صدور حکم حجر

صدور حکم حجر بنا به قانون حمایت خانواده مصوب سال 1392در دادگاه های خانواده و پس از اطلاع دادستان از موضوع حجر و بررسی شواهد و مستندات و انجام تحقیقات لازمه و احراز حجر از سوی دادگاه صورت می گیرد.

آثار صدور حکم حجر

صدور حکم حجر از دادگاه آثاری برای شخص محجور در بر دارد که به شرح ذیل بیان می گردد:

  • ممنوع شدن محجور از دخالت در امور مالی خود و جلوگیری از تعهدات مالی برای شخص محجور
  • تعیین قیم برای شخص محجور جهت اداره امور مالی وی
  • با صدور حکم حجر فروش اموال شخص محجور تنها با اجازه دادستان و توسط قیم به جهت مصلحت وی انجام خواهد شد.

اثر حجر از تاریخ قطعیت حکم مترتب می شود لیکن اگر ثابت شود که علت حجر قبل از تاریخ حکم حجر وجود داشته اثر حجر از تارخ وجود علت حجر بار می شود.

معاملات شخص محجور

معاملات محجورین یا غیر نافذ است که در صورت رد توسط ولی یا قیم باطل می شود و یا از ابتدا باطل است که در هر دو صورت دادگاه معامله را باطل نمی کند بلکه تنها بطلان معامله را تایید می نماید و نیازی به صدور اجراییه ندارد. چنانچه شخص فوت شده است قبل از فوتش که محجور بوده، بدون اجازه وراث خود اقدام به انجام معاملاتی نموده که به ضرر آنها و یا حتی به ضرر خود محجور بوده است در این صورت اگر وراث از انجام چنین معاملاتی بعد از فوت شخص محجور مطلع شوند می توانند با ارائه اسناد و مدارک، حجر متوفی را اثبات کرده و تقاضای ابطال معاملات صورت گرفته را بخواهندکه در این صورت تمام معاملات متوفی محجور قبل از فوتش هم باطل خواهد شد.

معاملات صغیر ممیز و اشخاص غیر رشید (سفیه) که هیچ ضرر و تعهدی را برای آنها ایجاد نمی کند، صحیح است اما معاملاتی که ممکن است برای آنها ضرر داشته باشد یا آنها را متعهد نماید، غیر نافذ است و منوط به تایید ولی یا قیم آنها است.

بنا به ماده ۱۲۱۴ قانون مدنی معاملات و تصرفات غیر رشید در اموال خود نافذ نیست مگر با اجازه‌ی ولی یا قیم او اعم از این که این اجازه قبلاً داده شده باشد یا بعد از انجام عمل. مع‌ذلک تملکات بلاعوض از هر قبیل که باشد بدون اجازه هم نافذ است.

اعتراض به حکم حجر چگونه است؟

در صورتی که فرد محجور با درمان و مراقبت و مصرف دارو درمان یابد و حجر وی پایان پذیرد می تواند نسبت به بطلان حکم حجر اقدام نماید. فرد خارج شده از حجر پس از صدور رای اعتراض می نماید و پس از دریافت احضاریه و مراجعت به دادگاه با توجه به مندرجات پرونده و علت حکم تقاضای تغییر نظر قاضی را می نماید. در دادگاه تجدید نظر بعد از بررسی مدارک و گزارشات پزشکی قانونی تصمیم گیری می نماید.

نحوه ی اثبات حجر

یکی از بهترین و سریعترین راهها برای اثبات حجر اشخاص و در واقع يکي از ادله مورد استناد محاکم قضايي جهت صدور حکم حجر مراجعه به پزشکی قانونی و دریافت نامه پزشکی با عنوان بیان وضعیت روحی روانی و میزان مسئولیت پذیری افراد است. رويه قضايي ايران، دلالت نظريه کارشناسي مبني بر وجود جنون يا عدم رشد عقلي، در اکثريت موارد قاطع دعوا بوده است و از اهميت ويژه اي در اين زمينه برخوردار است. یکی دیگر از راههای اثبات حجر،استفاده از شهادت شهود ،مبنی بر مشاهدات خود از رفتارهای شخص مجحور است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست صدور حکم حجر

برای درخواست صدور حکم می توان تصویر مصدق نظریه پزشکی را ارائه داد در غیر اینصورت می‌توان از طریق ارائه استعلام نظر پزشکی قانونی، تحقیقات محلی، شهادت شهود و مطلعین و یا شماره پرونده استنادی نیز اقدام نمود.

دادگاه صالح برای صدور حکم حجر و نصب قیم کدام دادگاه است؟

برابر بند ۱۰ ماده واحد قانون اختصاصی تعدادی از دادگاههای موضوع اصل ۲۱ قانون اساسی(دادگاه خانواده) مصوب ۱۳۷۶ نصب قیم و ضم امین و عزل آنها درصلاحیت دادگاه خانواده قرار دارد.

همچنین در قانون حمایت از خانواده در سال ۱۳۹۲ مواد قانونی تصویب شده که برای صدور حکم حجر، دادگاه خانواده دارای صلاحیت کافی در امر صدور و ابطال حکم حجر می باشد.

در مواردی که علت حجر بعد از رشد حادث شده باشد دادگاه باید ابتدای تاریخ حجر را که بر او معلوم شده است را در حکم خود قید نماید.

صلاحیت اداره ی سرپرستی در صدور حکم حجر

در خصوص محجورین، اداره سرپرستی وظیفه نظارت، نصب قیم ، نصب امین، تشکیل پرونده در خصوص محجورین، نظارت بر فروش اموال غیرمنقول را برعهده دارد برای تشکیل پرونده در دایره سرپرستی، صغیر یا محجور الزاما باید در همان شهرستان سکونت داشته باشند و شخص مفقود شده آخرین محل اقامتش آن شهرستان باشد در غیر اینصورت باید به دادسرای شهرستانی که این افراد در آنجا سکونت دارند برای تشکیل پرونده مراجعه نمایند. در استان تهران، دادسراي ناحيه 25 سرپرستي صالح به رسیدگی می باشد.

چنانچه درخصوص هر گونه دعوای مربوط به حجر، حکم حجر و ابطال حکم حجر نیاز به مشاوره حقوقی داشته باشید می توانید با وکلای باتجربه در موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی با ده سال سابقه فعالیت تماس حاصل فرمایید و از خدمات حقوقی و دریافت مشاوره حضوری و غیر حضوری امور حسبی بهره مند گردید.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست