قرارداد حمل و نقل دریایی

 1. صفحه اصلی
 2. دعاوی حمل و نقل
 3. قرارداد حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی یکی از روش های مورد استفاده تجار و بازرگانان برای ارسال کالاهای خود نزد خریدار می باشد .تجار و بازرگانان به جهت آنکه بتوانند در زمان ورود خسارت به متصدی حمل و نقل به آسانی رجوع نمایند، بیش از پیش علاقه مند هستند تا به وسیله انعقاد قراردادهای حمل و نقل رابطه فی مابین خود را مستحکم نمایند. در این نوشتار به بررسی قرارداد حمل و نقل دریایی می پردازیم.

قرارداد حمل و نقل دریایی
قرارداد حمل و نقل دریایی

مفهوم قرارداد حمل و نقل دریایی

در قرارداد حمل و نقل دریایی که فی مابین صادر کننده و مالک کشتی منعقد می گردد، طرفین توافق می کنند در مقابل اجرتی معین ، متصدی حمل و نقل  محموله باری را در زمان تعیین شده به گیرنده تحویل دهد، مسئولیت متصدی حمل و نقل در مقابل ارسال کننده و مرسل الیه، همچون مسئولیت وکیل در مقابل موکل می باشد. انعقاد قراردادهای حمل و نقل دریایی نیازمند دانش و آگاهی قوانین حوزه داخلی و بین المللی می باشد.

شرایط حاکم بر قرارداد حمل و نقل دریایی

در انعقاد قراردادهای حمل و نقل دریایی، طرفین می بایست اهلیت معامله را داشته و با قصد و رضا نسبت به انعقاد معامله ای مشروع اقدام نمایند، همچنین ضمن انعقاد قرارداد حمل و نقل می بایست، حدود مسئولیت متصدی حمل و نقل و  ارسال کننده، نوع کالا و زمان تحویل کالا تعیین گردد.

حقوق و تکالیف متصدی حمل و نقل دریایی

طبق قانون تجارت،  اصل بر مسئولیت متصدی حمل و نقل می باشد و متصدی حمل ونقل مسئول کلیه خسارات وارده به کالا می باشد مگر اینکه بتواند در محکمه خلاف آن را اثبات نماید. در مقابل قانون دریایی ایران مسئولیت متصدی حمل و نقل مطلق نیست. بر اساس بند 1 ماده 55 قانون دریایی ، کشتی و متصدی باربری هیچکدام مسئول فقدان یا خسارات ناشی از عدم قابلیت دریانوردی نخواهد بود، مگر آنکه از طرف آنها کوتاهی صورت گرفته باشد.

حقوق و تکالیف ارسال کننده در حمل و نقل دریایی

بر اساس قوانین مرتبط با حمل و نقل دریایی، فرستنده موظف می باشد کالا را به درستی بسته بندی نماید و تمام اقدامات لازم را در جهت  سلامت کالا انجام دهد، همچنین فروشنده می بایست اطلاعات کافی را در خصوص نوع، ارزش و زمان تحویل کالا به متصدی حمل و نقل ارائه دهد؛ چنان جه به سبب عدم اطلاعات کافی یا بسته بندی نادرست ، خسارتی به کالا وارد گردد ، ارسال کندده مسئول کلیه خسارات وارده می باشد .

تعیین قانون حاکم بر قراردادهای حمل و نقل دریایی

ضمن انعقاد قرارداد حمل و نقل دریایی، طرفین قرارداد می توانند در خصوص قانون حاکم بر قرارداد با یکدیگر توافق نمایند. قانون دریایی ایران و قانون تجارت  از جمله قوانینی می باشد که طرفین قرارداد می توانند با توافق یکدیگر آن را به عنوان قانون حاکم بر قرارداد تعیین نمایند.

وظیفه بسته بندی کالا در قرارداد حمل و نقل بر عهده چه کسی است؟

فرستنده کالا موظف می باشد تا محموله باری را به طرز صحیحی بسته بندی نماید، چنانچه به علت عدم بسته بندی صحیح به محموله باری خسارتی وارد آید، فرستنده مسئول هر عیب و نقصی می باشد و متصدی حمل و نقل از مسئولیت مبرا است مگر اینکه شرط عدم مسئولیت را ذکر نکرده باشد.

بیمه در قراردادهای حمل و نقل دریایی

ارسال کننده موظف می باشد تا محموله باری در مقابل هرگونه خطر و آسیب بیمه نماید اما در برخی از موارد از جمله کالاهای حساس، متصدی حمل و نقل وظیفه بیمه کردن کالا را بر عهده دارد. چنانچه  کالا در زمان حمل و نقل به مقصد دچار آسیب گردد، بیمه موظف به پرداخت خسارت وارد شده می باشد.

ضمانت نامه در قراردادهای حمل و نقل دریایی

ضمن قرارداد حمل و نقل دریایی، صاحب کالا به سبب آنکه بتواند در صورت ورود خسارت، به سرعت و آسانی نسبت به جبران ضرر و زیان خود اقدام نماید، می تواند مبلغی تحت عنوان ضمانت نامه بانکی را به صورت چک، سفته و … از مالک کشتی دریافت کند.

فسخ قرارداد در حمل و نقل دریایی

ضمن قرارداد حمل و نقل دریایی، طرفین قرارداد می توانند شرط نمایند تا در صورت عدم حصول شرایط تعیین شده قرارداد، حق فسخ را داشته باشد. در این صورت خواهان می بایست طرف مقابل را با ارسال اظهارنامه مطلع نماید و با مراجعه به مرجع صالح دادخواست تنفیذ فسخ  قرارداد حمل و نقل را ارائه نماید.

حوادث قهری و غیرمترقبه در قرارداهای حمل و نقل دریایی 

درصورت بروز حوادث قهری  و غیرمترقبه متصدی حمل و نقل مسئول خسارات وارده نمی باشد مگر اینکه طرفین برخلاف آن توافق نموده باشند .

نحوه حل  و فصل اختلافات در قرارداد حمل و نقل دریایی

طرفین قرارداد حمل و نقل می توانند ضمن قرارداد حمل ونقل درخصوص نحوه حل و فصل اختلافات بایکدیگر توافق نمایند ؛چنانچه طرفین شرط داوری را ضمن قرارداد حل و فصل اختلافات تعیین نمایند، دیگر حق مراجعه به مرجع قضایی را ندارند مگر اینکه با توافق یکدیگر شرط داوری را اقامه نمایند.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟
(رای: 1 امتیاز: 3)

4 پرسش و پاسخ. ارسال پرسش و پاسخ جدید

 • باسلام
  قصد دارم قرارداد حمل و نقل با یک شرکت منعقد نمایم آیا می توانم قانون حاکم برقرارداد را براساس قوانین کنوانسیون های بین المللی قرار دهم ؟

  پاسخ
 • عبادالله اسلامی نیا
  ژانویه 17, 2022 12:53 ب.ظ

  دوره آموزشی برای مباحث قراردادهای دریایی و حمل ونقل دریایی بین المللی برگزار می کنید؟
  اساتید مجرب در این حوزه جهت برگزاری دوره برای تعدادی از کارمندان شرکت پتروشیمی دارید؟

  پاسخ

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست