اعاده دادرسی از طریق خلاف بین شرع

 اعاده دادرسی از طریق خلاف بین شرع،درصورتی است که رئیس قوه قضاییه آراء صادره از مراجع قضایی را خلاف بین شرع تشخیص دهد و آراء صادره را به شعبی خاص از دیوان عالی کشور که بدین منظور اختصاص داده شده اند محول می نماید.

 مقصود از خلاف بین شرع چیست؟

مقصود از خلاف بین شرع این است که رای صادره با آنچه در فقه است اختلاف داشته باشد،در چنین مواقعی چنانچه بین فقها اختلاف نظر ایجاد شود، نظر ولی فقیه یا مشهور فقها ملاک قرار میگیرد.

گاهی چنین است که رای از مراجع قضایی صادر و قطعی می گردد، اما پس از صدور رای مزبور ، رئیس قوه قضاییه رای صادره را خلاف شرع تشخیص می دهد و لازم می داند که نسبت به رای مزبور مجددا رسیدگی صورت گیرد که در این صورت می تواند با اعاده دادرسی در جهت رسیدگی مجدد اقدام صورت می گیرد.

چه آرایی ممکن است خلاف بین شرع شناخته شود؟

آراء پس از قطعیت ممکن است خلاف بین شرع شناخته شوند. منظور از آرا قطعی ، آرا صادره از هر یک از مراجع قضایی اعم از، حقوقی و کیفری می باشد و شامل احکام و قرارهایی می‌شود که از دیوان عالی کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح ، دادگاه های  بدوی ،تجدیدنظر ،دادسرا ها و همینطور شورای حل اختلاف صادر میشود.

چنانچه از هر کدام از مراجع فوق رای صادر گردد و رئیس قوه قضاییه آن را خلاف شرع بداند مجاز است که از طریق اعاده دادرسی رسیدگی مجدد را تقاضا نماید.

چه کسانی میتوانند نسبت به آراء خلاف بین شرع تقاضای اعاده دادرسی نمایند؟

درصورتیکه رییس قوه قضاییه رایی را خلاف بین شرع بداند مجاز است ،که از طریق اعاده دادرسی رسیدگی مجدد را تقاضا نماید.البته قانونگذار مقامات دیگری را نیز در کنار رئیس قوه قضاییه مجاز بدین امر نموده است. مقامات مذکور عبارتند از:

  • رئیس دیوان عالی کشور
  • دادستان کل کشور
  • رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح
  • رئیس کل دادگستری استان

چنانچه این مقامات در حین انجام وظیفه با چنین آرایی که خلاف شرع است مواجه شوند می توانند درخواست اعاده دادرسی را برای یک بار با ذکر مستندات، به رییس قوه قضاییه اعلام نمایند. ، البته اگرچه قانونگذار به یک بار ،تاکید نموده است اما  چنانچه متقاضی  مستندات خود  را تغییر دهد امکان درخواست مجدد برای وی وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه درخواست اعاده دادرسی مقامات فوق را مورد بازنگری قرار میدهد و در صورتیکه دستور توقف اجرای حکم را در زمان بازنگری صادر نموده باشد،چنانچه نظر وی مبنی بر رد اعاده دادرسی  باشد در این صورت، مراتب لغو توقف توسط معاون قضایی به مرجع قضایی اعلام میگردد تا نسبت به حکم صادره اقدام صورت گیرد.

اما چنانچه رییس قوه قضاییه، با تجویز اعاده دادرسی موافق باشد،پرونده مزبور جهت رسیدگی به دیوان عالی کشور ارسال میگردد.

ذکر این نکته نیز لازم است که….

چنانچه رییس قوه قضاییه اعاده دادرسی را جایز بداند،اجراء حکم تا حصول نتیجه قطعی به تعویق می افتد.

مرجع رسیدگی به اعاده دادرسی از طریق خلاف بین شرع کجاست؟

رئیس قوه قضاییه می‌تواند به عنوان متقاضی اعاده دادرسی ،اقدام نماید و پرونده را به دیوان عالی کشور بفرستد تا در آنجا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضاییه برای چنین رسیدگی در نظر گرفته شده است رسیدگی صورت گیرد و مجددا رای قطعی در این باره صادر گردد.

لازم به ذکر است که شعبه مذکور :

  • در وهله اول ،شعبه باید رای قطعی قبلی را که خلاف شرع شناخته شده است را نقض نماید.
  • پس از نقض رای توسط شعبه ،پرونده مربوطه هم از نظر شکلی و  هم ماهوی مورد بررسی قرار میگیرد و در نهایت رای خود را صادر می نماید.

 

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 6 امتیاز: 3.5)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست