواب

  پاسخ
  • دادپویان حامی
   می 31, 2023 10:20 ق.ظ

   با سلام. پس از تنظیم سند عزل وکیل سابق باعث سلب مالکیت شما نمی گردد.

   پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید