مجازات قاچاق انسان

قاچاق انسان عبارت است از جا به جایی انسان از طریق اغفال، اجبار، تهدید یا مانند آن برای بهره کشی فرد به ویژه بهره کشی جنسی است. بزه دیده قاچاق انسان اداره زندگی خود را از دست داده در معرض بهره کشی دیگران قرار می گیرد. عامل فشار و اجبار در همه ی مراحل یا بخشی از مراحل قاچاق انسان مشهود است.

قاچاق انسان همانند دیگر اشکال فعالیتهای مجرمانه از سبک و سیاق سنتی خود خارج شده و مجرمان برای کسب سود از طریق تجارت انسان ها از هر ابزاری یاری می جوید.

اعمال زیر در حکم قاچاق انسان محسوب می شود

  1. تشکیل یا اداره دسته یا گروه که هدف آن انجام موارد فوق الذکر باشد.
  2. عبور دادن حمل یا انتقال غیرمجاز یا مجاز فرد یا افراد به طور سازمان یافته ای برای فحشا یا سایر مقاصد هر چند با رضایت آنان باشد.
  3. عبور دادن یا حمل یا انتقال غیرمجاز افراد به قصد فحشا هر چند با رضایت آنان

مجازتهای تعیین شده برای قاچاق انسان

همچنین لازم به ذکر است چنانچه عمل مرتکب قاچاق انسان از مصادیق مندرج در قانون مجازات اسلامی باشد. مطابق مجازاتهای مقرر در قانون یاد شده و در غیر این صورت به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است محکوم می شود.

  • چنانچه فرد قاچاق شده کمتر از ۱۸ سال تمام داشته باشد و عمل ارتکابی از مصادیق محاربه و افساد فی الارض نباشد مرتکب به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم می شود.
  • کسی که شروع به ارتکاب جرائم موضوع این قانون نماید لیکن نتیجه منظور بدون اراده ی وی محقق نگردد به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می گردد.
  • مجازات معاونت در جرم قاچاق انسان به میزان دو تا پنج سال حبس حسب مورد و نیز جزای نقدی معادل وجوه یا اموال حاصل از بزه یا وجوه و اموالی که از طرف بزه دیده یا شخص ثالث وعده پرداخت آن به مرتکب داده شده است خواهد بود.

 و همچنین چنانچه مجازات انسان توأم با ارتکاب جرائم دیگری تحقق یابد مرتکب یا مرتکبان علاوه بر مجازات مقرر در این قانون به مجازاتهای مربوط به آن عناوین محکوم خواهند شد.

مرجع صالح رسیدگی به جرم قاچاق انسان

با توجه به بند ۵ ماده ۵ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب که رسیدگی به جرائم قاچاق را در صلاحیت دادگاه انقلاب دانسته است دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به جرم قاچاق انسان را دارد.


دفتر حقوقی بین المللی دادپویان حامی و وکلای مجرب این موسسه آماده ی ارائه هر گونه مشاوره حقوقی و قبول وکالت در زمینه قاچاق انسان که در دپارتمان کیفری و تعزیرات آمده است می باشد. جهت بهره مندی از این خدمات می توانید با موسسه تماس حاصل فرمائید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یازده =