داوری در اتاق تعاون

شرکت ها, دعاوی شرکت های تعاونی

شرح موضوع

شیوه معمول حل و فصل اختلافات، مراجعه به مراجع عام دادگستری می باشد؛ اما در حال حاضر روش های دیگری نیز وجود دارد که نسبت به مراجعه به دادگاه ها از مزایایی برخوردار می باشد ؛ از جمله این روش ها می توان به داوری اشاره کرد . ارجاع اختلاف به داوری امکان بهره مندی از رسیدگی تخصصی و سریع را برای طرفین فراهم می نماید.یکی از مهم ترین موارد حل اختلاف از طریق نهاد داوری، ارجاع اختلافات مربوط به شرکتهای تعاونی به اتاق تعاون می باشد. مقررات مربوط به داوری در اتاق تعاون در مواد 57 تا 64 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مقرر شده است.

تعریف اتاق تعاون و شرح وظایف آن

اتحادیه ها و شرکتهای تعاونی می توانند در صورت ضرورت با نظارت وزارت تعاون، اتاق تعاون مرکزی را در تهران و شعب آن را در استان ها و شهرستان ها تشکیل دهند. مقصود از تشکیل اتاق تعاون، انجام وظایف و اختیارات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در ارتباط با بخش تعاون، انجام امور محوله از سوی وزارت تعاون و نهایتا حل اختلافات و داوری در محدوده امور مربوط به تعاونی ها به صورت کدخدا منشی و صلح مابین اعضا و اتحادیه ها و بین تعاونی ها و اتحادیه ها می باشد.

مرکز داوری در اتاق تعاون

اتاق تعاون در جهت ایفا وظیفه خود مبنی بر حل و فصل اختلافات بین تعاونی ها و اتحادیه ها از طریق داوری، مکلف به ایجاد مرکز داوری شده است. مرکز داوری اتاق از وکلای دادگستری، قضات بازنشسته و افراد متخصص تشکیل شده است که در حال حاضر در اکثر استان های کشور در حال رسیدگی به اختلافات می باشند.

صلاحیت مرکز داوری اتاق تعاون

حل و فصل اختلافات موجود بین تعاونی ها و اتحادیه ها در صلاحیت مرکز داوری اتاق تعاون می باشد و محاکم دادگستری بدوا حق رسیدگی به این اختلافات را ندارند.

نحوه درخواست داوری از مرکز داوری اتاق تعاون

خواهانن میتواند با تکمیل برگ درخواست داوری و قید تمام موارد ضروری و ارائه اسناد لازم، رسیدگی به ادعای خود را از مرکز داوری اتاق تعاون درخواست نماید.

در صورتی که برگ مزبور به صورت ناقص تقدیم شده باشد، مرکز داوری هیچ وظیفه ای در خصوص درخواست مزبور نخواهد داشت و در این  موارد صدور اخطار رفع نقص نیز منتفی است.

درخواست خواهان توسط این مرکز به خوانده دعوا ابلاغ میشود و خوانده 10 روز از تاریخ ابلاغ مهلت دارد تا ضمن پاسخگویی به ادعاهای خواهان، ایرادات یا دعاوی احتمالی خود را نیز بیان نماید.

پرداخت هزینه درخواست داوری از مرکز داوری اتاق تعاون مطابق آیین نامه هزینه های داوری مرکز داوری اتاق تعاون ایران خواهد بود.

نحوه رسیدگی در مرکز داوری اتاق تعاون ایران

داوران موظفند بر اساس قوانین و مقررات جاری و اصول و قواعد حقوقی حاکم بر ماهیت اختلاف حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعلام ختم دادرسی، رای مقتضی را صادر نماید.

داوران مکلفند در اظهار نظر خود به مفاد قرارداد میان طرفین، عرف و عادت و اوضاع و احوال مربوطه توجه نمایند.

در صورتی که داور واحد به موضوع رسیدگی نماید، نظر وی به عنوان رای داور قابل اجرا میباشد و چنانچه درخواست خواهان به هیات داوری ارجاع شده باشد، نظر اکثریت اعضا این هیات رای داوری محسوب میشود.

مهلت اعتراض به رای مرکز داوری اتاق تعاون و مرجع صالح به رسیدگی

افراد مقیم ایران ظرف بیست روز و افراد مقیم خارج از کشور ظرف دو ماه میتوانند ابطال رای داوری صادره از اتاق تعاون را از دادگاه عمومی بخواهد؛ این روش ابطال رای داوری در عرف به اعتراض به رای داوری مشهور است.

چنانچه در مهلت مزبور اعتراضی واصل نشده باشد، رای صادره قطعی و لازم الاجرا میباشد.

اجرای رای مرکز داوری اتاق تعاون

رای داوری اتاق تعاون پس از قطعیت مانند احکام قطعی دادگاه ها به تقاضای محکوم له و با صدور اجرائیه از طریق واحد اجرای احکام دادگستری قابل اجرا میباشد.

موارد بطلان رای داوری اتاق تعاون

به تصریح ماده 22 آیین‌نامه داوری در بخش تعاونی، رای صادره از مرکز داوری اتاق تعاون ایران در موارد ذیل باطل و غیر قابل اجرا خواهد بود:

  • رأی صادره مخالف با قوانین موجد حق باشد.
  • داور نسبت به مطلبی که موضوع داوری نبوده رأی صادر کرده است.
  • داور خارج از حدود اختیار خود رأی صادر نموده باشد. در این صورت فقط آن قسمت از رأی که خارج از اختیار داور است ابطال می‌گردد.
  • رأی داور پس از انقضای مدت داوری صادر و تسلیم شده باشد.
  • رأی داور با آنچه در دفتر املاک یا بین اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و دارای اعتبار قانونی است مخالف باشد.
  • رأی داور به وسیله داورانی صادره شده که مجاز به صدور رأی نبوده‌اند.
  • قرارداد رجوع به داوری بی‌اعتبار بوده باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پربازدید

دریافت مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره از دفتر حقوقی دادپویان حامی اطلاعات خود را ثبت کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت جهت مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

نام و نام‌خانوادگی(ضروری)
Hidden

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط